Uitgebreid agrarisch kursusprogramma 1988/1989 R.M.A.S. Goes Deeltijd-MAS blijkt in een behoefte te voorzien Braks wil verplicht risikofonds starten Voor 300.000 inrichtingen vervalt hinderwetvergunning Opnieuw subsidie voor membraanonderzoek NIZ0 De R.M.A.S.-Goes verzorgt met de andere agrarische scholen voor 1988/1989 weer een uitgebreid kursusprogramma. Een volledig over zicht van de keuzemogelijkheden vindt u in de POOC-folder. Veel kur- sussen worden verzorgd door samenwerking van kursusdocenten R.M.A.S.-Goes. Deze samenwerking levert voor de kursist een garantie van kwaliteit en afstemming op de praktijk. Een beknopt overzicht van het kur susprogramma waarin de R.M.A.S.- Goes een belangrijke bijdrage zal le veren in 1988/1989. Modern boekhouden op het agrarisch bedrijf (nieuw) In deze kursus zal het "boekhouden anno 1988" op een agrarisch bedrijf centraal staan. Niet de "schoenen doos methode", maar het systema tisch financiële bedrijfsgegevens verzamelen en registreren krijgt de volledige aandacht. Een goed boek houdsysteem op het bedrijf biedt de ondernemer een hoog rendement. Dat hoge rendement wordt gereali seerd door: a. het als ondernemer "elke dag" goed op de hoogte zijn van de finan ciële positie van het bedrijf en de be drijfsonderdelen. b. een goedkopere verwerking van deze financiële gegevens door het boekhoudbureau. c. door een goede kennis van de re gistratie en verwerking wordt een ba sis gelegd voor computermanage- mentkursussen en automatisering op het eigen bedrijf. Computermanagement - Akkerbouw - of - Melkveehouderij - of - Varkens houderij - of - Fruitteelt Deze vervolgkursus computerkunde biedt de ondernemer per bedrijfstak een overzicht wat de computer voor uw bedrijfsmanagement kan beteke nen. Vóór u tot aanschaf van een computer overgaat moet u uw eigen wensen en eisen kennen. De computer-managementkursus levert u die informatie. De mogelijkheden van verschillende op de markt beschikbare bedrijfsprogramma's worden gede monstreerd en u künt ze zelf tijdens de kursus leren kennen. Meteorologie (nieuw) Door samenwerking met deskundigen van het K.N.M.I. zal deze kursus u een "groen weerbericht" bieden. Bij de aktuele weersinformatie via de vele media worden veel termen gebruikt die bekend moeten zijn bij de eind gebruiker. Weersinformatie voorspelling - moet vaak direkt in de bedrijfsvoering verwerkt worden. Het weerbericht voor de landbouw moet voor u méér bieden dan alléén maar hoge- of lage-drukgebieden. Vooral van de lage-drukgebieden hebben we kennis genoeg kunnen nemen! Landbouw en natuur, techniek en mi lieu (nieuw) In deze kursus staat het landbouwbe drijf in al zijn facetten centraal. Elke ondernemer zal zijn bedrijfsvoering richten op een korte- én lange termijn. In de vele bedrijfsvoeringsbeslissingen zoals: bemestingsplan - bouwplan en vruchtwisseling - gewasbescher mingsplan - watervoorziening - komt steeds het effekt hiervan op het be- drijfsrendement als belangrijkste fak- tor naar voren. Dit bedrijfsrendement is op korte- en lange-termijn sterk gekoppeld aan de technische uitvoering en technische gevolgen van die bedrijfskeuzes die u realiseerde. Een moderne ondernemer voert een modern management voor een gezond bedrijf van morgen. Spuiten in de landbouw - basiskursus computerkunde - EVTO (ekonomi- sche vorming toekomstige onder nemers) Drie kursussen die algemeen zeer be kend zijn en al jaren druk bezocht worden. De kursusinhoud wordt door de naamgeving duidelijk aangegeven. Voor zeer velen hebben deze kursus sen hun direkte rendement reeds be wezen. Doe uw voordeel met kennis en handel in direkt rendement. Moderne rundveevoeding (nieuw) In deze kursus zal volop aandacht be steed worden aan de nieuwste gege vens en ontwikkelingen op het voedingsgebied van melkvee. Met een rantsoenberekening is wel een basis gelegd voor een juiste voeding, maar! Reeds vele jaren is de kostprijs van het evenwichtige rantsoen bepalend voor uw bedrijfsrendement. De kwa liteit van uw voedingsvisie bepaalt de kwantiteit van uw verdienste. Hoe bestendig zal uw kwaliteitsvisie zijn? Deeltijd-M.A.S. De Deeltijd-M.A.S. of M.A.S. voor volwassenen zal voor 1988/1989 voor een grote groep kursisten met de laat ste twee certifikaten een M.A.S.-B- diploma op kunnen leveren. Voor nieuwe kursisten biedt de Deeltijd- M.A.S. de mogelijkheid om met de certifikaten Akkerbouw en Agrari sche ekonomie te starten. "Kamperen bij de boer" en "Wat wenst u nog meer!" Voor verdere informatie over het kur susprogramma kunt u terecht bij: - R.M.A.S.-Goes, tel.: 01100-27203 - P.O.O.C.-Zeeland, tel.: 01100 - 37314 (op maandag en dinsdag). Kantelbeveiliging voor trekkers verplicht De deeltijd-MAS blijkt in een behoef te te voorzien. Steeds meer blijken agrarische volwassenen behoefte te hebben aan een behoorlijke vakoplei ding. Aan de Dordrechtse MLTS van het KNLC zal in augustus een deeltijd-opleiding in de akkerbouw van start gaan en aan de RMLS te Gouda zal er een veehouderij deeltijd opleiding verzorgd gaan worden. Men kan twee vakken per jaar doen, maar ook minder. Voor elk afgelegd examen ontvangt men een deel- certifikaat, en als men zes deel- certifikaten heeft behaald ontvangt men het diploma MAS-B. De certifi katen die hiervoor behaald moeten worden zijn: inleiding agrarische pro- duktie, techniek, veehouderij of ak kerbouw, ekonomie, Nederlands en een bedrijfsprojekt. Voor toelating is een diploma van een LBO nodig, de minimale leeftijd is 23 jaar. De kursus loopt van september tot april/mei en omvat 10 lesuren per week. Afgezien van boeken e.d. kost de kursus ca. 335,per jaar. Een aantal MAS-sen werkt samen in het deeltijdonderwijsprojekt, voor Dor drecht en Gouda berust de koördina- tie bij de RMAS Tiel. Belangstellenden kunnen zich hierbij aanmelden tot uiterlijk 1 mei a.s. Bij een te groot aantal deelnemers geldt de volgorde van aanmelden. Tel. MAS Dordrecht 078-160666, tel. MAS Gouda 01820-13737. Voor Zee land en Brabant wordt de deeltijd- MAS gekoördineerd door de MAS in Breda, de lesplaatsen zijn Helmond, Breda, Cuyk, Tilburg, Oss en Goes. Afhankelijk van het aantal aanmel dingen - in principe mogelijk tot mei - en van de gewenste studierichtingen kunnen ook op deze plaatsen nieuwe deeltijd opleidingen van start gaan dit seizoen. Tel. MAS Breda 076-712280. Alle trekkers moeten vanaf 1 april 1988 voorzien zijn van een kantelbe veiliging (veiligheidskabine, rolbeu- gel, e.d.). Het Landbouwschap is dit met het ministerie van sociale zaken en werkgelegenheid overeengeko men. Nu is de kantelbeveiliging al leen nog maar verplicht als werkne mers of derden de trekker besturen, maar dit geldt straks ook voor zelfstandigen, dus boeren en tuin ders en hun echtgenotes. Aanleiding voor de nieuwe verplich ting is het grote aantal ernstige onge lukken door kantelende trekkers. In de afgelopen vijf jaar kwamen daar bij zeventien mensen om het leven. Vooral bij de tweede trekker op een bedrijf ontbreekt vaak nog deugde lijke kantelbeveiliging. Op verzoek van het Landbouwschap wordt ook per 1 april de verplichte jaarlijkse keuring van de schrikdraad installatie afgeschaft. Vanaf 1 april is de kantelbeveiliging ook verplicht als de boeren zelf de trek ker besturen. Braks verdedigde vorige week in de Tweede Kamer zijn nota Niet- verzekerbare risiko's in de land- en tuinbouw. De begrippen verzekerbaar en niet-verzekerbaar zijn moeilijk te definiëren, gaf de minister toe. Som mige risiko's zijn in principe wel te verzekeren, maar door het geringe aantal personen dat hierin geïnteres seerd is, wordt de premie onbetaal baar. Andere risiko's zijn helemaal niet te voorzien en daardoor ook niet te verzekeren. Voor beide kategorieën wil Braks het kollektieve risikofonds inschakelen. Daarvoor is een verplich te deelname dan wel een voorwaarde, aldus de minister. De Kamer diskus- sieerde even over het begrip "ver plichte solidariteit" ep kwam tot de konklusie dat een dergelijke konstruktie alleen mogelijk is als het Landbouwschap zijn medewerking verleent. Minister Braks sloot niet uit dat ook de overheid in zo'n fonds kan participeren. Het doel moet wel zijn, zei de minister, om de kontinuïteit van de bedrijven veilig te stellen en niet om inkomenssteun te verlenen. De schade die voortkomt uit milieu vervuiling wilde de minister niet in het fonds onderbrengen, om het princi pe "de vervuiler betaalt" niet aan te tasten. Blauw sputterde nog wel te gen. "De bedoeling was om de drie ledige funktie van het ondernemersinkomen: sparen, in vesteren en konsumeren, te verster ken. De nota gaat in de richting van de solidariteit, maar je kunt beter zo veel mogelijk uit eikaars portemon nee wegblijven. De individuele bedrijven die door een samenloop van omstandigheden het overigens nor male ondernemersrisiko van het weer niet aankunnen, die moeten we ver sterken. Dat spaart bovendien heel wat regelgeving". Maar uiteindelijk mocht Braks op grond van zijn idee met het Landbouwschap en de verze keraars gaan praten. "Zoveel geld hoeft dat niet te kosten", rekende hij voor. "Als we een heffing van 1, per S.B.E. invoeren, komt er jaarlijks 27,5 miljoen in het fonds. En daar kun je heel wat mee doen". Planvorming zoetwatertoevoer afstemmen op landinrichting De Natuurwetenschappelijke Com missie van de Natuurbeschermings- raad heeft minister Braks geadviseerd om in de administratieve ruilverkave ling "St. Philipslaqjjl" de planvor ming voor de aanvoer van zoet water af te stemmen op de planvornjing voor de landinrichting. Ook adviseert Op grond van artikel 2a van de Hin derwet zullen tot 1990 diverse Alge mene Maatregelen van Bestuur (AMvB's) van kracht worden, waar door voor ongeveer 300.000 inrichtin gen de verplichting van een hinderwetvergunning vervalt. Wel moeten deze voldoen aan de stan daardvoorschriften, die de AMvB's geven om gevaar, schade en hinder te voorkomen. Dit betekent dat onder nemers voortaan kunnen volstaan met een eenvoudige melding van hun voornemen om een bedrijf te begin nen of werkzaamheden te wijzigen. De AMvB's met standaardvoorschrif ten zijn een uitwerking van de kon- klusies uit het programma Deregulering Ruimtelijke Órdening en Milieubeheer (DROM) van het mi nisterie van VROM. In de loop van 1988 zullen AMvB's van kracht wor den voor onder meer riool- en polder gemalen en ook voor mestbassins. In 1990 zullen nog slechts 100.000 inrich- zij bij realisering van de wateraan- voerplannen ruime aandacht te beste den aan behoud van met name het schaarse brakwatermilieu en aan de ontwikkeling van natuurwaarden. De commissie beveelt aan voor een bevre digende oplossing te zoeken voor de rotganzen, die in grote aantallen in het gebied komen fourageren. Het advies ligt ter inzage in de biblio- tingen vergunningpllchtig blijven. Voor deze verandert er dus niets. Gevolgen voor gemeenten en be drijven Door de 26 AMvB's wordt de vergun ningprocedure sterk vereenvoudigd zonder dat het niveau van bescher ming van de milieukwaliteit wordt verlaagd. Gemeenten die met de ver gunningverlening zijn belast, krijgen daardoor meer ruimte voor allerlei andere milieutaken. Ook voor bedrij ven hebben de AMvB's belangrijke voordelen. Nieuwe bedrijven of be staande bedrijven met uitbrei dingsplannen hebben nu vooraf duidelijkheid over de eisen waaraan ze moeten voldoen. Bij de individue le vergunning was dit niet altijd het geval en waren verrassingen achteraf niet uitgesloten. Een AMvB geeft zekerheid vooraf. Een tweede voordeel is dat geen leges behoeven te worden betaald, zoals dat voor een vergunning wel het geval is. theek van de Natuurbeschermings- raad, Maliebaan 12, Utrecht en in de bibliotheek van het Ministerie van Landbouw en Visserij, Bezuidenhout- seweg 73, Den Haag. Het wordt fran- ko toegezonden na betaling van ƒ7,op postgiro 1565666 van de Natuurbeschermingsraad te Utrecht, onder vermelding van "St. Phi- lipsland". NIZO in Ede heeft van het Ministe rie van Ekonomische Zaken op nieuw subsidie gekregen voor een aantal onderzoekprojekten op het gebied van membranen. Voor de eerste fase van twee van de drie pro- jekten is in totaal ƒ850.000,toege kend. Voorts is toegezegd dat voor de tweede fase van deze projekten een bedrag van vrijwel dezelfde hoogte kan worden verkregen. Voor het derde projekt, dat de tweede fase ingaat, is een subsidie toegekend van bijna 4 ton. De gelden zijn verleend in het kader van het Innovatiegerichte Onder zoekprogramma Membraantechno logie (IOP-m) en van de Stichting Projektbeheerburo Energie onderzoek (PCO). Over de periode 1984-1987 ontving NIZO voor het membraanonderzoek reeds een IOP- bijdrage van 1,2 miljoen gulden. Onverzekerbare risiko's, met name veroorzaakt door extreme weers omstandigheden, wil minister Braks opvangen door het instellen van een "kollektief risikofonds", waar alle boeren en tuinders verplicht aan moeten bijdragen. De organisatie en uitvoering daarvan zou door het Landbouwschap moeten gebeuren. De minister kreeg CDA en PvdA mee, op konditie dat het Landbouwschap instemt. VVD- woordvoerder Blauw maakte duidelijk dat zijn partij liever had ge zien dat er maatregelen waren gekomen om de individuele bedrijven te versterken. Vrijdag 19 februari 1988 19

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1988 | | pagina 19