Aardappel B.V. Zierikzee had meevaller RIVRO medewerker succesvol in t.v.- programma 'Wedden dat' Voorzitter A. Sandee ZGO: "Gebrek zoet water remt vollegrondsgroenteteelt' Minder goede verwerkbaarheid en voederwaarde veldbonen beperken afzet Landbouwschap wil noodopslagvoorzieningen mest 'Van Waes' akkerbouw programma nu ook in België Het jaarverslag van de Aardappelafzetorganisatie voor Zuidwest Ne derland B.V. is dezer dagen besproken met de aangesloten telers in Zeeland en Noord-Brabant. Ondanks een inkrimping van de met aardappelen beteelde oppervlakte is de omzet van het bedrijf in het boekjaar 1986/1987 toegenomen tot bijna 205.000 ton en werd een netto resultaat van ƒ988.500 behaald. Bovendien is een bedrag van ƒ600.000 gereserveerd voor toevoeging aan de uitbetalingsprijs voor aardappelen van oogst 1987. De direktie noemt dit een meevaller die uitstekend van pas komt, gezien de tot nu toe bedroevend lage aard appelprijzen. Het jaarverslag zal worden aangebo den aan de vergadering van aandeel houders die op 3 maart a.s. wordt gehouden. Daarbij zal worden voor gesteld om een dividend van 7% uit te keren, een bedrag van ruim twee ton op de aandelen bij te schrijven, en het daarna overblijvende bedrag van ruim ƒ674.000 aan de reserve toe te voegen. De direktie stelt in haar jaarverslag dat de wijzigingen in de aardappel- handel en de toekomstige ontwikke lingen een nog intensievere verster king van het eigen vermogen nood zakelijk maken. Investeringen bij de vier sorteerbedrijven in het werkge bied, zowel in opslagruimten, ont vangstfaciliteiten en bewerkings- en verpakkingsapparatuur zullen ook in de toekomst niet achterwege mo gen blijven. Plannen voor verdere uitbreiding van de bewaarkapaciteit - ditmaal bij het sorteer bedrijf Bres- kens - zijn in uitvoering. Een hoge prioriteit zal ook moeten worden toegekend aan onderzoek van nieu we rassen, bewaartechnieken en teeltmethoden. Ook de afzet zal in de toekomst steeds meer aandacht opeisen. Een struktureel voortdurende overschot- tenmarkt zal voor afwijkende aard appelen weinig of geen afzetmoge lijkheden bieden. De strengere eisen die de industrie stelt en een toene mende kwaliteitsbewustheid bij binnen- en buitenlandse konsumen- ten zullen niet enkel bij de Aardap pel B.V. maar ook bij de telers gro tere aanpassingen vergen. Openheid Een gelukkige omstandigheid is de van jaar tot jaar toenemende belang stelling voor de teelt van kwaliteits aardappelen en voor de afzet daar van in poolverband. Deze belang stelling wordt ongetwijfeld versterkt door de wijze waarop de Aardappel B.V. de kwaliteit van de geleverde aardappelen in de uitbetalingsprij- zen verwerkt. Ook de openheid waarmee de onderneming over de meest uiteenlopende zaken informa tie verstrekt, slaat op grote schaal aan bij de telers in Zeeland en Noord-Brabant. Voor wat betreft het nu lopende boekjaar 1987/1988 wordt een omzetstijging van 12% verwacht. Op 1 februari jl. is het ing. J.J. van Hoogen, medewerker van het Rijks instituut voor Rassen Onderzoek (RI- YRO) gelukt om in het TV-programma 'Wedden dat' een se rie aardappelrassen te identificeren. Voor het RIVRO een reden om eens op het belang en de methoden van aardappelidentifikaties te wijzen. Herkenning van een aardappelras aan het uiterlijk van de plant en zijn eigen schappen is alleen mogelijk in het groeiseizoen. Moeten buiten deze pe riode een aardappelras geïdentificeerd worden, dan moet men gebruik ma ken van andere kenmerken van dat ras. Een van de mogelijkheden is bestudering van de knol. De knollen verschillen per ras sterk van kleur, vorm, diepte en plaatsing van de ogen, kleur van het vlees en verkleuring van de schil door inwer king van het licht. Op grond van de ze uiterlijke kenmerken zijn knollen al wel in een bepaalde groep rassen in te delen, maar met zekerheid het ras vaststellen is niet mogelijk. Een eigenschap van een aardappel knol is dat hij uitloopt. De spruit die onder diffuus, niet te sterk (dag)licht gevormd wordt noemen we de lichtkiem. In tegenstelling tot de donkerkiem (bekend van de aardappelvoorraad in de kelder) is de lichtkiem - te beschou wen als een verkorte stengel - door zijn kleur, vorm, beharing, lenticel- len, eindknop, zijassen en wortelpunt- RIVRO medewerker J.J. van Hoogen met enkele verschillende aardappel rassen. jes, zo karakteristiek dat vergelijking met de menselijke vingerafdruk op zijn plaats is. De in de afgelopen 40 jaar ontwikkelde RIVRO-methode van lichtkiemohderzoek is inmiddels tot (inter)nationale standaard verhe ven, waardoor de identifikatie van aardappelrassen volgens dezelfde on derscheidende kenmerken geschiedt. Een hulpmiddel bij identifikatie is het koken van de knollen. Hierdoor is vast te stellen of het een vast dan wel een kruimig ras betreft. Toepasbaar heid van het ras voor verse konsump- tie of voor de diverse industriële verwerkingsmogelijkheden blijkt uit het kooktype. Electroforese Recentelijk is ook de identifikatie van aardappelrassen mogelijk door mid del van electroforese. Specifieke eiwit- en enzympatronen worden met be hulp van deze benadering zichtbaar gemaakt. Het voordeel van deze me thode is dat het zeer snel werkt; ech ter nog niet alle rassen zijn op deze wijze vastgelegd. Met behulp van deze methoden kan de zelfstandigheid van een nieuw aan gemeld aardappelras getoetst worden. In gevallen van twijfel omtrent de identiteit van een aardappelras - aard appelen moeten wettelijk verplicht onder rasnaam worden verhandeld - is het RIVRO zodoende in staat het betrokken plantmateriaal te identi ficeren. Het 'Van Waes' soft-ware program ma voor de akkerbouw is voor de ge hele Belgische markt overgenomen door ABIS. ABIS is een onderdeel van de Belgische Boerenbond, en opereert in geheel België. ABIS heeft eigen software pakketten ontwikkeld voor de melkveehouderij (ARGOS) en de varkenshouderij (ZEBES). Het programma is ontwikkeld door Adhimar van Waes, een akkerbou wer uit Zuiddorpe (Zeeuws- Vlaanderen). In 1986, nadat het reeds een jaar op het eigen bedrijf in gebruik was, is het op de markt ge komen en sindsdien wordt het alge meen gewaardeerd door de gunstige prijs/prestatie verhouding. De laat ste aanpassing in het programma heeft in december 1987 plaatsge vonden. 8 ABIS heeft voor het 'Van Waes' pro gramma gekozen, omdat gebleken is dat het kompleet en gebruiksvrien delijk is, het bedrijfsekonomische gedeelte kan geheel worden berekend volgens de Belgische normen. Vooral in de mogelijkheid om kostprijsbere keningen te maken voor alle gewas sen onderscheidt het programma zich van andere software in de ak kerbouw. ABIS heeft ook laten meewegen dat het in Nederland het meest verkochte programma is, en dat het reeds twee jaar storingsvrij en tot volle tevre denheid van de gebruikers werkt. Op de Nederlandse markt treedt in de drie Zuidelijke provincies Dan- kaart Hoefeijzers te Axel als hoofdverdeler op. Door een relatief hoog gehalte aan tannine (looizuur) in veldbonen kent dit produkt een aantal nadelen die bijvoorbeeld het produkt erwten niet of in veel mindere mate kent. Door de tannine wordt nl. de verwerk baarheid tot veevoer minder en bo vendien de voederwaarde lager. Dit betekent echter zeker niet dat we geen veldbonen kunnen blijven te len, aldus teeltspecialist akkerbouw bij Cebeco-Zuidwest, de heer J. de Bruijn. Voor veldbonen bestaan be paalde afzetkanalen. Voorzover van deze kanalen gebruik gemaakt kan worden zijn er geen be lemmeringen bij de teelt van veldbo nen. Omdat die afzet dus aan een ze ker maksimum is gebonden kan ook het areaal niet onbeperkt toenemen. Zo ver is het nog niet maar als het zover mocht komen, dan zullen we zeker aan de bel trekken', zegt De Bruijn. Veldbonen hebben als voordeel ten opzichte van erwten dat ze veel oogstzekerder zijn. Dat is een van de redenen waarom ze op betrekkelijk grote schaal geteeld worden. Door de genoemde nadelen ligt de prijs la ger dan die van erwten. Het hoge tanninegehalte geldt overigens alleen voor bontbloeiende veldbonen, niet voor witbloeiende. Alle commercië le rassen zijn echter bontbloeiend. Men is wel volop bezig om witbloei ende rassen te ontwikkelen die com- merciëel interessant zijn. 'Tot die tijd moeten we ons vooral richten op erwten, niet in de laatste plaats ook omdat Nederland met name in het zuidwesten een belangrijke positie heeft als producent van zaaizaad van erwten. Voor veldbonen geldt dat nauwelijks. Stel veehouders in de gelegenheid om op hun bedrijf tijdelijke mestopslag te creëren in de vorm van waterdichte sleufsilo's of grondputten. Vraag de provincies en gemeenten daaraan mee te werken door ontheffing van de vereiste vergunningen te verlenen. De putten en silo's moeten uiterlijk dit najaar weer verwijderd worden. Voor dit plan heeft het Landbouw schap medewerking gevraagd aan de minister van landbouw en visserij. De provincies Groningen en Fries land hebben de veehouders al in de gelegenheid gesteld om grondputten voor tijdelijke mestopslag te maken. De putten kunnen, hetzij door de veehouders zelf, hetzij door de loon werker, in korte tijd -enkele dagen- worden gerealiseerd. Voor een sleuf silo van 250 mJ voorzien van een dubbele laag stevig landbouwwfolie bedragen de kosten in het laatste ge val tien gulden a vijftien gulden per m}. Het Landbouwschap heeft met de organisaties van loonwerkbedrij- ven (FLEC en BOVAL) afgesproken dat zij hun leden zullen vragen zo snel mogelijk op verzoeken van vee houders in te spelen en daarvoor ma terieel en persooneel beschikbaar te houden. Het Landbouwschap heeft verder voorgesteld om de Landelijke Mestbank zogenaamde mestzakken aan te laten schaffen die aan veehou ders kunnen worden verhuurd als zich opnieuw noodsituaties voor doen. Voor de zakken moet geld be schikbaar worden gesteld uit de mid delen van het zogenaamde mestactie- programma. -99 Grote belangstelling Bouwboek maakt nieuwe oplage noodzakelijk Het nieuwe losbladige Bouwboek, vo rig jaar door het PAGV in Lelystad uitgegeven, geniet grote belangstel ling. Veel akkerbouwers en tuinders hebben voor dit administratie systeem gekozen, omdat het voor een goede bedrijfsvoering nodig blijkt om ook "het verleden" erbij te betrekken. B.v. ten aanzien van vruchtwisseling en bodemgezondheid. Het gebruik van het Bouwboek is ook belangrijk als later eventueel wordt overgestapt op een geautomatiseerd registratie systeem. Voorts blijkt het gebruik van het Bouwboek een goede basis te zijn voor het funktioneren van gewasstu- dieklubs. Het voorhanden hebben van op uniforme wijze vastgelegde be drijfsgegevens maakt het veel gemak kelijker om tot uitwisseling van deze gegevens te komen en onderlinge ver gelijkingen te maken. Kortom een uit gave, die bij de moderne bedrijfsvoering als een belangrijk hulpmiddel moet worden gezien. Het Bouwboek is te verkrijgen door 35,over te maken op giro 2249700, t.n.v. P.A.G.V. Lelystad, met vermelding "Bouwboek". "Het is voor de verdere ontwikkeling van de tuinbouw op Schouwen- Duiveland mede gezien de opmerke lijke uitbreiding van spruitkool en witlof erg jammer dat de zoetwater voorziening weer verder is uitgesteld De Zeeuwse Groentetelers Organisa tie vindt de tegenstanders van zoe water erg kortzichtig en weinig soli dair met sektoren die al jaren schreeuwen om zoet water. De aan zetten op Schouwen-Duiveland om te komen tot een vrij intensief gebied met de teelt van groenten en bloemen worden sterk afgeremd als het water in de sloten brak blijft". De voorzit ter van de Zeeuwse Groentetelers Or ganisatie de heer A. Sandee zei dit dinsdagavond op een jaarvergadering van de organisatie in hotel Goes te Goes. De heer Sandee gaf in zijn openings woord een overzicht van de ontwik kelingsmogelijkheden van de groen ten en bloementeelt in Zeeland. Als sterke punten noemde hij de goede afspraken tussen de telers m.b.t. het vervoer, de gezonde grond en de rela tief lageziektedruk. Zwakke punten acht hij de verspreide ligging van de bedrijven ver van de veilingen, het ontbreken van zoet water en de soms te zware klei voor sommige teelten. "Goede ondernemers weten de sterke punten waartoe ook het zachte kli maat mag worden gerekend, uit te buiten", aldus de ZGO-voorzitter. De heer Sandee ziet als enige moge lijkheid voor de groentetelers om hun positie te handhaven en mogelijk te versterken nog scherper te letten op de kwaliteit. Vooral van een aantal vollegrondsgroentesoorten kan de ex port alleen toenemen wanneer het percentage le kwaliteit drastisch wordt verhoogd. Dit geldt volgens de voorzitter in Zeeland vooral voor de produkten als witlof, spruiten, prei enbloemkool. Met name het veiling- klaar maken kan in zijn ogen vaak beter, door o.m. nauwgezetter te sor teren. Sandee sprak er zijnspijt over uit dat de studieclub te weinig heeft kunnen doen voor de glastuinbouw". In overleg met bijv. de verschillende bedrijfsvoorlichters zou er iets meer aan groepsvoorlichting en gezamen lijke bedrijfsbezoeken kunnen wor den gedaan". Bij de bloemensektor konstateerde hij een verzadiging van de markt. Een stabilisatie van de pro- duktie lijkt hem gewenst. Verbaasd zei hij te zijn over het redelijk goede jaar voor de vollegrondsgroente- teelt,na een dieptepunt in de prijsvor ming vorig jaar. Daaruit valt volgens de voorzitter op te maken dat de markt -voor de vollegrondsgroenten inelastisch is of anders gezegd de konsument maar weinig meer groen ten eten wanneer de prijs erg laag is. Vrijdag 12 februari 1988

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1988 | | pagina 8