nieuws uit brussel Kans op besluiten over landbouw Jonge akkerbouwers willen toekomst AGV pleit voor liberalisering wereldhandel Wateroverlast. 3 ZLO steunt aktie ZAJK In EG-kringen worden de kansen steeds hoger aangeslagen dat de Europese regeringsleiders eind deze week in Brussel een akkoord berei ken over bezuinigingen op de landbouw. Minister Braks sprak maan dag van tachtig procent kans op slagen. Onzekere factoren zijn nog de mate waarin Nederland en Engeland er in slagen reeds prijsverlagin gen voor dit jaar in het akkoord te verwerken en de houding van Frankrijk, waar over drie maanden presidentsverkiezingen worden ge houden. (R. Winkel, Brussel) De grote lijnen van een compromis zijn al ongeveer bekend. Voor graan komt er een drempel van rond de 158 miljoen ton. Komt de produktie daar boven, dan wordt de al bij het begin van het jaar ingehouden extra heffing van maximaal 3 procent niet terugbe taald. Een prijsverlaging van maxi maal 3 procent wordt het jaar daarop uitgangspunt bij de prijsonderhande- lingen. Kleine bedrijven worden van de basis- en extra-heffing vrijgesteld. Het eerste jaar van de regeling is nog een heet hangijzer, aldus een Neder landse diplomaat, begin deze week. Nederland en Engeland willen de boeren graag meteen een signaal ge ven dat de produktie omlaag moet. De commissie voelt daar ook voor en heeft al voorstellen klaar voor een aanpassing van de interventie- staffeling, die een prijsverlaging van 1,6 tot 2,5 procent tot gevolg kan hebben. Het is de vraag of Frankrijk en West-Duitsland nu al over willen gaan. Er komt in het prijspakket ook een voorstel over de verwerking van granen in mengvoeder. Voor oliehoudende zaden liggen er drempels op tafel die in Nederland- Britse ogen te ver gaan, maar al door de commissie zijn aanvaard: 4,5 mil joen ton voor koolzaad, 2 miljoen ton voor zonnebloempitten en 1,3 miljoen ton voor soja. Nederland gokt op een drempel van 4 miljoen ton voor de duurste sector, koolzaad. De zuidelijke landen zouden kunnen worden gepaaid door de drempels voor andere zaden, die de EG- begroting minder belasten, wat hoger te leggen. De boeren worden in het lopende prijsjaar bestraft met 0,4 of 0,5 procent prijsverlaging voor elk procent overschrijding. Het verschil tussen beide percentages: bijna 600 miljoen gulden. Over braakleggen van landbouwgrond werd in de land bouwraad al een globaal akkoord be reikt. Er moeten premies komen voor boeren die minstens 20 procent van hun akkerland 5 jaar uit produktie nemen. Nederland verwacht niet veel van de regeling, maar heeft in ieder geval grote bezwaren tegen de extra vrijstelling van de medeverantwoor delijkheidsheffing voor boeren die 30 procent van hun land braakleggen. Ook de voorgestelde EG-bijdrage in premies is in Nederlandse ogen te hoog. De top zal verder de land bouwraad opdragen voor 1 april een besluit te nemen over een facultatieve Vut-regeling. Over directe inko menssteun aan de boeren moet vóór 1 juli worden beslist. Basis voor een akkoord over land bouw zijn de begrote uitgaven voor dit jaar, vermeerderd met ruim 1 mil jard gulden, omdat de heffing op oliën en vetten definitief in de prulle- mand verdwijnt. In totaal is dat 64 miljard gulden. De afschrijving van bestaande overschotten en de instel ling van een reserve voor het opvan gen van tegenvallers in de dollar-ecu verhouding vallen buiten dit uit gangsbedrag. Tot 1992 mogen de landbouwuitgaven slechts in beperkte mate meegroeien met het totale bruto-nationale produkt van de EG. Een percentage tussen 70 en 80 lijkt voor alle lidstaten aanvaardbaar. Daar ligt meteen het verband met de rest van het pakket waarover de Top het eens moet worden. Het geld dat vrij komt als het lukt om de land bouwuitgaven te beheersen, moet worden gebruikt voor andere be leidsterreinen, vooral om achterge bleven regio's te stimuleren. Nederland zal naar verwachting tot op het laatste moment zwaar geschut in stelling brengen tegen de plannen om de vergoeding voor het innen van douane-landbouwheffingen voor de gemeenschap te verlagen of zelfs he lemaal te schrappen. Den Haag wil verder een rente-vergoeding krijgen als er definitief wordt overgestapt van voorschotten naar betalingen Redelijke prijzen en produktiebeheersing Natuurlijk moet er iets aan de over schotten gedaan worden. Het EG- landbouwbeleid is onbetaalbaar ge worden. Sinds donderdag vergaderen de regeringsleiders van de EG- lidstaten in Brussel over de toekomst van de akkerbouw en de akkerbou wers. De Nederlandse regering roept in EG-verband het hardst dat de prij zen omlaag moeten. Braks en Lub bers moeten daar snel mee ophou den. Om de autoriteiten nog eens goed te overtuigen dat het zo niet lan ger kan, voert het ZAJK vandaag (vrijdag) een protestdemonstratie in Goes. Landelijk worden in alle ak kerbouwgebieden akties gevoerd, ge- Loörneerd door het NAJK. Het is de bedoeling dat de jonge boeren aan de heer C. Oomen, vertegenwoordiger van minister Braks in de provincie Zeeland, vrijdag een petitie zullen aanbieden. Jonge boeren zien verdere prijsdaling van akkerbouwprodukten als een regelrechte ramp voor agrari sche gezinnen. De prijzen van tarwe, gerst, maar ook van aardappel, gras zaad en uien zijn slecht. In 1987 was de prijs voor tarwe nog maar 44 cent. Minister Braks wil de prijs naar 35 cent laten zakken. De gemiddelde prijzen van konsumptie-aardappelen zijn gezakt van gemiddeld 20 cent per kilo beginjaren '80 tot een dubbeltje nu. Nederlandse akkerbouwbedrijven zijn veel te klein volgens Minister Braks. Minister Braks wil de akker- achteraf in de landbouwsector. De termijn van betaling wordt van twee op twee-en-een-halve maand ge bracht. De Nederlandse Euro-parle mentariër Eisso Woltjer (PvdA) uitte vorige week forse kritiek op de 'puur nationalistische" opstelling van Braks en Van den Broek in het voor overleg voor de Top. Nederland streeft volgens hem naar een koude sanering van de Europese landbouw, waarbij de kleine boeren in de kou blijven staan. Woltjer's stelling is dat een koude sanering toch door de lan den wordt ontdoken, wat op den duur onvermijdelijk leidt tot de vaststelling van nationale quota. Het Europees Parlement gaat akkoord met de landbouwstabilisatoren, maar wil een grotere bescherming van de kleine bedrijven. De Europese Com missie kijkt teveel naar de begroting en te weinig naar de boeren in Euro pa, zo luidt het verwijt. bouw in Nederland saneren. Om bij lage prijzen toch een inkomen te ha len op akkerbouwbedrijven vindt Mi nister Braks dat de akkerbouwbedrij ven veel groter moeten worden. Ak kerbouwers die het advies van Braks hebben opgevolgd zitten echter ook in de problemen. Zij hebben zich diep in de schulden gestoken om grond te kopen. Nu al kunnen ze door de lage prijzen de band niet meer betalen. Braks praat alleen over sanering van de akkerbouw. Zelden horen we hem over de mensen op de akkerbouwbe drijven. Mensen die door heel hard werken proberen een inkomen te ha len. Jongeren die het bedrijf van hun ouders graag over willen nemen maar dat niet meer kunnen. Andere jonge ren die pas een bedrijf hebben over genomen weten niet meer hoe ze hun financiële verplichtingen moeten vol doen. Jongeren georganiseerd in het Zeeuws Agrarisch Jongeren Kontakt (ZAJK), zijn van mening dat de graanprijs niet verder mag dalen. Een produktiebeheersing is essentieel om de prijs overeind te houden. Op zeer korte termijn wil het ZAJK (en NAJK) zich buigen over de vraag welke vorm van produktiebeheersing het meest gewenst is. Jongeren zijn van mening dat produktiebeheersing er snel moet komen.... aan produk tiebeheersing bij een gedaalde graan prijs, is geen behoefte. In een open diskussie met de standsorganisaties willende jongeren de verschillende vormen van produktiebeheersing naast elkaar zetten. Op donderdag 4 februari 1988 had een bestuursdelegatie van het Agra risch Groothandels Verbond, de overkoepelende organisatie van agrarische handelsorganisaties, haar periodieke onderhoud met minister Braks. De volgende keer zal het on derhoud in principe worden gekom- bineerd met een bezoek aan een be drijf uit de agrarische handel. Het AGV pleitte voor een verder gaande liberalisering van de (we reldhandel. Wil de Europese Ge meenschap zich als eksporteur blij ven manifesteren, dan dient ze zich ook verre te houden van protectio nistische maatregelen om importen uit niet-EG-landen tegen te gaan. Minister Braks verklaarde zich in principe in dit uitgangspunt te kun nen vinden. Op dit punt toonde hij zich zelfs betrekkelijk optimistisch. BTW-landbouwforfait Vanuit het AGV werd aangedrongen op verhoging van het BTW- landbouwforfait nu het Kabinet voornemens is het verlaagde BTW- tarief te verhogen van 6% naar l°7o. Indien verhoging van het BTW- landbouwforfait namelijk achterwe ge blijft, kost dat de agrarische han del veel geld en kan zelfs een zekere mate van uitschakeling tot gevolg hebben. Minister Braks, die oog zei te hebben voor deze 'eksklusieve lastenverzwaring voor het bedrijfsle ven', verklaarde gaarne iets aan dit probleem te willen doen, als hij maar zou beschikken over de beno digde middelen. Op dit moment wordt naarstig gezocht naar oplos singen in de sfeer van de uitvoering, zo werd het AGV meegedeeld. Het AGV pleit opnieuw voor een nultarief bij eksport. Keuringskosten De overheid heeft recent bekendge maakt de overheidsbijdrage in de keuringskosten terug te willen bren gen. Het agrarische bedrijfsleven heeft hiervan met zorg kennis geno men. Van AGV-zijde werd nog eens benadrukt, dat het dit voornemen van de overheid niet goed kan rij men met dat andere beleidspunt van de overheid, te weten de eksport be vordering. Minister Braks verklaar de een ander standpunt te huldigen, namelijk dat eksport primair een verantwoordelijkheid is van het be drijfsleven zelf. De inkomens van akkerbouwers zijn onrustbarend slecht. Het gemid delde inkomen is in het noordelijke kleigebied 50.000,negatief. In het zuidwesten is het inkomen 10.000,negatief. De Europese Gemeenschap (EG) wil de prijzen nog verder laten zak ken. Dit leidt tot een koude sanering op het platteland. Jonge akker bouwers zijn hiervan het eerst slachtoffer. Jongeren kunnen het be drijf van hun ouders niet overnemen. Jongeren die het bedrijf onlangs hebben overgenomen komen in financiële problemen. Zij hebben zich diep in de schulden moeten steken om het bedrijf over te kunnen nemen. Door lagere prijzen worden akkerbouwers gedwongen steeds intensie ver te produceren met behulp van chemische hulpmiddelen. Dit terwijl er al milieuproblemen genoeg zijn. Minder akkerbouwers betekent ook minder werkgelegenheid bij werktuigbedrijven, loonwerkers, de verwerkende industrie en de middenstand. In akkerbouwgebieden loopt het platteland leeg. Door middel van een sleuf werd het water naar de rand van het perceel geleid. Op de achtergrond is nog net de tank te zien waarin het water werd opgezogen. De landbouw is de laatste weken zwaar op de proef gesteld door de weergoden. Door het overvloedi ge hemelwater werd de bodem op veel plaatsen dermate verzadigd dat deze niet meer berijdbaar is. Vooral het niet meer kunnen uit reiden van drijfmest levert zoals bekend in de praktijk grote pro blemen op. Om de schade aan ge wassen zo veel mogelijk te beperken tracht men veelal het water zo snel mogelijk weer kwijt te raken, onder andere door het graven van sleufjes om het water van de lage plekken naar de sloot af te voeren. Op het Proefstation voor de Fruitteelt te Wilhelmina- dorp was dat niet voldoende. De wateroverlast was daar vorige week zo groot dat een drainage- bedrijf ingeschakeld moest wor den om het water uit de -op veel plaatsen blank staande- boom gaard op te zuigen. Men had sleu ven gegraven vanuit de laagst gelegen plekken in de boomgaard naar de wegkant, en van daaruit werd het water met behulp van een giertank opgezogen en ver volgens leeggepompt in de sloot. Een medewerker van het draina- gebedrijf schatte vorige week dat in totaal zo'n 750 m3 water is af gevoerd. De hoofdoorzaak van deze buitengewone situatie is een verstopping in de hoofddrain ge weest, zo vertelde ons desge vraagd de adj. direkteur dr. ir. M.J. v. Oosten. Een andere bijko mende oorzaak was een ingezak te wal van een afvoersloot. Een ongelukkige samenloop van om standigheden derhalve. Beide knelpunten zijn inmiddels ver holpen en het proefterrein laat nu weer een vrij normaal winters beeld zien. Het overlegorgaan van de Drie Zeeuwse Landbouw Organisaties (3 ZLO) vindt de aktie die het Zeeuwse Agrarisch Jongeren Kontakt (ZAJK) vandaag (vrij dag) in Goes onderneemt een pri ma initiatief. De 3 ZLO kan zich helemaal indenken dat de jonge boeren gezien de slechte perspec tieven op deze wijze opkomen voor hun eigen toekomst. Afge zien van de toch al slechte situatie in de akkerbouw staan met name de jonge akkerbouwers extra on der druk vanwege de bedrijfs overname problematiek. 3 ZLO heeft daarom veel sympathie voor de aktie en zal deze ook moreel steunen. Vertegenwoordigers van 3 ZLO zijn daarom bij de aktie in de Zeelandhallen aanwezig. De 3 Zeeuwse Landbouw Organisaties willen met de jonge boeren verder praten om een gezamenlijk aktie- programma te formuleren. Tenslotte is 3 ZLO van mening dat waar bij hun leden behoefte bestaat om bij de aktie aanwezig te zijn, zij dit zeker niet moeten nalaten. Vrijdag 12 februari 1988

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1988 | | pagina 5