Boeren tegen viaduct Zoomweg- Zuid bij Woensdrecht Provinciale Raad acht fundamenteel zaadteelt- onderzoek voor Zeeland van groot belang Van den aard des borgtogts Al meer dan een jaar bestaat er tussen enerzijds Rijkswaterstaat en anderzijds boeren en waterschappen in Woensdrecht, Ossendrecht en Reimerswaal onenigheid over het al dan niet bouwen van een viaduct ter hoogte van de Damespolder bij Woensdrecht. Ter ontsluiting van de Damespolder en de achterliggende polders is hier door Rijkswa terstaat een viaduct gepland over de toekomstige Zoomweg-Zuid heen. Deze zal een schakel vormen in de direkte verbinding tussen Rotter dam en Antwerpen. Vrijwel alle inwoners waaronder vooral de boeren in het poldergebied hebben grote bezwaren tegen de komst van dit viaduct. Men heeft vooral grote moeite met de hoogte die reikt van 9 tot 9,5 m. boven het maai veld. De kinderen die er dagelijks met de fiets overheen moeten zullen dit obstakel met grote moeite kunnen ne men, en het landbouwverkeer - vooral het transport van agrarische produk- ten - zal er grote hinder van onder vinden. Men heeft daarom Rijkswaterstaat een alternatief in de vorm van een'tunnel voorgesteld. Op zich zou deze instantie hiermee geen enkel probleem hebben. Maar de ex tra kosten van 2,5 tot 3 miljoen gul den staan dit alternatief in de weg. De aangevoerde argumenten in ogen- VERVOLG VAN PAG. 2 Open middag ROC Westmaas Op 16 februari 1988 wordt er een open middag georganiseerd op het ROC Westmaas, waarbij het rassen- onderzoek witlof voor de midden- vroege rassen centraal staat. En dit jaar vinden weer diverse onderzoe ken bij witlof op water plaats. On derzoekers en bedrijfsvoorlichters zijn aanwezig om toelichting te ge ven. Aanvang: 13.30 uur. ZRS Algemene vergadering Algemene vergadering op donder dag 18 februari 1988 in café 'Tol- rust' te Poortvliet. Aanvang 19.30 uur. Na het huishoudelijk gedeelte zal ing. J. Markusse, hoofd SEV der ZLM, spreken over aktuele zaken in de rundveehouderij. Hierna is er ge legenheid tot vragen stellen (ook over de ZLM-manifestatie). Aardappelstudieklub Zuid- Beveland Vergadering op vrijdag 26 februari 1988 om 14.00 uur in 'De Vroone' te Kapelle. De heer J.J. Bouwman van ICI Holland BV zal het rapport bespreken wat gemaakt is van de teeltgegevens en enquêteformulieren over 1987. Daarna zal bedrijfsvoor- lichter ing. Basting aktualiteiten t.a.v. de aardappelteelt doornemen. CLO-studiedagen op 23 en 24 februari a.s. Op dinsdag 23 en woensdag 24 fe bruari worden in het Jaarbeurs- Kongrescentrum te Utrecht, Kon- greszaal en zaal nr. 46 (4e verdie ping) de CLO-studiedagen 1988 ge houden, georganiseerd door het CLO-instituut voor de veevoeding 'De Schothorst'. Deze dagen zal een groot aantal inleidingen en diskus- sies hierover plaatsvinden. De aan vang op 23 februari is om 11.15 uur (daarvoor is er de alg. jaarvergade ring van 'De Schothorst', die alleen voor genodigden toegankelijk is), op de 24e is de aanvang om 10.00 uur. Landbouwverenigingen Yerseke en Wemeldinge van de ZLM Algemene Ledenvergadering op dinsdag 16 februari 1988 om 20.00 uur in het Dorpshuis 'De Zaete' te Yerseke. De heer Rijlaarsdam, direkteur CZAV te Wemeldinge, zal op deze avond spreken over: 'Wat vraagt de markt'. Ook de dames en andere huisgeno ten zijn van harte welkom op deze avond. Tevens zijn er op deze avond schadeformulieren te verkrijgen voor ganzenschade. schouw genomen zegt Rijkswaterstaat het niet te kunnen verantwoorden om deze extra kosten te maken. Onder vergelijkbare omstandigheden op an dere plaatsen is dat ook niet gebeurd, zegt zij. De enige mogelijkheid voor het gebied om de komst van het viaduct nog te verhinderen lijkt te liggen in het aan- Dit bord geeft duidelijk aan dat de bewoners van het gebied de komst van het viaduct hoog opnemen. spannen van beroepsprocedures tegen de bestemmingsplannen van de be treffende gemeenten, aldus medewer ker Algemene Zaken van de gemeente Woensdrecht, de heer R. Soffers. Me de op aandrang van Rijkswaterstaat zullen de gemeenten de bouw van het viaduct via de bestemmingsplannen mogelijk moeten maken. Volgens Soffers zal Rijkswaterstaat de ge meenten willen aanzetten haast te ma ken met de behandeling van het bestemmingsplan, omdat het streven is in 1991 de eerste auto over de Zoomweg te laten rijden. De eerste oriënterende zittingen met betrekking tot behandeling van de bestem mingsplannen zullen spoedig plaats vinden, waarschijnlijk al in maart. Ver. voor Boeren- en Tuindershulp in Zeeuws- Vlaanderen Algemene jaarvergadering van de Ver. voor Boeren- en Tuindershulp in Zeeuws-Vlaanderen op dinsdag 23 februari 1988 in hotel-restaurant 'Dallinga' te Sluiskil. Aanvang: 14.00 uur. Na het huishoudelijk ge deelte zal de heer J. van der Made informatie geven over Kombinatie- banenplan STAP. Open dagen SNUiF op proefboerderij 'Rusthoeve' Op 22 en 23 februari houdt de SNUiF open dagen op de proefboer derij 'Rusthoeve' te Colijnsplaat. Op de proefboerderij vindt o.a. uienöe- waaronderzoek plaats. De aanvang is op 22 februari om 14.00 uur (voor Zuid-Holland, West-Brabant en Limburg), op 23 februari om 10.00 en 14.00 uur (voor Zeeland). De uienstüdieklub Zuid-Beveland wil de open dagen op maandagmid dag de 22e om 14.00 uur bezoeken. Na dit bezoek gaat de uienstudie- klub een bewaarplaats van de Kon. Mij de Wilhelminapolder bezoeken. Daarna wordt er een koffiemaaltijd gebruikt, opgave voor 17 februari bij M. Noordhoek te W'dijk, tel. 01198-1409. Kon. Ver. 'Het Nederlandsche Trekpaard' afd. Zeeland Algemene vergadering op dinsdag 23 februari in hotel 'Goes', aanvang 19.00 uur. Na het huishoudelijk ge deelte van de vergadering zal dieren arts L. Jobse uit Oostkapelle een le zing houden over drachtigheidspro- blemen. Ver. 'De Bedrijfsverzoringsdienst voor de Bevelanden' Algemene vergadering op maandag 22 februari in hotel 'Terminus' te Goes, aanvang 20.00 uur. Op de agenda staat o.m. de vaststelling van de kontributie, de premie- reduktieregeling en de uurlonen. Subsidie Zeeuws Landschap voor aankoop 1 ha relatienotagebied Kleverskerke Gedeputeerde Staten van Zeeland adviseren positief over een verzoek van de Stichting Het Zeeuwse Land schap om een subsidie te ontvangen in de aankoop van 0,97 ha grasland in het relatienotareservaat Klevers kerke. De totale aankoopkosten be dragen ƒ25.948,hiervan wordt de helft gesubsidieerd door de Provin cie. Provinciale Staten moeten het advies van CD nog goedkeuren. 'Het fundamentele zaadteeltonder- zoek, waaronder het instituutson- derzoek, is van groot belang, ook voor Zeeland. Eksportbevordering is belangrijk'. Deze mening sprak de Provinciale Raad voor de Bedrijfs ontwikkeling in de Landbouw in Zeeland uit in haar vergadering van 6 januari jl. Zij gaf ook te kennen dat de NAK als een groot goed moet blijven staan. Daarbij zal het primaire bedrijfsle ven zich wel moeten realiseren dat dit financiële konsekwenties heeft, zegt de Raad. Zij besluit om met een vertegenwoordiging uit de totale be drijfskolom nader te bezien op wel ke wijze in Zeeland en/of het Zuid westelijk zeekleigebied een vervolg kan worden gegeven aan de nota Zaadvak 1987-1991die op 6 januari uitvoerig door de Raad is besproken. De Raad heeft voorts besloten een diskussie te beginnen over de milieu problematiek in relatie tot de land bouw. Stapsgewijs zal zij toewerken naar een nota, waarin, op basis van reeds overeengekomen standpunten, taakstellingen en akties worden ge formuleerd. Getracht wordt aan te sluiten op het uitgestippelde tijdspad van de Provincie m.b.t. de opstelling van het Provinciale Milieube leidsplan. Zowel de ambtelijke ver tegenwoordiging van de Provincie, alsmede de Inspekteur Milieuhygië ne hebben enthousiast op het voor nemen van de Raad gereageerd. De vergadering neemt met instem ming kennis van de mededeling, dat binnenkort bij de Landinrichtings- Als u zaken doet, afspraken maakt, kontrakten sluit, dan ontstaan er rechten en verplich tingen. Bij een koopovereen komst zijn de belangrijkste ver plichtingen enerzijds van de ver koper om aan de koper het ver kochte objekt te leveren en an derzijds van de koper om de af gesproken prijs te betalen. Als dat gebeurt in de vorm van 'boter bij de vis' of 'gelijk oversteken' dan zijn de risiko's beperkt. Meestal is de zaak iets ingewik kelder. Bijvoorbeeld: leveren over twee maanden, betalen bin nen 14 dagen na levering. In deze periode kan er van alles gebeu ren, de koper kan in financiële moeilijkheden raken en u zou als verkoper bij inmiddels gedaalde prijzen hierdoor een lelijke strop kunnen oplopen. Het is goed om deze risiko's te overwegen vooral als het om grote bedragen gaat en u voor het eerst met iemand za ken doet die u niet kent, of uw wederpartij weliswaar een goed koopman is maar uw informaties over zijn betalingsgedrag vraag tekens oproepen. Als in zo'n ge val een vermogende suikeroom van uw wederpartij borg wil staan wat betekent dat dan? 'Borgtogt is eene overeenkomst, waarbij een derde zich, ten be hoeve van den schuldeischer, ver bindt om aan de verbindtenis van den schuldenaar te voldoen, in dien deze daaraan niet zelf vol doet', zo lezen we in artikel 1857 van het Burgerlijk Wetboek'. Door middel van een borgstelling kan dus ekstra zekerheid voor dé betaling worden verkregen. Dan is het nu tijd voor een waar schuwing omdat aan de borg tochtovereenkomst een aantal haken en ogen vastzit, dat de be tekenis van de zekerheid kan ver minderen. Zo moet iemand die getrouwd is toestemming van zijn of haar echtgeno(o)t(e) hebben om zich borg te mogen stellen. Ontbreekt die toestemming dan is vernieti ging mogelijk. Weg zekerheid dus. Dat soort risiko's loopt men ook als een rechtspersoon (bijv. een B.V. of Koöperatieve vereniging) borg wil staan. De statuten moe ten dan geraadpleegd worden om te zien welke regels in acht geno men moeten worden. Een andere belangrijke hinder paal is de wettelijke regel dat de goederen van de schuldenaar eerst moeten zijn 'uitgewonnen' voor de borg aangesproken kan worden. Dat kan betekenen eerst beslagleggen en procederen. Geen prettig vooruitzicht. De moraal van dit verhaal is dat de suikeroom die borg wil staan niet betekent dat de afwikkeling van de betalingsverplichtingen al tijd probleemloos zal plaats vin den. In een goed kontrakt kan deze hinderpaal worden omzeild, besteedt hieraan de nodige aan dacht!.Een volgende keer zullen we andere vormen van zekerheid bespreken. In de tussentijd hebt u misschien gelegenheid om eens na te gaan op welke wijze banken in hun kontrakten de betalingsver plichtingen van hun kliënten zeker stellen. U wordt misschien op een idee gebracht want van banken is bekend dat zij hun zaken op dit punt meestal goed regelen. Mr. ir. J. Huisman dienst in Zeeland een projektleider zal worden aangesteld. De Raad zal aan de TAZ adviseren als opvolger van de heer A.R.I. van den Hoek in het bestuur van Rust hoeve te benoemen de heer J.J. Stols te Zierikzee. Met genoegen wordt kennis genomen van het unanieme advies van de werkgroep AOC in Zeeland om te komen tot een bestuursschool op algemene grond slag, lokatie Goes met een depen dance in Sohoondijke en een dislo- katie in Kapelle. De Raad neemt afscheid van me vrouw C.M. Dees-Franje (N.B.v.P.) als adviseur vanuit het Overleg Or gaan van agrarische kommissies van Plattelandsvrouwen organisaties in Zeeland en benoemt als haar op volgster mevrouw O. van Waes- Smet te Westdorpe (K.V.O.). Jan van Liere CL0 redakteur marktontwikkeling Per 16 april a.s. is Jan van Liere be noemd tot redakteur marktinforma tie voor de bladen van de Centrale Landbouw Organisaties. Hij volgt ing. Piet Westra op. Van Liere zal deel uitmaken van de redaktie van het nieuwe CLO- Magazine, dat tegen het eind van het jaar als weekblad zal verschijnen. J.D. van Liere (34) is nu medewerker pers en voorlichting van het Neder lands Instituut Afzetbevordering Ak- kerbouwprodukten (NIVAA) te Den Haag. Daarvoor was hij ruim zeven jaar, tot 1986, redakteur van het weekblad De Landbouw. Jan van Liere is afkomstig van een Zeeuws ak- kerbouw/veehouderijbedrij f Wijzigingen sekretariaat Gropatax Met ingang van 1 april a.s. zal de heer W. Goeman, die vanaf de oprichting in 1968 van de Coöp. Ver. Grond-, Pacht- en Taxatiebureau van de ZLM en de C.B.T.B. West-Nederland als sekretaris-penningmeester heeft ge fungeerd, deze funktie beëindigen. Het bestuur van Gropatax heeft per genoemde datum benoemd tot sekre- taris, belast met de leiding van het bu reau, de heer J. Zuidweg, thans medewerker/taxateur en tot penning meester, de heer mr. J. Oggel, bestuurslid van Gropatax. De Stichting Internationale Tuin bouwtentoonstelling Floriade Den Haag-Zoetermeer 19 >2 heeft de heer H. van Driem (4F/r*per 1 april 1988 benoemd tot directeur commerciële zaken. De heer Van Driem bekleedt nu de functie van sales en marketing directeur Europa van Crest Hotels met 86 Europese vestigingen. Vrijdag 12 februari 1988

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1988 | | pagina 4