'Hoe wordt je oud en blijf je jong' Puzzel TT Waarom zit er nog geen vrouw in het Landbouwschap? k rubriek VOO I? in: VI'OII w 14 februari - Valentijnsdag Laat de weer-perikelen achter U! n CJ T T GT n II Geleidelijk Stokvis Agrarische Studiereizen 1988 _B_ D i J K onder redaktie van de Redaktïekommis- sie Bond van Plattelandsvrouwen voor Zeeland en Brabant Redaktieadres: Mevr. P. J. de Rooy-Janse M.A. Postbus 42, 4424 ZG Wemeldinge. Een dame van 83 jaar die in een tehuis woont, waar de mogelijk heid bestaat om gezamenlijk te eten, maakt van deze mogelijkheid nogal eens gebruik. Niet zozeer vanwege de maaltijd zelf, maar omdat ze vindt dat ze er dan ver zorgd uit moet zien. De gang naar de eetzaal vormt voor haar een sti mulans om wat meer aandacht aan haar uiterlijk te besteden. Met zo'n positieve instelling kom je er wel. Per slot van rekening worden we allemaal ouder en moeten we daarin geen aanleiding zien het le ven een lagere waarde toe te kennen. deren waar je altijd een vriendschap pelijke verhouding mee had, die gaan zich wat anders opstellen. In het begin gaat dit "betuttelen" heel subtiel, je merkt het amper. Maar als bijvoorbeeld de auto vervangen moet worden, wordt het aanbod gedaan: "Ik ga wel met je mee". Dat vind je heel attent, totdat.... Stel dat u als oudere in een gezelschap verkeert, waarin gesproken wordt over uw vroegere beroep. Als u dan ook aan dat gesprek gaat deelnemen en vervolgens te horen krijgt: "Maar papa, wat weet u daar nou van?", dan geeft dat te denken. Verbijsterd zat ik bij dat gesprek en dacht, maar dit kan niet, omdat mijn man niet meer aktief kan zijn in zijn beroep, bestaat hei toch niet dat zijn kennis op dat gebied ineens ook zoek is? Je voelt je aan de kant gezet. "Vroeger toen ik klein was, wisten mijn Vader en Moeder alles en ze konden ook alles. Toen ik een tiener was konden ze niet meer op al mijn vragen een passend antwoord geven. Al voor mijn 20ste kwam ik tot de ontdekking, dat mijn ouders ouder wets waren en niets wisten. Nu ik zelf tot de ouderen behoor, zou ik ze zo graag nog eens willen spreken en om RAAD willen vragen". A.J.J. de Jonge-van Geest Natuurlijk moeten we ook als oude ren weieens tegen de stroom oproei en, wellicht meer dan toen we jonger waren en meer weerstand hadden. Maar hebben we met het klimmen der jaren niet geleerd afstand te nemen van problemen, en van iedere dag te genieten? Zolang je niet tot een aparte groep be hoort in onze maatschappij, dan drijf je wel mee op de stroom, je past in het patroon. Dan ga je in de VUT, je moet je aanpassen aan de nieuwe si tuatie. Je bent de hele dag samen thuis, je mist niet zozeer het werk, als de omgang met anderen. Je bent nu op elkaar aangewezen, tenminste als je daar zelf niets aan doet en jezelf buiten sluit. Eigenlijk word je in het leven, net als bij de belastingen, altijd ingedeeld in een groep. Groep I de Jeugd, II de Volwassenen, en III de Ouderen. Of je wilt of niet, je schuift van de ene groep in de andere, kiezen is er niet bij. Ouder worden gaat geleidelijk. Ik zou er dan ook weinig moeite mee heb ben, als er niet een negatief getinte in vloed van buiten was. De ouderen, dat is geen probleem, die nemen je zonder meer in hun kring op. De kin- Deze vraag werd op de thema ochtend 'Loon naar werken' in de RAI gesteld (en niet voor de eerste keer) aan de heer Vare kamp. Uit het antwoord van de voorzitter van het Landbouw schap bleek dat dat geen onwil hunner zijde was, maar een ge volg van de keuze die organisa ties maken. Het Landbouwschap zelf beslist n.l. niet wie er als afgevaardig den van de aangesloten organisa ties zitting nemen in dit bestuur. Als we moeten wachten totdat via bovengenoemde weg een vrouw zitting kan nemen, dan zullen we lang moeten wachten. Degenen die bestuurlijk werk doen in dit schap zijn zeker goed op de hoogte van de verschillen de sektoren, maar veel minder van de problemen van meewer kende echtgenotes. Sektorpro- blemen kunnen natuurlijk ook zeker wel behartigd worden door een vrouw. Maar belangrijker is het dat de specifieke behartiging van problemen, rond de gelijk schakeling van meewerkende boerinnen, door een vrouw wordt gedaan. Er is op dit moment geen stoel vrij voor deze vrouw. Dat bete kent dat er één bij zal moeten ko men. Gewoon een stoel voor een deskundige op een bepaald ter rein. Zoals dat in andere bestu ren/organisaties ook gebeurt. Het veranderende denken, de be wustwording van de eigen positie maken het noodzakelijk dat daarop ingespeeld wordt. Deze noodzaak hebben de vrouwen in de RAI-kongreszaal op 19 janua ri wel duidelijk laten horen. Hier ligt voor alle organisaties, die werken voor de belangen van agrarische vrouwen, nog een taak weggelegd. Josje de Koning-v. Langeraad Stokvis, een uit Noorwegen af komstige kabeljauwachtige ge droogde vis, is een diepzeevis die veel wordt gevangen voor de hoog in het noorden gelegen kusten van o.a. Engeland en Noorwegen, waarvan de leng de fijnste is. De Noren nu hebben er een speciali teit van gemaakt die vis te ontdoen van ingewanden en ze vervolgens in het voorjaar een bepaalde tijd door de zon en wind te laten dro gen, op daarvoor gemaakte hou ten rekken of gewoon op stokken! Ook droogt men de vis veel op de rotsen waardoor ze de naam klip vis hebben gekregen. Mocht u tot aankoop overgaan van deze stok- of klipvis let dan op de kleur die mooi blank moet zijn. En let er ook op dat de vis niet al te veel be schadigingen heeft opgelopen. Meestal voor de vis in de handel komt wordt ze gebeukt en ge weekt. Is dat echter niet het geval, was dan de ongeweekte vis goed en week ze 24 uur in ruim koud water waarbij men het water ge durende die periode een enkele keer ververst. U ziet: geduld is hierbij een schone zaak. (Niet ge weekte stokvis 125 gram per persoon en voorgeweekte 250 gram per persoon). Daarom of mede daardoor is de stokvis bij ons nooit zo bijzonder populair geworden, wat tot gevolg had dat er niet of nauwelijks receptuur voor bestaat. Toch hebben wij voor u een leuke stokvisschotel kunnen vinden. (Stokvis met mosterd-saus). Wat let u! Ja, iets meer werk dan normaal maar be slist de moeite waard. We hebben daarbij 1 kg geweekte stokvis nodig voor 4 personen, en de vis gaan we op de volgende wijze be handelen: Verwijder zonodig eventuele gra ten en snij de vis in mooie gelijke porties. Rol de porties met de huid naar buiten op en bind ze op met een stevig stukje bindtouw. Maak vervolgens de porties in ruim zacht kokend water met wat zout en een paar schijfjes citroen, een takje selderij heel langzaam gaar. ('A uur tot ongeveer 3 kwartier afhan kelijk van de malsheid). En hou ze warm. Kook 1 kg. aardappelen gaar en maak er een heerlijke smeuïge puree van op smaak ge bracht met wat nootmuskaat, een stukje boter, iets melk (niet te veel), peper en zout. Hou dit ook warm. Maak nu een roux van 30 gram boter en 30 gram bloem. Zet het van de warmtebron en roer er 3 a 4 eetlepels goede mosterd, 1 theel. bieslook, Vi eetl. strooi- aroma, !4 theel. knoflookpoeder en 2 theel. worcestersaus door en maak de saus af met Vi liter kookvocht van de stokvis. Bak in tussen in wat boter 1 kg in rin gen gesneden uien goudgeel en roer er op het laatste moment iets zout en een eetlepel kerrypoeder door. Staat dit alles op een rijtje neem dan een ruime voorverwarmde wat ondiepe ovale schaal en spuit middels een spuitzak een dikke band van goed warme aardappel puree precies over het midden van de schotel (in lengterichting). Dresseer aan de ene zijde van de puree de porties stokvis (denk aan de touwtjes) en aan de andere zij de de gebakken uien en bedek de stokvis rijkelijk met de goed war me mosterd-saus. Ook smaakt deze schotel uitmun tend met zuurkool, capucijners of droge rijst. M.A. van der Vliet Het is de feestdag van de heilige Va- lentinus en wordt in de Angelsaksi sche landen gevierd als de dag van de vriendschap. Men stuurt elkaar dan kleine geschenken, bloemen, kaar ten en soms surprises. Deze laatste zijn dan anoniem, zo in de geest van onze St. Nicolaas surprises. Het is geen huiselijk feest waarbij allen aanwezig zijn, het gaat echt om de vriendschap die op deze manier een onderstreping krijgt. De dag is genoemd naar de heilige Valentinus, die leefde omstreeks de 3e - 4e eeuw. Hij was waarschijnlijk een bisschop maar daar is niet veel zekerheid over. Wel is bekend dat deze Valentinus in de 4e eeuw reeds als martelaar werd vereerd en be schouwd als de beschermheilige te gen epilepsie. Als martelaar: Valentinus tegen kei zer Claudius: 'Ik wil als een echte vriend, mijn leven met je delen'. Claudius: "Offer dan wel aan mijn goden'. Valentinus: 'Maar ik kan mij zelfs als vriend toch niet verloochenen, ik geloof in Jezus Christus'. Deze 'onbeschaamdheid' kostte Va lentinus het leven. Een andere Valentinus (100-160), kwam uit Alexandrië en leefde vanaf het jaar 136 in Rome. Hij was theo logisch schrijver en dichter en van zijn werken zijn er bij de gevonden geschriften die in 1945 bij Nag Ham- madi (Egypte) tevoorschijn kwamen. De eerste Valentinus was een heilige, de tweede een geleerde en hoe hieruit de dag van de vriendschap is ont staan blijft verborgen. Wel zijn er naast de reeds genoemde kleine ge schenken ook heel mooie kaarten met een wens erop en soms in de vorm van een hart. Een idee voor iemand die helemaal onverwacht een ander wil verrassen? Misschien is daarvoor Valentijnsdag het duwtje in die richting. En anders, het is leuk om te weten hoe men het in een an der land doet. P.J. de Rooy-Janse, M.A. Januari en februari kunnen er dit jaar in Nederland wat van. Midden in de winter een lentezonnetje èn zonder- jas-aan-weer, herfstige regenbuien en de bloeiende toverhazelaar in een sneeuwstorm... Laat al die weer- perikelen achter u en kies voor een aangenaam zonnig klimaat op de ei landen Madeira en Tenerife, in het zuidelijke gedeelte van Spanje, Anda- lusië en in het boeiende Egypte. Madeira, 23 februari - 1 maart, 8-daagse vliegreis; er zijn nog enkele plaatsen vrij. Tenerife, 18-25 maart, 8-daagse vlie greis: 3 overnachtingen aan de zuid kust, 3 aan de noordkust. Andalusië, 8-15 april, 8 daagse vlieg reis, rondreis per bus. O.a. bezoek aan de wereldberoemde paleisstad Al- hambra, laatste bolwerk van de Mo hammedaanse overheersing in Spanje, stadsrondrit door Sevilla, be zoek aan een wijnbouwbedrijf in het sherrygebied bij Jerez de la Frontera, bijwoning van de demonstratie "hoe Andalusische paarden dansen" en be zoek aan een Landbouwkoöperatie en nog veel meer. Egypte, 11-22 april, 12-daagse vlieg reis, rondreis per bus. O.a. uitge breid bezoek aan agrarische projekten in de Nijl-Delta, in Cairo bezoek aan het Egyptisch museum, bezichtigin gen van de Pyramiden en de Sfinx, per bus langs de Nijl, bezoek aan de tempel van Karnak, het grootste mo nument uit het Egypte van de farao's, 8e dag: bezoek aan de graftombes van o.a. Toetanchamon, bezoek aan de kolossen van Mennon, bezoek aan de dromedarissenmarkt, mogelijkheid tot de vliegexkursie naar de tempel Aboe Simbel. Ook is er de mogelijk heid Luxor te ontdekken. En verder: Parijs: 7-11 maart, 5-daagse busreis; Salon d'Agricultu- re in de Lichtstad; Luxemburg: 25-29 april, 5-daagse busreis; een rustig ver blijf in Clervaux; New York/Was hington: 14-27 mei, 14-daagse vliegreis/rondreis per bus; Turkije: 25 mei-3 juni, 10-daagse vliegreis/rond reis per bus door een imposant land; De Rijn: 28 mei- 4 juni, 8-daagse boottocht. Voor nadere informatie over deze en volgende reizen èn voor het aanvra gen van de brochure "Agrarische Stu diereizen 1988" kunt u kontakt opnemen met het Sekretariaat van Agrarische Studiereizen, Roer mondsplein 20, 6811 JN Arnhem, te lefoon 085-512087 tussen 08.00 en 17.30 uur. Onder de letters A tot en met K moe ten elf woorden van zes letters wor den ingevuld. Vervolgens dienen de letters aan de hand van de cijfers te worden overgebracht naar de bui tenste rand. In deze rand leest u dan een bepaalde spreuk, terwijl in de dik- omlijnde regel in het midden de naam ontstaat ^an degene, van wie de spreuk afkomstig is. A - soort teckel B - aan de achterzijde C - werkweigeraar D - bezinning E - voortdurend F - aanplakbiljet G - eenheid van elektrische stroomsterkte H - verbrijzelen I - protestants kerkelijk armenver zorger J - geelgrauw knaagdier K- dochter van Priamus en Hecuba 1 2 3 4 5 6 7 8 10 11 12 11 3 7 28 21 10 14 25 17 13 17 23 30 23 32 1 5 2 11 20 T5- 10 12 26 22 21 29 11 5 15 14 33 8 29 29 33 26 12 8 9 6 15 15 26 19 14 15 20 15 19 32 16 5 20 5 3 20 19 3u 30 23 10 16 26 25 24 23 22 21 20 19 18 17 20 Vrijdag 12 februari 1988

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1988 | | pagina 20