Boeren en boerinnen samen naar Landbouw-RAI Z.A.J.K Een avondje VS-landbouw met de RAK-Oost Zeeuws-Vlaanderen Stage of uitwisseling naar het buitenland? Kursussen volgen? Emancipatie Agrarische onderneemster p.j. zuid geluid Aan de ene kant van de RAI kij ken landbouwondernemers vol bewondering en waardering naar de traktoren, de melkvoeder- installatieS en de melkrobot. Aan de andere kant, in de con greszaal van de RAI, praten landbouwonderneemsters over de beloning en de maatschappe lijke waardering die zij (niet) krijgen voor hun ondernemer schap op het bedrijf. Officieel heten deze landbouwonder neemsters meewerkende vrou wen. Deze term geeft al aan dat de maatschappelijke waardering niet zo groot is. De vrouwen wer ken maar mee. Is dit een voor beeld van gelijke rechten voor man en vrouw? Zeeuws Agrarisch Jongeren Kontakt Grote Markt 28 4461 AJ Goes Tel. Q1100-21010* De Centrale van Plattelandsvrouwen wil nu wel eens weten wat er gebeurt met de aanbevelingen uit het rapport 'Loon naar werken'. Krijgen vrou wen behalve gelijke rechten ook ge lijke kansen? Deze gelijke kansen kunnen zich uiten in veranderingen in de bestaande wet- en regelgeving. O.a. een zwangerschapsverlof voor meewerkende vrouwen, een betere arbeidsongeschiktheidswet, een ver eenvoudigd fiskaal stelsel; zodat de keuze tussen reële beloning, een maatschapsvorm en meewerkaftrek gemakkelijker wordt. Tijdens deze themamorgen werden verschillende inleidingen gehouden. Zo ook door de heer Varekamp, voorzitter van het Landbouwschap. Het Landbouwschap vindt dat de overheid de positie van de meewer kende vrouw moet erkennen en waar nodig knelpunten wegnemen. Dit kan door voorlichting over bijv. hu welijksgoederenrecht, erfrecht en de diverse vormen van zakelijke samen werking. Voor het bevorderen van de gelijke positie van mannen en vrouwen is het belangrijk dat de ar beid van de ondernemer en de on derneemster zichtbaar wordt ge maakt. Dan kan ook de arbeidsinzet van de meewerkende vrouw beter ge waardeerd en gehonoreerd worden. Volgens Varekamp zijn er in de be staande wetten en regelingen vol doende mogelijkheden voor de meewerkende vrouwen om voor hun positie op te komen. Het belangrijk ste is dat de vrouwen het initiatief blijven nemen voor hun emancipa tie. Is het Landbouwschap nu daad werkelijk van plan om dit initiatief te steunen, of moeten vrouwen toch alles zelf doen? Wil het Landbouw schap echt iets veranderen in het hui dige overheidsbeleid? Hoeveel vrou wen zitten er bijvoorbeeld over een jaar in het Landbouwschap? Mevrouw v.d. Aker-v.d. Sloot, boerin en wethouder, verwoordde aller gevoelens door een beschrijving te geven van haar leven als boerin, een boeiend leven en een boeiend vak. Zij en haar man hebben samen een bedrijf, ze ondernemen samen en ze beslissen samen. Samen lopen ze risiko. Haar inkomen voor haar wethouderschap vloeit in het be drijf. Als echte onderneemster vindt ze dat de beste investering. Maar haar man werkt, zij werkt maar mee, haar man onderneemt, zij on derneemt maar mee. Zo moet zij, immers maar mede-onderneemster, haar ondernemer-zijn bewijzen door al haar werkzaamheden te beschrij ven. Zij vraagt zich wel af hoe al die werkzaamheden op de drie stippel lijntjes kunnen staan. Zij pleit voor een aantal konkrete maatregelen die de positie van de meewerkende vrouwen werkelijk verbeteren. Als daar het urenschrij- ven voor nodig is wil ze dat graag doen, maar laat dan ook de manne lijke ondernemers hun uren op schrijven. Ook sprak zij de hoop uit dat binnen niet al te lange tijd derge lijke diskussies tot het verleden be horen en dat er dan werkelijk sprake is van gelijke kansen voor mannen én voor vrouwen. Tijdens de diskussie werden veel vra gen gesteld waarop meestal geen be vredigende antwoorden kwamen. Zo werden er geen beloften gedaan over het pleiten voor een betere zwanger schapsregeling en een betere arbeids ongeschiktheidswet. Wel wilde men proberen het bezuinigen op de voor lichting tegen te gaan. De voorlich ting kan immers de mogelijkheden binnen de huidige regelingen zicht baar maken. Kunnen vrouwen door middel van goede voorlichting voor 1990 ekono- mische zelfstandigheid bereiken? Dit is een doelstelling van het ministerie van Ekonomische Zaken. Wordt de ze doelstelling eigenlijk wel ooit bereikt? Dorette van Lieshout, ZAJK Het is kwart voor acht. Veel jongeren stromen samen in Kloosterzan- de. Zo aan het begin van het nieuwe jaar wenst men elkaar een geluk kig nieuwjaar. Met een cynische ondertoon voegt nog een van de jon geren een wens toe 'met hopelijk goede akkerbouwprijzen'. 'In Amerika schijnt de prijs voor akkerbouwprodukten enorm gekel derd te zijn, ik ben benieuwd wat we vanavond te horen krijgen over de VS-landbouw. Is het zo dat wat daar gebeurt ons ook te wachten staat?' De zaal is bijna vol. RAK-voorzitter Maarten Dieleman opent de avond. Speciale gast vanavond is Dedde Smid. Dedde is zelf enige malen in Amerika geweest en kent de Ameri kaanse landbouw door en door. Hij studeert agrarische ekonomie aan de landbouwuniversiteit. Wat is er aan de hand in de VS? Op heldere wijze vertelt Dedde hoe de krisis in de VS-landbouw ont staan is. In de 70-er jaren groeide de eksport vanuit de VS sterk. Met na me de oliestaten en de Derde Wereld bleken afzetmarkt te zijn voor VS- produkten. De Amerikaanse over heid steunde de boeren. De afzet was gunstig. De boereninkomens waren ook redelijk. Op naar de vrije markt Begin jaren '80 zette de regering de overheidssteun stop. De regering Reagan had veel geld nodig voor o.a. 'Starwars', waardoor de Ver enigde Staten moesten steeds meer geld gaan lenen in het buitenland. De rente in de VS steeg aanzienlijk. Ook de dollar-koers steeg, terwijl de eksport uit de VS afnam. Voor de landbouw betekende dit harde klappen: inkomensgaranties vielen weg en de eksport verminder de. In zeer korte tijd moesten veel bedrijven verkocht worden. Het platteland is in een paar jaar sterk verpauperd. Demokratenplan De Demokraten hebben een alterna tief opgesteld voor het landbouwbe leid. Zij stellen voor om de 'Loan Rate' - een soort garantieprijs - te verdubbelen. Met de verdubbeling zouden akkerbouwers uiteindelijk 75% verdienen van het loon van in dustriearbeiders. Tegelijk met de verdubbeling van de garantieprijs moet een braakregeling en kontin- gentering ingevoerd worden. De De mokraten durven er op te gokken dat de wereldmarktprijs niet onder de voorgestelde 'Loan Rate' zakt. Het is zeer de vraag of het demokra tenplan aangenomen wordt, gezien de grote macht van de verwerkende industrie. Na de inleiding van Dedde vindt een diskussie plaats. VRAAG: is het niet te optimistisch van de Demokraten om te denken dat voor de wereldmarkt geprodu ceerd kan worden? Vrijdag 12 februari 1988 boeren en boerinnen voldoende sterk georganiseerd zijn om de ver paupering tegen te houden. De boe- renorganisaties moeten toch in staat zijn om onderling produktie afspra ken te maken. Jongeren kunnen hiertoe aanzetten geven, dat is zin voller dan klagend volgen hoe de prijzen dalen', aldus Dedde. Jacques Roumen Voorzitter Maarten Dieleman van de RAK Oost Zeeuws-Vlaanderen (r) bedankt Dedde Smid voor zijn heldere betoog DEDDE: De Demokraten weten dat de VS-landbouw een grote invloed heeft op de wereldmarktprijs. Zij hebben veel meer invloed dan de EG. Daar komt bij dat de demokra ten aandringen op produktie- vermindering van 20% over de gehe le wereld (graanprodukten). Het in- stand houden van een redelijke we reldgraanprijs is ook in het belang van de EEG. VRAAG: In Europa wordt steeds meer gesproken over„braken om de overproduktie tegen te gaan. Hoe is dat in de VS. DEDDE: In de VS werkt een braak regeling niet. Bij braken wordt uitsluitend de minder vruchtbare gronden uit de produktie genomen. Braken biedt geen enkele garantie voor een teruglopende produktie. In de EEG zal een braakregeling ook weinig effekt hebben. Een braakre geling met een daaraan gekoppelde kontingentering heeft wellicht meer resultaat. VRAAG: Zijn Europa en de VS te vergelijken als het om de overschot- tenproblematiek gaat? DEDDE: 'In de EG is de landbouw beter georganiseerd dan in de VS. In Europa zal de landbouw niet zo snel overdonderd worden door proble men. Toch zullen hier vergelijkbare 'klappen vallen'. Een drastische prijsverlaging zal ook hier kunnen leiden tot verpaupering van het plat teland. Het is de vraag of Europese Geregeld hoor je van allerlei men sen dat ze kursussen aan het vol gen zijn. Dit geldt ook voor P.J.Z.-leden. Een goede zaak! Vandaar dat de P.J.Z. ook verte genwoordigers heeft zitten in ver schillende kursuscomités, die in samenwerking met de agrarische scholen allerlei soorten kursussen organiseren. Via deze kursussen wordt er gele genheid geboden om te werken aan de nodige bij- en omscholing, verbreding en verdieping van ken nis en vaardigheden op agrarisch en aanverwant gebied. Een nood zaak voor iedereen. In principe kan iedereen kursusonder- wijs volgen. Met welke kursus men kan starten is echter afhankelijk van de vooropleiding die men heeft gehad. Er zijn globaal twee soorten kursus sen te onderscheiden: Vakgerichte agrarische kursussen, zo als opleiding Hovenier, boomteelt, rundvee, akkerbouw e.d. Hierbij kan, men een vakopleiding volgen in de ondervermelde volgorde: Basiskur- sus, Vakgebiedskursus, Bedrijfsvoe- ringskursus, Managementkursus. Aanverwante kursussen, zoals Infor- matika (computer), boekhouden/ad ministratie, elektrisch lassen, steen en cement e.d. Enkele van deze kursus sen zijn éénmalig, andere hebben een vervolg voor gevorderden en enkele kan men vervolgen. Deze kursussen worden meestal gege ven op de agrarische scholen (zowel de lagere als de middelbare). Door de kommissies die deze kursussen orga niseren worden kursusboekjes uitge geven, waarin staat aangegeven welke kursussen er (bij voldoende belang stelling) gegeven worden, en wat de tijdsduur van de kursus is. Aanmelding voor een kursus dient al erg vroeg te geschieden. Als je het vol- Onlangs kwam het boekje "In en Uit" weer uit. In dit boekje staat alle informatie met betrekking tot de pro gramma's die de stichting "Uitwisse ling" (zoals de Stichting "Uitwisseling en studiereizen voor het Platteland" kortweg genoemd wordt) organiseert. De programma's van de Stichting zijn er vooral op gericht om door het ver blijf in een gezin in een ander land en door volledig mee te draaien in de da gelijkse gang van zaken, het land van binnenuit te ontdekken. Op deze wij ze wordt gehoopt dat de deelnemers zicht krijgen op de kuituur, de plat telandssituatie in dat land, hun agra rische vakkennis kunnen verbeteren en een andere taal leren spreken. Door zo'n verblijf in het buitenland krijgt een stagiaire meestal beter zicht op zichzelf en zijn thuissituatie. Dui delijk wordt echter gesteld dat zo'n verblijf geen vakantie is. Het is ech ter wel een ervaring die onvergetelijk zal zijn. De Stichting Uitwisseling biedt de mo gelijkheid om aan programma's deel te nemen en om individueel een stage te doen. De mogelijkheden zijn ge richt op de agrarische sektor. Van daar ook dat voor deelname een agrarische opleiding en/of ervaring nodig is, uitgezonderd het IFYE pro gramma. In het boekje "In en Uit" komen de volgende zaken aan de orde: E.G.- stages; "Verre landen", Japan, Ke nia, Thailand; Polen; Griekenland; Israël; IFYE programma's; Amerika- programma's; Australië, Nieuw- Zeeland, Canada, V.S. en "Rond de wereld"; Agrarisch programma Ca nada; Individuele mogelijkheden; praktische punten en bepalingen; een gend "winter"-seizoen een kursus wilt volgen moet je je al vóór 1 mei a.s. hiervoor aanmelden. Dit is noodza kelijk voor de organisatie en een goe de planning van de kursussen en medewerkers die deze kursussen gaan geven. Als je al (vage)-plannen hebt om het volgend seizoen een kursus te gaan volgen informeer dan nu al naar de mogelijkheden die dan geboden wor den. Dit kun je doen door: - informatie te vragen bij de agrari sche school die het dichtst bij je in de buurt zit; - kontakt op te nemen met onderge tekende die dan verder kan verwijzen (tel. 01680-27921): - berichten hierover (o.a. in dit blad) goed in de gaten te houden en er on middellijk op te reageren als ze je aan spreken. Wacht niet af maar doe!! Henk Tegels buitenlander op het bedrijf of in het gezin; studiereizen naar het buiten land; andere mogelijkheden naar het buitenland. Van al deze programma's e.d. wordt beschreven wat ze inhouden, wat de voorwaarden voor deelname zijn, wanneer ze plaatsvinden en wat de kosten hiervoor zijn. Kortom een handig boekje met veel informatie voor degenen die eens een keer wat meer van de wereld willen zien en een land van binnenuit willen leren ken nen. De prijs van het boekje is 3, Het kan besteld worden bij "de Stich ting Uitwisseling en studiereizen voor het Platteland", p/a Duinweg 5, 1861 GL Bergen N.H. Het postadres is: Postbus 97, 1860 AB Bergen N.H. De Stichting is van maandag t/m vrijdag van 10.00 - 15.30 uur telefonisch te bereiken op telnr. 02208-96144. Op de sekretariaten van de P.J.Z. af delingen en op het provinciaal sekre- tariaat in Zevenbergen is een kort overzicht van de programma's van de stichting uitwisseling aanwezig. Henk Tegels P.J.Z.-agenda voor 18 februari a.s. Afdelingen: Afd. Langstraat: 19 februari: jaarver gadering met o.a. bestuursverkiezing. Aftredend zijn Adrie Verhoeven en Berdien v. Everdingen. Alleen Adrie Verhoeven is herkiesbaar. 4 maart: Avond met als thema "toe komst of niet". Inleider is dhr. Ton Siethoff, bedrijfsvoorlichter. Op de ze avond staat de alternatieve land bouw centraal. Afd. Tholen/St. Philipsland: 27 fe bruari: Bowling bij Familyland. Aan vang: 21.00 uur. Einde: 23.00 uur. Afd. Walcheren: 12 februari: Uitno diging voor alle P.J.Z.-leden. In het hervormd jeugdcentrum in de Dorpsstraat in Oostkapelle wordt een avond gehouden over "Trekkracht voor Kenia". Aanvang: 20.00 uur. Dit projekt richt zich in het bijzon der op beter gebruik van de beschik bare trekdieren voor het bewerken van de grond en voor transportdoel einden. Afd. Zevenbergen: 12 februari: Car navalsbal in zaal Tholenaar te Zeven bergen. Aanvang: 20.00 uur. 4 maart: Ledenvergadering. Grote avonden: 19 februari: Noord- Beveland; 26 februari: Fijnaart; 26 fe bruari: West Zeeuws Vlaanderen. Provinciaal: 15 februari: automatise- ringscie: "Landbouwhuis" te Zeven bergen om 20.00 uur. 22 februari: Hoofdbestuursvergade ring (H.B.) in het "Pannenhuis" te Hoogerheide om 20.00 uur. 26 maart: "Juweel". 19

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1988 | | pagina 19