Diaserie over gewasbescherming voor het onderwijs Agrarische Hogeschool eind juni naar Delft Het Kleine Loo biedt scholen gratis steenwolprojekt aan Versterking van de samenwerking in het hoger agrarisch onderwijs Sinds september 1987 wordt aan de Jan Heidema M.L.S. te Groningen de Kernkursus Akkerbouw gegeven, een nieuwe kaderopleiding voor de akkerbouw, in samenwerkingsver band met de Massen en praktijk scholen te Emmeloord en Schoon dijke. De kursus wordt door kur- sisten uit het hele land bezocht. De Kernkursus Akkerbouw vormt een gedegen voorbereiding op lei dinggevende funkties van middel baar nivo, met name waar het gaat om funkties in de periferie van de landbouw die niet, of slecht bereik baar zijn voor mensen met uitslui tend een M.A.S.-diploma. De oplei ding is tevens bijzonder geschikt voor toekomstige ondernemers en bedrijfsleiders op akkerbouwbedrij ven. Degene die een M.A.S.-A di ploma heeft behaald en de vakken akkerbouw, techniek en ekonomie in zijn of haar pakket heeft gehad, is voor deze kursus toelaatbaar. Momenteel duurt de kursus dertig weken, maar het komende kursus- jaar zal uitbreiding plaatsvinden tot veertig weken, inklusief 4-6 prak tijkschoolweken (Emmeloord, Schoondijke). Eén dag per week be zoeken de kursisten de school, de rest van de week doet men stage. Het aantal stages bedraagt vier; twee van deze periodes van acht weken wor den doorgebracht op een akker bouwbedrijf buiten de eigen regio, de overige twee op verschillende be drijven of instellingen in de periferie van de landbouw. Eén van de akker- bouwstages kan mogelijk vervangen worden door een derde periferiesta- ge. De vakken die in de kursus aan de orde komen zijn: plantaardige produktie en verwerking, inklusief bodemkunde en bemesting, land bouwtechniek, ekonomie en sociale vaardigheden. Een deel van de lessen is projektma- tig van opzet. Zo wordt er bijvoor beeld gewerkt met gewasinteresse- groepen, waarbij een groep kur sisten, na gedegen voorbereiding, zelf een les over een bepaald gewas verzorgt. Het vak sociale vaardighe den houdt onder andere in: presen tatie, vergader- en diskussietech- niek, zakelijk schrijven, etc. Ook moet men inleidingen verzorgen over één van de periferiestages. Al met al mag gesproken worden van een gevarieerde en volledige opleiding. Tijdens de kursus worden toetsen af genomen, het geheel zal worden af gesloten door middel van een eksa- men. De opleiding staat op zichzelf en heeft geen overlappingen met an dere kursussen. De lessen worden verzorgd door M.A.S.-docenten en (hoofd)instrukteurs van de praktijk scholen. De kursisten zijn over het algemeen van mening dat de kursus veel toe voegt aan hun kennis omtrent akker bouw, ekonomie, etc. maar minstens even belangrijk vinden zij het feit dat er een grote zelfstandig heid van hen verwacht wordt. Iets waar sommigen aanvankelijk wat moeite mee hadden. Vooral de peri feriestages worden door de kursisten zeer positief beoordeeld. Het ken nismaken met het bedrijfsleven en het samenwerken met allerlei men sen wordt als zeer leerzaam ervaren. Vermeldenswaard is dat het be drijfsleven van zijn kant veel ver trouwen blijkt te hebben in het nivo van de Kernkursus, gezien het feit dat half januari reeds drie van de vijftien kursisten, mede dankzij de De praktijkschool Schoondijke dient bij de kernkursus akkerbouw als een der praktijkscholen voor de 4-6 praktijkweken Kernkursus, een funktie in het be drijfsleven hebben gevonden. Kon- kluderend kunnen we vaststellen dat het eerste jaar Kernkursus Akker bouw naar tevredenheid verloopt. Het ligt in de bedoeling om de Kern kursus Akkerbouw in het schooljaar 1988-1989 te houden op drie plaat sen nl. Schoondijke, Groningen en Emmeloord. Kort geleden werd bekend gemaakt dat de Agrarische Hogeschool, ont staan op 1 augustus 1987 uit een fu sie van twee hogescholen in Dordrecht en Utrecht, zich eind juni a.s. zal vestigen in Delft. Dit werd mogelijk door de aankoop van een groot ge deelte van het gebouw van de Lera- Landbouwuniversiteit Wageningen maakt plan voor Europees verband van landbouwfakulteiten De Landbouwuniversiteit Wagenin gen en Agropolis Montpellier, hét landbouwkundig centrum van Frankrijk, hebben een plan in de maak tot oprichting van een Euro pees netwerk van landbouwfakultei ten. Voor dit netwerk worden mo menteel ook universiteiten benaderd in Engeland, Duitsland, Denemar ken, Italië en Spanje. Het doel van de overeenkomst is de mobiliteit van personeel en studen ten tussen de universiteiten en land bouwfakulteiten te stimuleren, geza menlijk onderzoek te doen en het uitwisselen van onderzoeksresulta ten te vergemakkelijken. renopleiding Zuidwest Nederland aan de Brasserskade in Delft. Omdat de Lerarenopleiding in 1990 wordt overgeplaatst naar Rotterdam zal de Hogeschool in 2 gedeelten naar Delft verhuizen. De opleidingen van Dordrecht met 550 studenten en ruim 50 personeelsleden komen het eerst aan de beurt, die van Utrecht 400 stu denten en 50 personeelsleden volgen zo spoedig mogelijk daarna. Men kan kiezen voor een wat meer technische opleiding, maar ook voor een wat meer algemene bedrijfkundi- ge studie. Door aangeboden keuze-on derdelen in de tweede helft van de studie is het mogelijk dit nog meer af te stemmen op de eigen mogelijkhe den en wat men in het beroepenveld vraagt. Men kan b.v. kiezen voor een meer kommerciële loopbaan maar ook op het gebied van informatika of op de meer op de natuur gerichte werkkring. Welke richting men ook kiest, in de gehele opleiding wordt erg veel aandacht besteed aan de vorming en het aanleren van vaardigheden die horen bij de funkties op het hogere beroepsniveau. De Hogeschool kent een al vele jaren stijgend aantal vrouwelijke studenten, nu zo'n 20%. Hen blijkt de opleiding aan te spreken en zij kunnen rekenen op een goede werkplaats in de maat schappij, ook bij de meer technische gerichte studies. Informatie en uitvoerige dokumenta- tie over vooropleiding, de studie en de inschrijving kan men schriftelijk en telefonisch aanvragen: Bedrijfskunde: Agrarische Hoge school, Groenezoom 400, 3315 LA Dordrecht. Tel. 078-160666, toestel 35, Jacolien Borsje. Landbouw: zelfde adres en tel. nr., toestel 22, Natasja v. Dongen. Tuinbouw: Agrarische Hogeschool, Jutfaseweg 205, 3522 HR Utrecht. Tel. 030-896354, Carolien Reimus. Rekordprodukties in China China heeft dit seizoen zowel van ap pelen als van citrus een rekordoogst gehad. Vergeleken met 1982 is de pro duktie verdrievoudigd. Aangezien 60% van het huidige areaal uit jon ge, nog niet vruchtdragende bomen bestaat, zal de produktie de komen de jaren nog verder toenemen. Het Kleine Loo, het onderwijstijd schrift van de Stichting Public Re lations Land- en Tuinbouw, heeft een nieuwe diaserie uitgegeven. Deze achtste produktie behandelt alle facetten van de gewasbescher ming in de land- en tuinbouw en is bestemd voor de bovenbouw van het basisonderwijs en de on derbouw van het voortgezet on derwijs. De redaktie van Het Kleine Loo weet uit ervaring dat in het onderwijs veel belangstelling bestaat voor het onderwerp gewas bescherming en de effekten hier van voor de gezondheid van mens, dier en milieu. Om hieraan tege moet te komen heeft zij deze se rie met docentenhandleiding en wandplaat samengesteld. De diaserie behandelt de histori sche ontwikkeling van de gewas bescherming. Ze gaat in op de opkomst van de chemische gewas bescherming en de resultaten die met deze middelen worden be reikt, maar ook op de gevaren en milieuproblemen die er het gevolg van kunnen zijn. De serie geeft een beeld van de manier waarop boe ren en tuinders hun gewas bescher men en van de wijze waarop zij, maar ook de chemische industrie en de natuurbeschermers zoeken naar betere, gerichtere en minder schadelijke middelen. De diaserie, die in vijftig beelden historie, ont wikkeling en voor- en nadelen van allerlei gewasbeschermingsmetho den toont, gaat vergezeld van een docentenhandleiding en een kleu- renwandplaat die in scholen kan worden opgehangen. De docen tenhandleiding bevat behalve alle achtergrondinformatie tal van les suggesties en biedt stof voor dis- kussies in de klas. In de handleiding zijn verschillende geïl- De wandplaat toont een (niet- bestaande) plant, die wordt belaagd door allerlei ziekten en plagen. lustreerde werkbladen op genomen. De diaserie, de docentenhandlei ding en de wandplaat kwamen tot stand mede dankzij een financië le bijdrage van het Nationaal Co mité voor het Europees Jaar van het Milieu. Ze is verkrijgbaar door overmaking van 40,op giro rekening 536616 van de Stichting Public Relations Land- en Tuin bouw te Den Haag, met vermel ding van "Gewasbescherming". De Nederlandse schooljeugd kan massaal kennismaken met de nieuwe manier van telen in de glastuinbouw. Het Kleine Loo, het onderwijstijdschrift van de Stichting Public Relations Land en Tuinbouw, biedt de scholen namelijk iets unieks aan: een steenwolprojekt waarmee men klassikaal aan de slag kan. Het Kleine Loo biedt de scholen een gratis lespakket met steen- wolblokken, zaad en andere be nodigdheden aan. Met behulp hiervan en van de achtergrondin formatie, instrukties en lessug gesties in Het Kleine Loo, kan el ke klas een steenwolprojekt op zetten. Scholen die hiermee nu meteen beginnen zullen, als ze de aanwijzingen goed opvolgen, nog voor de zomer het resultaat kunnen oogsten. Dat zullen bo nen zijn. Gebleken is dat bonen zich het beste lenen voor dit eksperiment. Op een aanschouwelijke manier kan de schooljeugd met de nieuwe ont wikkelingen in de tuinbouw kennismaken. Op 2 februari jl. hebben in Wagenin gen de vertegenwoordigers van de besturen van een vijftal agrarische ho gescholen en de agrarische lerarenop leiding, de Stichting Samenwerking Hoger Agrarisch Onderwijs op gericht. De nieuwe samenwerkingsorganisatie wordt door de agrarische hogescho len gezien als een belangrijk instru ment in de ontwikkeling van het hoger agrarisch onderwijs in nauwe relatie met het overige Hoger Beroeps Onderwijs, het Wetenschappelijk On derwijs in het bijzonder met de Land bouwuniversiteit Wageningen, het landbouwkundig onderzoek en de landbouwvoorlichting Reeds in haar oprichtingsfase heeft de nieuwe organisatie vele aktiviteiten ontwikkeld, zoals de stimulering van Vrijdag 12 februari 1988 het praktijkgericht onderzoek door voorlichting en konferenties, bevor dering van informatica-voorzieningen en de uitvoering van een zeer omvang- rijk arbeidsmarkt- en loopbaanon- derzoek. In zijn toespraak ter gelegenheid van de formele oprichting van de stichting heeft de voorzitter, ir. G.N. Kok nog eens nadrukkelijk gewezen op de noodzaak van onderlinge samenwer king en taakafbakening binnen het geheel van het hoger landbouwonder wijs, dus de landbouwuniversiteit en het Hoger Agrarisch Onderwijs. Al leen op deze wijze kunnen, met be houd van eigen zelfstandigheid, de kwaliteit en diversiteit van onderwijs en onderzoek worden gehandhaafd. Dat is zowel een belang van de stu denten als van de totale agrarische sektor. 17

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1988 | | pagina 17