Waarom in kassen de lampen branden Telersvereniging knolselderij verdient navolging Radijs een belangrijk gewas geworden Aanvulling op sla assortiment: rode witlof Koolpromotie Drieluik onderwijs, voorlichting onderzoek kan niet gemist worden Management in glastuinbouw kan beter Het is nog steeds zeer nat, we zien dan ook veel percelen met wateroverlast op THOLEN. Dit is zeker geen land waar men vroeg kan beginnen. Met zulke extreme omstandigheden kan men het beste zien dat er hier en daar nogal wat aan de drainage en struk- tuur mankeert. Een deel is natuurlijk ook nog een gevolg van de moeilijke rooiomstandigheden van vorig jaar en tevens van het te nat ploegen. Men kan nog zo'n goede drainage hebben maar wanneer de grond ka- potgereden is helpt dit ook niet, hoe wel het één ook dikwijls een gevolg is van het ander. De een besteedt meer kosten en aandacht aan dit soort za ken dan de ander, maar een goede drainage bewijst zeker niet alleen in een nat jaar zijn diensten. Een goede ontwatering door flink wat drainage en hoge vruchtbaarheid voor de nodige organische stof is nodig om een goede struktuur te verkrijgen. Wanneer men deze ook nog kan be houden door knoeien te voorkomen is in ons - bij uitstek vroege aardap- pelgebied - van groot belang. De ver schillen in opbrengst liegen er dikwijls niet om en zijn dan ook veelal een ge volg hiervan. Ondanks het sombere natte weer kan men op sommige dagen toch weer merken dat de zon steeds krachtiger wordt. Onder glas neemt de groei hierdoor weer toe, vooral een lichtge voelig gewas als radijs reageert hier sterk op. Het vroegste zaaisel van Op een aantal veilingen, waaronder de ZHZ te Barendrecht, wordt in de periode van februari tot half mei ro de witlof aangevoerd. Deze witlof met rood gevlamde bladeren, die ontstaan is uit een kruising van roodlof en wit lof, is alleen in het vroege voorjaar volgens de traditionele forceermetho- de produceer baar. Het dient rauw te worden gekonsumeerd, anders ver liest het zowel zijn knapperigheid als zijn kleur. Behalve in de salade is roodlof ook fraai als garnering. voor de kerst zag er in het begin niet zo mooi uit. Vooral in het ras Novi- red, dat hier veel gezaaid wordt, zag men veel langgerekte pootjes, die laat gaan bollen en vermoedelijk ook een hoger percentage nieten of afwijken de knolletjes zullen geven. Men ver moedt dat de oorzaak een samenspel geweest is van hoge temperatuur en weinig licht met daarbij een rasgevoe ligheid. De radijsteelt is in onze streek in de loop der jaren een belangrijk gewas geworden, het aandeel was dan ook vorig jaar 24% op veiling ZHZ. Het aantal malen dat er gezaaid wordt is afhankelijk van de keuze die men maakt welke gewassen erna gepland gaan worden en of men er de hele zo mer mee door gaat. Voor de snijbo nen zal men hooguit een keer kunnen zaaien omdat men bonen vroeg moet planten wil men vanwege de prijs nor maal gesproken voor die van buiten wegwezen. Tomaten daarentegen zul len meer als herfstteelt geplant wor den zodat hier wel 3 keer gezaaid kan worden. Al bestaat het teeltplan hier in de winter en voorjaarsmaanden overwegend uit sla en in de zomer maanden uit radijs, mede door de zaadteelt wordt er een verscheiden heid aan gewassen geteeld. De zaadteelt zal echter voorlopig ook hier eerder inkrimpen dan uitbreiden maar dat hoeft zoals in de vollegrond geen struikelblok te zijn, daar de mo gelijkheden met andere gewassen hier veel groter zijn. Het warme weer in "WEST BRABANT" is er de oorzaak van dat partijen knolselderij nu wat sneller verslijten. De kwaliteit van de knol len in cellen waar luchtkoeling de par tij houdbaar moet houden loopt snel terug. Een gevolg hiervan is dat er nu een ruimer aanbod komt met daaraan gekoppeld een lagere prijs. Enkele weken geleden betaalde de in dustrie nog 30 cent per kg. Nu is de ze prijs gedaald tot een nivo dat even boven de twee dubbeltjes ligt. Op wat langere termijn wordt nu voor knol selderij die bewaard wordt in ruimten met mechanische koeling al 40 cent geboden. Deze prijs lijkt heel wat maar er moet niet uit het oog verlo ren worden dat deze manier van be waren 2 cent per maand kost. Over het gehele opslagseizoen betekent dit al gauw 15 cent per kg. Omdat de prijs en afzet van knolselderij hoofd zakelijk door de handel bepaald werd BRABANTSE fruitmix. Het mag gezegd, we hebben echt een vast weertype dit winterseizoen, doch niet een weertype waar we dol op zijn. De nattigheid komt onderhand je oren uit. Voor het buitenwerk op het fruitbedrijf, de wintersnoei, erg onaangenaam en vertaald in de hui dige werkvoorwaarden in onze maatschappij, duidelijk 'onwerk baar'. Toch zullen veel kollega's alle nattigheid trotseren om de snoei tij dig klaar te krijgen. De snoei, toch al een hele opgave, om op de juiste wijze de schaar te hanteren en op deze manier de basis te leggen voor het komend groeisei zoen. Bij een goed toegepaste snoei, is het halve werk reeds geleverd om straks een kwalitatief goed produkt Vers van de pers komt de koolkrant, een informatiebulletin boordevol pro- duktinformatie over alle in Nederland geteelde sluitkoolsoorten en spruiten. Er staan ook diverse recepten van koolsalades, stamppot en andere koolgerechten in. De koolkrant is be doeld voor de konsument. Alle groente- en fruitzaken hebben inmid dels een aantal exemplaren ontvan gen. Exemplaren zijn schriftelijk te bestellen door 4,50 per 100 exem plaren over te maken op giro 586983 t.n.v. afdeling Reklameservice van het Centraal Bureau van de Tuin bouwveilingen, Den Haag onder ver melding van 'koolkrant'. hebben dit jaar West-Brabantse knol- lentelers regelmatig op de veiling par- tijen verkocht. Binnen de knolselderijtelersvereniging Zuid- West Nederland regelt een aparte kommissie de afzet van knollen op de veiling. Twee jaar geleden is door enkele te lers op kleine schaal begonnen met deze afzetmethode. In samenspraak met de veiling te Barendrecht en Bre da werd een reglement opgesteld. Re gelmatig wordt geveild waarbij een ophoudprijs zorgt dat een partij niet voor een te lage prijs van eigenaar ver wisseld. Tot heden toe is deze ver koopmethode voor de knollentelers redelijk positief verlopen. Landelijk gezien wordt van het totale areaal 6 a7% afgezet via de veiling. Een belangrijk gevolg hiervan is dat de handel nu min of meer gedwongen wordt om hun prijs aan te passen aan de veilingpnjs. Vooral in een afzetsei- zoen als nu wanneer* er een gezond te kunnen oogsten vooral op het ge bied van de maatsortering. Een goed begin is het halve werk, is hier zeker op z'n plaats. In de wandelgangen hoort men enorm veel over alle fa cetten van het totale fruitgebeuren. Vooral, en hoe kan het ook anders, over de voorlichting. Een voorlich ting die noodzakelijk is voor het voortbestaan van onze bedrijfstak, hoewel je daarover vaak negatieve oordelen hoort. Onze toekomstige voorlichting, zal in weerwil van al les, meer en meer door het be drijfsleven betaald moeten worden. Dat staat als een paal boven water. Beter kun je stellen dat het drieluik onderwijs, onderzoek en voorlich ting, onafscheidelijk aan elkaar ver bonden, in de naaste toekomst een steeds hogere bijdrage van het be drijfsleven gaat vergen. Voor een ge deelte onderzoek is dat nu al gereali seerd, zie de aanslag via het Land bouwschap. Het is begrijpelijk dat dit soort za ken weerstand oproept bij diegenen die voor de kosten op moeten draai en. Vaak hoor je dan ook: van mij Er bestaat een betrouwbaar verband tussen het managementnivo en het ekonomisch resultaat van onderne mingen in de glastuinbouw. Door verbetering van het management in die sektor zijn zeer goede resultaten te behalen. Wat passend manage ment is, kan echter van onderne ming tot onderneming verschillen, afhankelijk van de doelstelling en de struktuur van het bedrijf. Die konklusies trekt drs. J.T.W. Al- leblas - als onderzoeker verbonden aan het Haagse Landbouw Ekono misch Instituut - in zijn proefschrift getiteld 'Management in de glastuin bouw, een zaak van passen en me ten'. Hij promoveerde daarop 9 fe bruari aan de Landbouwuniversiteit Wageningen. Niet zelden ontbreekt het aan de juiste periode van voorbereiding en aan de uitvoering werd in veel gevah len onvoldoende aandacht geschon ken. Slechts in een klein aantal ge vallen werden de medewerkers van het bedrijf daadwerkelijk bij de besluitvorming betrokken; het be lang van hun motivatie werd te wei nig ingezien. Innovatie De verschillen in opbrengstnivo's tus sen bedrijven, die Alleblas aantrof, waren voor een groot deel te verkla ren uit de mate waarin de bedrijven technologische vernieuwingen door gevoerd hadden. Over het algemeen is de promovendus wel te spreken over het technisch nivo van het tuin bouwbedrijf in Nederland. Er bleek sprake van een goede 'leeftijdsop- evenwicht is in vraag en aanbod. Kontrakten voor oogst 1988 zijn er hoegenaamd nog niet afgesloten om dat de vastgestelde prijs op een te laag nivo ligt. Hieruit kan al een voorzich tige konklusie getrokken worden dat voor 1988 meer telers voor eigen risi- ko uitplanten. Op zich niet erg als het totale areaal maar niet uitgebreid wordt. Misschien toch een goed idee voor akkerbouwers die vollegronds- groenten in hun bouwplan hebben om in de toekomst een telersvereniging rond een bepaald gewas te vormen. Als je als telers een gedeelte van het te verkopen produkt in een hand kunt houden betekent dit financieel gezien zeker een winstpunt. Met rond de tafel gaan zitten om overleg te plegen met telers uit ande re streken van Nederland, al of niet via de veiling, is meer mee te verdie nen dan zonder informatie vooraf zo maar een groente gaan telen. hoeft het allemaal niet meer, ik red mezelf wel, ik kan wel zonder. Deze mensen echter, zijn kortzichtig en staan niet stil bij het feit dat er na hen weer anderen hun plaats moeten innemen voor voortzetting van de bedrijfstak. Kunnen jonge onderne mers zonder onderwijs, onderzoek en voorlichting? Vergeet het maar, zij zullen dit drieluik waarschijnlijk nog meer nodig hebben dan wij, de ouderen. Als wij niet bereid zouden zijn dit drieluik overeind te houden, on danks de kosten, zou er binnen de kortste keren geen agrarisch be drijfsleven meer zijn in ons land. Hoe de geprivatiseerde voorlichting er uit gaat zien, is nog een open vraag. De praktijk zal dat uiteinde lijk toch wel aangeven. Binnen ons erg gedemokratiseerd stelsel, blijkt het erg moeilijk om tot een besluit te komen. Het was waarschijnlijk beter, dat en kele goed geïnformeerde mensen van onze CLC's de knoop of knopen door zouden hakken en de praktijk daarna de dienst laat stroomlijnen en aanpassen naar behoefte. Demo- kratie is een groot goed, maar moet niet leiden tot besluiteloosheid, ze ker niet in zulke belangrijke kwesties. bouw' van het kassenbestand en van regelmatige en tijdige vervangingsin vesteringen. Drs. Alleblas vond een samenhang tussen de leeftijd en het opleidings- nivo van de ondernemers, de grootte en het up-to-date zijn van de bedrij ven. Deze kombinatie van faktoren heeft een belangrijke invloed op het bedrijfsresultaat. 'Nogal wat tuinders zijn er lange tijd vanuit gegaan, dat hard werken van 's morgens vroeg tot 's avonds laat de enige sleutel tot sukses is. Uit het onderzoek volgt onomstotelijk dat adekwate aandacht voor besluitvor ming, een juiste voorbereiding van beslissingen op basis van voldoende informatie en berekeningen, de re sultaten van de onderneming posi tief kunnen beïnvloeden', aldus de promovendus. Nog veel werk De struktuur en de omvang van het bedrijf bepalen verder welk manage ment passend is. Om dat vast te stel len heeft Alleblas een management-adviessysteem ontwor pen dat met die verschillen rekening houdt. Maar voordat een dergelijk management-adviessysteem toegepast kan worden, is er nog veel werk te doen, aldus drs. Alleblas. Volgens de promovendus ligt daar een taak voor de sociaal-ekonomische voorlichtingsdiensten van de stands organisaties, de bedrijfsadvies- diensten van de accountantsbureaus en de banken, maar het is vooral een taak voor de overheidsvoorlichtings diensten. In de wintermaanden branden in veel kassen de lampen, vooral op tuindersbedrijven waar snijbloe men als rozen en chrysanten wor den geteeld. De telers maken gebruik van speciaal geel-oranje licht. Het gaat hier om natrium- of groeilampen, die op straatver lichting lijken. De groeilampen ge ven veel licht en zorgen voor meer groei en een betere kwaliteit van de rozenplanten: zwaardere tak ken, groenere bladeren en meer knoppen. De rozenteelt vindt her en der in Nederland plaats, maar vooral in de omgeving van Aalsmeer en in het Westland. Steeds meer van de ongeveer dui zend Nederlandse rozentelers ma ken gebruik van de groeilampen. Bij de chrysantenteelt in kassen wordt gebruik gemaakt van twee soorten lampen: gewone gloeilam pen en groeilampen. De gloeilam pen zorgen in de donkere dagen voor een verlenging van de dagpe riode. De chrysant is een herfst- plant en gaat, als de dagen korter worden, bloemen vormen. Dit gebeurt ook 's winters, als de planten nog te klein zijn. Het Door de dag kunstmatig te verlengen wordt bij bijvoorbeeld chrysan ten bloemvorming voorkomen. kunstlicht voorkomt het ontstaan van bloemknoppen en stimuleert de groei van stengels en bladeren. Het tweede gedeelte van de groei wordt gestopt met bijbelichting. De uitgegroeide chrysantenplanten gaan dan direkt bloemknoppen vormen. Steeds meer chrysantentelers gaan bovendien met groeilampen wér ken. De planten krijgen door dit speciale licht groenere bladeren, sterkere stengels, mooiere bloe men en staan bij de konsument langer in de vaas. Assimilatiebe lichting heet dat in vaktaal. Een chrysantenbedrijf van ander halve hektare aan kassen levert zo'n 450.000 bossen per jaar aan de veiling. 16 Vrijdag 12 februari 1988

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1988 | | pagina 16