Grote belangstelling voor wintershow op 29 januari itieuujjr Bestuur Landbouwschap heeft grote zorg over funktioneren mestwetgeving Bond rundveefokkerij West-Brabant korte wenken veehouderij Onder grote belangstelling vond op 29 januari de 7e Wintershow plaats in de Veemarkthal te Etten-Leur. Evenals vorig jaar was er ook weer een keu ring van een geselekteerde groep melkkoeien aan het programma toe gevoegd, wat deze keer zelfs uitgroei de tot het hoogtepunt van de keuring. Van de 30 aangemelde stieren, waren 23 aanwezig, die voor het merendeel vlot werden verkocht tijdens en na de keuring. Ook gingen de te koop aan geboden vaarzen vlot van de hand te gen goede prijzen; evenzo een aantal vaarskalveren van top KI-stieren. Twee dochtergroepen van KI stieren werden geshowd. De melkvaarzen van de stier Laudia 83 (Gardenia x Seekönig) lieten een goede indruk achter, door hun goede ontwikkeling en prima uiers. De tweede kalfs- dochters van S-Andy (Sexation x Astronaut) waren gerekte melktypi- sche dieren. Deze volle broer van Amos heeft een sterkere exterieur- vererving dan Amos zelf. Aan de keuring van melkkoeien, was tevens een publieksprijs verbonden. Het publiek kon n.l. naast de jury ook haar keuze maken voor de kam pioene Wintershow. Het jurylid koos als kampioene de Tops-dochter Ju weeltje 5 van Ad Romme te Prinsen beek. Een koe met een zeer beste uier. Het publiek koos uiteindelijk voor de melkvaars Anna 141 van Gebr. Oo- men te Gilze. De uitslagen: Stieren Rubriek I: IA Hepo 94 (Merit) - A. Her- ijgers - Achtmaal; 1B Nobel 64 (Groenlan- der 107) - Joh. v. Beek - Teteringen; IC Eder 7 (Nehls) - Mts. Kolff - Wou- drichem). Rubriek II: IA Bernard 244 (Merit) - M. v. Beek - Teteringen; 1B Nobel 62 (Schnee) - Joh. v. Beek - Teteringen; IC Arno 134 (Alfons) - Jac. v. Stokkum - Made. Rubriek III: IA Dirk 142 (Gardenia) J. de De Veemarkthal in Etten-Leur was 29 januari tot de nok toe gevuld. Jong - Teteringen; IB Rocket Marathon 2 (Marathon) - Mts. v. Gastel - Nispen; IC Rocket Marathon (Marathon) - Mts. v. Gastel - Nispen; ID Bernard 242 (Bell) - M. v. Beek - Teteringen; IE Bernard 243 (Valiant) - M. v. Beek - Teteringen. Rubriek IV: IA Rijthijning Bea Sheik (Gryphus) - J. Michielsen - Alphen; 1B Bernard 240 (Merit) - M. v. Beek - Tete ringen; IC Dorus 133 (Vic) - C.A.M. v. Beek - Teteringen. Beste stier van de keuring: Hepo 94 (Me rit) geb.datum: 17-4-1987. Van A. Herij- gers, Achtmaal. Koeien: (allemaal le prijzen) Rubriek I (Melkvaarzen): 1. Anna 141 (Valiant) Gebr. Oomen - Gilze; 2. Sijsje 564 (F. Rocket C) G.P.M. Luijten - Etten- Leur; 3. Lieske 12 (Columbus) M. v.d. Lindeloof - Hoeven; 4. Trijntje 509 (Va liant) G.P.M. Luijten - Etten-Leur; 5. Ali- da 367 (Alfons) G. Vos -Rucphen. Rubriek II (2e Kalfsdieren): 1. Mina 76 (Inka) Joh. v. Beek - Teteringen; 2. Jan tje 18 (Laura) W. Loonen - Dongen; 3. Rika 18 (Senator) Mts. Kamp - Raamsdonk; 4. Nellie 37 (Nehls) J. Graumans - Etten-Leur; 5. Dora 44 (Nehls) Gebr. Biemans - Waspik; 6. Dina 233 (Veryl) F. Peeters - Rucphen. Rubriek III (Oudere koeien): 1. Juweel tje 5 (Tops) Ad Romme - Prinsenbeek; 2. Gaby 2 (Monitos) M. Vos - Sprundel; 3. Afrika (Valiant) M. Vos - Sprundel; 4. Sisca 128 (Tops) A. Swolfs -Tiburg; 5. Leny 14 (Nehls) Gebr. Biemans - 's Gravenmoer. Kampioens-keuring Jury: Wintershow - kampioene: Juweel tje 5 (Tops) van Ad Romme Prinsenbeek; Publiek: Wintershow - kampioene: Anna 141 (Valiant) van Gebr. Oomen te Gilze. Reserve (jury en publiek): Mina 76 (Inka) Joh. v. Beek - Teteringen. Winnaars van de publieksprijzen: J. Timmermans - Oosieind (2 doses N.Thony); A. Romme - Steenbergen (2 do ses Merit); P. v. Heeswijk - Zij taart (1 do sis Thony - 2 doses RAL); L. Evers - Rijen (2 doses Amir). D. Wigleme Het bestuur van het Landbouw schap heeft vorige week woensdag zijn grote bezorgdheid uitgesproken over het funktioneren van de mest wetgeving. Volgens het bestuur sluit de mestwetgeving niet aan bij de STIKSTOF STROOIEN. Maak tijdig een bemestingsplan voor uw grasland percelen. Stel vooraf vast welke per celen gemaaid en welke er geweid worden. De T-som van 180° is dit jaar al in januari bereikt. Het was toen te vroeg en bovendien te nat om stikstof te strooien. Als U nog geen N gestrooid hebt en het land is berijd baar dan is het nu (ca. 1/3) tijd de eer ste stikstof te geven. Voor vroeg gras is voor maaien 120 kg N en voor wei den 80 kg N per hek tare de meest ren dabele gift. GR A SLA NDGEBR U IK SKA LEN DER. De G.G.K. is een waardevol hulpmiddel voor optimaal grasland gebruik. Bij een goede registratie ver schaft deze gegevens over o.a. de produktiviteit van de percelen, het beweidings- en bemestingsbeleid, etc. Uw bedrijfsvoorlichter kan U meer informatie geven over de G.G.K. BEMESTING MET MAGNESIUM. U kunt via grondonderzoek te weten komen hoe de magnesium voorziening moet zijn. Op zandgrond wordt bij een lage Mg-toestand kiese riet gege ven. Bij voldoende toestand kan mag- nesiamon (MAS) de bemestingstoestand op peil houden. Op kleigrond zal gebrande magnesièt over het gewas gestoven vlak voor het inscharen een goede Mg-voorziening geven. Vrijdag 12 februari 1988 praktijk waardoor een onhoudbare situatie ontstaat op de veehouderij bedrijven. Gelet op de huidige situatie zou het bedrijfsleven meer tijd moeten krij gen voor de realisatie van mestopslagvoorzieningen. Land bouwschapsvoorzitter Varekamp waarschuwde voor een verandering van de mestwetgeving. Volgens Va rekamp moet het agrarische be drijfsleven zelf nagaan wat voor mo gelijkheden er zijn om de kritieke si tuatie van dit moment te verande ren. Om de problemen, ontstaan door het natte najaar van 1987 het hoofd te bieden, pleitte Varekamp voor een financiële bijdrage van de overheid om ekstra mestopslag te bouwen. De heer Nysingh (KNLC) liet weten dat veehouders die kans zien om hun mest landbouwkundig en milieukun dig verantwoord af te zetten vrij gesteld moeten worden van betaling van de overschotheffing. Ook pleitte Nysingh voor het afschaffen van het kwaliteitspremiëringsysteemDeze regeling is bedoeld om de kosten van transport van goede mest over grote afstand voor de producent aksepta- bel te houden. Varekamp liet weten dat er wat hem betreft nog geen aan leiding is voor het afschaffen van het kwaliteitspremiëringssysteem. Ik ben van mening dat er op dit mo ment onvoldoende objektieve feiten zijn voor een afschaffing van dit systeem, aldus Varekamp. Eind maart zal nagegaan worden of het systeem aan de verwachtingen heeft voldaan. GEZONDHEIDSDIENST VOOR DIEREN IN NOORD BRABANT INZENDING SECTIE MATERIAAL Elke werkdag worden op de Gezond heidsdienst voor Dieren in Noord- Brabant ongeveer 60 zoogdieren en 120 kippen onderzocht. Om het on derzoek zo goed mogelijk te laten ver lopen is het volgende belangrijk: 1. Stuur verse kadavers of levende dieren in. 2. Stuur materiaal in, dat beant woordt aan het probleem op het bedrijf. 3. Geef voldoende informatie over het ziektebeeld, indien mogelijk in overleg met de dierenarts. 4. Sectie-materiaal dat "stijf staat" van de antibiotica is ongeschikt voor het bacteriologisch onderzoek. UNIFORM BEDRIJFS-NUMMER (U.B.N.) EN LA BORA TORIUM Bij het laboratorium van de Gezond heidsdienst voor Dieren worden da gelijks duizenden onderzoeken aangevraagd. Het monstermateriaal en het onderzoek zelf kan zeer uiteen lopen. Om dit allemaal in goede ba nen te leiden, wordt ondermeer gebruik gemaakt van het Uniform Bedrijfs-Nummer (U.B.N.). Daar door kunnen wij de gegevens gemak kelijk invoeren in de computer, zodat de juiste veehouder de juiste uitslag krijgt. Wij doen dan ook een drin gend beroep op alle veehouders om het Uniform Bedrijfs-Nummer (U.B.N.) bij elke inzending voor on derzoek te vermelden. Alleen op de ze manier kunnen wij de veehouders snel en goed helpen. Als u het Landbouwblad onder ogen krijgt, zijn de omvangrijke WPN keuringen ten einde op de regionale keuringen na met als slot de keuring in Den Bosch tijdens Indoor Brabant op 18 maart. Zo'n 700 jonge hengsten en een 15-tal nieuwe imports zijn de jury één of meerdere malen gepasseerd. Op het moment van schrijven zijn de definitieve beslissingen nog niet bekend. Aansluitend op de keu ring in Den Bosch vinden dan de hengstenshows in Zeeland plaats en wel op 24 maart 's avonds om 19.00 uur in manege "De Een dracht" te Serooskerke en op 26 maart 's middags om 13.30 uur te Nieuwvliet in manege "Riemens". Andere jaren waren de shows steeds 's avonds, maar nu wil men ook eens op zaterdagmiddag aan de slag, waarbij Zeeuws- Vlaanderen als proefgebied fungeert. Als we nog even bij het WPN blij ven, dan verdient de Algemene Vergadering van de afdeling Zee land op 1 maart in "De Vroone" te Kapelle de aandacht, maar nog meer de feestavond op 25 maart in hotel Goes ter ere van het 10-jarig bestaan van de afdeling. In kombinatie met de hengsten shows zal een aantal betrokkenen bijna niet aan nachtrust toe ko men. De tuigpaardliefhebbers in het Zuiden krijgen nog een apar te avond en wel op 22 februari in motel Eindhoven. Alhoewel er al een hele ris hengstenkeuringen heeft plaats ge vonden: Arabische volbloeds en de daarmee verwante NRPS, Fjor den, Hackney's, Haflingers, Shet landers, trekpaarden, dravers en Engelse volbloeds - staan er nog diverse in de agenda: Friezen op 12 en 13 februari in Leeuwarden, New Forest pony's op 13 februa ri in Ermelo, een week later zijn daar de Welshpony's en tot slot op 5 maart in manege Van Tuyl te Gameren de Dartmoors en Con- nemara's. Daarnaast is er nog een rijkskeuring voor hengsten, die in geen enkel stamboek zijn inge schreven en komen er nog her- en beroepskeuringen, maar daarvan is de oogst vaak minimaal. Van de reeds gehouden keuringen zijn en kele zaken voor onze omgeving van belang. Bij de NRPS (rijpaar den en pony's op Anglo-Arabische grondslag) werd de 25-jarige Ra- mano van A. van Lier uit Oud- Gastel wederom voor 3 jaar goed gekeurd. Bij de Fjorden werd maar één jonge hengst goedge keurd en wel de driejarige Fjell- win, die op station komt bij A.Z. de Buck te Oostkapelle, waar straks nog meer nieuwe aan winsten te bewonderen zullen zijn, zoals de in Duitsland geboren Haf- linger Hofnarr van 't Bork met een geheel vrije bloedvoering en de driejarige NRPS hengst Godfried; die bijna volbloed Arabier is. Een oudere Fjorden hengst werd geëx porteerd naar Spanje. Ook bij de trekpaarden vond export plaats en wel van Akkerman van Groenha- ge van A.L.C. Brooymans en Zn. te Tholen, die met een paar mer ries naar Duitsland vertrok. Jam mer dat we het te laat wisten om het eerder aan te kondigen, maar vandaag, 12 februari, is er ook trekpaardkeuring in Brussel en on getwijfeld zullen daar weer veel Brabanders en Zeeuwen te vinden zijn. De afdeling Zeeland van de KVNT houdt de jaarvergadering op 23 februari in hotel Goes, waarbij dierenarts Jobse uit Oost kapelle een voordracht houdt over drachtigheid bij paarden. Overi gens leverde ook de trekpaard- hengstenkeuring in Den Bosch slices op voor A.L.C. Brooy mans en Zn. door de goedkeuring van Marco van de Bergse Hoeve, een driejarige bruinschimmelzoon van Junior van 't Hooghof, welk vaderpaard wel bijzonder succes vol was, want er werden nog twee driejarigen van hem goedgekeurd, terwijl hij ook de vader van zowel de kampioen, als van de reserve kampioen was. Daarbij hebben we nu eens een kampioen met een bruine kleur, terwijl er ook een driejarige bruine hengst werd goedgekeurd. Zouden de bruinen weer in opmars zijn? Stallen De Dobbelaere uit Yerseke hadden in dertijd een onoverwinlijk vierspan bruinen, die jarenlang "de Natio nale" beheersten. Interessante vergadering De vergadering van het fokdistrikt Noord- en Midden Zeeland was bijzonder goed bezocht en de aan wezigen liebben genoten van de in leiding van prof. dr. F. Verschoten uit Gent over Veteri nair onderzoek van paarden bij aan- en verkoop, waarbij duide lijke dia's het heldere betoog on derstreepten. Het exterieur was betrekkelijk snel bekeken, maar bij de onderdanen kregen we een heel bijzonder college, dat uit mondde bij de hoeven. Hij leerde ons dat we scherp moeten kijken naar de voeten (hoeven) van het paard. Zijn ze gelijk, dan is het meestal goed. Zijn bijvoorbeeld de voorhoeven ongelijk, dan is uitkij ken geboden. Een paard krijgt on gelijke voeten, als ze ongelijk belast wordt. Bij een mank (kreu pel) paard zal het ene been gespaard worden, dan zal de hoef hoger en nauwer uitgroeien. De andere hoef, die nu meer belast wordt, krijgt lage, schuine hielen (verzenen). Met gezonde paarden zijn proeven genomen door ze een been op te binden. In 2 maanden tijd was er een duidelijk verschil in de vorm van de hoeven. Aan de hoef is dan ook vaak af te lezen of er iets aan het paard mankeert, of gemankeerd heeft. Ook zijn uitspraken over radiolo gisch (röntgenologisch) onderzoek waren tamelijk ras. Aan de hand hiervan alleen zou hij niet snel een paard afkeuren. Ook verbeend hoefkraakbeen op zich is geen re den voor afkeuring. Hoefkatrol is lang niet altijd röntgenologisch aan te tonen. Ook stelde hij dat echte hoefkatrol niet te genezen is. Na inspuiten zijn de paarden tij delijk rad, maar ze worden na een bepaalde tijd toch weer mank (kreupel). Bij veel rugklachten moeten we de oorzaak niet in de rug zoeken, maar in de benen (dubbele spat), of in de voeten (dubbel hoefkatrol). We hebben er weer een nieuwe invalshoek bij ge kregen en dat was de verrassende winst van deze avond. Proefprojekt ter vermindering ammoniakuitstoot van start In de gemeenten Moergestel en Oisterwijk gaat een projekt van start waarin in de praktijk verschillende technische maatregelen ter verminde ring van de uitstoot van ammoniak door veehouderijen op bedrijfsniveau worden uitgetest. Doel van het projekt is om in een re latief korte tijd de bruikbaarheid van zoveel mogelijk technieken ter ver mindering van de ammoniakuitstoot uit te testen. Daarbij zullen niet alleen de mate van ammoniakvermindering worden onderzocht, maar ook de technische en bedrijfsekonomische in pasbaarheid van de technieken in be staande bedrijven. Eveneens zal worden getracht de vermindering van de ammoniakneerslag in de aangren zende natuurgebieden te bepalen. Vo rig jaar zijn reeds de resultaten van een voorstudie verschenen. 15

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1988 | | pagina 15