Overzicht subsidieregelingen mestopslag Informatie ruilverkaveling St. Philipsland Voorlichtingsronde schetsontwerp Ruilverkaveling Walcheren'afgerond VANDERHAVE neemt Amerikaans zaaizaadbedrijf over Voor de bouw van mestopslagen op veehouderijbedrijven, op akker bouwbedrijven en bij het bouwen van gezamenlijke mestopslag gelden op het ogenblik subsidieregelingen waarvoor tot en met 1990 bedragen van respectievelijk 35 miljoen gul den, vier miljoen gulden en 14,6 mil joen gulden beschikbaar zijn. Daar naast kunnen individuele onderne mers nog gebruik maken van de WIR-premies (basis 12,5 procent, kleinschaligheid circa 5 procent en toeslag voor mestinvestering 7,5 pro cent) De WIR wordt berekend over het bedrag van de investering exclu sief de ontvangen subsidies. Opslag op veehouderijbedrijven De vaste subsidiebedragen zijn: vijf gulden per m3 voor grondputten; tien gulden per m3 voor tussencategorie en mestzakken; vijftien gulden per m3 voor houten, stalen of betonnen silo's; tien gulden per m3 extra bij on- derheien. De toe te kennen bijdragen per m3 worden verhoogd wanneer de mestopslag wordt afgedekt. Bij drij vende afdekkingen kan een bedrag van vijf gulden per m3 worden toege kend. Bij afdekkingen met een spran- kapconstructie kan een bedrag van tien gulden per m3 worden toege kend. De putten, zakken, silo's en af dekkingen moeten voldoen aan de bouwtechnische richtlijnen mest- bassins. De opslagcapaciteit, die vóór de uit breiding op het bedrijf aanwezig was, mag tien weken bedragen. Er kan een bijdrage worden verstrekt bij een uitbreiding van de opslagca paciteit tot een periode van 21 weken. Na de uitbreiding moet men beschik ken over een opslagcapaciteit van ten minste dertien weken. Bovendien moet de uitbreiding tenminste hon derd m3 bedragen. De maximaal toe te kennen bijdrage is tienduizend gul den en kan met zevenduizend gulden worden verhoogd wanneer de opslag wordt onderheid. De bijdrage kan worden verhoogd met zevenduizend gulden wanneer de opslag wordt af gedekt. De maximum bijdrage kan dus oplopen tot 24 duizend gulden. Overige voorwaarden zijn, dat de aanvrager zijn hoofdberoep in de landbouw heeft en dat de omvang van het bedrijf maximaal 250 sbe be draagt. Aanvragen moeten worden ingediend bij de districtsbureau houder. N.B.: Wanneer gebruik gemaakt wordt van de mogelijkheid om een tijdelijke noodopslag te maken gel den hiervoor geen subsidies. Opslag op akker- en tuinbouwbe drijven De vaste bedragen per m3 zijn gelijk aan die in de regeling voor opslag op veehouderijbedrijven. De maximum toe te kennen bijdrage is echter twin tig duizend gulden en kan met 14 dui zend gulden worden verhoogd bij on- derheien. Ook bij afdekken kan de bijdrage met 14 duizend gulden wor den verhoog, zodat de maximumbij- drage kan oplopen tot 48 duizend gulden. Bijdragen kunnen worden toegekend wanneer aan de volgende voorwaarden is voldaan: De investe ring mag geen vervanging van be staande opslag betreffen. De minimale uitbreiding moet 100 m3 bedragen. Op het bedrijf mag ten hoogste 125 kg fosfaat per jaar worden gepro duceerd. De tot het bedrijf behorende opper vlakte cultuurgrond moet voor ten minste 80 procent in gebruik zijn als bouwland. Snijmais wordt niet aan gemerkt als bouwland. De bijdrage wordt verleend over een opslagcapaciteitvan maximaal 30 m3 vermenigvuldigd met het aantal hec tares cultuurgrond, dat tot het be drijf behoort Loonwerkers en mesthandelaren, die mestopslag op een akker- en tuin bouwbedrijf willen realiseren kunnen ook in aanmerking komen voor deze regeling. Aanvragen moeten worden ingediend bij districtsbureauhouder. Gezamenlijke opslag De vaste bedragen per m3 zijn gelijk aan die in de regelingen voor de vee houderij en de akker- en tuinbouw bedrijven. Bijdragen kunnen worden toegekend, wanneer aan de volgende voorwaarden is voldaan: De investering mag geen vervanging van bestaande opslag betreffen. Bijdragen worden slechts ver leend, wanneer de opslagcapaciteit van één opslag na de bouw tenminste 2400 m3 bedraagt of de uitbreiding van de opslagcapaciteit van één opslag tenminste 2400 m3 bedraagt. Nadat de som van de bijdragen op basis van het aantal bevestigde aan vragen de beschikbare 14,6 miljoen gulden bereikt, zal de directeur alge mene zaken van het directoraat- generaal landbouw en voedselvoor ziening de overige aanvragers mede delen, dat hun aanvraag niet in be handeling zal worden genomen. Ook loonwerkers kunnen van deze rege ling gebruik maken. Aanvragen om in aanmerking te komen voor de re geling moeten worden ingediend bij de directeur landbouw, natuur en openluchtrecreatie in de provincie. Vangnetfunctie In het kader van de zogenaamde vangnetfunktie van de Landelijke Mestbank bestaan er ook financie ringsregelingen voor de bouw van mestopslag bij loonwerkers. De opslag wordt voor 100 procent voor gefinancierd wanneer het bedrijf zich voor tenminste tien jaar verplicht om 90 procent van de capaciteit ter be schikking te stellen voor door de mestbank geleverde mest. Nadere in formatie is te krijgen bij de Landelij ke Mestbank danwel bij de regionale mestbanken. In het kader van de voorlichtingsak- tiviteiten van de Landinrichtingskom missie "Walcheren" is naar aanleiding van het tot stand komen van het schetsontwerp tijdens de voorbije weken een 7-tal voorlich tingsbijeenkomsten gehouden ver spreid over het gebied. In december 1987 zijn 3 bijeen komsten gehouden; één daarvan was speciaal bedoeld voor de besturen van de landbouworganisaties op Walche ren, één voor de mensen van natuur en milieu en één voor de landbouw- jongeren. Vooral de voorlichtingsa vonden voor de besturen en landbouwjongeren waren zéér goed bezocht. Daarentegen was de op- Brabantse Milieufederatie uit Landinrichtingskommissie Goirle De Stichting Brabantse Milieufedera tie heeft besloten dat zij geen verte genwoordiger meer zal sturen naar de landinrichtingskommissie die de ruil verkaveling van Goirle voorbereidt. Zij heeft dit in een brief aan Gedepu teerde Staten van Noord-Brabant kenbaar gemaakt. Het is voor het eerst in Brabant dat een milieuverte genwoordiger uit een landinrichtings kommissie is gestapt en ook niet meer wordt vervangen. De milieu vertegen woordiger en de Brabantse Milieufe deratie protesteren hiermee tegen het feit dat natuur en landschap in deze ruilverkaveling nauwelijks kansen krijgen, terwijl de nieuwe Landinrich tingswet toch duidelijk uitgaat van de verwevenheid van de verschillende be langen die in een landinrichtingsge- bied een rol spelen. O.a. vindt de BMF de plannen voor de regeling van de waterhuishouding in het ruilverka- velingsgebied onaanvaardbaar. Deze betekenen nl. een grote aantasting van het bekenstelsel. 14 komst bij de natuur- en milieuorga nisaties zeer matig. Op 2 avonden werd behalve door de voorzitter en sekretaris van de kom missie, burgemeester Van Putten en ir. A.P. Rietveld, de voorlichting ver zorgd door ing. J. Markusse, hoofd SEV van de ZLM en op de avond voor natuur en milieu door de heer Van der Hoef, die namens deze orga nisatie ook in de kommissie zit. In de maand januari van dit jaar vond nog een 4-tal bijeenkomsten plaats waarbij naast voorzitter en sekretaris, elk van de 4 agrarische leden op één van de middagen of avonden een in leiding hield. In alle 7 vergaderingen vormden de leden van de kommissie na de diverse inleidingen een forum aangevuld met enkele adviseurs waar bij vragen van velerlei aard vanuit de zaal worden gesteld. Wel was er een zeker verband tussen de vragen en de plaats waar de voorlichting plaats vond; in Koudekerke koncentreerde de diskussie zich voornamelijk rond de geplande bosuitbreiding in de kuststrook, terwijl dit soort vragen in Oost-Souburg helemaal niet werden gesteld. Wel werden overal vragen gesteld omtrent de kosten, waterbe heersing, bedrijfsplaatsing en wat er bij de stemming nu wel en niet bekend is. Op al deze vragen kon in het alge meen een bevredigend antwoord wor den gegeven voor zover dit in het huidige stadium mogelijk was. Bij de kommissie bestaat dan ook de indruk dat deze voorlichting in een behoefte heeft voorzien. Er werd ook door de aanwezigen in zijn algemeenheid po sitief op gereageerd. De volgende voorlichtingsronde zal worden gehouden naar aanleiding van het verschijnen van het Voorontwerp waarbij de grove lijnen uit het schets ontwerp nauwkeuriger zullen worden ingevuld. Dit Voorontwerp mondt dan uit in het stemmingsrapport. Vol gens de planning zal het Voorontwerp verschijnen in 1989. K. Bierens Minister Braks doet voorstel voor uitzetten bevers in Biesbosch Minister Braks (landbouw en vis serij) heeft op 5 februari jl. een voorstel voor het uitzetten van be vers in de Biesbosch voor advies voorgelegd aan een aantal betrok ken instanties. Bevers worden, ge zien het positieve effekt op de levensgemeenschappen in en aan het water, in delen van Europa met succes opnieuw ingevoerd. De aanwezigheid van bevers zal in de periode van het experiment (van 1988 t/m 1993) worden be perkt tot de Zuid waard, een ge deelte van de Biesbosch in beheer bij Staatsbosbeheer. Voor een aantal mogelijke neveneffekten tijdens het experiment stelt de mi nister zich in zijn voorstel garant. Zo zal onder meer mogelijke scha de aan waterkeringen of aan de waterhuishouding, waarvan kan worden vastgesteld dat deze door de bevers of door hun nakomelin gen is aangericht, door de over heid worden hersteld. Schade aan gewassen zal zoveel mogelijk wor den voorkomen door het plaatsen van rasters e.d. De Afdelingen van Z.L.M. en C.B.T.B. te St. Philipsland kwamen op maandag 8 februari bijeen voor een informatie-avond over de ruilver kaveling. Z.L.M.-voorzitter, de heer A.A. van Nieuwenhuijzen verwelkomde de in leiders voor deze avond, de heer Rietveld van de Landinrichtingscom missie, de heer M.C. de Koster van het Kadaster en de heer J. Markusse van de S.e.V./Z.L.M. Verder de heer M.R. Jobse van het Kadaster, de heer W. van Oostrum van het B.B.L. en 50 belanghebbenden. De heer Rietveld, gaf als eerste spre ker uitleg van de benaming "ruilver kaveling met een administratief ka rakter". Het zwaartepunt is daarbij verbetering van de verkaveling. Deze wordt voor 65% door het Rijk be taald. De eigenaar betaalt zijn aan deel op grond van het nut van de ver kaveling van de percelen. Verder stond hij stil bij de planning vanaf voorontwerp tot afsluiting van de verkaveling, de Landinrichtingswet, de te volgen procedures en rechten en plichten van belanghebbenden. De heer de Koster van het Kadaster belichtte o.a. de procedure bij de rui ling van grond, het tijdschema, het plan van toedeling en het nut van de verkaveling t.o.v. waterbeheersing en ontsluiting van de percelen, waar een geldelijke bijdrage op basis van het nut van 0,00 tot 30,per ha. wordt gehanteerd. De heer Markusse belichtte het "waarom" van de ruilverkaveling in positieve zin en benadrukte de nood zaak om gebruik te maken van de ge boden gelegenheid omdat daarvoor nog geld van de overheid beschikbaar komt en het de mogelijkheid schept om kostenbesparend te werken. "Dit alleen biedt in deze tijden nog de mo gelijkheid om het hoofd boven water te houden als ondernemer." Hij gaf vervolgens het advies aan de Com missie van openheid, recht door zee gaan en aan de belanghebbenden: "kom naar de zitting waar uw belan gen besproken worden." Er volgde op de inleidingen een levendige dis cussie, waarbij schriftelijk en monde ling vragen werden gesteld. De beant woording was duidelijk en droeg bij tot een geslaagde informatie-avond. Koninklijk Kweekbedrijf en Zaad- handel D.J. VAN DER HAVE B.V. in Kapelle en Payco Seeds Inc. in Das- sel, Minnesota (V.S.) hebben over eenstemming bereikt over de overname van laatstgenoemd zaai zaadbedrijf. De verwachting is dat de overname begin maart 1988 wordt gerealiseerd. Van der Have is zoals bekend een dochteronderneming van Suiker Unie. De belangrijkste reden voor de over name van Payco Seeds Inc. is het uit voering geven aan de strategie tot basisverbreding van de zaaizaadacti viteiten van SUIKER UNIE. Deze is niet alleen noodzakelijk geworden door de verhoogde researchinspan- ningen, maar tevens om de reeds be staande activiteiten in de Verenigde Staten te ondersteunen. Payco Seeds Inc. houdt zich hoofdzakelijk bezig met de produktie en marketing van hybridemais. Daarnaast is het be drijf actief op het gebied van sojabo nen, sorghum en voedergewassen. Met deze acquisitie kan VANDER HAVE zijn positie in de Verenigde Staten aanzienlijk verstevigen. Payco Seeds Inc. zal worden ondergebracht in de holding VAN DER HAVE U.S.A. Inc. Deze holding omvatte tot nu toe twee zaaizaadbedrijven: Meer schade door ganzen Het jachtfonds moet over 1987 bijna drie miljoen gulden uitbetalen als ge volg van door ganzen aangerichte schade. In totaal zijn er bij het fonds ruim 1100 aanvragen voor een scha devergoeding binnen gekomen. Dat is 100 meer dan in 1986. In dat jaar is 2.700.00 uitgekeerd. Voor 1988 verwacht het Jachtfonds een verdere toename van de schade. Dit als gevolg van de zachte winter. 'De vele regen kan grote schade ver oorzaken, omdat de ganzen meer per celen vertrappen', aldus een medewerker van het fonds. Voor dit jaar worden veel aanvragen van gras- schade verwacht. Het jonge gras komt door het zachte weer weer vroe ger op, waardoor de meeste ganze- soorten voor hun vertrek (half april) nog volop kunnen genieten van deze groene lekkernij. Aan schadebedra gen verwacht het fonds over 1988 evenveel te moeten uitkeren als over verleden jaar. Op de begroting is een bedrag van 1.500.000 gereserveerd, (uit: De Ned. Jager) Interstate Seed Company in Fargo, North Dakota. Dit bedrijf is in 1983 door VANDERHAVE overgenomen en is marktleider op het gebied van zonnebloemzaden. Daarnaast is het bedrijf actief op het gebied van de verkoop van suikerbietenzaden, gras zaden en luzerne. VAN DER HAVE Oregon Inc. is be last met de produktie en marketing van graszaden in de Verenigde Staten. Het is de bedoeling dat Interstate en Payco intensief gaan samenwerken en hun activiteiten op elkaar af stemmen. Het hoofdkantoor en het zaadverwerkings- en opslagbedrijf van Payco zijn gevestigd in Dassel in de staat Minnesota. Het bedrijf is daarmee strategisch gunstig gesitu eerd in het noordelijk deel van de Amerikaanse 'corn belt'. Met de verwerving van Payco zal VANDERHAVE een betere toegang krijgen tot de markt voor zaaizaden in de 'corn belt'. In de totale VAN DERHAVE groep zullen na de over name ruim 600 mensen werkzaam zijn. Idee arbeidspool boeren goed ontvangen Het initiatief van de Regionale Agra rische Kommissie (RAK) West- Zeeuwsch-Vlaanderen om te komen tot de oprichting van een ar beidspool voor boeren is door de agrarische standsorganisaties in de regio positief ontvangen. De bedoeling is dat op 25 februari een speciale werkgroep geïnstalleerd wordt, waarin vertegenwoordigd de gemeenten Oostburg, Aardenburg en Sluis, de standsorganisaties en de RAK, die zorg zal dragen voor de verdere planontwikkeling. De eerste taak die de speciale com missie gisteren in Oostburg toebe deeld kreeg was het opstellen van een enquêteformulier. Aan de hand van deze vragenlijsten, die verstuurd worden aan 800 boeren in de regio, moet de commissie een duidelijk beeld vormen van de tijdelijke be hoefte aan werk die er bij de agra riërs in de streek bestaat. Uit de discussie in de burgerzaal van het Oostburgse gemeentehuis viel op te maken dat er bij, met name de jonge boeren in West-Zeeuwsch- Vlaanderen, zeker in de winter, grote behoefte bestaat aan arbeid om het inkomen wat op te krikken. RAK- voorzitter Jan Kools stelde dit ook nadrukkelijk. (De Stem) Vrijdag 12 februari 1988

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1988 | | pagina 14