"Zonder cijfers praat je in de ruimte..." op komst' Grenslaagstudie levert nieuw perspektief voor windenergie en voorspelling luchtverontreiniging "Schaderegeling voor grondgebruikers in waterwingebieden E. Hage, deelnemer registratieprojekt accountantsunie: Deelnemers gevraagd... Legio Analyse Diskussies "Het is voor de akkerbouwers de komende jaren van wezenlijke be tekenis dat hij zijn cijfers op het bedrijf door en door kent, ze kan interpreteren en er ook mee om kan gaan. Een kwestie van overleven zelfs", zo is de stellige overtuiging van de heer E. Hage uit Scherpe- nisse. Deze Thoolse akkerbouwer kan het weten want al sinds hij als zelfstandig ondernemer bezig is noteert hij voor zichzelf systematisch allerlei bedrijfsgegevens. Toen Accountants Unie ZLM vier jaar gele den begon met het professioneel registreren van bedrijfsgegevens voor de akkerbouw was hij ook één van de eersten die zich bij het projekt aansloot. De Accountantsunie ZLM is al vier jaar bezig met het projekt Bedrijfsregistratie Akkerbouw" Daaraan doen verdeeld over vier groepen ca. 50 akkerbouwers in het Zuidwesten mee. De groepen bevinden zich op Tholen, West- Brabant, Noord-Beveland en West Zeeuws-Vlaanderen. Hoe meer groepen evenwel, hoe beter de Ac countantsunie vergelijkingen van de resultaten kan maken, aldus al gemeen direkteur de heer B. Veer beek. De Accountantsunie zoekt daarom met ingang van het oogst jaar 1988 nog meer deelnemers. Iedereen kan zich aanmelden voor het projekt, ook niet-kliënten. De kosten bedragen 350,per jaar. Het systeem van Accountantsunie is gelijk aan dat van de PC's waar door ook akkerbouwers die zelf geautomatiseerd registreren mee kunnen doen. Belangstellenden kunnen zich aanmelden of infor matie verkrijgen bij de heren P. Rijk of B. Veerbeek. Info tel. 01100-15710. Met een aantal kollega's vormt hij een van de vier groepen die meedoen aan het registratiesysteem van Accoun tantsunie ZLM. Naast de groep op Tholen zit er één op Noord-Beveland, één in West-Brabant, en één in West- Zeeuws Vlaanderen. Het registratie systeem is indertijd door Accountant sunie ZLM opgezet in samenwerking met het Konsulentschap Akkerbouw te Goes en met het PAGV te Lelystad. "Ik heb nu vier jaar ervaring met het systeem, zo zegt Hage, en je kunt stel len dat je er als deelnemer een schat aan informatie mee opbouwt. Naast een fiskale boekhouding heb ik er in feite een veredeld bouwboek bijgekre- gen dat een zeer goed inzicht geeft in de bedrijfsontwikkeling. Voor de hui dige en toekomstige praktijk in de ak kerbouw mijns inziens onmisbaar". Absolute voorwaarde voor een suc cesvolle deelname aan het registratie- projekt is een nauwgezet en gedisciplineerd bijhouden tijdens het teeltjaar van alle gegevens zoals zaai en, kunstmest strooien enz. enz. Een set formulieren waarop deze moeten worden ingevuld wordt aan het begin van het seizoen aan de deelnemers De energie-opbrengst van wind molens die hoger zijn dan dertig meter kan veel groter zijn dan tot nu toe gedacht werd. Pas ontwik kelde simulatiemodellen hebben dat aangetoond. Die modellen zijn gebaseerd op een studie van de on derste laag van de atmosfeer, de zogenaamde grenslaag. Ze werden ontwikkeld door dr. A.A.M. Holtslag die vorig jaar promoveer de aan de Landbouwuniversiteit. Op basis van de methoden van Holtslag blijkt dat de energie opbrengsten van windmolens die hoger zijn dan dertig meter veel groter zijn dan volgens de gang bare rekenmethodes het geval was. Daardoor zijn molens van 50 a 70 meter hoogte nog belangrijker voor de energievoorziening dan men dacht. Momenteel wordt met behulp van het windmolenpark in Sexbierum in de praktijk onder zoek gedaan naar de energie opbrengsten van zulke grote molens. De atmosferische grenslaag is dat deel van de atmosfeer, waar de in vloed van het aardoppervlak nog direkt merkbaar is. Deze laag is van groot belang voor het ervaren van het weer. De dikte van de laag verschilt nogal. Overdag varieert zij boven land van enkele honder den meters in de winter tot één a twee kilometer 's zomers, 's Nachts is de grenslaag ongeveer vijftig tot tweehonderd meter hoog. Behalve een grote variatie in hoogte kent de laag, zoals we dagelijks ervaren, ook een grote variatie in temperatuur. De lucht boven de grenslaag, de zogenaam de vrije atmosfeer, kent deze da gelijkse wisselingen niet. In de grenslaag is dus duidelijk het ef- fekt van de 's morgens, na zons opkomst, warmer wordende toegezonden. De kosten en op brengsten van de handelingen kunnen per perceel, per gewas en per ras wor den opgevoerd. De kombinatie en splitsingsmogelijkheden zijn legio. Zo is het mogelijk de gegevens van een gewas bij te houden dat verspreid ligt over bijv. 3 percelen maar evengoed kan één perceel weer opgesplitst wor den in drie gewassen of rassen. Erg handig is dat op de toegezonden for mulieren de opbrengsten- en kosten posten voor de verschillende gewassen en rassen al zijn ingevuld. Het betreft hier begrotingsposten die door het Konsulentschap zijn ingevuld op grond van jarenlange ervaringscijfers. Hage: "Onbewust ga je bij de be drijfsvoering in kompetitie met deze standaardbedragen en probeer je er wat de kosten betreft onder te blijven. Een goede manier om je kosten te be heersen". Een tweede zeker zo interessante mo gelijkheid om je eigen resultaten te vergelijken met die van de andere kol lega's in de groep vindt plaats na de jaarwisseling. De Accountantsunie heeft de formulieren dan al verwerkt en de uitkomsten overzichtelijk op- De 213 meter hoge weermast te Cabouw bij Lopik. Hier worden o.m. wind, temperatw.r en vochtigheid gemeten. bodem merkbaar. Door die warm te ontstaan er nabij het oppervlak warme, dus lichte luchtbellen die opstijgen, uitgroeien tot grote bel len en zich mengen met de lucht erboven. Op deze manier wordt de grenslaag warmer en groeit steeds aan in de hoogte, 's Nachts is de toestand van de grenslaag, door afkoeling van het oppervlak, vol komen verschillend van die van overdag, de opbouw van de grenslaag is dan stabiel. Weersverwachting Voor de weersverwachting is de grenslaag van groot belang. Men kan bijvoorbeeld het brongebied opsporen (aan de hand van wind richtingen) van de grenslaaglucht die ons land zal bereiken. Zo E. Hage gesteld zodat er een goed inzicht bestaat in de resultaten van de deel nemers in de groep. De groepen ko men dan bij elkaar voor een analyse van de vaak ver uiteenlopende saldi. Daarbij zijn ook altijd een bedrijfs- voorlichter en een medewerker van de Accountantsunie aanwezig. Per gewas en ras worden de ha-resultaten van de diverse deelnemers aan een soms diep gaand onderzoek onderworpen. Des kundige Rijk van de Accountantsunie: "Er blijken tussen de leden grote verschillen te bestaan in zowel de opbrengsten als de kosten. Bij tarwe bijv. lagen de opbrengsten in één groep tussen 9500 kg en 2650 kg per ha en de geldelijke opbrengst wordt bekeken hoe de grenslaag zich zal ontwikkelen vanaf het brongebied tot in ons land. Dit kan dienen als hulpmiddel bij het opstellen van korte- termijnverwachting van bewol king en mist. Holtslag ontwikkelde methoden waarmee de turbulentie in de grenslaag beschreven kan worden. Uitgaande van routinematig be schikbare weergegevens, zoals be dekkingsgraad van de bewolking, luchttemperatuur, specifieke vochtigheid op twee meter hoog te en windsnelheid op tien meter hoogte, stelde hij schema's op voor de bepaling van de uitwisse ling van bijvoorbeeld vocht en warmte aan het oppervlak. Luchtverontreiniging Holtslag heeft, in samenwerking met anderen, ook modellen ont wikkeld voor het berekenen van de verspreiding van luchtverontreini ging in de grenslaag. Met behulp van die modellen kan de grond- koncentratie van luchtverontreini ging uit een kontinue puntbron, zoals een fabrieksschoorsteen be rekend worden. Omdat de grenslaag turbulent is worden warmte en lucht, maar ook veront reiniging goed gemengd. De luchtverontreiniging wordt, door dat de dikte van de grenslaag va rieert, 's nachts in een dunne laag en overdag in een dikke laag ge mengd. Bovendien is in het alge meen de menging overdag sterker dan 's nachts. Het gevolg is dat de koncentraties luchtverontreiniging 's nachts hoger zijn dan overdag. Dit geldt althans voor luchtveron treinigende stoffen die dicht bij het aardoppervlak worden geloosd. zat tussen 47,50 en 38,90 per 100 kg. tarwe. Ook loonwerk loopt vaak ver uiteen. Daarvoor verklaringen zoeken werkt zeer verhelderend en sti mulerend voor de leden van de groep". In drie van de vier groepen wordt overigens gediskussieerd onder nummer, de Thoolse groep kent el kaar al jaren erg goed en werkt met namen. De Thoolse ondernemer Hage: "In onze groep spitten we de cijfers van de leden volledig door. Zo kijken we bij het verklaren van de opbrengstver- schillen bijv. naar de zaaidata, de be werking, hoe vaak tegen onkruid gespoten is en met welk middel enz. enz. Door zo'n analyse kunnen we als groep veel verklaren. Pittige en inte ressante diskussies waar we veel van leren en waar ook de bedrij fsvoorlich- ter vaak goede suggesties doet. Op de ze wijze krijgen de getallen en bedragen waarde. De onderwerpen die aan de orde komen zijn verder o.m.: de toestand van de drainage, de hoeveelheid gegeven kunstmest en de manier van toediening, de toegereken de kosten, de overmechanisatie, het verkoopbeleid van de gegarandeerde en vrije produkten enz. enz.". Ik ken geen ander systeem waarbij je zo uit voerig op de details van de bedrij fsex- ploitatie in kunt gaan zo kort na de oogst, aldus een tevreden Hage die er wel op wijst dat het nauwkeurig re gistreren van de teelthandelingen en de daarbij behorende kostenposten voor een goede vergelijking binnen de groep een absolute voorwaarde is. De groep eist die discipline. In feite kost Rijnmond Van hoge bronnen (bijvoorbeeld van elektriciteitscentrales), komt de verontreiniging 's nachts boven de grenslaag terecht, tot wel 500 meter hoogte, 's nachts treedt er dan menging naar beneden op. Pas overdag gebeurt dat weer, zo dat dan hinder ontstaat van lucht verontreiniging die 's nachts geproduceerd is. In de Rijnmond Over enkele maanden zal er een defi nitieve regeling zijn omtrent de hoog te van schadeuitkeringen die land- en tuinbouw in Noord-Brabant bij wa terleidingbedrijven kunnen claimen. Al een tiental jaren worden er door landbouworganisaties stappen onder nomen om tot uniforme schaderege lingen te komen. De steeds dalende grondwaterstand zorgt voor droogteschade bij de diver se gewassen. Al meerder malen heeft er overleg plaatsgevonden tussen het landbouwschap en waterleidingbe drijven. De technische kommissie grondwaterbeheer in Utrecht is naar aanleiding van diverse onderzoeks rapporten nu bezig met het bepalen van de werkelijke hoogte van oogst- derving. Als het uiteindelijke uit gangsrapport van de technische kommissie grondwaterbeheer bekend is zullen belanghebbende partijen nog het invullen van de formulieren ove rigens niet veel tijd mits het op gezet te tijden wordt gedaan. Hage heeft de stellige indruk dat het vakmanschap van de aan de bedrijfs- registratie deelnemende boeren op Tholen de laatste jaren op een hoger peil is komen te liggen en dat ook de bedrijfsresultaten beter zijn gewor den. Hij wijst tenslotte nog op een an der positief aspekt van de groepsdiskussies: boeren die een be paald gewas niet telen (bijv. bloem zaad) horen er in de gesprekken zoveel over dat ze gefundeerd kunnen besluiten zo'n teelt wel of niet op te nemen in het bouwplan. "Zonder cij fers praat je in de ruimte..." J. Wierenga is dat wel gekonstateerd. Ook in Tsjernobyl waar de reaktor in de vroege ochtend explodeerde kwam een groot gedeelte van de veront reiniging boven de grenslaag te recht, werd over honderden kilometers getransporteerd en werd toen pas naar beneden toe gemengd omdat de grenslaag in middels zoveel dikker was ge worden. Met de door Holtslag ontwikkel de modellen is goed te beschrijven hoe verontreiniging zich zal gedra gen. Vooral de schatting van ver- vuilingskoncentraties, veroorzaakt door één bron zijn hierdoor in principe verbeterd. eens rond de tafel moeten gaan zitten om het eens te worden over de in houd. Grondgebruikers die 6 a 7 jaar geleden al schade gemeld hebben wor den bij het onderzoek betrokken. Naar aanleiding van aanvragen voor een vergunning om te Rucphen en Hoeven uit te breiden met grondwa teronttrekkingen is druk uitgeoefend om te komen tot een snelle afwikke ling van de zaak. Per grondsoort en naargelang de afstand tot het pompstation wordt een soort staffel in kaart gebracht die tot bepaalde schadebedragen komt. Een en ander houdt niet in dat grond gebruikers nu massaal schadeformu lieren moeten in gaan dienen. Als de onderzoeken en besprekingen geheel zijn afgerond dan kan men zich recht streeks wenden tot het waterleiding bedrijf. J.v.T. Vrijdag 12 februari 1988 13

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1988 | | pagina 13