'Er zouden meer vrouwen lid moeten zijn van de ZLM' De vierde Zeeuwse beroepenmanifestatie Mengelingen Overleg tussen gemeente Geinert en milieustichting afgebroken Bevolkingstoename in Nederland Josje de Koning-van Langeraad eerste vrouwelijke voorzitter ZLM-ajdeling: Op 27 januari jl. werd mevrouw J.J. de Koning-van Langeraad geko zen als voorzitter van de afdeling Kamperland van de ZLM. Zij is daarmee de eerste vrouwelijke voorzitter van een ZLM-afdeling. Vrouwen hebben sinds zo'n jaar of acht als adviserende leden, zitting in kringbesturen van de ZLM. Maar vrouwelijke bestuursleden met volledig stemrecht zijn nog dun gezaaid. Josje de Koning-van Lange raad was voor ze voorzitter werd, al twee jaar lid van het afdelings bestuur. Josje de Koning-van Langeraad: 'Agrarische vrouwen moeten zich aktiever opstellen. Het ZLM-lidmaatschap is een goede eerste stap Zij was ook reeds zo'n zeven jaar adviserend lid van het bestuur van de kring Noord-Beveland van de ZLM, als afdelingsvoorzitter is ze daarvan nu gewoon lid. Voor haar komt nu een andere vrouw in de plaats als adviserend lid. Het kring- bestuur van Noord-Beveland telt nu drie vrouwelijke leden: twee advise rende leden - één namens de agrari sche vrouwen van de Plattelands vrouwen, en één namens het bestuur van de Plattelandsvrouwen- en een gewoon lid. Mevrouw De Koning heeft samen met haar man een akkerbouwbe drijf. Al is ze wel beschikbaar voor allerlei hand- en spandiensten op het bedrijf - waar overigens naar zij zelf beaamt ongemerkt veel tijd in gaat zitten - toch noemt ze zichzelf geen meewerkende vrouw. 'Op een akker bouwbedrijf is dat ook niet zozeer nodig als op bijvoorbeeld een vee houderijbedrijf'. De boekhouding en administratie doen Josje en haar man wel samen. Ook door de be- drijfsaangelegenheden samen te bespreken heeft Josje een grote bin ding met het bedrijf. Beslissingen worden gezamenlijk genomen. On danks dat zij niet echt meewerkt efn de dingen haar niet direkt persoon lijk ten goede komen, zet ze zich in haar bestuurlijke taken in voor de boerinnenbelangen. 'Het beleid spreekt mij aan, en door van alles te horen ga je je er vanzelf meer in inte resseren en in verdiepen, en zo komt de bal aan het rollen', motiveert zij haar bestuurlijke aktiviteiten. Josje de Koning doet ook veel werk voor de Plattelandsvrouwen - zoals ka dervorming en diskussies leiden - waardoor zij ook weer veel te maken krijgt met de problemen van de agrarische vrouwen. In haar bestuursfunkties probeert zij deze problemen en onrechtvaardigheden zoveel mogelijk onder de aandacht te brengen en tracht zij ook wezen lijk verbetering te brengen in de si tuatie van de agrarische vrouwen. Aktiever worden Niet alleen voor vrouwelijke bestuursleden, maar zeker ook voor gewone boerinnen is het van belang om meer van de landbouw en wat daarmee samenhangt te begrijpen. 'Van mij mogen de agrarische vrou wen in dat opzicht flink wat aktiever worden', aldus Josje de Koning. Ve len zijn wel betrokken met hun eigen bedrijf en beslissen mee (althans op Noord-Beveland), maar dan houdt het in veel gevallen op. Zij zou graag zien dat er meer vrouwen op verga deringen komen, omdat als je din gen wilt veranderen je toch verder moet kijken dan het eigen bedrijf. Er zouden volgens haar ook veel meer vrouwen lid moeten zijn van een standsorganisatie, in dit geval dus van de ZLM. Door via de ge vestigde wegen de vrouwelijke stem vaker en luider te doen klinken moet vanzelf meer met de agrarische vrou wen en hun belangen rekening wor den gehouden. Een probleem hierbij is dat agrarische vrouwen dit belang vaak niet zien, zegt Josje. Zeker als het financieel goed gaat met het be drijf zijn zij geneigd hun eigen be langen over het hoofd te zien. 'En dat terwijl hun eigen (ondergewaar deerde) inbreng een voorwaarde kan zijn geweest voor het florerende be drijf. Daar mag dan toch ook wat te genover staan?' Zowel de agrarische kommissie als de ZLM zelf nogal gepropageerd. Daar is een soort klubje uit voortge komen van vrouwelijke ZLM-leden dat al zo'n jaar of vijf, zes hetzelfde is gebleven. Er zit geen voortgang in, en dat kan gemakkelijk beter, meent Josje. Zo zijn jonge agrarische vrou wen vaak niet echt PJZ-lid af, maar ook niet meer aktief, en zijn ze zich onvoldoende bewust van het feit dat de Plattelandsvrouwen meer doen dan handwerken. In deze overgangs situatie missen zij dan net dat ene duwtje dat nodig is om zich bij een organisatie (bijv. de Plattelands vrouwen) te voegen. Vanuit een der gelijk lidmaatschap zijn dan weer van allerlei ontwikkelingen op het persoonlijke vlak mogelijk. Voor Josje geldt dat het lidmaatschap van de Plattelandsvrouwen een soort springplank is geweest. Door daarop aansluitend kaderkursussen en bij scholingen te gaan volgen heeft zij haar zelfvertrouwen dermate opge krikt dat zij bestuurlijke aktiviteiten is gaan ondernemen. 'Die weg ligt Van 16 tot en met 19 maart 1988, wordt in de Vlaanderenhallen te Sas van Gent onder verantwoordelijkheid van de Stichting Beroepenmanifesta- tie Zeeland alweer voor de vierde keer een grote beroepenmanifestatie geor ganiseerd. Doel van de manifestatie is om een zo groot mogelijk deel van de wereld van beroepen en de daar bij behorende opleidingen in beeld te brengen. Een nieuwe ontwikkeling is, dat tegelijk met de beroepenmani festatie in een aangrenzende ruimte een scholings- en banenmarkt zal plaatsvinden. Deze aktiviteit richt zich voornamelijk op werklozen, herintre ders en met werkloosheid bedreigde mensen. De beroepenmanifestatie zal van 16 tot en met 19 maart a.s. dagelijks ge- Het 'huwelijk' tussen het gemeente bestuur van Gemert en de plaatselij ke milieustichting bestaat niet meer. Op verzoek van wethouder van milieu Verkampen (zelf veehouder) is het overleg opgeschort. De stichting zou zich volgens het gemeentebestuur, bij voorbeeld in kwesties rond hinderwet vergunningen aan veehouderijen, niet realistisch gedragen. Aanleiding was het kroonberoep te gen de aan Agrico Barneveld verleen de hinderwetvergunning voor een pluimveehouderij in Gemert. De Ge- mertse milieustichting had als eis gesteld, dat de ammoniakuitstoot van het bedrijf zou worden teruggebracht tot een waarde die nauwelijks haal baar zou zijn. In deze en andere za ken verwijt het gemeentebestuur de stichting een niet realistische opstelling. De verkoelde houding tussen gemeen tebestuur en milieustichting is tame lijk verrassend, omdat juist in deze op twee na meest verzuurde gemeente van Nederland, een opmerkelijke sa menwerking aan de gang was met het voor een ieder open'. Om het voor de agrarische vrouwen wat gemak kelijker te maken bij de ZLM een bestuurlijke taak te gaan vervullen, doet Josje de suggestie dat de ZLM een kursus gaat verzorgen speciaal voor vrouwen waardoor zij alvast hun kennis op het gebied van bestu ren kunnen vergroten. Vrije keus? Om aan te geven hoe belangrijk het voor de agrarische vrouwen is om zich goed te organiseren, refereert Josje aan het rapport 'Loon naar werken' over meewerkende vrou wen. Dit rapport is door de agrari sche kommissie van de Plattelands vrouwen besproken, en ook door de op Noord-Beveland bestaande gespreksgroep van agrarische vrou wen - die ervoor zorgt dat de lijnen tussen de achterban van agrarische vrouwen en de vrouwen in het kring- bestuur kort blijven - maar voor het overige wordt er volgens haar nog veel te weinig interesse getoond voor het rapport en de meewerkende vrouw. Als voorbeeld noemt Josje de man-vrouw maatschap. In de praktijk is deze in de meeste gevallen fiskaal onaantrekkelijk, terwijl een dergelijke maatschap sociaal wense lijk kan zijn. Zo blijft er van een vrije keus voor vrouwen om een maatschap te vormen weinig over. opend zijn van 10.30 tot 17.00 uur. Op 16, 17 en 18 maart in eerste instan tie voor het georganiseerd bezoek van scholen van in totaal circa 6000 leer lingen. Voor het vrije bezoek van be langstellenden is de manifestatie ook nog open op vrijdag 18 maart van 17.00 tot 21.00 uur en op zaterdag 19 maart van 10.00 tot 17.00 uur. Op de ze tijdstippen verwachten de organi satoren enkele duizenden bezoekers in de Vlaanderenhallen, zodat in totaal op ongeveer 10.000 bezoekers wordt gerekend. De scholings- en banenmarkt is op 16 en 17 maart geopend van 13.00 tot 20.30 uur, op 18 maart van 13.00 tot 21.00 uur en op 19 maart van 10.00 tot 17.00 uur. doel om de enorme mestoverschotten te lijf te gaan. Met name onder in vloed van het progressieve deel van de gemeenteraad werden maatregelen ge troffen, die heel wat verder gingen dan zelfs in Brabant gebruikelijk is. Zo werd het mest uitrijden via de al gemene politieverordening aan stren ge bepalingen onderworpen, moesten milieuvriendelijke spuitstukken op trekkers worden gemonteerd en geldt de zogenaamde ekologische richtlijn voor de hele gemeente. Het afbreken van het Gemers milieu- overleg betekent een teleurstelling voor het agrarisch adviesbureau RO- BA uit Helmond, dat in dit overleg als een soort aanjager fungeerde. RO- BA heeft de partijen lange tijd rond de tafel kunnen houden onder het motto van 'geïntegreerde landbouw': "Wij hebben altijd gezocht naar een strukturele oplossing van de proble men in de landbouw", aldus ROBA- medewerker Mark van den Eijnden. "Er zijn heel wat landbouwmethodes, waarbij het milieu centraal staat, en niet de ondernemersdoelstelling. Ook de in het rapport behandelde meewerk-aftrek ervaart Josje nog als onvoldoende: 'Het deel wat de man door deze regeling op de in komstenbelasting in minder kan brengen weegt niet op tegen het gro te aantal gewerkte uren door de vrouw'. Hetzelfde geldt voor een verlofregeling tijdens zwangerschap. In de 'gewone' maatschappij bestaat een behoorlijke verlofregeling, voor meewerkende vrouwen op land bouwbedrijven is er alleen de moge lijkheid om via de bedrijfsverzor- ging wat te regelen. In de praktijk komt het erop neer dat de vrouw (te lang) doorwerkt. Om de genoemde en andere onder werpen naar behoren te regelen is het, zo is de vaste overtuiging van Josje, in de eerste plaats nodig dat de agrarische vrouwen zich beter be wust worden van hun positie en ver- Proef: In landbouw opvang voor lastiggevallen werkneemsters Werkneemsters in de land- en tuinbouw die te maken hebben met ongewenste intimiteiten van een kollega of de werkgever, kunnen met problemen aanklop pen bij het Landbouwschap. Het schap heeft een speciale klach tenkommissie ingesteld. Ook kan er een beroep worden gedaan op een maatschappelijk werkster. In verschillende bedrijfstakken en bij overheidsinstellingen is er hulp voor vrouwen die op het Grenzen zijn, naar gangbaar be grip, lijnen die het grensgebied van een staat omsluiten. Een grens stamt als regel uit een over eenkomst. De huidige Neder landse landsgrenzen dateren van 1839. Sinds de in dat jaar geslo ten traktaten zijn onze lands grenzen, behoudens een minus cule korrektie, gelijk gebleven. In de achterliggende 1 Zi eeuw is het bevolkingsaantal in ons land belangrijk toegenomen. Naar ge gevens van het Centraal Buro voor de Statistiek is onderstaand het aantal inwoners van Neder land in een aantal peiljaren vermeld. jaar aantal inwoners 1839 2.86L000 1869 3.584.000 1900 5.104.000 1910 5.858.000 1920 6.831.000 1930 7.832.000 1940 8.834.000 1950 10.027.000 1960 11.417.000 1970 12.958.000 1980 14.091.000 1987 14.615.000 In VA eeuw is het aantal inwo ners van ons land dus vervijf voudigd. volgens een weg zoeken om hun stem te laten horen. Het lidmaat schap van de ZLM ziet zij als een zeer toe te juichen eerste stap. Het is zeker niet zo dat de mannen hier af wijzend tegenover staan, zo is de er varing van Josje. 'Zelfs in de diverse besturen is de aanwezigheid en in breng van vrouwen volledig geak- septeerd. Wel was het voor bijvoor beeld het kringbestuur in het begin even wennen dat er vrouwen bijza ten, maar dat gold andersom even zeer. Nu maakt het in het kring- bestuur niet meer uit of het een man is of een vrouw die iets naar voren brengt, het gaat om datgene wat naar voren gebracht wordt. Daarbij is de inbreng van vrouwen soms wel verfrissend. Zij belichten af en toe een aspekt waar de mannen niet eens bij stil stonden. Lex Kattenwinkel werk met ongewenste intimitei ten te maken hebben. Op aan dringen van de Voedingsbond FNV heeft het Landbouwschap een opvang van werkneemsters in de agrarische sektor opgezet. Omdat niet duidelijk is, hoeveel vrouwen zich melden, is er deze maand een proef begonnen tot eind 1988 met onder meer een klachtenkommissie voor onge wenste intimiteiten. Over de opvang- en begelei dingsmogelijkheid bij onge wenste intimiteiten is een folder uitgebracht met meer informatie en adressen. Deze is aan te vra gen bij het Landbouwschap op telefoonnummer 070 - 526634. In deze eeuw is de oppervlakte land met omstreeks 200.000 ha toegenomen. Dit als resultaat van inpolderingen en droogma kerijen. Grote oppervlakten wer den o.a. verkregen bij het droog maken van de Haarlemmermeer in 1850 met een oppervlakte van 18.000 ha, Prins Alexanderpol- der in 1874 met 3.000 ha, de Wie- ringermeerpolder in 1930 met 20.000 ha, de N.O.-polder in 1941 48.000 ha en in de jongste tijd de Flevopolders met rond 100.000 ha. Voorts is er land- winst verkregen o.a. bij de Wad denzee, waarvan recent de Lau- werszee met 5000 ha. In het Zuidwesten is landwinst geboekt door inpolderingen en droogval lende gronden bij het tot stand komen van de Deltawerken. Er was evenwel ook landverlies door afslag en als gevolg van overstro mingen alsmede door aanleg of verbreding van waterwegen. De landoppervlakte van Neder land is thans afgerond 3.400.000 ha. J.H. Lantinga Vrijdag 12 februari 1988 11

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1988 | | pagina 11