Hoofdbestuur ZLM: superheffing dient op termijn te verdwijnen Goed boekjaar van Cebeco-Zuidwest J.C. Geluk: 'Kwaliteitsregeling bij uien zeer ingrijpend voor telers' Aantal distrikten K.I. Zuid terugbrengen tot drie Ontstemming over verdeling bietenzaad nieuwe rassen Hoofdbestuur ZLM wijst 2Vi °7o ekstra korting melkkwotum af Bestuiving door bijen Het hoofdbestuur van de ZLM is met de veehouderijkommissie van mening dat de superheffing voorlopig niet kan worden gemist. Wel zal een versoepeling nodig zijn om bedrijfsontwikkelingen niet te blokkeren. Aan de superheffing kleven overigens zodanig bezwaren dat deze op termijn dient te verdwijnen opdat de konkurrentiekracht van de sektor in stand kan blijven en niet zodanig wordt aangetast dat ze zich op een vrijer wordende markt niet kan handhaven. Wel dienen de traditionele marktordeningsinstrumenten te worden ge handhaafd. De ZLM heeft zoals bekend bij de superheffing een voorkeur uit gesproken voor het zgn. B-systeem waarbij een verrekening van over- en onderschrijding plaats kan vinden per fabriek. Het besluit hierover is overigens nog niet definitief geval len. De heer P. Boll sprak namens de veehouderij kommissie de wens uit dat er zo snel mogelijk duidelijkheid komt omtrent het systeem dat gaat gelden. Het hoofdbestuur staat in principe niet afwijzend tegenover een versoepeling van de superheffing waarbij voor het kwotum de volle prijs en voor de rest de marktprijs kan gelden, het zgn. Zweeds systeem. Het H.B. is verder voor stander van het onderzoeken van de mogelijkheid van huren en verhuren van melkkwota; het leasen. Omdat dit alleen plaats kan vinden binnen de melkondernemingen en het ten koste gaat van de onderschrij- dingsmelk en dus ook van het B- systeem is een snelle beslissing over het wel of niet aanvaarden van het B-systeem van belang, aldus de heer Boll. Bij het KNLC-overleg zal worden in gebracht dat in enkele EG-landen de vetkwotering niet kan worden uitge voerd en dat deze korting daarom uit overwegingen van valse konkur- rentie ook in Nederland maar moet worden afgeschaft. Het hoofd bestuur voelt niet voor de suggestie om binnen de veehouderij vrijko mende grond uitsluitend in de eigen sektor aan te wenden voor bijv. de voederwinning. Ooipremie De heer J.C. Geluk wees er op dat de ooipremie ambtenaren van het mi nisterie van landbouw de regels met betrekking tot het uitbetalen van de EG-ooipremie zeer strikt naleven. Wil men de premie niet mislopen dan zal men de dieren die produce ren op de peildata eksakt op moeten geven terwijl er geen van deze dieren mag worden verkocht. Bij een noodslachting dient men een bewijs van de dierenarts in zijn bezit te heb ben. Dode dieren bestemd voor de destruktor dienen afzonderlijk te worden opgegeven. De dieren moe ten steeds op de grond van het eigen bedrijf lopen. Het hoofdbestuur bevestigde ander maal het standpunt van de veehou derij kommissie dat veehouders met een mestoverschot in tekortgebieden geen overschotheffing zouden hoe- Hoofdbestuur d.d. 29-1-1988 H.C. van der Maas, voorzitter; mr. J. Oggel, algemeen-sekretaris; R. Hoiting, sekretaris; J. Geluk, plv. kring Schouwen-Duiveland; M.C.J. Kosten, kring Tholen-St. Philipsland; F.A. Dees, kring Noord-Beveland; C. Hamelink, kring O. Zuid-Beveland; S.J. Noteboom, kring W. Zuid- Beveland; C.J. Bierens, kring Wal cheren; P. Risseeuw, kring W. Zeeuws-Vlaanderen; J. Dieleman, plv. kring Axel; M. Vinke, kring Hulst; J.C. Geluk, kring West- Brabant; G.J. de Jager, kring Altena- Biesbosch; H. Juin, kring Oost- en Midden-Brabant; J.H. Hartgers, kring Langstraat; G. Sterrenburg, tuinbouw; P. Boll, plv. veehouderij; D. Hannewijk, veehouderij; H. Te gels, plv. PJZ; adviserende leden: ir. C.A.C.J. Oomen, mw. C.M. Dees; diensten/instellingen: mw. J. Priem, T. Elzinga, J. Wierenga, mw. L. Pons, stagiaire. ven te betalen. Door het hoofd bestuur wordt uitgesproken dat de ZLM er goed aan heeft gedaan zelf een mestafzetkontrakt op te stellen; een kompliment voor de SEV- dienst. Biggenoverschot Voordeel van een nul-heffing volgens de heer D. Hannewijk dat provincies met een geringe veedichtheid niet betalen aan de mestoverschotten en de overige gebieden de problematiek zelf op een praktische wijze aan kunnen pakken. De heer Hannewijk vroeg ook aandacht voor de problematiek van het biggenoverschot dat o.m. is ontstaan door een lagere omzetsnel- heid van de biggen. De voor- en na delen van een omwisseling van fok- zeugenplaatsen naar slachtzeugen- plaatsen werden bediskussieerd. Voordeel is een geringer aanbod van biggen maar als nadelen moeten worden genoemd een groter aanbod van mest en de noodzakelijk investe ring in verbouwing van de var kensstal. Niettemin kan het ZLM- bestuur het voorstel van de NCB om de omwisselingsfaktor van zeugen naar mestvarkens naar 1 op 6 te ver hogen, ondersteunen. Het hoofdbestuur van de ZLM is van mening dat de door de EG be oogde 2V2% ekstra korting op het melkkwotum niet dient te worden doorgevoerd. Deze korting betekent nl. opnieuw een verzwakking van de konkurrentiepositie van ons land. Dat is gevaarlijk omdat Nederland van alle EG-landen de grootste eksporteur van zuivelprodukten naar buiten de EG is met maar liefst 30%. De melkproduktie ligt in ons land thans voor wat de melkplas betreft beneden het kwotum en voor wat be- De serie jaarvergaderingen van de koöperatieve vereniging voor rund veeverbetering K.I. Zuid-Nederland is begonnen. Op de eerste vergadering in Moergestel gaf voorzitter J. Gielen uitleg aan het bestuursvoorstel om het huidige aantal van negen distrikten in Noord-Brabant en Limburg terug te brengen tot drie. Uit een Wagenings onderzoek heeft het tegenwoordig in Veldhoven gevestigde bestuur van de K.I. Zuid geleerd dat de vereniging behalve op kwaliteitsverbetering ook op kostenbeheersing en efficiency moet letten. De konklusie, dat negen distrikten niet bepaald optimaal werken, is dan niet zo vreemd. Gielen zei dat het bestuur momenteel denkt aan de drie distrikten West, Midden en Oost. West blijft vrijwel ongewijzigd, Mid den zal bestaan uit de Meijerij, de Kempen en het huidige distrikt Midden-Brabant, terwijl in Oost de Limburgse distrikten en Peelland sa menvallen. Als steunpunten denkt het bestuur aan Etten-Leur voor distrikt West, Veldhoven of Erp voor Midden en Heythuisen voor Oost. Een ander voorstel is om de dienst verlening in de toekomst uit te brei den tot de zondagen. Op deze wijze kan de afstand tussen de boeren £n de medewerkers van de K.I. worden ver kleind. Het gaat er immers niet alleen om om kwalitatief goed sperma te le veren, maar ook om een betere service. Het aantal inseminaties blijft terug lopen. In de maand september was de teruggang bijvoorbeeld 12,1 procent in vergelijking met dezelfde maand in 1986. De drie maanden daarna gaven overigens weer een herstel te zien. Het bestuur en de direktie zijn overigens niet ontevreden over het afgelopen jaar, waarin dankzij enkele topstieren het kwaliteitsniveau en de financiële positie overeind zijn gebleven. Cebeco-Zuidwest te Zierikzee behaalde in 1986/1987 een omzetstij ging tot 322 miljoen en een netto resultaat van ruim 2,8 miljoen. De koöperatie, die werkzaam is in geheel Zuidwest-Nederland, stelt dit met voldoening vast in haar jaarverslag dat dezer dagen is versche nen. Van de winst komt 725.000,rechtstreeks ten bate van de 1800 aangesloten leden/landbouwers. Het daarna overblijvende deel van het resultaat wordt aangewend voor versterking van het eigen vermo gen van de onderneming. recent door enige grote uienverwer- kingsbedrijven in ons land is voor gesteld. Deze industriën menen dat wanneer er niet drastisch wordt inge grepen bij de kwaliteit van uien zo wel de eksport als de interne markt voor de Nederlandse uiensektor ver loren gaat. De heer Geluk verwacht dat de maatregelen - waarvan de kern is dat afgekeurde uien niet meer tot waar de mogen worden gebracht - de te lers veel geld kunnen gaan kosten. Het is zeker mogelijk dat als gevolg van de keuring ca. 10% van de uien uit de markt wordt genomen en het gaat hier dan toch gemiddeld om ca. ƒ200,per ha. Ook aan de keuring moet de teler zijn bijdrage leveren en dat kan ook nog eens gaan om ca. ƒ100,tot ƒ110,per ha. Geluk: 'Maar willen we 12.000 a 13.000 ha uien blijven telen dan zal daar op de markt een plaats voor moeten zijn en die zal er alleen zijn wanneer we de kwaliteit op vijzelen en dan zullen we toch aan de basis moeten begin nen. We zullen de teelt en bewaar techniek daarop af moeten stem men. Doen we dat niet dan zal de ui- enteelt voor Nederland voor een zeer groot deel verloren zijn. Aan u als telers het antwoord'. treft het vetgehalte er overheen. Er wordt veel melk ingevoerd uit Duits land. De vraag op de zuivelmarkt is zodanig dat de zuivelprijzen ook re delijk in de benen blijven zij het dat de kaasmarkt thans stagnerend is. Men is temeer 'tegen' omdat het ar gument dat de EG voor deze ekstra korting gebruikt - het overtuigen van Nieuw-Zeeland, Australië en de VS van hun medeverantwoordelijkheid voor herstel van de wereldzuivel- markt - niet aanspreekt. De zuivelmarkt is thans overigens vriendelijk gestemd. In sommige sektoren is zelfs te weinig melk en een ekstra korting lijkt volgend jaar nog meer moeilijkheden op te leve ren door onderbezetting in de fa brieken. J.C. Geluk 'Een zeer ingrijpende regeling die voor veel uientelers wat moeilijk zal zijn te verteren', zo typeerde de voorzitter van de akkerbouwkom- missie van de ZLM, de heer J.C. Ge luk, de kwaliteitsregeling bij uien die Voortgaande vorming van eigen ver mogen acht Cebeco-Zuidwest nodig omdat het bedrijf in de komende tijd een hoog investeringspeil zal handha ven. Daarbij komt dat de veranderin gen in de landbouw, waarbij de onderneming ten nauwste betrokken is, zich in een steeds sneller tempo vol trekken. De situatie kenmerkt zich voorts door lage tot zeer lage prijzen en een krimpende markt. Het accent in deze sektor verschuift in enkele ja ren van produktgericht naar markt gericht. Dit veranderingsproces gaat gepaard met ingrijpende aanpassin gen in organisatie en werkwijzen, en stelt de onderneming voor zware fi nanciële eisen vanwege noodzakelij ke vernieuwingen in gebouwen, technologische produktiemethoden de ontwikkeling van nieuwe markten en scholing van medewerk(st)ers. Gerichte milieu-investeringen worden gedaan om overlast vanwege stofont- 8 wikkeling te voorkomen. Dit geldt evenzeer voor geluidhinder. Goed overleg met omwonenden, gemeente lijke en provinciale overheden, maakt het in de meeste gevallen mogelijk om het bedrijf, na aanpassingen, op eko- nomisch verantwoorde wijze te blij ven uitoefenen. In enkele gevallen worden echter zodanige eisen gesteld, dat een verantwoorde bedrijfsvoering onmogelijk wordt. Bij toepassing van de hinderwet wordt vaak onvoldoende rekening met het seizoengebonden karakter van dit soort, op de landbouw georiënteerde bedrijven. Zware druk In het jaarverslag wordt ook gesteld dat de landbouwpolitiek, zoals deze in de EG tot stand komt, ten doel heeft om o.a. de omvang van de pro- duktie van granen en melk te vermin deren en de produktie van erwten en veldbonen te vergroten. De EG- Iandbouwpolitiek realiseert de wijzi gingen in het bouwplan in de akker bouw tot nu toe via het prijsmechanisme. De inkomens van de leden/leveranciers van Cebeco- Zuidwest komen onder zeer dware druk te staan. Voor Cebeco-Zuidwest is de produk tie van zaaipeulvruchten, die bewerkt worden in het centraal schoningsbe- drijf te Middelburg en voor een be langrijk deel worden geëxporteerd, een belangrijk onderdeel van de be drijfsvoering. Natuurlijke omstandig heden - en het feit dat Cebeco-Handelsraad kweker is van uitmuntende erwten- en veldbonen- rassen - gaven een extra groei in deze sektor. In de komende jaren blijft een sterke afhankelijkheid bestaan van de ont wikkeling van de rente en de lonen. De rentabiliteit van de onderneming en van de bedrijven van de aangeslo ten leden, vergt een stabilisatie van de rente en een strukturele daling van de loonkosten per eenheid produkt. Op 25 februari a.s. om 14.00 uur zal in de Concertzaal bij restaurant Mon- dragon te Zierikzee het jaarverslag ter goedkeuring worden voorgelegd aan de ledenraadsvergadering. De Imkersvereniging Noord- en Zuid-Beveland stelt dit jaar weer bijenvolken beschikbaar voor de bestuiving van fruitgewassen. Ook bemiddelt zij in de verhuur van volken voor aardbeien, bes sen, frambozen en dergelijke. Voor bestuiving van appelen en peren zijn twee bijenvolken per hektare voldoende. Men plaatst de bijen pas als ongeveer 10% van de bloemen open is. Hier door wordt bereikt dat de bijen in de boomgaard blijven van de teler die de bijen huurt. De fruit teler dient tijdens en voor de bloeiperiode de grasstroken tus sen de bomen te maaien. Hier door wordt voorkomen dat de bijen op de bloeiende paarde bloemen gaan vliegen. Zij ver zorgen de 'kruisbestuiving' waar door we meer en betere vruchten krijgen. De algemene voorwaarden inza ke het plaatsen van bijenvolken zijn volgens de bestuivingsrege- ling van het Landbouwschap. De huur voor een volk is ƒ47,50 per gewas tot drie weken na plaat sing, voor elke week langer ƒ10,per week. Opgave vóór 12 maart a.s., tel. 01104-413. Tijdens de hoofdbestuursvergade ring vrijdag 29 januari jl. heeft de heer J.C. Geluk, zijn ongenoegen uitgesproken over het verloop bij de bestelling van bietenzaad. De run op enkele nieuwe rassen was groot en gevolg daarvan is geweest dat het zaad naar een beperkt aantal telers is gegaan terwijl anderen er niet aan te pas kwamen'. Zo'n distributie systeem is niet staande te houden. Het zal misschien wat ekstra werk zijn maar beter is allemaal wat en niet een aantal telers alles', zo zei hij. De voorzitter van de akkerbouw- kommissie vroeg zich verder af of de suikerindustrie bij de toewijzing van het suikerpercentage geen begelei dende brief had kunnen doen met daarin een verklaring voor het lagere dan verwachte kwotum. 'De toede ling viel nl. binnen als een don derslag bij heldere hemel'. Men had een relatief aanzienlijk hoger toewij zingspercentage verwacht dan de 80% die er nu uit is gekomen. Overi gens noemde Geluk de verklaringen die nu gegeven worden niet eens on redelijk. Hij liet doorschemeren te hopen dat er mogelijk toch nog wat rek zal zitten in het toegekende per centage zodat er uiteindelijk nog iets meer dan 80% uit zal komen. De heer Geluk wees verder op enige negatieve kanten bij de diskussie over de braakregeling en het uit pro duktie nemen van grond, vooral waar het gaat over 20% van het tota le akkerbouwareaal en de periode van 5 jaar. 'We moeten oppassen dat wanneer we grond uit de pro duktie nemen later niet gekonfron- teerd worden met een kwotering die onevenredig in ons nadeel uitwerkt. Dit is iets om eens goed over na te denken!' Vrijdag 5 februari 1988

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1988 | | pagina 8