Juiste meststofgift dankzij omrekentabel Dit voorjaar zal struktuur grond slecht zijn Eerste vrouwelijke voorzitter van een ZLM-afdeling Serie over de Nederlandse akkerbouw in Wagenings Universiteitsblad korte wenken akkerbouw Kwaliteit en kennis Moed houden Bij alle negatieve berichten over de landbouw die we bijna dagelijks voorgeschoteld krijgen via de media, een verrassend bericht uit NOORD- BEVELAND. Afgelopen week werd door de afdeling Kamperland van de ZLM een vrouwelijke voorzitter ge kozen. Een primeur, voor zover ik weet. Misschien voor sommige (mannelij ke) leden van de ZLM nog moeilijk te aksepteren, maar een gevolg van de voortschrijdende emancipatie en mijns inziens een goede keuze! Door haar inzet voor de boerenbelangen en tevens boerinnenbelangen zal zij spoedig het vertrouwen winnen van alle leden! Proficiat, Josje! In deze weken voorafgaand aan het topoverleg in Brussel komen vele vragen op ons af. Welke beslissingen zullen er genomen worden ten aan zien van de akkerbouw? Komen er minder mogelijkheden voor de boer om met winst granen en andere ge wassen te telen? Meer spreiding van produkten? Misschien opheffing van het bedrijf en premies als men de grond 5 jaar braak laat liggen? Of moeten we gewassen gaan verbou wen waarvoor nauwelijks een markt is? Laten we hopen dat het allemaal wat meevalt. Wie weet slaagt men er nog in om uit zetmeel of suiker ethanol te maken voor een kostprijs die lager ligt dan die van benzine. Men heeft dan een milieuvriendelijke brandstof voor de auto! (iets wat Minister Nij- pels immers ook graag wilt). En zou men er dan ook nog in slagen om uit zetmeel plastic te maken, een produkt dat door bakteriën kan wor den afgebroken, dan is de akker bouw uit de brand! Op basis van grondmonsters geeft het Bedrijfslaboratorium voor Grond- en Gewasonderzoek in Oosterbeek de boer advies over bemesting. Dit advies moet in de praktijk worden vertaald naar de eksakt te strooien hoe veelheid meststof per hektare. Hiervoor bestaat nu een eenvou dige omrekentabel, ontworpen door het Nederlands Meststoffen Instituut samen met 'Ooster- beek'. De vereiste dosering meststoffen is in een oogopslag af te lezen. Dergelijke tabellen zijn er ook voor kalk en spoor- elementen. De tabellen zijn afgedrukt op een handig inlegvel. Eén of meer ek- semplaren zijn schriftelijk aan te vragen bij het NMI, Zout manstraat 44, 2518 GS Den Haag of bij de assistenten in de buiten dienst van het Bedrijfslaboratori um voor Grond- en Gewason derzoek. In het Wagenings Universiteitsblad van 29 januari is een eerste afleve ring in een serie van drie verschenen over de Nederlandse akkerbouw, van de hand van Leen Verschoor. In de eerste aflevering worden de huidi ge problemen waarmee de akker bouw te kampen heeft geschetst, met name de vruchtwisselingsproblemen die ontstaan bij hantering van een nauw bouwplan. Dit wordt afgeme ten tegen de kleinschaligheid van de meeste Nederlandse akkerbouwbe drijven, waardoor verruiming van het bouwplan niet zo eenvoudig is. De paar grote verbouwden naast aardappels, bieten en graan altijd al meerdere gewassen, wordt in het ar tikel gesteld. Ook het niet kunnen konkurreren tegen de grootschalige Franse en Engelse akkerbouwbedrij ven wordt genoemd. In het tweede en derde artikel in deze serie zullen resp. het vierde gewas en de geïnte greerde teelt aan bod komen. Om een goede struktuur van de grond te behouden is het telen van een groenbemester noodzaak. Deze vorm van organische stofvoorzie- ning is nog altijd de beste en GOED KOOPSTE. Gras stelt betrekkelijk weinig eisen aan de grond. Zowel in dekvrucht als in stoppel kan onkruid chemisch worden bestreden. Bij erwten en veldbonen is er grote kans op VOGELSCHADE. Fazan ten, eenden, duiven en kraaien zijn dol op het gezaaide zaad en op de malse kiemplanten. Zaai op een ge lijkmatige diepte van 5 cm. Mors geen zaad daar dit de vogels aan trekt. Zo nodig kan een zaadbehan deling met Mesurol ekstra bescher ming geven. Het in één fase poten van aardappe len in ONBEREDEN GROND staat Vrijdag 5 februari 1988 sterk in de belangstelling. De resul taten van het afgelopen jaar waren zowel bij de aangedreven als bij de niet-aangedreven werktuigen posi tief. Een vlakke ligging vooraf is gunstig. Waar mogelijk werd soms dwars op de ploegsnede gepoot. De kosten van chemische onkruid- bestrijding in suikerbieten kunnen soms flink oplopen. De variatie is echter groot en loopt van f80,tot f800, per ha. Komt er niet te veel wortelonkruid voor, dan moet u met f200,— a f250,— PER HA al een heel eind kunnen komen. Verdiep u tijdig in de toepassingsmogelijkhe den, tijdstippen, doseringen en prij zen van de diverse middelen. Deze winter wordt de ontwaterings situatie op uw percelen weer danig op de proef gesteld. Goed doorlaten de profielen met in prima konditie verkerende drainage hebben weinig last. Een goed werkende drain voert ELKE 5 SEKONDEN ÉÉN LITER WA TER AF!! Ook al maak je je in januari niet zo druk over het weer je kan er nu abso luut niet meer omheen dat het ver schrikkelijk nat is. Op vele percelen in WEST ZEEUWS- VLAANDEREN staan nu grote plassen en ook de kreken beginnen hier en daar dusdanig te zwellen dat de naburige graslanden onder lopen. Natuurlijk draaien de gemalen van het waterschap volop, maar dat moet ook, want we krijgen daar elk jaar een fikse rekening voor gepresen teerd. Met name in zo'n natte perio de is het dan bijzonder vervelend dat op verschillende plaatsen de sloot kanten verzakken. Hier zijn uiter aard verschillende oorzaken voor aan te wijzen. Zo doen de bisamrat- ten ongezien veel schade en kunnen die bovendien voor bijzonder ge vaarlijke situaties zorgen als een kant volledig ondergraven is. Natuurlijk wordt er wel eens te dicht tegen de sloot geploegd en ook staan er sloten te steil maar op veel plaatsen zou een (betere) betuining op zijn plaats zijn. Dit is per meter behoorlijk duur en bovendien zou betuining het bode men bemoeilijken. Dat het duur is klopt wel maar veel onderhoud en lapmiddelen kosten ook geld en wat het bodemen betreft, zo'n hydrauli sche kraan kan zowat op de centime ter nauwkeurig werken. Het bewijs daarvoor leveren de machinisten el kaar jaar bij de delvingen, de assiste rende polderwerker heeft z'n schop voor het afwerken nauwelijks nodig. Diegenen die in december nog wat percelen hebben kunnen egaliseren kunnen zeer tevreden zijn want een vroege bewerking over de vorst zit er niet in onder deze omstandigheden, bovendien zullen we dit voorjaar te maken krijgen met een beroerde struktuur en zijn de meeste percelen niet al te ideaal geploegd. Geduld zal waarschijnlijk een goede zaak zijn en dan maar hopen dat het geduld ook beloond wordt. Over geduld gesproken: Je vraagt je zelf wel af of de Duitse boeren min der geduld hebben met hun minister dan wij want Kiechle loopt zich het vuur uit de sloffen om de afbraak van de EG-zekerheden geleidelijk te laten verlopen en om binnenlands belastingvoordelen voor de boeren los te peuteren. Overal in het land wordt er aan gewerkt om duidelijk te maken dat het de boeren niet ver ge noeg gaat en middels demonstraties aan de grens laat men blijken dat het geduld op is. In ons land blijft alles rustig en onze minister wil dat we zelf onze broek maar ophouden, hij wil wel zo vlug mogelijk de bretels doorknippen en dan je broek ophou den als je al geen buik hebt... Het mag dan rustig zijn, als je de agenda voorin dit blad ziet blijkt dat een zeer groot aantal afdelingen en kringen deze winter spreekt over 'het ondernemen in de toekomst'. Wij zijn dus wel van plan er het beste van te maken als ondernemer. Deel van dat ondernemen is het op stellen van het bouwplan. Wij zijn benieuwd of er sterke verschuivingen in het bouwplan komen. Er is weer behoorlijk veel tarwe gezaaid en er zou ook vrij veel gerst gezaaid gaan worden. Een kleiner bietenkwotum en de zeer slechte resultaten in de aardappel- en uienteelt zullen velen dwingen naar alternatieven om te zien. Wij hopen dat het voor onze streek traditionele vlas zich kan handha ven. Het brengt wat broodnodige af wisseling in het bouwplan. Boven dien brengt het nog wat ekstra werk gelegenheid in het Zeeuws-Vlaamse land. Zo wordt er door enkele telers zelf vlas gerepeld. De ekstra premie maakt een aantal winterse uren beter betaald. En dat is bijzonder welkom! De kalender wijst al weer de eerste dag van de tweede maand aan, 't ge zegde, als de dagen lengen, de nach ten strengen is tot heden nog niet be waarheid. Afgelopen maand heeft het ook in 't WALCHERSE niet aan neerslag ontbroken. Het KNMI in Vlissingen noteerde 157 mm. In 1987 was dat 31 mm. 't Januari- gemiddelde is 71 mm. Vooral vanaf het weekend van 23 en 27 januari hebben we met hoge wa terstanden in de polder te maken ge had. Kollega's die gronden beboeren in de lage gebieden vragen zich toch wel af of de bemalingskapaciteit, die overigens aan de algemene eisen vol doet, wel .aanvaardbaar is voor die gebieden, die door hun natuurlijke ligging een boerenfunktie hebben, water neemt in zijn stroming de weg van de minste weerstand. Walcheren heeft nu éénmaal de vorm van een soepbord, hoge randen met een bo dem met aanzienlijke hoogtever schillen, door de Kreekruggen, met daar tussen ingeklemd de komgebie- den. Door aanpassingswerken in 't verleden is de waterberging en be heersing regelmatig verbeterd, maar optimaal is het blijkbaar nog niet. Het waterschap is verantwoordelijk voor de kwaliteit van de beheersing. De lange weg nog te gaan met de nieuwe landinrichting met daarin plannen van waterbeheersing, recht vaardigen oplossingen op korte ter mijn. Piasvorming en lange verzadi ging van de grond geven schade, ter wijl ook verzakken van kanten in de waterlopen gevaren opleveren. Het bouwplan 1988 neemt vastere vormen aan, tarwe en graszaad lig gen er al. We weten onze bietentoe wijzing, door verschillende oorza ken valt de hoeveelheid tegen en door het telen van steeds betere ras sen en door opvoering van het ren dement door investeringen in de fa brieken, hebben we steeds minder grond nodig om ons kwotum vol te telen. Aardappels is voor velen een vast gegeven, zeker als er voor geïn vesteerd is. Poolverplichtingen en/of eventuele kontrakten eisen hun aandeel in het areaal. Het poot- goed is goedkoop, het blijft een vrij gewas, ieder hoopt toch nog eens op een goed financieel aardappeljaar, en als je er dan geen hebt...! Dit ligt in 't zelfde vlak bij de uientelers, ja ren lang telen en daardoor opgedane kennis met teelt en bewaring, wil men wel weer eens beloond zien. Kwaliteit is een woord wat in alle toonaarden gebezigd wordt, maar momenteel ligt ook de prijs van kwaliteitsuien onder de kostprijs. Bekijkt men de kwaliteit en prijs van de uien in onze stedelijke super markten, in vergelijk met het boven geschetste, zou men dubbele tranen in de 'gen krijgen. Vlinderbloemi gen geven hun eigen beperking in het bouwplan door het optreden van bo- demziekten. Vlas, maanzaad en brouwgerst zullen uitbreiden. Ieder zal toch weer zijn land vol te len met inachtneming en gebruik van zijn kennis en kwaliteit als onderne mer en bedrijfsomstandigheden. De kursisten en docenten van de kursus bedrijfsopvolging kunnen op vier geslaagde, leerzame, middagen terugzien. Hopelijk zal het een posi tieve bijdrage kunnen geven in de beslissingen die hieromtrent geno men moeten worden. Daags na af sluiting van deze, start een kursus voor afdelingsbestuurders. Op een vijftal ochtenden zal een aantal be langrijke onderwerpen belicht en uitgediept worden. Het funktione- ren van onze eigen organisatie zal ook aan de orde komen. Aktueel, nu en voor de zeer nabije toekomst, een goede belangenbehar tiging voor een steeds kleinere groep zelfstandige ondernemers in onze sa menleving. Zeker nu blijkt dat de re centelijk ingestelde kommissies (V. Veen en v.d. Stee) pas op middellan ge en lange termijn adviezen en mo gelijkheden aan zullen geven. Bezoekers en exposanten tevreden over Landbouw RAI 88 De vijftiende internationale ten toonstelling voor landbouwmechani satie, de Landbouw RAI 88 in de RAI te Amsterdam, is succesvol afgeslo ten. Hoewel het aantal bezoekers la ger ligt dan twee jaar geleden, 123.830 personen in 1988 ten opzichte van 140.723 in 1986, kijken de organisa toren terug op een geslaagde ten toonstelling. Uit de voorlopige resultaten van een enquête onder de bezoekers blijkt, dat meer dan 60% van de ondervraagden op een bedrijf werkzaam is waar op korte termijn aanschafplannen bestaan voor produkten die op de Landbouw RAI werden tentoon gesteld. Met name voor machines als mestpompen en -mixers, harken en schudders, melkwinning- en bewaar- apparatuur, trekkers en computers blijken aankoopplannen te bestaan. Bijna 70% van de bezoekers is als eind- of medebeslisser betrokken bij dergelijke aankoopplannen. De Landbouw RAI wordt door 93% van de bezoekers gezien als dé gele genheid om geïnformeerd te worden over de laatste marktontwikkelingen. Ongeveer 70% van de bezoekers komt dan ook iedere twee jaar naar de ten toonstelling. Dat er deze winter teveel regen is ge vallen is ook op SCHOUWEN DUI- VELAND goed te zien. Vooral op plaatsen waar de aardappelen met veel moeite gerooid zijn verschijnt steeds meer water op het land. In veel tarwepercelen zien we dan ook waterplekken. Komt er deze winter ook geen vorst meer dan zal ook de voorjaarsgrondbewerking niet ge makkelijk verlopen. Al met al dus niet zulke geweldige vooruitzichten wat het werk op het land betreft. Toch moeten we ook niet te pessimistisch zijn. De winter is nog niet afgelopen en ook een eventuele late zaai- of poottijd hoeft geen ramp te zijn. Het is vaker voor gekomen dat de gewassen erg laat de grond in gingen en die jaren bleken financieel gezien zeker niet slecht te zijn. Maar nu de stemming slecht is lijkt het wel of er helemaal geen licht puntjes meer zijn. Natuurlijk zitten we nu in een situatie die vooral in de akkerbouw niet florissant is. Maar op een ZLM-film die op een land- bouwvereniging gedraaid werd was goed te zien dat er in het verleden meer echt slechte jaren geweest zijn. Men zegt dan dat de situatie nu struktureel fout zit. Maar is men ook niet volop bezig met het ontwik kelen van nieuwe afzetkanalen voor onze produkten. Een ontwikkeling die toch erg snel kan gaan. Nee lichtpuntjes zijn er zeker. Het is alleen de vraag of men ze ook wil zien en dat men er in blijft geloven. Gelukkig kunnen we dan ook op Schouwen Duiveland konstateren dat het vergaderbezoek niet slecht is. Hieruit kan men toch afleiden dat men vooruit wil. En al blijft de stem ming dan wat gelaten, toch is het een teken dat men de moed niet verliest. Bij mixen drijfmest komt naast H2S ook blauwzuur vrij De Gezondheidsdienst voor Dieren in Noord-Nederland te Drachten en de Arbeidsinspektie, regio Noord te Gro ningen hebben de afgelopen drie ja ren een uitvoerig onderzoek verricht op een aantal veehouderijbedrijven naar het vrijkomen van giftige gassen bij het mixen van drijfmest, alvorens deze wordt uitgereden over het land. Dat bij dit mixen veel giftige zwavel waterstof (HS) vrij komt, was te verwachten. Het feit dat hierbij ech ter ook het voor mens en dier zeer gif tige blauwzuur (HCN) vrij komt was een verrassing. Uit het onderzoek bleek dat deze beide zeer giftige gas sen tijdens het mixen vaak in dusda nig hoge koncentraties voorkomen in de stal, dat levensgevaarlijke situaties voor mens en dier aanwezig zijn. 4b j

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1988 | | pagina 7