uit dew praktijk Wat gaat er gebeuren met onze landbouw?? Bonken zoeken steeds meer de publiciteit Goedwerkende drainage levert zijn geld altijd op 'Goed Vergaderbezoek' ROIMIDDE 'Verlegen om vorst' Plaatselijk heeft het in WEST BRA BANT ZUID de laatste week van ja nuari 100 mm geregend en het gra ven van afvoergeulen was dan ook een veelvoorkomende bezigheid. Di verse veebedrijven zitten met het probleem dat de drijfmestteelder vol zit. In enkele gevallen is de kelder vol water gelopen. Ongeveer 60% van het suikerbieten zaad dat door de telers bedoeld is heeft betrekking op nieuwe rassen. In veel gevallen zal een vervangend ras bezorgd worden omdat er nog niet voldoende zaad beschikbaar is. Het areaal zal dit jaar op de zand gronden zeker 5 a 6% lager zijn dan vorig jaar. Het goede suikerbieten jaar van 1982 is bij de toewijzing van het kwotum voor 1988 weggevallen en dit houdt in dat veel telers onge veer 10% minder A en B suikerbie ten mogen leveren. 1983 was voor veel telers een slecht suikerbietenjaar omdat niet voor eind mei gezaaid kon worden. Telers die in dat jaar vroeg gezaaid hadden kregen misoogsten omdat slagregens de bovengrond dicht geslagen hadden. Een voorlopige toewijzing van 80% valt de meeste suikerbietentelers ook tegen. Verder vinden velen dat de suikerindustrie te lang onduidelijk is geweest over deze materie. Een positief puntje dat op het sui kerfront te melden is, is het feit dat op de wereldmarkt de suikerprijs in opmars is. Hoewel deze prijs nog op een zeer laag nivo ligt er toch al een verhoging van 45%. Het geeft toch enige moed voor de uiteindelij ke C-prijs. Bepaalde suikerproduce rende landen kunnen niet leveren omdat de oogst mislukt is. Onder de internationale speculanten begint nu wat meer interesse te komen om sui ker aan te kopen. Vanuit West-Brabant zijn verhou dingsgewijs meer veehouders dan akkerbouwers naar de RAI geweest. Dit jaar waren het de grote banken Het agrarisch gedeelte van het LAND VAN ALTENA EN BIESBOSCH vraagt zich wel af waar we naar toe gaan. Moeder Natuur geeft ons veel regen die onze weilanden en akkers soms tooien met grote plassen die vooral bij de wintergranen veel scha de zullen aanrichten. Ons klimaat is soms erg wisselend, als we dit voor jaar een droge periode krijgen, wordt weer veel ongemak en vermeende schade ongedaan gemaakt, want de boer blijft hopen op betere tijden. Maar als er echte schade is, komt het die opvallend veel reklame maakten dat ze ook op de tentoonstelling aan wezig zouden zijn. Vanaf begin ja nuari stonden wekelijks of dagelijks in de landbouwbladen meningen van de diverse banken. Onderzoeken van een bank toonden aan dat de ak kerbouw dit jaar nog ongeveer 620 miljoen zou investeren tegenover 650 miljoen vorig jaar. De praktijk zal duidelijk tot een aanmerkelijk la ger bedrag uitkomen. Weer een an dere bank verkondigde dat de land bouw in hun ogen nog zeer gezond was en dat de huidige malaise van tijdelijke duur zou zijn. Gezamen lijk stelden de banken akkerbouwers op hun gemak door ze alle medewer king te verlenen als een passende fi nanciering nodig is om werktuigen te vervangen. Een kritisch bezoeker van de RAI die dit alles op een afstandje gevolgd heeft, kon deze werkwijze niet an ders omschrijven als een psychologi sche verkoopmethode. Tegen zulke praktijken zullen wij als landbou wers steeds alerter moeten zijn. Na één maand in 1988 kunnen we ook op THOLEN EN ST. PHI- LIPSLAND vaststellen, dat we een zeer natte maand januari gehad heb ben. Plaatselijk is dan ook sprake van wateroverlast. Zoveel als moge lijk wordt dan ook getracht via een greppeltje het oppervlaktewater af te voeren. Het is nu het juiste tijdstip om de drainage, waar nodig, een onder houdsbeurt te geven. Investeren in een goedwerkende drainage verdient voor een boer zijn geld altijd terug. Hetgeen niet gezegd kan worden van allerhande machines die onlangs op de Landbouw RAI te bezichtigen waren. Een probleem in ons gebied geven de slootkanten die door de ve le neerslag erg soppig zijn geworden en zodoende afschuiven in de sloot. Dit vindt vooral plaats waar afgelo pen jaar de sloten uitgediept zijn i.v.m. het delf werk. Vooral bij een zanderige en weke ondergrond is dit het geval. Ook de lage waterstand, die af en toe gerealiseerd moet worden om het betuinen van slootkanten plaats te laten vinden, speelt hierbij een rol. Valt er bij een lage waterstand veel neerslag, dan vinden er steeds weer nieuwe afschuivingen plaats. Schrij ver konstateert het, maar kan ook geen oplossing aandragen voor dit probleem. De hoge temperaturen in de afgelo pen maand hebben gezorgd voor groene gras- en tarwepercelen. De ontwikkeling van het onkruid vindt ook versneld plaats. Het ziet er naar uit dat de goedkope oplossingen voor het bestrijden van onkruid minder resultaat gaan geven. Maar wie weet, hoe de natuur zich zal ge dragen, hoewel statistisch gezien de kans op strenge vorst in de loop van februari klein wordt. De struktuur van de grond zal dit voorjaar waarschijnlijk minder zijn, dan we de laatste jaren gewend zijn. Een vraag is of we beter af zijn met een goede of een minder goede struktuur? Een goede struktuur en vroeg zaaien en poten geeft moge lijkheden tot het behalen van topop- brengsten. Als we Europees gezien genoegen moeten nemen met een la ge opbrengst, behoeft dit financieel geen nadeel te zijn. Dus m.a.w. een slechte struktuur kan een goede zaak zijn. De kiemrust van de aardappe len is bij verschillende partijen ver stoord. De hoge temperaturen heb ben meegewerkt aan een iets hogere bewaartemperatuur dan aanvanke lijk de bedoeling was. Stortkegels en niet voldoende droog zijn van het produkt hebben er voor gezorgd* dat het gassen van de aardappelen onder minder goede omstandigheden heeft plaatsgevonden. Bij opnieuw gassen wordt de kans op binnenschot gro ter. Elke mogelijkheid om de juiste bewaartemperatuur te bereiken moet benut worden. We zitten op ZUID-BEVELAND midden in het vergaderseizoen. In tegenstelling tot de RAI die bijzon der slecht is bezocht door de akker bouwers, worden de vergaderingen op Zuid-Beveland over het algemeen goed bezocht. Dat is toch in deze tijd een positief gebeuren. Er was over het geheel genomen wei nig schokkend nieuws op de RAI. Het nieuws zat in de verbetering of uitbreiding van bestaande machines en toebehoren. Grondbewerkings werktuigen, spuitkomputers en komputers plus programma's voor het akkerbouwbedrijf. Dit zijn zo maar enkele zaken die opvielen. Ik denk dat we ver in de tijd terug moe ten om nog z'n januarimaand te vin den die net zo warm en nat was als die in 1988. Op sommige plaatsen ziet het er erg triest uit. Of alle ge zaaide wintertarwe het overleeft is nog maar de vraag. Het is daarom goed om dat bijtijds te konstateren, dan kunnen er nog tijdig maatrege- Stimulans voor knoflookteelt in Nederland De Stichting Roos en Lelie wil de knoflookteelt in Nederland gaan stimuleren. Er is daartoe de afge lopen tien jaar gewerkt aan het ontwikkelen van rassen die opge wassen moeten zijn tegen het Ne derlandse klimaat. Staatssekreta- ris Evenhuis van Ekonomische Zaken heeft 240.000 gulden be schikbaar gesteld voor het stimu leren van de teelt. De stichting wil daarmee proberen de knof look op grotere schaal bij Ne derlandse tuinbouwbedrijven uit te zetten. Tuinbouwveiling Bem- mel heeft toegezegd dat tuinders hun knoflook bij deze veiling kunnen aanbieden. In 1982 importeerde Nederland 1300 ton knoflook. In 1986 was die hoeveelheid inmiddels opge lopen tot 1800 ton. Deze groei is niet alleen te danken aan de toe nemende belangstelling vanuit de keuken, maar ook de medische wereld toont meer interesse. Knoflook wordt vooral veel ge bruikt in de homeopathische ge neeskunde. inzicht en het management van pas om alles weer in goede banen te leiden. Wij als agrariërs hebben niet alleen te maken met klimatologische invloeden en de handel in sommige produkten, maar op het ogenblik krijgt de boer steeds meer te maken met politieke beslissingen. Wij hebben de minister president horen zeggen dat Nederland en Engeland onze landbouw helemaal kapot gaan maken door de prijzen als een baksteen te laten zakken met ge volg een grote sanering en vernietiging van kapitaal. Hierdoor zou een deel van onze samenleving tot onder het minimum worden gebracht. Onze or ganisaties zullen zich wel moeten be raden hoe te handelen om dit te voorkomen. Op een protestde monstratie over de mestwet hebben veel boeren gedreigd te bedanken voor hun organisatie. De gehele land bouw is niet gebaat met afkalving van onze organisaties, maar wil zij over leven dan zal toch meer politieke druk ten toon moeten worden gespreid. Het zal niet zo'n gemakkelijke opgaaf zijn, maar het is waard tegenover on ze boeren om het te proberen. De prijsstelling van de zgn. vrije pro dukten geeft ook niet ze'n fleurig beeld; de opbrengstprijzen liggen ver onder de kostprijzen met als gevolg grote verliesposten. Ook in de sektor van de veredelingsprodukten van var kens en pluimvee, wordt met verlies gewerkt. Als de mestwet nog strenger wordt doorgevoerd, komt daar nog een grote kostenpost bij. Maar bij zo'n grote belasting van het milieu is het wel zaak dat de problematiek wordt aangepakt, waarbij de vervui ler 'niet ontzien' kan worden. Lichtpuntjes zijn er nog wel: op on ze veilingen worden de goede appels heel duur verkocht, sommige groen ten brengen een goede prijs op en de tak van bedrijven welke gespeciali seerd is in bloemen en planten heeft aan dit zachte klimaat te danken dat er heel goede prijzen worden gemaakt tegenover lage kosten van verwar ming. Zo kan er voor sommige pro dukten door omstandigheden een afwisselend gunstiger prijsbeleid op de veilingklokken komen. Onze akkerbouw mist de laatste jaren een wisseling van prijzen, steeds heb ben wij te maken met de lage prijzen. Wij hopen dat er in Brussel dit voor jaar een regeling komt die voorstaat dat onze boeren de nieuwe regelingen kunnen aanvaarden. Bij verdergaan de afbraak van prijzen zal onze eigen overheid moeten bijspringen, maar we hebben niet veel te verwachten. "Jammer". len genomen worden. Hetzij door een aangepaste stikstofbemesting, hetzij door tot de konklusie te ko men toch maar iets anders te zaaien. Het voordeel van deze winter, tot nu toe, is dat niemand z'n aardappelen te koud heeft gehad of problemen met kondens heeft gekregen. Wat bij sommigen wel een probleem kan zijn is dat de aardappelen nog niet droog zijn. Dit heeft twee gevol gen, op de eerste plaats zal de handel de aardappelen minder snel afne men, en op de tweede plaats werken de kiemremmingsmiddelen minder. Wat dit laatste betreft: regelmatig de aardappelen kontroleren en tijdig met gassen terugkomen. Voor velen van u staat er nog een groot aantal vergaderingen voor de deur. Over een veertien dagen is daar ook weer een eind aan en kun nen' we, als de weergoden ons gunstig gezind zijn, het Zuid- Bevelandse land weer gaan bewer ken en inzaaien. In twee weken tijds hebben we pas ca. 1Ó0 mm regen gehad. Veel te veel voor de struktuur van de grond, welke afgelopen herfst ook al zoveel te lijden heeft gehad van de overvloedige regen. Meer dere kollega's zagen het van 't na jaar niet zitten om die natte grond op winterland te ploegen en heb ben gewacht tot dit voorjaar, wat qua weer ook niet veel beter is. Ploegen op de klei in de maand februari is ook niet veel soeps en daarom is het maar beter te wach ten tot „de lente - als de grond dan droog is. Met een lichte kultivator kunnen we dan nog wonderen doen en de ploeg kunnen we daar om maar beter in het vet laten staan tot a.s. najaar. Met spoed zitten we nu nog te wachten op een paar weken vorst. Wat zou de grond daarvan op knappen en wat zouden we van een berg aardappelopslag bevrijd worden. De naweeën van vorig jaar zitten nog in de grond en nog steeds is de vraag: "Hoe komen we daarvan af". Vorige winter hebben we drie vorstperiodes ge had vlak achter elkaar en dat re-" sulteerde in een prima struktuur van de grond en later ook geen aardappelopslag. De grond was toen zo goed van kwaliteit, dat we de aardappelen te diep hebben ge poot. Daarna hebben we de aard appelbedden nog te diep ge freesd en bij het rooien moesten we daarom bergen natte grond verzetten. Van zo'n nat jaar valt voor de boer veel te leren en dat hopen we ook gedaan te hebben. Op de Landbouw-RAI 1988 heb ben we onze ogen weer uitgeke ken. De mechanisatie in de vee houderij gaat met rasse schreden vooruit. Het aantal stands in deze sektor neemt toe en de interesse van de veehouders wordt groter. Op deze bedrijven zijn de schaal vergroting, de mechanisering en de automatisering al eerder van start gegaan en deze ontwikkeling gaat met grote sprongen verder. Praktisch de gehele inventaris is een geheel jaar rond inzetbaar en voor de grote werken wordt de loonwerker ingeschakeld. Hun produktie-omstandigheden zijn al sinds een aantal jaren verbeterd en dat gaat zo geleidelijk voort. In de akkerbouw hadden de slech te financiële resultaten van de af gelopen jaren hun weerslag op de Landbouw-RAI. Dit was te mer ken aan een minder aantal bezoe kers en aan de geringere belang stelling van deze sektor voor de grote en dure machines. In de laatste jaren is de akkerbouw be hoorlijk overgemechaniseerd en ook dat is van invloed op het ple gen van minder grote investerin gen op dit moment. In ons gewest wacht ons een schaalvergroting der bedrijven van 30 ha naar 60 ha en tevens een geheel ander bouwplan. Daarvoor is geld nodig en ook loonwerkers. Aan investeren voor die bedrijfsvergroting tot 60 ha moeten we zelf niet denken, want aan de financiering voor de aan gekochte 30 ha hebben we onze handen al vol. Als we maar een paar weken per jaar een draai bank nodig hebben, dan moeten we nooit en te nimmer zo'n duur werktuig aanschaffen. Beter is het dan om naar een mechanisatiebe- drijf toe te gaan en zo is het ook te velde in onze bedrijven. De loonwerker heeft vakmanschap in huis en door een groter areaal kan hij ook meer verdienen en meer investeren. Dan kan hij ook onze opvolgers in zijn bedrijf te werk stellen tot het moment, dat het ouderlijk bedrijf wordt overgeno men door een goed in het loonbe drijf opgeleide zoon. In plaats van zelf te investeren zullen de boeren meer gebruik gaan maken van de diensten van de loonwer ker en daar hebben ze nog gelijk in ook. Beste leermeester: In mijn ganse leven heb ik maar over drie dingen berouw gehad: dat ik een vrouw een geheim toe vertrouwd heb, dat ik over zee ge gaan ben toen ik over land had kunnen gaan en toen ik geen loon werker ingeschakeld had toen het toch echt nodig was. Vrijdag 5 februari 1988

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1988 | | pagina 6