fil Z Stichting Takorganisatie Akkerbouw Zeeland TAZ start onderzoek naar voorlichtingsbehoefte akkerbouwers Mechanisatiebedrijf Verlinde uit Zaamslag overgegaan van vader op zoon ZLM vraagt PD soepele houding bij aardappelopslag Het onderzoek naar de wensen en behoeften van de Zeeuwse akker bouwers op het gebied van de landbouwkundige voorlichting kan worden uitgevoerd. De TAZ heeft in haar vergadering van 27 januari jl. te Goes de door de HEAO Vlissingen opgestelde vragenlijst beoor deeld en van een aantal aanpassingen voorzien. Met de nu vastgestel de vragenlijst zullen een aantal HEAO-studenten de komende weken 50 akkerbouwers in Zeeland gaan interviewen, die hiervan van tevoren op de hoogte zijn gesteld. Er is een evenredige verdeling gemaakt over de 6 Verenigingen voor Bedrijfsvoorlichting en 11 akkerbouwstu- dieklubs. De enquête moet onder andere infor matie opleveren over de vraag van welke voorlichtingsdiensten een ak kerbouwer gebruik maakt bij de ver schillende problemen en vraagpun ten, die hij tegenkomt in zijn be drijfsvoering. Dit kan gaan over teelttechnische zaken, bedrijfsekono- mische zaken, bedrijfsaanpassing en dergelijke meer. Ook moet er infor matie boven water komen over de vraag wat de akkerbouwer financieel over heeft voor de aktiviteiten van een objektieve voorlichtingsdienst en hoe deze voorlichtingsdienst in de toekomst moet gaan werken. Aan de hand van deze gegevens zal het voor de TAZ mogelijk zijn de ak tiviteiten van de landbouwvoorlich- tingsdienst beter op de wensen in de praktijk af te stemmen. Bovendien kan de TAZ deze informatie gebrui ken om een beter onderbouwd stand punt in te nemen ten aanzien van de privatisering van de landbouwvoor- lichtingsdienst. Onlangs heeft de heer C. Verlinde (35) het mechanisatiebedrijff van zijn vader M.J. Verlinde (65) in Zaamslag overgenomen. De heer M.J. Verlinde blijft overigens nog wel in het bedrijf werkzaam. Mechanisatiebedrijf C. Verlinde is in Oost Zeeuws- Vlaanderen dealer van o.a. Massey Ferguson trekkers en Niemeyer grondbewerkingsmachines. De olie handel van C. Verlinde is nu ook on derdeel geworden van het mechanisa- De voorzitter van de akkerbouw- kommissie, de heer J.C. Geluk, heeft op de vergadering van het hoofdbestuur van de ZLM vrijdag 29 januari jl. te Goes aandacht ge vraagd voor het probleem van de opslag van aardappelen komende zomer. Gezien het moeilijke najaar 1987 om de aardappelen gerooid te krijgen is er op veel percelen met de grote steek gerooid waardoor veel aard appelen op het land zijn achtergeble ven. Als er geen vorst van betekenis komt zal de opslag hiervan een groot Agrarische Hogeschool KNLC naar Delft De thans in Dordrecht gevestigde Agrarische Hogeschool KNLC zal in augustus naar Delft verhuizen. Een deel van het gebouw van de Leraren opleiding ZW-Nederland zal hiertoe door het Ministerie van Landbouw en Visserij worden aangekocht. De ver huizing betreft in eerste instantie de studierichtingen Landbouw en Be drijfskunde. Samen 550 studenten omvattend. De in Utrecht gevestigde studierich ting Tuinbouw "400" studenten komt in 1990 naar Delft wanneer de Lera renopleiding naar Rotterdam vertrekt. Aanvulling kommissie Van der Stee De kommissie Van der Stee, die het Landbouwschap heeft ingesteld om de perspektieven van de Nederlandse agrarische sektor te bestuderen, is 4 Privatisering voorlichting Het TAZ-bestuur stelde zich op de hoogte van de tussenrapportage van de gezamenlijke werkgroep privatise ring landbouwvoorlichting. Er zul len bedrijfsdeskundigen (de huidige bedrijfsvoorlichters) komen, die het aanspreekpunt vormen voor de boer. Ongeveer 10 bedrijfsdeskundigen vormen een voorlichtingseenheid, die wordt geleid door een teamleider. Rond een aantal voorlichtingseenhe den wordt een regionale voorlich tingsorganisatie geformeerd. In de tussenrapportage wordt niet gezegd hoeveel van deze regionale organisa ties er zullen komen, maar wel dat het aantal beperkt dient te zijn. Het TAZ bestuur stelde voorop, dat een objektieve onafhankelijke voor lichtingsdienst van groot belang is. Als er geprivatiseerde regionale voorlichtingsorganisaties komen, dan zal de indeling van Nederland in regio's moeten plaatsvinden op basis van de landbouwkundige situatie. tiebedrijf. Het bedrijf verkeert mo menteel volop in een aanpassingspe riode, het magazijn en kantoor wor den nl. verplaatst naar de werkplaats. De huidige kantoorruimte «wordt woonruimte voor C. Verlinde. Dit betekent dat hij bij het bedrijf komt te wonen, hetgeen van groot belang is in verband met de bereikbaarheid op moeilijke tijdstippen en de service verlening. probleem worden, zo vreest de heer Geluk. De Plantenziektenkundige Dienst kan deze opslag voor een teeltjaar rekenen. De peildatum ligt zo ongeveer in de eerste helft van ju ni en het aantal planten dat voor mag komen ligt op ca. 10.000 per ha. 'We zullen daar dus zeer attent op moeten zijn en de planten waar mogelijk intensief moeten bestrij den', zo waarschuwde de voorzitter van de akkerbouwkommissie. De PD zal worden gevraagd toch wat te rughoudend te zijn in haar beoorde ling gezien de bijzondere omstan digheden. uitgebreid met prof.dr. J.A.P. van Hoof, oud-hoogleraar arbeidssocio logie aan de Katholieke Universiteit Nijmegen. De kommissie bestaat, naast de voorzitter, thans uit twaalf leden. CLO-studiedagen op 23 en 24 februari a.s. Op dinsdag 23 en woensdag 24 fe bruari worden in het Jaarbeurs- Kongrescentrum te Utrecht, Kon- greszaal en zaal nr. 46 (4e verdie ping) de CLO-studiedagen 1988 ge houden, georganiseerd door het CLO-instituut voor de veevoeding 'De Schothorst'. Deze dagen zal een groot aantal inleidingen en diskus- sies hierover plaatsvinden. De aan vang op 23 februari is om 11.15 uur (daarvoor is er de alg. jaarvergade ring van 'De Schothorst', die alleen voor genodigden toegankelijk is), op de 24e is de aanvang om 10.00 uur. Dit betekent, dat Zuidwest Neder land als één regio moet worden be schouwd. De tussenrapportage geeft geen uit sluitsel of een voorlichtingseenheid alleen uit akkerbouwvoorlichters of uit akkerbouw- en tuinbouwvoor- lichters zal bestaan. Evenmin is dui delijk hoe en in hoeverre de bedrijfs deskundigen gespecialiseerd zullen zijn. Enerzijds konstateert het bestuur dat de vraag naar specialisti sche voorlichting groot is, anderzijds is het van groot belang dat een be- drijfsdeskundige bij advisering het gehele bedrijf kan overzien. Het on derzoek, dat de TAZ laat uitvoeren kan hierover wellicht nadere infor matie geven. Overigens moeten de ontwikkelingen op het gebied van automatisering niet uit het oog worden verloren, zo was het bestuur van mening. Het is niet onwaarschijnlijk, dat de akker bouwer binnen een aantal jaren veel en aktuele informatie via een systeem zoals VITAK in huis zal kunnen krijgen. Dit betekent, dat de taakstelling van de bedrijfsdeskundi gen niet te star moet zijn en het funktioneren van de geprivatiseerde voorlichting de nodige fleksibiliteit in zich moet bergen. Verder onderschreef het bestuur, dat VERVOLG VAN PAG. 2 Jaarvergadering Nederlandse Boerenjagersvereniging afd. Zeeland De Afd. Zeeland van de Ned. Boeren- jagers Ver. houdt op 18 februari 1988 in hotel "de Caisson" te Kapelle de jaarvergadering. De heer Nollen, lan delijk voorzitter, zal spreken over: "De nieuwe wet Flora en Fauna in de praktijk". Leden, maar ook belang stellenden zijn van harte welkom. Studiedagen zeugenhouderij Er zullen nog drie studiedagen zeu genhouderij worden georganiseerd door de Cehave. Te weten: op 18 fe bruari en 1 maart a.s. in het hoofd kantoor te Veghel. Op 11 februari a.s. in zaal "De Distel" te Roosendaal. De studiedagen beginnen om 10.00 uur. Inleidingen zullen worden ver zorgd door ir. G. Hemkes en ir. N. Verdoes. Exkursie Zeeuwse Groententelers Organisatie Op 19 februari 1988 organiseert de ZGO i.s.m. Sieberg Ede een exkursie naar KHD te Keulen. KHD is produ cent van de bekende Deuts-Fahr trak- toren en oogstmachine. Opgave voor 5 februari a.s. Tel.: 01110-12791. Landbouwverenigingen Yerseke en Wemeldinge van de ZLM Algemene Ledenvergadering op dinsdag 16 februari 1988 om 20.00 uur in het Dorpshuis 'De Zaete' te Yerseke. De heer Rijlaarsdam, direkteur CZAV te Wemeldinge, zal op deze avond spreken over: 'Wat vraagt de markt'. Ook de dames en andere huisgeno ten zijn van harte welkom op deze avond. Tevens zijn er op deze avond schadeformulieren te verkrijgen voor ganzenschade. 'Kengetallenkaartje' in Italiaans Het kengetallenkaartje, getiteld 'De bloemisterij in Nederland in cijfers' van Bloemenbureau Holland wordt dit jaar ook in een Italiaanse versie uitgebracht. In de brochure is actuele informatie opgenomen over onder meer omzet, export, werkgelegen heid, consumptie en areaal. de lijnen tussen onderzoek en voor lichting zo kort mogelijk gehouden moeten worden. De privatise ringsplannen lijken hiervoof een goede aanzet te bieden. Tot slot merkte het bestuur op, dat de finan ciële konsekwenties nog steeds met vraagtekens omhuld zijn. Hierover moet op korte termijn meer duide lijkheid komen. Informatiecentrum Schoondijke Nu de gelden van het Ministerie van Landbouw zijn toegezegd voor het informatiecentrum te Schoondijke zijn de voorbereidingen in volle gang. De besprekingen en de regio nale financiering rond te zetten vor deren gestaag. Daarnaast is het van belang, dat er op korte termijn een projektmanager wordt aangetrok ken. De aan te trekken man zal ken nis van de akkerbouwsektor moeten hebben en daarnaast thuis zijn op het gebied van de informatika, aldus het TAZ-bestuur. Gedacht wordt aan een 'Wageninger' of een HAS-ser met enige jaren ervaring. De werk groep automatisering van de TAZ gaat verdere voorbereidingen treffen om het infocentrum vorm en inhoud te geven. Verdere aktiviteiten Het teeltbegeleidingsprojekt Suiker- Het Westland zingend op televisie De NCRV maakt binnenkort in het Westland opnamen voor drie afleve ringen van het programma 'Op zoek naar muziek'. De opnamen vinden plaats in Bloemenveiling Westland, verschillende kerken in de regio en het gemeentehuis van 's-Gravenzande. De uitzendingen zijn op de zaterda gen 20 en 27 februari en 6 maart, steeds van 18.00 tot 18.15 uur. Pieter Bos hoofdredakteur CL0 Magazine Binnenkort valt de benoeming te ver wachten van de heer ir. P.R. Bos tot hoofdredakteur van het nieuwe CLO Magazine. Dit blad wordt het groot ste vakblad voor land- en tuinbouw in Nederland en zal eind van dit jaar als weekblad verschijnen. Het CLO Magazine is een uitgave van de Stich ting CLO-Pers, een samenwerkings verband van de 3 Centrale Landbouw Organisaties. Pieter Bos (44) is nu lid van de hoofd- redaktie van de wekelijkse uitgaven 'Boerderij' en 'Boerderijkrant'. Hij studeerde agrarische ekonomie aan de Landbouwuniversiteit te Wagenin- gen, is gehuwd en vader van twee kinderen. Nieuwe vice-voorzitter Raro Drs. R.J. de Wit, Kommissaris der Koningin in de provincie Noord- Holland is per 1 januari 1988 be noemd tot vice-voorzitter van de Raad van advies voor de ruimtelijke ordening (RARO). Hij volgt mr. W.R. v.d. Sluis (burgemeester van Hilversum) op, die benoemd is tot voorzitter van de ANWB. bieten, dat onder koördinatie staat van de SIVAK, zal in 5 regio's wor den uitgetest. Een van deze testgroe pen zal in West Zeeuws-Vlaanderen door de TAZ worden opgezet. De groep zal uit 4 boeren bestaan met begeleiding van een bedrijfsvoor- lichter. De SNUiF organiseert op 22 en 23 februari op de proefboerderij Rust- hoeve open dagen, waarbij vooral aandacht gegeven zal worden aan de kwaliteit en de bewaring van uien. Verder heeft de POOC op verzoek van de TAZ besloten in het kur- susprogramma voor 1988/1989 een kursus meteorologie op te nemen. Dit ondermeer als gevolg van de toe nemende informatievoorziening om trent het weer (regionaal weer bericht). Gewassenstudieclubs Door de TAZ is een inventarisatie gemaakt van de in Zeeland werkza me gewasstudieclubs. In het verle den zijn er goede ervaringen geweest met het uitwisselen van ervaringen tussen de clubs, die zich met hetzelf de gewas bezighouden. De bestuursleden van de TAZ zullen ieder hun eigen regio peilen in hoe verre er behoefte is aan informatie uitwisseling. Omgekeerd kan een vertegenwoordiger van de gewasstu dieclub hierover nog kontakt opne men met het bestuurslid in zijn re gio. Het gaat om de volgende ge wasstudieclubs: Zuid-Beveland: graan-, aardappel-, uien-, graszaad- en peulvruchtenstudieclub; Tho- len/St. Philipsland: graszaadstudie club; Schouwen Duiveland: tarwe-, zomergerst- en aardappelstudieclub; Noord-Beveland: zomergerststudie- club; Walcheren: aardappel- en ui- enstudieclub (nog niet bekend is of beide in 1988 doorgaaan); Zeeuws- Vlaanderen: 4 uienstudieclubs (nog niet bekend is of ze alle 4 in 1988 doorgaan). De direkteur van de Stichting voor Bodemkartering (STIBOKA) ir. F. Sonneveld, gaat als adviseur de reor ganisatie, mede met het oog op de verzelfstandigingsoperatie bij het landbouwkundig onderzoek, begelei den. Gezien de aard en de omvang van de adviestaken die op de heer Sonneveld afkomen, zal hij terugtre den als direkteur Stiboka. Zoals be kend gaat Stiboka in de loop van dit jaar op in het nieuw op te richten In stituut voor het Landelijk Gebied (ILG). Drs. R.F. van de Weg is als waarnemend direkteur voor Stiboka benoemd. Met ingang van 1 februari a.s. zal de heer ir. G.M.L. van Loon, voorzit ter van de konserndirektie van de CSM, zijn funktie van algemeen di rekteur van de CSM Suikerdivisie neerleggen. In zijn plaats is de heer ir. F.J. Olieman benoemd tot alge meen direkteur van de CSM Suiker divisie, die tevens hiervan agrarisch direkteur blijft. Met ingang van de zelfde datum wordt de heer ir. P.J.H.M. a'Campo benoemd tot adjunkt-direkteur agrarische zaken van de CSM Suikerdivisie. Met ingang van 1 januari 1988 zijn de heren C.F. Alexander en R.A. de Vries toegetreden tot de direktie van het graszaadbedrijf Barenburg Hol ding te Oosterhout (Gld.). De heer Alexander heeft de funktie van marketing-direkteur en de heer De Vries van financieel-direkteur. De twee nieuwe direkteuren vervullen de vakature van direkteur I.Th. Brink, die met ingang van 1 januari 1988 ver vroegd is uitgetreden. De Barenbrug direktie bestaat nu uit: H.J.M. Baren brug, president-direkteur, A.W.A.M. Hoefnagel, direkteur-export, C.F. Alexander, marketing-direkteur en R.A. de Vries, financieel-direkteur. Barenburg Holding heeft vestigingen in Nederland, België, Engeland, West-Duitsland, Frankrijk, V.S. en Nieuw Zeeland. Vrijdag 5 februari 1988

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1988 | | pagina 4