VOO It m: Vit Oil W 'Nederland Museum- land in 1988' p.j. zuid geluid Professionele tentoonstelling over 50 jaar Plattelandsvrouwen in Willemstad "Hoe groen is het platteland' o\t de- YJ^rS^ehda Dropping P.J.Z. Langstraat op 15 januari jl. heel gezellig redaktie Henk Tegels onder redaktie van de Redaktiekommis- sie Bond van Plattelandsvrouwen voor Zeeland en Brabant Redaktieadres: Mevr. P. J. de Rooy-Janse M.A. Postbus 42, 4424 ZG Wemeldinge. "t Is waar, zo was het', zeiden veel bezoekers bij het zien van de attribu ten die de naam 'Een zaterdaga vond' kregen. Een krant vol met olienoten. Het boek Pietje Bell, een theelichtje, een mens-erger-je-niet en een stopmandje. Er moest door moeder immers altijd gewerkt wor den. Op de achtergrond een mooi karafje met piepkleine glaasjes er naast. Daar werd een likeurtje uitge dronken als de kinderen naar bed waren. Dit alles was het begin van de tentoonstelling over 50 jaar platte landsvrouwen in Willemstad. Precies om half vier werd deze ten toonstelling door de dames De Lint en Maris geopend. Deze dames wa ren de oprichtsters van de afdeling Willemstad en zijn nog steeds aktie- ve leden. Er was een enorme belang stelling. Wat er te zien was oogde professioneel.. Prachtige panelen waarin als een rode draad de diverse handwerken lopen. Wat een verschil met de beginjaren. Er werd toen dui delijk aan 'nuttige handwerken' ge daan. Als je de werkstukken van nu bekijkt kun je spreken van schep pende kunst. Vooral prachtig was de verschillende benadering van het aloude thema, moeder en kind. Ook quilting was er te zien. Deze oude techniek wordt op kursussen toegepast. Heel leuk was de eerste aanzet, het vouwen van papieren stroken, het maken van het patroon. Er waren mooie brooddeegfiguren, heel leuk van kleur en wat Engels aandoend waren de huisjes. Je kunt je bijna niet voorstellen dat er komplete maaltijden werden ge kookt op petroliestellen, alhoewel als je dit grote stel zag, kwam de her innering snel boven. Een prachtig lampetstel was er te bewonderen, met zelfs 2 kaarsenhouders erbij. Toch is het hebben van elektrisch licht en water uit de kraan, zeker op het platteland nog maar van 35 jaar geleden. In dat licht gezien was ook de kwitantie met ƒ9,kontributie op zijn plaats. De leesklubs kregen ook aandacht, daar lagen de boeken die al jaren met elkaar worden besproken. Een opvallende plaats nemen ook de af fiches over het kaderwerk in. Al kij kend besef je dat er toch zoveel gaande is in die bond. En dat, als je zelf wilt, je er al die jaren zo veel hebt kunnen leren en ervaren. Veel belangstelling kregen ook de fotoalbums van de afgelopen reisjes en jubilea. Veel dames vonden wel dat als zij zich op de foto's herken den, zij altijd toch wel vreselijk oud waren geworden, of grijs, of dik of dun of net zwanger, enz. enz. Leuk om naar te luisteren een heel gezellig hoekje. Wat is het knap om zo'n ten toonstelling in elkaar te zetten. Was het moeilijk? vroeg ik aan de dames N. Munters, J. Hazewindus en K. Beckering? Laten we beginnen te zeggen, zeiden de dames, dat we een vrije opdracht van het bestuur heb ben gekregen. De leden hebben, na een oproep ontzettend veel spullen gebracht. En wij hebben zo getracht een overzicht van 50 jaar platte landsvrouwen te maken. Als we nu de grote belangstelling zien is het jammer van al het werk, dat we van avond, na afloop van de feestavond weer moeten afbreken. Het was een prachtige tentoonstel ling, waarin duidelijk te zien was wat er in de 50 jaar allemaal is ge beurd. Een overzicht, een herken ning of een stimulering. Nieuwe din gen leren of te maken, daar is de ten toonstelling goed in geslaagd. Toos in 't Veld-Blonk Het A.P.J.W. (Algemeen Plattelands Jongeren Werk) is een kommissie van de drie landelijke Plattelands jonge ren organisaties, die probeert om op allerlei verschillende manieren, mate riaal te maken, waarmee bepaalde thema's bespreekbaar gemaakt kun nen worden. Voor het lopende ('87-'88) komende ('88-'89) seizoen is gekozen voor het thema "milieu". Dit thema zal vooral toegespitst wor den op het "AFVAL". In het P.J.Z.-geluid van 24 december j.l. heb je al kunnen lezen dat in het kader van dit thema een fotowedstrijd gehouden wordt. Nu is het APJW ook zover dat het thema-materiaal klaar is. Dit materiaal houdt het vol gende in: - Een korte videoband, genaamd "Draag uw batterijtje bij", toont op grappige wijze het gebruik van batte rijen in allerlei situaties. Er wordt in formatie gegeven over wat er gebeurt als de batterijen uit je horloge, zak lamp, walkman zo op de vuilnisbelt terechtkomen. En wat de gevolgen daarvan zijn voor het milieu. - AFVAL als GRONDSTOF is de ti tel van de mobiele fototentoonstel ling. De tentoonstelling laat zien wat voor verschillende afval we maken. Hoe we het afval "wegwerken" en wat de voor- en nadelen daarvan zijn. Ook geeft de tentoonstelling informa tie over het opnieuw gebruiken van afval. Bijvoorbeeld zelf kompost ma ken van groente- tuin- en keukenaf val. Bij dit themamateriaal behoort een aantal spel- en werkvormen. Af hankelijk van de groep kan hieruit een keuze gemaakt worden. - Zelf kringlooppapier maken. Op een leuke en konkrete manier zelf met afval aan de slag, door van oude kranten opnieuw papier te maken. Deze aktiviteit laat zien hoe eenvou dig het is om van afval iets nieuws te maken. - In spelvorm een reklame-spot uit beelden over milieu(on)vriendelijke produkten. Zo ben je op een kreatie- ve manier met een onderwerp bezig. Bovendien krijgt iedereen in korte tijd op een luchtige wijze veel informatie over afval- en milieuzaken. Uit pre sentaties met het materiaal blijkt de ze vorm erg aan te slaan bij plattelandsjongeren - Een stripverhaal, kollage of affiche maken over milieu(on)vriendelijk handelen. - Een muurkrant maken met diskus- sie na. - Zelf een afvalonderzoek doen. Aan de hand van opdrachten uitzoeken hoe je de inhoud van een denkbeel dige vuilniszak opnieuw kan ge bruiken. - Een stellingspel. Kortom een aanbod met veel doe- aktiviteiten waarbij een aanzet wordt gegeven om na te denken over je ei gen verantwoordelijkheid ten aanzien van de afvalstroom die we met elkaar produceren. Hoe je zorgvuldiger met afval om kan gaan en hoe je zonder al te veel moeite er zelf aan mee kan werken de afvalberg te verminderen. Ook kan het ideeën opleveren om als afdeling iets aan de afvalberg te gaan doen. Bijvoorbeeld door inzamelak- ties van landbouwplastik, oud papier of oude spullen etc. te houden. De oude spullen kunnen bijvoorbeeld weer verkocht worden op een rom melmarkt of ruilbeurs die je orga niseert. Het materiaal is zo gemaakt dat het zeer goed te gebruiken is voor een af delingsavond over dit thema. Voor de begeleiding bij deze avonden kan een beroep gedaan worden op ondergete kende (tel: 01680-27921). Of op vrij willigers van het A.P.J.W. Voor meer informatie kun je kontakt opnemen met het P.J.Z.-sekretariaat in Zeven bergen (tel: 01680-27921) of met het A.P.J.W., Antwoordnummer 4022, 3500 VB Utrecht of bellen 030-730830 en vragen naar Hoili Bassa. Henk Tegels Dat Nederland dit jaar tot Museum- land is uitgeroepen, zal u niet verba zen als u bedenkt, dat wij in ons land in het totaal ruim 800 musea rjjk zijn. Ons land kan bogen op een rijk verleden, veel meer dan alleen schil derijen kunt u in onze musea zien. In de musea maakt u kennis met de leefwijze van onze voorouders, de strijd tegen het water, onze handel met andere werelddelen, denken we maar aan de tijd van de West- en Oost Indische Kompagnie. Nu hebben de Musea in samenwer king met het Nederlands Buro voor Toerisme besloten door middel van speciale tentoonstellingen te laten zien waar ons land uniek in is onder bovenstaand motto. Er is een routeboekje samengesteld, dat bij de musea, de grote VVV's en in de boekhandel te koop is voor ƒ9,95. In de gids vindt u 47 routes voor auto en fiets uitgezet door landelijke gebieden. Verder informatie over openingstijden en toegangsprijzen, bereikbaarheid per openbaar ver voer. De routes zijn per provincie globaal beschreven. Tevens zal ook op TV en radio ruime aandacht aan het museumjaar besteed worden. Wist u dat er een museumjaarkaart bestaat die gedurende een heel jaar recht geeft op vrije toegang tot ca. 350 musea in Nederland. De kaart is strikt per soonlijk en te verkrijgen bij de VVV- kantoren en bijna alle aangesloten musea. De kaart kost ƒ12,50 voor jongeren, voor personen boven de 25 jaar ƒ25,en voor 65+ 17.50. Voor tijdelijke tentoonstellingen moet u er wel rekening mee houden, dat u dan meestal wel toegang moet betalen. Wist u dat er een Rail Europ Seniorenkaart bestaat voor reizen naar en in het buitenland, de leeftijdsgrens voor mannen is nu verlaagd naar 60 jaar. Deze RES-kaart geeft recht op kor tingen van dertig tot vijftig procent op treinreizen in en naar 19 Europe se landen. Tevens zijn er kortingen mogelijk op bus en boottarieven. Deze RES-kaart is alleen te koop in kombinatie met de 60+ senioren- kaart. Kosten zijn ƒ20,— ekstra bo ven de ƒ70,— van de seniorenkaart. Heeft u interesse, vraagt u dan even verdere informatie op een station van de NS bij u in de buurt. Wist u dat er in het Streekmuseum van IJzen- dijke in Zeeuws-Vlaanderen van 9 januari tot en met 9 april een ten toonstelling wordt gehouden van poëzie-albums. Tussen de enkele tientallen eksem- plaren, die worden geëksposeerd, bevinden zich enkele zeer oude. Eén album stamt uit 1890. De jongste is uit de jaren vijftig. De poëzie albums zijn allemaal afkomstig uit privébezit, voor het grootste deel uit West- en Oost-Zeeuws-Vlaanderen. De ekspositie geeft een goed beeld van de ontwikkelingen wat betreft de invulling van de albums. Van voornamelijk echte gedichten in de oude albums tot meer vrijblijvende verhaaltjes in de jongere eksem- plaren. Geopend: van maandag tot en met vrijdag van 10.00 tot 12.00 uur en van 13.00 tot 17.00 uur en op zater dag en zondag van 14.00 tot 17.00 uur. De toegangsprijs is een gulden, voor houders van een Pas 65 vijftig cent. Het museum is te bereiken van af het NS-station in Vlissingen, de veerdienst Vlissingen-Breskens, buslijn 2 met een overstap op lijn 5 in Oostburg. Afdelingen: Afd. Goes: 5 febr.: Jaarvergadering in de Caisson te Kapelle. Aanvang: 20.00 uur. Afd. Langstraat: 5 febr.: Algemene vergadering, 20.00 uur in "Zidewin- de". Spreker is de heer W. Haalboom van de milieufederatie. Hij zal spre ken over wie er verantwoordelijk is voor het milieu. 19 febr.: Ledenvergadering. 4 maart: Spreker over de alternatie ve landbouw. Afd. Tholen/St. Philipsland: 5 febr. 4 maart: Sportavonden, le vrijdag van de maand ben je welkom in Sta- venisse van 20.30-22.30 uur. 6 febr.: Langlaufen. Vertrek: 7.00 uur vanaf café Havenzicht te St. Anna- land. Terug 20.00 uur. Prijs: De eerste aktiviteit in 1988 van de P.J.Z. Langstraat was een drop ping. Om 19.30 uur moest ieder een die meewilde achter "Zidewinde" klaar staan. Er gin gen 70 personen mee. We wer den met z'n allen in een vrachtwagen geladen. Deze zat dan ook helemaal vol. Toen we wegreden was dat al lachen en gil len; je viel bij de bocht tegen ieder een aan als je jezelf niet vasthield. De stemming zat er goed in en er werd van alles gezongen en stie kem keken we waar we naar toe gingen. En na een klein halfuurtje rijden werden we allemaal losgelaten. Iedereen zat al in een groepje. We mochten zelf weten met hoeveel personen we in één groepje wil den. We kregen een routebeschrij ving en opdrachten mee en een noodenvelop. De noodenvelop mocht alleen open gemaakt worden als je ver dwaald was. In totaal waren er 10 groepjes die om de beurt vertrok ken. De meeste hadden een zak lantaarn bij zich. Ons groepje had er geen, dus wij moesten het met een aansteker doen. De weg was flink modderig. Af en toe zakte je lekker weg in de modder of je liep tegen een tak of je strui kelde ergens over. Als je de route goed volgde dan was het niet zo'n moeilijke weg en was het ook niet zo ver lopen. Om ongeveer 10 uur was iedereen binnen. Je kwam uit bij café de "Moerse Hoeve". Daar kon je een kop erwtensoep krijgen als je dat wilde. Daarna kon iedereen op ei gen kosten drinken wat ze wilden. Daar werd dan ook flink gebruik van gemaakt. Met muziek erbij werd het erg gezellig. Iedereen zat in groepjes met elkaar te praten. Af en toe werd er gedanst en de polonaise gedaan, als er een leuk liedje gespeeld werd. De prijsuit reiking was tussendoor; de eerste 3 groepjes die de meeste punten hadden kregen een prijs. Dit was een overheerlijke taart die meteen door dat groepje werd op gegeten. Rond half een moesten we weer naar huis. Er was weer een eind gekomen aan de gezelli ge avond. Ik hoop dat iedereen het even gezellig gevonden heeft als ik, dat we het volgend jaar weer over mogen doen. Een enthousiaste deelneemster Arianne van Pas 32,p.p. inklusief uitrusting. Geef je op vóór 23 januari a.s. bij Titia. 27 febr.: Bowling bij Familyland, aanvang 21.00 uur tot 23.00 uur. Afd. Walcheren: 12 febr.: Uitnodi ging voor alle P.J.Z.-leden. In het hervormd jeugdcentrum in de Dorpsstraat in Oostkapelle wordt een avond gehouden over "Trekkracht voor Kenya". Aanvang: 20.00 uur. Dit projekt richt zich in het bijzon der op beter gebruik van de beschik bare trekdieren voor het bewerken van de grond en voor transportdoel einden. Grote avonden: 5 febr.: Oost-Zeeuws Vlaanderen; 19 febr.: Noord- Beveland; 26 febr.: Fijnaart; 26 febr.: West Zeeuws-Vlaanderen. Provinciaal: 15 febr.: automatisering- scie.: "Landbouwhuis te Zevenbergen om 20.00 uur; 22 febr.: Hoofdbestuursverg. (H.B.) in het "Pannenhuis" te Hoogerhei- de om 20.00 uur. 26 maart: "Juweel". Vrijdag 5 februari 1988 21

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1988 | | pagina 21