ZLM-voorzitter vreest verplichte braaklegging akkerbouwgrond P-C. zuidelijke landbouw maatschappij Akties niet uitgesloten Overlevingsplan moet politiek overtuigen van ernstige situatie akkerbouw Loonbedrijf Sevenster uit het BrabantseElsendorp heeft vorige week een nieuwe vinding uit getest die in deze natte winter met de overlopende gierkelders wel eens een uitkomst zou kun nen zijn: een mengmesttank in verstek achter de trekker. In kombinatie met lage druk banden blijft de insporing zodoende beperkt. Op zich is deze vinding niet nieuw. Wel nieuw is het on derstel van de tank. Voor meer informatie hierover zie pag. 15. Gezien de grote praktische pro blemen die het uitrijden van drijf mest op dit moment met zich meebrengtkan deze vinding een bijdrage leveren aan de knellende mestsituatie op de veehouderijbedrijven. land- en tuinbouwblad VRIJDAG 5 FEBRUARI 1988 76e JAARGANG NO. 39It Het hoofdbestuur van de ZLM heeft zich vrijdag tijdens zijn maandelijkse vergadering in het Landbouwhuis te Goes diepgaand bezig gehouden met de vraag hoe poli tiek en samenleving meer indringend gewezen kunnen worden op de ernst van de situatie in met name de akker bouw. Vanuit de achterban zijn er verschillende sug gesties gedaan zoals het boycotten van de meitelling, het niet betalen van belastingen en het geven van stemadvie zen. Uit de diskussie bleek duidelijk dat de onrust en on vrede in de praktijk met de dag groeien. Ook het 3-CLO overleg van 20 januari jl. had wat het hoofdbestuur van de ZLM betreft best forser naar bui ten mogen komen. Zoals bekend is in dat overleg onder meer afgesproken dat er op korte termijn (februari) een akkerbouwaktieplan moet worden opgesteld waarin de noordzakelijke maatregelen voor de sektor zullen wor den geformuleerd. Dit breed gedragen aktieplan moet aan regering en volksvertegenwoordiging worden aange boden. Voorzitter H.C. van der Maas stelde voor om de ze lijn vooralsnog te volgen "Laten we op deze wijze in grote solidariteit nog een indringende poging doen om de politiek te beïnvloeden. Een duidelijke wensenlijst is daartoe een eerste vereiste. En ik ben niet zo moedeloos dat de politiek loch niet te beïnvloeden is en geen oog zal hebben voor onze gerechtvaardigde wensen'. Aktiepunten Uiteindelijk besloot het ZLM-bestuur de 3-CLO lijn on verkort en solidair te ondersteunen, d.w.z. dat eerst de invulling van de politieke aktiepunten in het kader van het akkerbouwoverlevingsplan zal worden afgewacht. Met deze aktiepunten zal vervolgens worden geprobeerd de politiek indringend te overtuigen van de noodzaak de akkerbouwers daadwerkelijk te helpen de krisis door te komen. Daarbij zal andermaal gewezen worden op het blijvende grote belang van de landbouw voor de nationale ekono- mie. De landbouw mag niet verpauperen. Mocht politiek Den Haag onverhoopt nog niet reageren dan zal de ZLM zich op korte termijn zo nodig in breed verband beraden over eventuele verdere stappen. In zijn openingswoord op de vrijdag 29 januari jl. gehouden vergadering van het hoofdbestuur van de ZLM gaf voorzitter H.C. van der Maas uiting aan zijn ongerustheid met betrekking tot de beraadsla gingen over het EG-beleid waarin een tendens zit richting verplichte braaklegging van akkerbouw grond. Met deze diskussie komt er een "ijzeren" bouwplan op ons af en dat is erg nadelig voor ons land en zeker nooit de opzet van de ZLM geweest, zo waarschuwde hij. De Brusselse diskussie op dit moment tendeert ook naar een verdere prijsdaling middels het zogenaamde "stabilisatoren-plan". Produktiedrempels zullen zoda nig vastgesteld worden dat een verdergaande medefi nanciering van de EG afzet door de primaire docenten nog sterker tot uiting zal komen. Een "akkerbouw- braakregeling" kan enige verlichting brengen in de pro- duktiedruk van met name granen doch de bijkomende voorwaarden en regelingen, die nog in de pijplijn van de ministeriële besluitvorming zitten maken de effek- tiviteit en uitvoerbaarheid al weer twijfelachtig", aldus Van der Maas. De zgn. graanextensiveringsregeling waartoe vorig jaar besloten is, kan in 1988 in Neder land volgens de voorzitter niet worden uitgevoerd om dat het daarvoor te laat is. Overigens zullen de uitvoeringsbepalingen de regeling budgettair - neutraal waarschijnlijk ook onacceptabel en praktisch onuitvoer baar maken. "Braks en het Nederlandse kabinet blij ven in Europa voorop lopen met het kiezen voor de "akkerbouwkrisis als doelstelling" - onze ergernis neemt naar verhouding toe", zo zei de heer v.d. Maas over het nationale landbouwbeleid. De "brandbrief" van het Landbouwschap aan Lubbers namens het CLO- overleg vorige week tendeert volgens de voorzitter nog te veel in de richting van het wensen van alléén maar een sociaal vangnet enerzijds en het eisen van alleen Europese oplossingen anderzijds. "Het instrument van de WIR blijft struktureel nodig en moet zelfs meer toe gespitst worden op de landbouw. Verder is het gechi caneer over 125 miljoen kompensatie voor de landbouw in verband met het eventueel niet verhogen van het BTW forfait een ergerniswekkende politieke touwtrekkerij over een sigaar uit eigen doos, die we op deze manier 3x moeten gaan betalen". Volgens de voorzitter kan in een'akkerbouwaktieplan'en in een algemeen "landbouwschapsbeleidsprogramma" daar om niet worden volstaan met alléén maar aanwijzin gen voor strukturele aanpassingen in de landbouw die in volledige eigen verantwoordelijkheid uitgevoerd moeten worden. "Het woord budgettair neutraal zal in de Landbouwschapsbenadering niet als uitgangspunt gehanteerd mogen worden", zo besloot de voorzitter zijn openingswoord. Voor verdere verslaggeving van de hoofdbestuursvergade ring van afgelopen vrijdag zie elders in dit blad, onder meer op de pagina's 8, 9 en 10.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1988 | | pagina 1