Nieuwe video CLM over gewasbescherming en milieu MM Spoeddebat over schade aan fruitbomen door zoutstrooien Willige banenmarkt voor afgestudeerden Agrarische Hogeschool K.N.L.C. Ir. W.F.S. Duffhues opent nieuw kantoor Adviesbureau Tuinbouw Techniek De lentebestemmingen:Madeira, Parijs, Tenerife! Agrarische studiereizen 1988 De landbouw kan volstaan met minder bestrijdingsmiddelen. Dit hoeft niet ten koste te gaan van het inkomen, maar vergt wel meer aandacht en vakbekwaamheid van de teler. Dit stelt het Centrum Landbouw en Milieu bij de presentatie van zijn nieuwe videoproduk- tie 'Gewasbescherming en milieu een uitdaging'. In de video ko men vooral agrariërs aan het woord. In de eerste plaats gaat het om pre ventie van ziekten, plagen en onkrui den.- Ook hier geldt: voorkomen is beter dan genezen. Dat kan door ge zond uitgangsmateriaal te kiezen en veel aandacht te besteden aan be- drijfshygiëne. Ook aanpassingen van het bouwplan kunnen de ziekte en onkruiddruk verminderen, en daarmee de noodzaak om bestrij dingsmiddelen te gebruiken. Een veenkoloniale akkerbouwer vertelt in de video over zijn ervaringen daarmee. In de tweede plaats is besparing mo gelijk door pleksgewijze en geleide bestrijding. Pleksgewijs wil zeggen: alleen daar bestrijden waar het echt nodig is, dus niet blindelings op het hele perceel. Bij geleide bestrijding vindt een bestrijding alleen plaats als een ekonomische schadedrempel wordt overschreden. Ook loont het de moeite om sekuur waar te nemen. Dat kost wel tijd, maar bespaart bestrijdingskosten. Bijvoorbeeld bij de onkruidbestrijding, zoals een Brabantse akkerbouwer laat zien. Optimaal gebruik van de spuittech- niek is een derde invalshoek. Sekuur werken, met goede en goed afgestel de apparatuur. De video toont beel den van een bezoek aan een testbank voor spuitmachines. Verder kan de teler gebruik maken van milieuvriendelijker bestrij- dingsmethoden. Zo demonstreert een medewerker van een loonbedrijf een zelfgebouwde kombinatie van schoffelmachine en rijenspuit. Bij de onkruidbestrijding in snijmais kan hij zo volstaan met éénderde van de gebruikelijke hoeveelheid middel. Hij zegt hierover 'In de toekomst zullen nog wel allerlei middelen wor den verboden. Het is zaak dat je als praktijk je antwoord daarop klaar hebt'. Kennisintensief Verantwoorde gewasbescherming vergt minder middelen, maar meer kennis. De video besteedt aandacht aan studiegroepen en kursussen over gewasbescherming. Dat zijn ook ge legenheden om ervaringen uit te wis selen met kollega's. De video besluit met beelden van het akkerbouw- proefbedrijf OBS in Nagele. Hier wordt al jaren met sukses een be drijfsvoering beproefd met een sterk verlaagd gebruik van bestrij dingsmiddelen. Dat blijkt te kunnen zonder aantasting van het saldo. De video is gemaakt in samenwer king met akkerbouwers, bollente- lers, loonwerkers en de voorlichting. Het ministerie van VROM maakte de video financieel mogelijk. Later dit jaar komt bij het CLM nog een brochure uit waarin dieper op het onderwerp wordt ingegaan. De video duurt ruim 20 minuten en is bedoeld voor gebruik in studie groepen, kursussen, diskussiebijeen- komsten en het agrarisch onderwijs. Hoewel de voorbeelden vooral uit de akkerbouw komen, is hij ook ge schikt voor andere agrariërs. De band is te koop of te huur op ver schillende videosystemen. Informa tie hierover is te krijgen bij het Cen trum Landbouw en Milieu, tel. 030-322481. i Om de samenwerking tussen overheid en bedrijfsleven te onderstrepen zette Duffhues de eerste lijnen van Proeftuin Noord-Limburg op papier, een pro- jekt wat A.T.T. gaat begeleiden. Vrijdag 29 januari 1988 opende ir. W.F.S. Duffhues het nieuwe kantoor van Adviesbureau Tuinbouw Tech niek. Dit technisch adviesbureau heeft haar nieuwe onderkomen in de on langs gereedgekomen fase H. van Bloemenveiling Westland. Adviesbureau Tuinbouw Techniek, kortweg A.T.T.is een gespecialiseerd bureau in de technische begeleiding van glastuinbouwprojekten. Dit bu reau is in 1981 opgericht door de Ne derlandse Tuinbouw Studieklubs, de Provinciale Veiling Organisatie en de drie Hollandse Landbouw Organisa ties. Vertegenwoordigers van deze or ganisaties zitten nu in het bestuur van A.T.T. De specialisten van dit technische bu reau begeleiden tuinders die verbouw- of nieuwbouwplannen hebben, van de eerste ruwe plannen tot de definitie ve oplevering. Gezien de sterke groei van het bureau sinds de oprichting blijkt er inderdaad een grote behoefte bij tuinders te bestaan aan deskundige begeleiding. Omdat Adviesbureau Tuinbouw Techniek geen winstoogmerk heeft is het ook voor een kleinere onderne ming haalbaar bij A.T.T. advies te vragen. Duffhues sprak vooral zijn waarde ring uit voor de samenwerking tussen de overheid en het bedrijfsleven die gezamenlijk het initiatief hebben ge nomen een dergelijk adviesbureau op te richten. Hij meent dat een bureau dat door het tuinbouwbedrijfsleven wordt gedragen een goede toekomst voor zich heeft. De voorzitter van de PPR-fraktie in de Tweede Kamer mevrouw R. Bec kers, heeft voor deze week een spoed debat gevraagd met minister Smit-Kroes van Verkeer en Wa terstaat over een geheim onderzoeks rapport van Rijkswaterstaat naar schade aan fruitbomen door het strooien van zout op wegen tegen gladheid. De minister weigert het rap port openbaar te maken en Rijkswa terstaat wijst alle aansprakelijkheid voor eventuele schade aan de boom gaarden van de hand. De zaak sleept al drie jaar, aldus me vrouw Beckers. De bedoeling van haar interpellatie is om de minister te dwingen het-rapport alsnog te publi ceren opdat daarover in de Kamer met de minister van gedachten kan worden gewisseld. Het "onderzoeksrapport naar ver meende zoutschade", zoals het rap port officieel heet, stamt uit mei 1986, aldus een woordvoerder van het mi nisterie van Verkeer en Waterstaat. De minister weigert het rapport open baar te maken, omdat het volgens haar "gemakkelijk onjuist kan wor den geintepreteerd". Het rapport zou, aldus de woordvoerder, een ver tekenend en onduidelijk beeld kunnen geven. Fruittelers die het ministerie om het rapport hebben gevraagd hebben dit niet gekregen, omdat het ministe rie krachtens de wet openbaarheid van bestuur niet verplicht kan worden mee te werken aan een juridische pro cedure tegen zich zelf. De fruittelers zouden het rapport willen hebben om schadeclaims in te dienen. Klachten Het rapport is volgens een woord voerder van de Nederlandse Fruitte lers Organisatie (NFO) opgesteld nadat uit haar kring schadeklachten waren gekomen over het strooien van zout door Rijkswaterstaat in de win ter '84/'85. Omdat er tijdens het strooien een harde wind stond, waai de veel strooizout in aan wegen gren zende boomgaarden. Knoppen, takken en zelfs hele fruitbomen wer den daardoor beschadigd, aldus een woordvoerder. De schade door het strooizout zou zelfs enkele jaren heb ben doorgewerkt. De NFO heeft de door een van haar leden geleden scha de gedetailleerd uitgezocht en kwam op een totaal bedrag van ongeveer 40.000 gulden. Zeker tientallen fruit telers zouden soortgelijke ervaringen hebben. Nadat de fruittelers Rijkswaterstaat aansprakelijk hadden gesteld voor de schade heeft het ministerie een eigen onderzoek gelast naar de schade en schuldvraag. Dat heeft geresulteerd in het "onderzoeksrapport naar ver meende zoutschade". De NFO heeft na het gereedkomen bij herhaling om het rapport gevraagd, maar het eni ge antwoord dat zij kreeg van de mi nister was dat zij geen aansprakelijkheid voor de schade aanvaardde en dat het rapport niet openbaar werd gemaakt wegens de mogelijke juridische gevolgen. Uit dat laatste kan volgens de woord voerder worden afgeleid dat in het rapport voor het ministerie belasten de zaken staan. De NFO heeft inmid dels besloten haar leden op te roepen zich te melden voor een gedetailleer de inventarisatie van de geleden scha de. Door een gezamenlijke aktie hoopt zij het rapport alsnog boven water te krijgen. MADEIRA is een Portugees eiland met een prachtige natuurschoon. De bewoners van het eiland zijn al van oudsher gewend buitenlandse gasten te ontvangen en zij zullen er toe bij dragen, dat de AGRARISCHE STU DIEREIS van dinsdag 23 februari t/m dinsdag 1 maart naar Madeira een fijne, ontspannende reis zal zijn. Er zijn nog enkele plaatsen vrij. PARIJS. Al tientallen jaren vindt in het vroege voorjaar in Parijs een groots agrarisch evenement plaats: twee landbouwtentoonstellingen in één. Landbouwprodukten, warenon derzoek, veekeuringen en het ten- Vrijdag 22 januari j.l. werden aan de Agrarische Hogeschool van het K.N.L.C. te Delft, dependance Dor drecht, 32 studenten van de studie richting Landbouw gediplomeerd. Een feestelijke bijeenkomst. De kersverse voorzitter van het Pro- duktschap voor Vee en Vlees, ir. R.J. Tazelaar sprak onder andere de feest gangers toe. Hij wees hen op de ver anderingen die zich in de landbouw de komende tien jaar zullen voltrek ken. Inkrimping en concentratie. Hij feliciteerde de direktie van de school met het besluit over verplaatsing van de school op korte termijn naar Delft. Van de afgestudeerden had éénderde een baan bij het afstuderen, éénder de gaat op korte termijn in militaire dienst en éénderde is druk aan het sol liciteren. Als zodanig is het verheu gend te konstateren dat de afgestudeerden in staat zijn op korte termijn zich een plaats te verwerven in de maatschappijOp zich niet ver wonderlijk is het feit dat de meeste banen gesitueerd zijn rond de boer- Vrijdag 5 februari 1988 derij, in produktie en dienstverlenen de organisaties. Bijgaande de lijst van de gediplo meerden. Afstudeerrichting Bedrijfskunde H.Th. Bemelmans, Roermond; J.J.A. Boonen, Baexem; A.W. Gra- veland, Haastrecht; G.A.W.M. van Hagen, Oirschot; D. van Leenen, Goudswaard; S.G.J. van der Linden, Hagestein; U.J.M. van Splunter, Bid dinghuizen; J.G.N. Verschueren, Gel drop; H.J. Ypma, Rips. Afstudeerrichting Plantenteelt P.J. Bijlsma, Nieuw Vennep; C. Bur gers, Dinteloord; M.G. van Doorne, 's-Gravezande; F.P. van Dun, Dor drecht; H.J. Hylkema, Klaaswaal; J.A. Koekkoek, Almkerk; L.P. van Marion, Heen vliet; A.C.A.M. van Oers, Heerle; M. Tramper, Wil lemstad; J. Vos, Vlissingen. Afstudeerrichting Veehouderij J.G.M. Boere, Vlist; M.C.J.M. Boo- maerts, Hoeven; A. de Bruin, Slie- drecht; T. Dijksman, Giessenburg; A. de Groot, Giessenburg; M.J.Chr. Ha- vermans, Lage Zwaluwe; L.J. Hogen- doorn, Abbenbroek; C. de Jong, Bergambacht; R.M. Kerste, Vleuten; S. van der Kooy, Schipluiden; M.P.P.M. Romme, Oud Gastel; J.P.C. de Rond, Hoeven; A. Vonk, Hoogblokland. toonstellen van landbouwmachines. Een tentoonstelling die u niet mag missen, en dat zelfde geldt voor de stad Parijs. Verblijf in Parijs van maandag 7 t/m vrijdag 11 maart 1988. Het programma: le dag: bustocht naar Parijs, aankomst voor het di ner; bezichtiging van Parijs bij avond. 2e dag: bezoek aan de land bouwtentoonstellingen; 's avonds boottocht op de Seine. 3e dag: bezoe ken aan de "Hallen" in Rungis, één van de grootste voedingsmarkten ter wereld; bezoek agrarisch bedrijf; be zichtiging van het kasteel en de prachtige tuinen van Versailles. 4e dag: uitgebreide stadsrondrit in Pa rijs, 's middags vrije tijd; bijwoning van een "spectacle show" in Folies Bergère. 5e dag: op de terugweg naar Nederland bezoek aan "paarden mu seum" in het prachtige Domein van Chantilly. TENERIFE: het mooiste eiland van het Canarische Archipel en niet ten onrechte. De zuidkust van het eiland is dor, met zandstranden, maar ook indrukwekkende kliffen. In het noor den vele soorten bloemen en planten. In het centrum van het eiland het in drukwekkende maanlandschap van Uienveredeling richt zich op kombinatie van faktoren geen resultaat heeft gehad. Selektie richt zich op het verbeteren van het uienassortiment. Op de vergadering van de uienstu- dieklub 15 januari jl. vertelde de heer Henk de Groot, hoofd van de afdeling uienveredeling van Bejo Za den, De Groot en Slot, onder meer dat door middel van veredeling ge probeerd wordt om een zo groot mo gelijke vroegheid met een zo goed mogelijke bewaarbaarheid te kombi- neren. Verder probeert men ook re sistentie voor koprot en witrot in te kruisen, hetgeen tot op heden nog Verder liet hij zien wat de gevolgen zijn van de degeneratie van een uien- ras. Bij bewaring kan het uitvalper centage in januari en mei verdubbe len of verdrievoudigen als men ba siszaad met handelszaad vergelijkt en kan men voor zichzelf nagaan wanneer men nabouwzaad gebruikt. het Nationale Park las Canadas met een zeldzame begroeiing, de rode rotsformaties en als letterlijk hoogte punt de besneeuwde top van El Tei- de, 3718 m hoog. De AGRARI SCHE STUDIEREIS naar TENERI FE en het eiland GOMERA van vrij dag 18 maart t/m vrijdag 23 maart 1988 belooft een zonnige, interessan te reis te worden. Het programma: le dag: vlucht van Amsterdam naar Tenerife. 2e dag: tocht langs de westkust naar los Gi- gantes. 3e dag: P/2 uur durende boottocht naar La Gomera met vele spitse bergpunten en bijzondere, eeuwenoude plantengroei. 4e dag: prachtige dagtocht door het Nationa le Park las Canadas en langs de top van de Teide; na de lunch in het park naar Puerto de la Cruz, een gezellige badplaats. 5e dag: bezoek aan Santa Cruz, de gezellige havenstad aan de oostkust; 's middags enige vrije tijd. 6e dag: tocht langs kleine dorpen in het vruchtbare gebied Tejina; bezoek aan een bananenprakkerij; tocht over de berg El Monte met bijzondere plantengroei. 7e dag: bezoek aan een rozenkweker; bezichtiging van een familieborduurbedrijfje. 8e dag: te rugvlucht naar Nederland. Andalusië: 8-15 spril, 8-daagse vlieg reis/rondreis per bus Egypte: 11-22 april, 12-daagse vlieg reis/rondreis per bus Luxemburg: 25-29 april, 5-daagse busreis New-York, Washington: 14-27 mei, 14-daagse vliegreis/rondreis per bus van New York via Philadelphia naar Washington. Voor meer informatie over deze en volgende reizen kunt u bellen met het Secretariaat van AGRARISCHE STUDIEREIZEN, Roermondsplein 20, 6811 JN ARNHEM, telefoon: 085-512087 tussen 08.00 en 17.30 uur. 19

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1988 | | pagina 19