Deense Agromek sluit zich aan bij kapaciteitsvergroting Mengmesttank in verstek achter traktor succes Agromek 1988 Het weer zit tuinbouw tegen Vorige week vond in het Deense Herning de Agromek 1988 plaats, de grootste Skandinavische beurs op het gebied van agrarische me chanisatie en uitrusting. De Deense landbouwmachine-industrie is van oudsher sterk exportgericht. Dat, en het feit dat de Deense boeren al in een vroeger stadium dan wij zijn gekonfronteerd met vaak vergaande maatregelen op mest- en milieugebied, maken een rondgang over de ze overdekte tentoonstelling de moeite waard. Ook op deze beurs blijkt de tendens naar werktuigen met een grotere ka- paciteit. Het meest imposante resul taat daarvan was een proeftype van de Dronningborg D-9000 Jumbo maaidorser. Nog niet op de markt, maar tijdens de afgelopen oogst met succes uitgeprobeerd, onder ook in Denemarken uitermate natte omstan digheden. Het is de grootste konven- tionele combine van Europa, waarvoor al meer dan 15 miljoen gul-, den aan researchgeld is uitgegeven. Op deze en andere Dronningborg combines wordt gebruik gemaakt van het op de Agromek tentoongestelde Danavision systeem. Een beeldscherm in de kabine houdt de bestuurder op de hoogte van snelheid, toerental, op brengst, oogstverlies en stoppelhoog te. Storingen en fouten in de machine worden op het scherm gemeld. De oogStgegevens kunnen worden op geslagen. De service handleiding van de machine en de afstelling voor ver schillende gewassen onder verschillen de weersomstandigheden zijn in het systeem opgenomen. Voorlopig zal het alleen in het Engels, Frans of Duits verkrijgbaar zijn. Onderwerken mest Een ander voorbeel4.van vergrote ka- paciteit is de "multipurpose" eg van de Deense fabrikant Doublet-Record, met een werkbreedte van 6 meter. De 3000 kg zware eg kan 4 a 5 ha per uur zaaiklaar maken. De 88 veertanden worden op diepte gehouden door rol len voor en achter de eg-sektie, en kunnen hydraulisch worden versteld. Het geheel kost 30 a 35.000 gulden, afhankelijk van de uitvoering. Behal ve verschillende rollen kan ook een extra rij getrokken veertanden achter de eg worden geleverd, ter afwerking van het zaaibed. Eggen en schijfploegen worden in De nemarken veel gekoppeld aan de mesttank, want ook hier kent men een onderwerkverplichting. In zo'n werk- gang wordt de mest via slangen ver deeld, en vlak boven de grond verspoten, vaak via een klein spreid- plaatje. Daarachter volgt dan meteen een tand- of ploegelement om de mest onder te werken. Kant-en-klare mest- tanks met verdeelmechanisme en on derwerkelementen zijn verkrijgbaar, maar obk aparte delen van het systeem, en de firma PM systeem komt met een koppelstuk, waarmee een konventionele mesttank en een eg kunnen worden samengevoegd tot een volledig onderwerksysteem. Kosten: ongeveer 6000 gulden. Ruwvoederwinning De firma's JF en Taarup zijn tot ver over de Deense landgrenzen bekend, en op de Agromek dan ook promi nent aanwezig. - Het voornaamste nieuwtje van JF was een zelfhakselen- de opraap wagen, de ES 3500. Bij een invoer van 1,8 meter breed kunnen de messen worden afgesteld op 6, 12 of 24 mm snijlengte. Het volume van de wagen is 34 m3. Een ander ook al ka- paciteitsverhogend, nieuwtje is de front pick-up. Dit 2,1 meter brede frontelement legt als het ware een ex tra zwad klaar voor de opraapwagen, waardoor de grotere opraapsnelheid niet ten koste gaat van het droogpro- ces, en ook het gebruik van zeer bre de pick-up elementen niet nodig is. Hetzelfde idee is verwerkt in de SMS 3200 maaier. De zwadborden zijn ver stelbaar, zodat het zwad niet recht achter de machine hoeft te komen, maar a-symmetrisch links of rechts kan worden neergelegd. Zo kunnen telkens twee zwaden zo dicht naast el kaar worden gelegd, dat ze in één gang opgeraapt kunnen worden. In de Taarup stand was de introduk- tie van een mais-hakselaar waarmee Vrijdag 5 februari 1988 de invoersnelheid per rij kan worden geregeld het meest opvallend. Derge lijke apparatuur was al van andere fa brikanten op de RAI te zien. Meten, wegen en vastleggen Kostprijsverlaging en kwaliteitsverho ging vragen steeds meer om het nauw keurig beheersen van processen. De computer is daarbij een machtig wa pen, zo bleek eens te meer op de Agromek. Het eerder genoemde Da navision systeem is daar een voor beeld van. Van meer algemene toepassing is het LH Agro systeem. Op de Skandinavische markt al met een goede positie op de markt van traktorcomputers, op de Agromek onder meer met een elektronisch weegsysteem dat in de driepunts op hanging van de trekker kan worden gemonteerd. Bijvoorbeeld geschikt om het kunstmestverbruik op een een voudige wijze vast te stellen. Ook an dere firma's lieten zien dat de elektronische registratie toeneemt. Zo was er een systeem dat tijdens het mestuitrijden de hoeveelheid verspo ten mest uiterst nauwkeurig re gistreert voor wie de uitrijbepalingen tot op de gram wil naleven. Stallucht Stof- en ziektekiemen in stallucht worden bestreden door de nieuwe luchtionisator van Fristamat. Het principe is dat luchtatomen een posi tieve of negatieve lading krijgen, waardoor het stof eerder neerslaat. Bovendien worden ziektekiemen bestreden en wordt bij mens en dier het slijmvlies gestimuleerd, wat de af weer tegen kiemen stimuleert. Zulke systemen waren al bekend, maar wat Fristamat onderscheidt is dat er geen ozon of stikstofoxiden worden ge vormd, allebei gevaarlijke stoffen. Het apparaat is nog in de testfase, maar veelbelovend. Een opblaasbare luchtondersteunde spuitboom was het afgelopen jaar in Liempde te zien. De Deense fabrikant Danfoil volgt hetzelfde principe, maar de luchtbuis is hier niet opblaas baar, maar van metaal. Bij een werk breedte van 18 meter weegt dit gevaarte toch maar 750 kg. Volgens de fabrikant kan hiermee tot de helft toe aan chemicaliën bespaard worden. In Denemarken zijn er al 40 verkocht, waarvan 26 in het afgelopen jaar. De prijs ligt rond de 30 a 35.000 gulden. Albert Biegman De Agromek tentoonstelling werd van 26 tot 30 januari voor de 14e maal gehouden in Herning, gele gen in het midden van Jutland. Het geheel overdekte komplex telt 16 hallen en heeft 69.000 m2 ex positieruimte. De ongeveer 450 ex posanten bewegen zich op het terrein van de mechanisatie, stal inrichting, opslag en transport. De beurs is internationaal gericht, maar de bezoeker komt ook ty pisch Deense vormen van land bouwmechanisatie tegen. Stenenrooiers bijvoorbeeld, en sneeuwruimers en stroverbran dingsovens. Er is ook veel vee te zien. Melkvee, vleesvee en varkens zijn in een aparte hal te bezichti gen. Van de melkveerassen zijn vooral de Deense Jersey's bekend, met een gemiddelde opbrengst van 4750 kg melk, 301 kg vet en 188 kg eiwit. Hagelunie breidt verzekeringspakket uit Hagelunie Agrarische Verzekeringen te Den Haag heeft het verzeke ringspakket voor de glastuinbouw uit gebreid met twee nieuwe dekkingen, de E- en F-dekking. Het betreft hier een uitbreiding van de bestaande "Gewassen in kassen en bedrijfsge bouwen "-verzekering, die reeds vier dekkingsvormen kent. E-dekking De E-dekking verzekert de schade, met name de zgn. teeltplanschade, die veroorzaakt kan worden door het niet of niet tijdig leveren van plantmate- riaal als gevolg van een evenement bij de plantenkweker. Ook is eventuele schade als gevolg van het leveren van kwalitatief onjuist plantmateriaal ver zekerd. De F-dekking De F-dekking dekt de schade aan de gewassen op het bedrijf van de tuin der zelf als gevolg van het gebruik van verkeerde teeltbenodigdheden, zoals fust, potgrond, kunstmatige voe dingsbodems, slangen, potten, stok ken, gewasdraad en gewastouw, die geleverd zijn door derden. Ook is schade veroorzaakt door onjuist geë tiketteerde of verontreinigde meststoffen of bestrijdingsmiddelen gedekt. Prijskorrektie slachtvarkens Cavee Coveco Op grond van de uitbetaalde prijzen in het tweede halfjaar van 1987 heeft Cavee Coveco besloten een prijskor rektie te geven van ƒ4,per slacht- varken. De prijskorrektie geldt voor de slachtvarkens geleverd vanuit het Noord, Oost en Zuidelijk prijsstel- lingsgebied en heeft betrekking op de slachtvarkens geleverd in het tijd vak 13 juli t/m 31 december 1987 (week 29 t/m 53). In de slachtvar- kenssektor werd vorig jaar een om- zettoename geboekt van 6,9%. De weers- en terreingesteldheid voor de proefrit van de mengmesttank- in-verstek achter de trekker was op vrijdag 29 januari 'gunstig'; lang durige regenval en een buitengewoon drassig veld. De nieuwe vinding van loonwerkbedrijf Sevenster uit het Brabantse Elsendorp kon daar door meteen tonen wat hij waard was. De bedoeling is om onder de zware mesttanks een zo laag mogelijke bodemdruk te krijgen, waar door zelfs onder de meest drassige omstandigheden nog mest kan wor den uitgereden. De mengmesttank in verstek is voor al een technische vinding van de 30-jarige Henk Sevenster, die samen met drie broers het loonwerkbedrijf runt, dat in de eerste plaats een mest- distributiecentrum is. Jarenlange er varing met drijfmestverspreiding maakte de gebroeders duidelijk dat bepaalde onvolkomenheden in het rollend materieel konden worden op gelost. En drijfmest moét gereden worden in het gebied tussen Gemert en Boekei, dat de grootste mestover schotten van Nederland kent. Bij de vinding van Sevenster loopt de tank in verstek achter de trekker (de zogenaamde hondegang). Op zich is dit niet nieuw. De tank kan zowel aan de linker- als aan de rechterzijde ach ter de trekker worden meegevoerd, terwijl voor het transport over de weg de middenstand kan worden inge schakeld. Wat wél nieuw in de vinding is, is het onderdeel onder de tank'. Die bestaat uit één as, die hydrostatisch via de traktor wordt aangedreven. Deze gestuurde as zorgt voor de verstek werking van de aanhanger met de mesttank. De aanhanger loopt dus niet in het spoor van de traktor, maar ernaast. Bovendien zijn onder de aanhanger zeer brede lagedrukbanden (30Zi X 32 inch) gemonteerd, die in kombina- tie met de 'hondegang' voor een on gekend lage bodemdruk zorgen, waardoor zelfs onder de meest dras- Duidelijk is te zien dat de aanhanger niet in het spoor van de trekker loopt. Door de lagedruk banden is de insporing gering. De voorzitter van de tuinbouwcom- missie van de ZLM, de heer C. Ha melink, constateerde op de vergade ring van het hoofdbestuur vrijdag 29 'januari jl. dat het weer de sector in menig opzicht tegenzit. Teveel regen, te hoge luchtvochtigheid en te weinig zon brengen extra kosten met zich mee. Hij zei te hopen dat we gevrij waard blijven van een snelle en stren ge inval van vorst. De afzet van appels is redelijk maar de prijs is dalende. Peren zijn mo menteel zelfs onverkoopbaar. Bij de groenten is de situatie redelijk. In de ze tak is overigens zeker geen ruimte voor uitbreiding van het areaal. De heer Hamelink vroeg dringend aan dacht voor de noodzaak om nog eni ge jaren ontheffing te krijgen voor het gebruik van methylbromide. Er kan dan gezocht worden naar andere middelen en mogelijkheden. In dit verband werd nog gewezen op de tweeslachtigheid van het gewasbe- schermingsbeleid in de EG. Captafol bijvoorbeeld kan wel worden verkre gen over grens in België en niet in ons land. Hij wees tenslotte op de Tuin bouw Vakbeurs in Bleiswijk die ook voor de zuidwestelijke tuinbouwers van belang is. Grote Franse sla-export De Franse export van salades (diver se slasoorten en andijvie) is dit seizoen belangrijk groter geweest dan in de beide voorgaande. Tot 17 januari wisten de Fransen 18.400 ton over de grens af te zetten, tegen een kleine 12.000 ton in de beide voorgaande sei zoenen. Naast kropsla betreft dit ook diverse andere slasoorten, zoals Lol- lo Rosso, eikenbladsla, veldsla, e.d. en daarnaast ook andijvie. sige omstandigheden nog mest kan worden uitgereden. De test op een veldje bij het bedrijf, waarbij een tank met 10.000 liter water werd mee gevoerd, maakte dat duidelijk. Imus Sevenster: "We waren erg tevreden over het spoorbeeld na de testrit. De bodemdruk was zeer laag. Binnenkort krijgen we te horen hoe laag precies, want er komen mensen van de Land bouwuniversiteit in Wageningen me tingen verrichten. Die zijn erg geïnteresseerd in de vinding". Waals fabrikaat Bij gebrek aan belangstelling van de zijde van Nederlandse fabrikanten, is het Brabantse loonbedrijf voor het in produktie nemen van de mengmest tank met draaiend onderstel uitgewe ken naar België. Het Waalse bedrijf Verstraeten uit de omgeving van Na men, een spècialist in de fabrikage van mengmesttanks, wist via zijn Ne derlandse vertegenwoordiger H. Roo sendaal de order binnen te slepen.-Nu de proef uitstekend is geslaagd, ver wacht Sevenster dat er meer van dit type tanks wordt gemaakt. Om prak tische redenen hebben de broers af gezien van het aanvragen van een patent. H. de Bot Premieteruggave 1987 Hagelunie Dankzij het uitblijven van grote scha den ten gevolge van zware stormen in de glastuinbouw en relatief beperkte schade als gevolg van hagel en storm in de te velde staande gewassen kan Hagelunie, ondanks een aantal grote brandschaden in kassen, terugzien op een goed 1987. Hoewel Hagelunie, vanwege een goe de kostenbeheersing, in 1987 voor de glastuinbouw-relaties de pakketkor ting heeft ingevoerd, waarmee reeds een bedrag van 5,2 miljoen was ge moeid, is op grond van het goede be drijfsresultaat besloten 10,2 miljoen, inklusief assurantiebelasting, terug te geven aan de verzekerden in de branches "Glastuinbouw" en "Land- en tuinbouwgewassen te velde". Dit bedrag is gebaseerd op de volgen de percentages van de premiestand per 31 december 1987: - Kassen-verzekeringen: 18%; - Gewassen in kassen-verzekeringen: 20%; - U.G.V.-tuinbouw- verzekeringen: 5%; - Land- en tuin- bouwhagelschadeverzekering: 5%. 15

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1988 | | pagina 15