Het hoofdbestuur van de ZLM in haar maandelijkse vergadering bijeen. V.l.n.r.: de heer S.J. Noteboom, J.C. Geluk, H. Juin, J. Geluk, J.H. Hartgers, G. Sterrenburg, C. Hamelink, ir. C. Oomen (adviseur), P. Boll, R. Hoi ting (sekr.), H.C. v.d. Maas voorz mr. J. Oggel (alg. sekr.). Van rechts onder naar links boven: KJ. Dieieman, mevr. C. Dees (adviseuze), H. Tegels (P.J.Z.), mevr. L. Pons (stagiaire), GJ. de Jager en nog net zichtbaar M.C.J. Koster en Jeannet Priem (sekretariaat). 7. Het hoofdbestuur is verplicht de in dit artikel genoemde bescheiden gedurende tien jaren te bewaren. Dagelijks bestuur Samenstelling Artikel 27 Het dagelijks bestuur bestaat uit de voorzitter en de vice- voorzitter en één of meer door en uit het hoofdbestuur benoem de leden. Het maximale aantal leden van het dagelijks bestuur bedraagt zeven. Taak Artikel 28 Het dagelijks bestuur is belast met de dagelijkse leiding van de vereniging. Het hoofdbestuur kan de taak en de bevoegdheden van het dagelijks bestuur nader bij bestuursreglement regelen. Vergaderingen Artikel 29 Het dagelijks bestuur vergadert als regel éénmaal per maand of zo dikwijls de voorzitter of een lid van het dagelijks bestuur dit wenselijk achten. Artikel 30 De bepalingen van de artikelen 20, 22 lid 4, 22 lid 5 en 25 zijn op het dagelijks bestuur van overeenkomstige toepassing. Vertegenwoordiging Artikel 31 1De vereniging wordt in en buiten rechte vertegenwoor digd door het hoofdbestuur. 2. Bovendien wordt de vereniging in en buiten rechte verte genwoordigd door de voorzitter en een sekretaris, geza menlijk handelend. Bij afwezigheid van de voorzitter treedt in zijn plaats de vice-voorzitter en bij diens afwe zigheid een ander lid van het dagelijks bestuur. Bij afwezigheid van alle sekretarissen treedt in plaats daarvan de vice-voorzitter en is ook deze afwezig een an der lid van het dagelijks bestuur. Ledenraad Artikel 32 1De ledenraad bestaat uit afgevaardigden die door en uit de leden van de afdelingen of van een met een afdeling gelijk gestelde kring worden gekozen. 2. Elke afdeling kiest een afgevaardigde per honderd leden of gedeelte daarvan. Het ledental wordt daartoe vast gesteld per één januari van het jaar waarin verkiezing of herverkiezing van een afgevaardigde moet plaatsvinden. Deze wordt benoemd voor een periode van ten hoogste vier jaar. De afgevaardigden treden af volgens een door de afdeling opgemaakt rooster van aftreden. Indien een afdeling niet tijdig tot herverkiezing of verkiezing van een andere afgevaardigde overgaat, behoudt de zittende afgevaardigde zijn mandaat, totdat die verkiezing heeft plaats gehad, tenzij hij moet aftreden als gevolg van da ling van het ledental. De kwaliteit van afgevaardigde gaat verder verloren door dat een afgevaardigde: a. het lidmaatschap van de vereniging verliest; b. niet meer ressorteert onder de afdeling die hem heeft benoemd; c. aan het einde van het jaar de leeftijd van vijf en zestig jaar heeft bereikt; d. door de afdeling die hem heeft benoemd, tussentijds wordt teruggeroepen. 3. Elke afdeling kiest voor elke afgevaardigde een plaatsver vanger, die de afgevaardigde bij afwezigheid vervangt. Het vorige lid van dit artikel is ook op de plaatsvervan ger van toepassing. 4. Hoofdbestuursleden en personen in dienst van de vereni ging mogen niet tot afgevaardigde worden gekozen. Bijeenroeping ledenraad Artikel 33 1. De vergadering van de ledenraad wordt tenminste één maal per jaar gehouden en verder zo dikwijls het hoofd bestuur, het dagelijks bestuur of de voorzitter dit wenselijk oordeelt. 2. De bijeenroeping van de ledenraad geschiedt door het hoofdbestuur. De bijeenroeping geschiedt schriftelijk. Bo vendien wordt de vergadering aangekondigd in het or gaan van de vereniging. 3. De termijn van oproeping bedraagt tenminste veertien da gen, de dag der oproeping en die der vergadering niet medegerekend. Bij de oproeping worden de te behandelen onderwerpen vermeld, alsmede de plaats en het tijdstip waarop de ver gadering wordt gehouden. 4. Het hoofdbestuur is verplicht tot het bijeenroepen van de ledenraad indien een zodanig aantal afgevaardigden als bevoegd is tot het uitbrengen van een tiende gedeelte van de stemmen in de ledenraad dit schriftelijk verzoeken on der opgave van de agendapunten die zij behandeld willen zien. 5. Indien aan het verzoek binnen veertien dagen geen gevolg Vrijdag 5 februari 1988 is gegeven kunnen de verzoekers zelf tot die bijeenroe ping overgaan op de wijze waarop het hoofdbestuur de ledenraad bijeenroept of alleen bij advertentie in een respektievelijk in Zeeland en een in Noord-Brabant veel gelezen dagblad. Op deze vergadering kunnen geen ande re dan de geagendeerde zaken worden behandeld. Deze vergadering wijst zelf haar voorzitter en sekretaris aan. Jaarvergadering Artikel 34 Jaarlijks binnen zes maanden na het einde van een verenigings jaar, behoudens verlenging van deze termijn door de ledenraad, wordt een vergadering (jaarvergadering) van de ledenraad ge houden. De agenda voor deze vergadering bevat in ieder geval: - de bespreking van het jaarverslag en het door het hoofd bestuur gevoerde beleid en de financiële jaarstukken op gemaakt door het hoofdbestuur ingevolge artikel 26 lid 3 van deze statuten; - het verlenen van décharge aan het bestuur; - het benoemen van een accountant belast met het onder zoek van de jaarstukken van het lopende verenigingsjaar; - de voorzieningen in vakatures. Vaststelling begroting en kontributie Artikel 35 De ledenraad is bevoegd tot vaststelling van de begroting voor een volgend verenigingsjaar en kan besluiten over een voorstel van het hoofdbestuur betreffende de over een volgend jaar van de gewone leden te heffen kontributies. Voorstellen Artikel 36 Voorstellen aan de ledenraad, kunnen behalve door het hoofd bestuur worden gedaan door de kringen, de afdelingen en elke afgevaardigde. De voorstellen moeten daartoe tenminste één maand voor de le denraadsvergadering bij het sekretariaat van de vereniging zijn ingediend. Later inkomende voorstellen worden aangehouden tot de vol gende ledenraadsvergadering, tenzij deze vergadering op voor stel van het hoofdbestuur besluit deze alsnog op de agenda te plaatsen. Toegang tot en leiding van de vergadering Artikel 37 1. De ledenraadsvergadering kan ook worden bijgewoond door de leden van het hoofdbestuur, de sekretarissen en door de personen die door de voorzitter daarvoor worden uitgenodigd of die daartoe van hem opdracht hebben ge kregen. Deze personen kunnen in de vergadering het woord voeren. 2. De leiding van de vergadering berust bij de voorzitter en bij diens afwezigheid bij de vice-voorzitter. Indien beiden afwezig zijn, belast de vergadering een ander hoofd bestuurslid met de leiding. Een sekretaris, daartoe door de voorzitter aangewezen, is belast met het houden van de notulen, tenzij een nota rieel proces-verbaal wordt opgemaakt. Bij afwezigheid van alle sekretarissen wijst de voorzitter de sekretaris van de vergadering aan. De notulen worden vastgesteld door de volgende leden raadsvergadering. Stemmingen Artikel 38 1. Elke afgevaardigde heeft één stem. Voor deelname aan een stemming is nodig dat de afgevaardigde de presentie lijst heeft getekend. 2. Het bij volmacht stemmen is uitgesloten. Bij stemmingen moet tenminste de meerderheid van de stemgerechtigden aanwezig zijn. Alle besluiten worden genomen met volstrekte meerder heid van stemmen, tenzij de wet of deze statuten een bij zondere meerderheid vereisen. Onder volstrekte meerderheid van de stemmen dient men te verstaan het eerste hele getal boven de helft. Blanko stemmen, stem men van onwaarde en stemonthoudingen tellen voor de uitslag niet mee als uitgebrachte stemmen. Een voorstel waarover geen stemming wordt verlangd, wordt geacht met volstrekte meerderheid te zijn aan genomen. Stemmingen over zaken kunnen mondeling geschieden. Bij het staken van stemmen over zaken is het voorstel verworpen. Stemmingen over personen geschieden schriftelijk met ge waarmerkte briefjes. Bij stemmingen over personen zijn de eerste en de tweede stemming vrij. Indien bij de verkiezing van personen niemand bij de eer ste stemming de volstrekte meerderheid heeft verkregen, vindt een nieuwe vrije stemming plaats. Wordt daarbij wederom geen volstrekte meerderheid ver kregen, dan wordt een derde stemming gehouden, welke plaatsvindt tussen: - ofwel al degenen, die bij de tweede stemming het hoogste doch een gelijk aantal stemmen op zich ver enigden; - ofwel degene, die bij de tweede stemming het hoogste aantal stemmen op zich verenigde en diens onmiddel lijke opvolger in stemmental; - ofwel degene, die bij de tweede stemming het hoogste aantal stemmen op zich verenigde en degenen, die na hem het op één na hoogste doch gelijk aantal stem men hebben verworven. Indien bij de derde stemming nog geen volstrekte meer derheid is verkregen, is gekozen degene, die de meeste stemmen op zich verenigde. Zo de meeste stemmen over meerdere personen zijn verdeeld, beslist tussen deze per sonen het lot. 3. Een ter vergadering door de voorzitter uitgesproken oor deel betreffende de uitslag van een stemming is beslis send. Hetzelfde geldt voor de inhoud van een genomen besluit, voor zover gestemd werd over een niet schrifte lijk vastgelegd voorstel. Wordt echter onmiddellijk na het uitspreken van dit oor deel de juistheid daarvan betwist, dan vindt een nieuwe stemming plaats, wanneer de meerderheid van de verga dering dit verlangt. Indien echter de oorspronkelijke stemming niet hoofdelijk of schriftelijk geschiedde vindt een nieuwe stemming plaats wanneer een afgevaardigde dit verlangt. Door deze nieuwe stemming vervallen de rechtsgevolgen van de oorspronkelijke stemming. Bevoegdheid ledenraad Artikel 39 Aan de ledenraad komen in de vereniging alle bevoegdheden toe, die niet door de wet of door de statuten aan het hoofdbestuur of het dagelijks bestuur zijn opgedragen. 13

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1988 | | pagina 13