Korting op melkquotum mag van Landbouwschap niet doorgaan Stuur geprivatiseerde voorlichtingsdienst in handen landbouwbedrijfsleven Ir. C Oomen: Bedrijfsgrootte blijft te ver achter op Walcheren!" NCB gaat minister Braks petitie over mestwetgeving aanbieden HOOFDBESTUUR ZLM: Flinke daling veehouderijbedrijven Tazelaar vraagt Van der Linden aandacht voor voltooiing EG-markt VAREKAMP: Regering heeft onvoldoende besef van zorgwekkende situatie in akkerbouw Wijzigingen Stopa-regeling aanvaard Verloop temperatuursom 1988 Kleine commissie gaat Zeeuwsvlaamse groenteteelt organisatorisch bundelen Het hoofdbestuur van de ZLM heeft in zijn vergadering van vrijdag 29 ja nuari jl. nadrukkelijk gesteld dat het landbouwbedrijfsleven het stuur in handen moet hebben bij de eventueel te vormen geprivatiseerde voorlich tingsdienst. Het hoofdbestuur behan delde een aantal discussievragen die door het KNLC zijn opgesteld naar aanleiding van de tussenrapportage die door de werkgroep 'van overheid en bedrijfsleven is opgesteld over de privatisering van de voorlichting. Het hoofdbestuur merkte naar aan leiding van de taken en aandachtsge bieden die de werkgroep de geprivati seerde voorlichting toedenkt op, dat op het terrein van de bedrijfsstructu- rele zaken er ook zeker taken liggen voor de SE V-dienst en de accoun tantsbureaus. Het hoofdbestuur hecht er voorts aan dat de taken van de geprivatiseerde voorlichtingsdienst zo goed mogelijk worden gecoördi neerd met die van de SEV, de overige voorlichtingsdiensten, het onderwijs, de accountantskantoren en andere in stellingen. Het hoofdbestuur ver schilt nadrukkelijk van mening met de werkgroep waar deze laatste all round bedrijfsdeskundigen aan de basis van de nieuwe organisatie ziet; de ZLM legt het accent op de specia list die per sektor of tak kan advise ren. Een eventueel noodzakelijke herscholing zal een taak moeten zijn van het landbouwbedrijfsleven zelf. Het hoofdbestuur is verder van me ning dat de door de werkgroep be oogde omvang van de te vormen voorlichtingseenheden niet per defi nitie uit ca. 10 personen behoeven te bestaan. Hier moet meer variëteit in kunnen zitten, een en ander afhanke lijk van de regionale situatie. Men wil graag uitdrukkelijk gesteld zien dat er een korte directe verbinding zal bestaan tussen het praktijkonderzoek en de voorlichtingseenheid. Het hoofdbestuur kan zich vinden in een gescheiden plantaardige en dierlijke voorlichtingsorganisatie in de regio waarbij gelijkgerichte taken zoveel mogelijk gemeenschappelijk uitge voerd dienen te worden. Wat de fi nanciering betreft spreekt het hoofd bestuur in principe de bereidheid uit om op termijn de helft van de kosten van de voorlichtingsdienst op te brengen. Overigens is het niet zo dat de huidi ge rijkslandbouwvoorlichtingsdienst in de volle omvang van 700 personen moet worden overgenomen. Na de overname moet de landbouw zelf de herstructurering van de dienst ter hand gaan nemen, zo meent het hoofdbestuur. "Wij willen in perso neel opzicht de dienst zelf zowel naar kwaliteit als naar kwantiteit in kun nen vullen." Het hoofdbestuur is het ten slotte niet eens met de stelling dat op korte termijn terwille van de dui delijkheid een voorlopig landelijk bestuur en een landelijke directeur moeten worden benoemd. Eerst zal het principiële "ja" moeten klinken tegen de privatisering. De korting op het melkquotum van 2,5 procent per 1 april 1988 mag niet doorgaan. De Nederlandse zuivel raakt anders belangrijke markten kwijt. Verlaging van het quotum zou bovendien werkgelegenheid kosten voor vijfhonderd man Dit becijferde het bestuur van het Landbouwschap op zijn vergadering van 3 februari. Volgens het schap hoeft het schrappen van de korting geen verhoging van de kosten voor de Europese Gemeenschap te beteke nen. De medeverantwoordelijkheids heffing zou iets omhoog kunnen. Het Landbouwschap bepleit verlaging van de superheffing van honderd naar zeventig procent. Het bestuur uitte felle kritiek op sommige lidsta ten van de EG die hun fabrieksquota verhogen door overheveling vanuit huisquato, die zijn vastgesteld voor verkoop op de boerderij. Superheffing tot 1993 Minister Braks van landbouw en vis serij heeft woensdag de verwachting uitgesproken dat de superheffing tot 1992 van kracht blijft, de Europese "Het is niet zozeer belangrijk of een landbouwbedrijf groot of minder groot is maar veel meer of er een goed ondernemingsgezin op zit of niet". Een opmerking waarmee de directeur LNO in Zeeland, ir. G Oomen, de agrariërs op Walcheren donderdag 28 januari jl. in hotel Kodde te Aagte- kerke een hart onder de riem stak. Dat is in feite nodig ook - want de hoogste vertegenwoordiger van minis ter Braks in onze provincie stelde in zijn analyse van de landbouwstruc tuur op het voormalig eiland vast dat de gemiddelde bedrijfsgrootte toch te zeer achter is gebleven bij vergelijkba re gebieden elders in ons land. Daar staat als positif punt tegenover dat Recente besprekingen in Brussel doen de voorzitter van het Produkt- schap voor Vee en Vlees, R.J. Taze laar, vraagtekens zetten bij de haal baarheid van de voltooiing van de interne EG-markt in 1992. Van die verontrusting maakt hij staatssekre- taris van buitenlandse zaken, drs. P.R.H.M. van der Linden, per brief deelgenoot. Hij doelt daarin niet al leen op de mogelijkheid om de zoge naamde monetair kompenserende bedragen in 1992 af te schaffen, maar vooral op de noodzakelijke harmonisatie in de lidstaten op fyto sanitair en veterinair gebied. Op dat laatste terrein zou het bijvoorbeeld nodig zijn, dat vanaf heden tot 1992 iedere maand een voorstel voor har monisatie bij de Raad wordt inge diend en afgewerkt. 10 het bouwplan meer gewassen telt. Bij een verwachte bedrijfsbeëindiging van jaarlijks 2 a 3% van het totaal aantal bedrijven zal de vereiste be drijfsomvang achter blijven. Omdat de markt nadrukkelijker het inkomen gaat bepalen, is dat een niet al te rooskleurig vooruitzicht. De heer Oo men stelde dan ook nadrukkelijk dat veel jongeren en hun ouders zich af moeten vragen of uit het gezin wel de opvolger moet komen. "Bedenkt wel, boer worden is net zo min een recht als arts of piloot worden. Hier is ge woon sprake van een vrije beroeps keuze bij de jongelui". Volgens de di recteur LNO zal ook op Walcheren veel energie moeten worden gestoken in het zoeken naar nieuwe produkten, aanwendingen en afzetmogelijkhe den. Men moet zich volgens hem vooral toe gaan leggen op een verdere uitbouw van de teelt van uitgangsma teriaal en/of specifieke produkten voor bijvoorbeeld de conserven- industrie. Uiteraard mag het drukken van de kosten op het bedrijf niet uit het oog worden verloren. "In dit licht gezien is de komende landinrichting een goede zaak", aldus Oomen. Wat de neveninkomsten betreft waar schuwde hij ervoor om het kamperen bij de boer niet onbeperkt uit te laten breiden "anders lopen we tegen het zelfde verschijnsel aan als bij de aard appelen, waar de markt ook eindig is". Te grote minicampings werken volgens hem ook niet. "Kwaliteit ge koppeld aan een beperkte omvang is hier geboden. Wellicht zijn 10 eenhe den zo gek nog niet". Sanering In de melkveehouderij die overigens van goede kwaliteit is verwacht de heer Oomen een zodanige sanering Weerstation A BC De Bilt 177 1-2 9-3 Rotterdam 196 28-1 2-3 Vlissingen 203 28-1 24-2 Wouw 193 29-1 4-3 Gilze Rijen 189 30-1 6-3 Eindhoven 170 2-2 8-3 Volkel 188 30-1 6-3 Helden 189 1-2 6-3 Beek 188 30-1 6-3 Op zo kort mogelijke termijn wil de NCB minister Braks een petitie aan bieden waarin een aantal eisen is ver woord inzake de knellende mestwetgeving. Dit is woensdag besloten op een vergadering van afde lingsvoorzitters van de NCB in Veghel. Men pleit onder andere voor uitstel van de betaling van de overschot hef fing, en ook wil men dat er geen rechtsvervolging komt als veehouders uit overmacht niet aan de wettelijke bepalingen kunnen voldoen. Gegeven de overlopende mestkelders op dit moment wil men dat veehouders tij delijk hun mest tegen een laag bedrag kunnen afzetten. Er wordt gedacht aan 10,per m\ met een maxi mum van 100 ton per veehouder. De NCB eist in de petitie ook een snelle invoering van het verplaatsings- besluit. Voorts wil men dat het minis terie een totale visie ontwikkelt op de mestproblematiek, daar deze nu veel te fragmentarisch overkomt. De NCB-woordvoerder kon donderdag morgen nog niet zeggen wanneer de petitie aan minister Braks wordt aan geboden. Commissie, het Dagelijks Bestuur van de Europese Gemeenschap denkt volgens hem ook in die richting. Braks heeft het schap ook meege deeld dat de extra-produktiekorting dit jaar van 2,5 procent gewoon doorgaat. Er zijn volgens de be windsman nog te Veel hoge zuivel- voorraden in de gemeenschap en er is nog te veel produktie die alleen met zware subsidies kan worden afgezet. Dit jaar moeten de EG-ministers van Landbouw beslisen of de regeling na 1989 yan kracht blijft. Het Landbouwschap verwijt de rege ring dat men nog altijd onvoldoende beseft dat er in de akkerbouw sprake is van een zorgwekkende situatie. Dit verklaarde voorzitter Marius Vare kamp afgelopen woensdag tijdens de openbare bestuursvergadering van het schap. Hij wees de voorstellen van de Euro pese Commissie over het tegen ver goeding uit produktie nemen van grond van de hand. Van braakleg ging gaan tal van negatieve of onbe- legde effecten uit, terwijl moet wor den betwijfeld of de markt- en bud getproblemen van de EG inderdaad worden verlicht, aldus de voorzitter van het Landbouwschap. Varekamp gaf ook lucht aan zijn spijt en erger nis over de blokkade die de minister van landbouw heeft opgeworpen te gen de benoeming van een LEI- medewerker tot secretaris van de commissie die in opdracht van het Landbouwschap de toekomstmoge lijkheden van de agrarische sector in kaart moeten brengen. Het argument dat LEI-medewerkers onder de mi nisteriële verantwoordelijkhei vallen noemde hij gezocht en gekunsteld. De zaak werpt naar zijn mening ook een schaduw op de verzelfstandigings- en privatisering soperaties in de landbouw. Kritiek had Varekamp ook op het wets voorstel om de WIR op vee met te rugwerkende kracht tot mei 1987 af te schaffen. De terugwerkende kracht staat naar zijn mening op gespannen voet met de regels van behoorlijk bestuur. Het Landbouwschap beschouwt zijn voorstel om het gebruik van methyl bromide binnen vijf jaar geleidelijk te beëindigen als een toetssteen voor de bereidheid van de overheid met het landbouwbedrijfsleven afspraken te maken over het gewasbescher- mingsbleid en het milieuhygiënische beleid. Hij waarschuwde dat de geor ganiseerde landbouw gedwongen zou kunnen worden zich minder constructief opte stellen als de mi nisters Braks en Nijpels vasthouden aan hun plan om het gebruik van me thylbromide al in 1990 onmogelijk te maken. dat van het huidig aantal bedrijven van ruim 200 over een aantal de jaren de helftover zal blijven. De bedrijven zijn met gemiddeld 23 koeien te klein en de kloof tussen groot en klein zal wat het inkomen betreft steeds groter worden, verwacht hij. De directeur LNO zei te hopen dat de door beëin diging vrijkomende bedrijven en quo ta meer door de bestaane bedrijven worden opgekocht. Verder zouden overheid en landbouworganisatis sa men moeten bekijken hoe zij de melkveehouderij op Walcheren in een zo sterk mogelijke structuur in stand kunnen houden. Nog wat verder dalende grondprijzen zouden de structuur van de landbouw op Walcheren in het algemeen ten goede komen, zo meent Oomen, die zijn betoog af sloot met op te merken dat een terugtredende overheid en een stagnerende afzet weliswaar voor veel problemen zorgen maar dat er tevens een aantal uitdagingen is om iets mee te gaan doen. Het bestuur van het Landbouwschap is woensdag akkoord gegaan met de aanpassing van de Stopa-regeling voor de oogst 1988. De aanpassing houdt zoals bekend in dat de basisa reaalheffing wordt verhoogd van vierhonderd gulden per ha naar zes honderd gulden per ha. Het verschil van twee honderd gulden is een ver vroegde inning van de naheffing. Verder wordt de areaalheffing geba seerd op de definitieve aangifte voor de keuring bij de NAK en niet meer op basis van de goedgekeurde hekta- res pootgoed bij de veldkeuring. Ook een aantal andere wijzigingen in de regeling zoals die vermeld staan in het ZLM blad van 29 januari jl. zijn onveranderd aanvaard. Er wordt ove rigens rekening gehouden met een groot Stopa-overschot en de nahef- fingen zullen dus naar alle waar schijnlijkheid ook groot worden. Nog niet bekend is de exakte verho ging van de naheffing per ras. Het DB van het Landbouwschap zal hier over nog een besluit moeten nemen. A: T-som op 1 februari. B: Datum wanneer (geschat) T-som 180 is bereikt. C: Datum wanneer (geschat) T-som 280 is bereikt. Het overlegorgaan van de drie Zeeuwse Landbouw Organisaties heeft zich 27 januari akkoord ver klaard met het voorstel van de Zeeuwsvlaamse groentetelers om een kleine commissie op te richten die kan dienen als hun spreekbuis. Deze zal worden gevorfnd in overleg met de kringen van de standsorganisaties in Zeeuws-Vlaanderen en met amb telijke ondersteuning van ZLM- secretaris de heer R. Hoiting. De commissie zelf zal met nadere voor stellen komen voor een definitieve vormgeving. Binnen de mogelijkhe den van een beperkte omvang zal ge tracht worden om zowel organisaties als sektoren zoveel mogelijk verte genwoordigd te laten zijn. De telers zullen van de gang van zaken op de hoogte worden gebracht, zo werd af gesproken. Op de bijeenkomst werd ook een overzicht gegeven van de werkzaamheden van de al in een eer der stadium opgerichte werkgroep. De consulent voor de Akker- en Tuinbouw te Goes, ir. L.Th. J.M. de Wit, belichtte voorts op de bij eenkomst, die maar matig is be zocht, de mogelijkheden voor de vollegrondsgroenteteelt vanuit een organisatorisch oogpunt terwijl Paulien Keijzer dat deed uit teelt- technisch oogpunt. De heer De Wit benadrukte het belang van de forme ring van een vollegrondsgroentestu- dieclub, in samenwerking met de ZGO. Hij legde ook grote nadruk op het belang van onderzoeksprogram ma's, gericht op specifiek Zeeuws vlaamse omstandigheden. Laatste jaaroverzicht Onderzoek naar Aangepaste Landbouw van NRL0 verschenen Onlangs is van de Nationale Raad voor Landbouwkunig Onderzoek verschenen het jaaroverzicht 1985/1986 van het Onderzoek naar Aangepaste Landbouw. Aangezien het onderzoek zich thans in een af rondingsfase bevindt is het de laatste maal dat een dergelijk overzicht ver schijnt. Het eindrapport is in bewer king, en er zullen ook nog diverse deelrapporten verschijnen. Het on derzoek richt zich op de praktische inspassing van natuur- en land schapsbeheer in de bedrijfsvoering van landbouwbedrijven. Voor meer informatie tel. 070-793653. Vrijdag 5 februari 1988

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1988 | | pagina 10