Directie gebr. Mol brengt Nederlandse ui weer in concurrerende positie Pootgoedsektor in de problemen 'MoF investeert 15 miljoen in nieuwe uientoekomst in 's Gravenpolder MET GROENE OOGSTMETHODE UITSLUITEND KLASSE 1 UI ZONDER INGRIJPEN BEËINDIGING ALLE AKTIVITEITEN ONAFWENDBAAR P. de Fouw. Mol Uienbedrijven B.V. in het Zeeuwse 's-Gravenpolder gaat na de herstructurering van haar bedrijven - waarbij zoals bekend de uien- sorteeraktiviteiten uit Emmeloord en Swifterbant in de Zeeuwse hoofdvestiging worden geconcentreerd - met veel élan en vol vertrou wen een nieuwe toekomst tegemoet. Het bedrijf is vast van plan haar plaats op de markt van uien, uienolie en uienconcentraat vast te hou den en zelfs uit te breiden. "Uit marktonderzoek is ons gebleken", zo zegt de door het moederbedrijf Suiker Unie aangetrokken alge meen directeur P. de Fouw, dat er beslist mogelijkheden zijn voor de Nederlandse ui. "Maar ons produkt moet dan wel van een veel betere kwaliteit zijn. En in ons land kan een produkt van klasse I geteeld worden. Centraal in onze nieuwe strategie staat dan ook de kwali teitsverbetering van de ui. Wij zijn ervan overtuigd, zo zegt hij opti mistisch, dat wij een minstens even goede zaai-ui kunnen telen als Engeland en Duitsland. Daar wordt klasse I geteeld en daarmee ver dringen deze landen ons momenteel van de markt". Contractbeleid De Mol-directie heeft er veel ver trouwen in dat de uienteelt op ter mijn weer een gezonde en lonende teelt kan worden. De heer De Fouw wil in een toelichting op het nieuwe beleidsplan eerst nadrukkelijk ge zegd hebben dat het bestaande con tractbeleid van Mol niet wordt ge wijzigd en dat telers in de polders en ook elders in kleinere teeltgebieden uien voor Mol zullen kunnen blijven telen. Wel zal het zo zijn dat het be drijf wanneer het de keus heeft uit praktische overwegingen wel eens zal kiezen voor het zuidwesten. "Maar het beleid blijft een spreiding Ondanks het feit dat de eksport zich beweegt op een redelijk nivo, zijn er in het lopende seizoen opnieuw overschotten van betekenis te verwachten. Het georganiseerde bedrijfsleven kiest echter voor oogst 1988 opnieuw voor een stelsel van garantie-prijzen, zij het tegen lage re prijzen en verzwaarde heffingen. Op 3 februari zal over de voor stellen van de komende oogst een definitieve uitspraak worden ge daan in de openbare bestuursvergadering van het Landbouwschap. De totale produktie aan bruto- opbrengst beweegt zich de laatste ja ren ongeveer rond de één miljoen ton in Nederland. De overschotten over de laatste 3 ja ren waren als volgt: oogst 1984 60.000 ton; oogst 1985 170.000 ton; oogst 1986 110.000 ton. De overschotten over de lopende oogst zouden wel eens rond de 200.000 ton kunnen uitkomen! Als we uitgaan van een gemiddelde toeslag bij overname van die over schotten door de Stopa van ƒ250, /ton, dan zou dat rond de ƒ50, miljoen gaan kosten. De heffingen die nu geïnkasseerd zijn en worden (plombe-heffing basis-areaal hef fing) belopen ongeveer ƒ30 miljoen. Dus een duidelijk tekort. Daar is echter in voorzien door een kosten dekkend systeem via naheffingen per ras en een zgn. kalamiteitenhef- fing. Om al enigszins een idee te krij gen van wat de pootgoedteler te wachten staat in de komende maan den een volgend staatje: - bij overname van 130.000 ton - na- heffing ƒ400,— per ha - bij overname van 180.000 ton - na- heffing ƒ800,per ha - bij overname van 220.000 ton - na- heffing ƒ1000,per ha Het worden dus spannende maan den voor de Stopa, maar vooral ook voor de telers van pootaardappelen. Beleid 1988 Na moeizame en moeilijke onder handelingen in het pootaardappelbe- drijfsleven wordt toch ook voor 1988 een garantieregeling voor gesteld aan het Bestuur van het Landbouwschap. De voorstellen die thans op tafel liggen betekenen een verlaging van prijzen en een verzwa ring van de heffingen. Prijsverlagingen: klasse S: ƒ5,/100 kg; klasse E: ƒ2,507100 kg; klasse A: 1,50/100 kg; klasse B: ƒ1,/100 kg. Verzwaring van de heffingen: Er komt een zgn. vóór-heffing van ƒ600,/ha. En deze vóór-heffing Vrijdag 22 januari 1988 wordt niet opgelegd over de defini tief te velde goedgekeurde opper vlakte, maar over de definitieve aan gegeven oppervlakte bij de NAK in mei/juni. Nog eens duidelijk gesteld: iemand die pootaardappelen aangeeft bij de keuringsdiensten van de NAK is bij die aangifte ƒ600,/ha verschul digd ten behoeve van de garantie regeling van de Stopa. Terwijl de plombeheffing gelijk blijft aan het lopende jaar zal het systeem op nieuw kostendekkend worden ge maakt via een verder doorlopende naheffing per ras en een kalamitei- tenheffing. Maar deze laatste gaat via de huidige voorstellen veel later in! Bodem in de markt Het is van grote betekenis dat we een bodem in de markt behouden voor de pootaardappelteelt. Als er ruim 500.000 ton eksport is naar meer dan 80 landen over de gehele wereld ver spreid, dan zijn daar vaak grote risi- ko's aan verbonden. Vooral eksport naar landen waar politieke en eko- nomische krisis een grote rol kunnen spelen. We hebben een rassenpakket van meer dan tweehonderd rassen. Heel veel specifieke rassen gericht op specifieke landen en specifieke klimaten. Marktgerichte teelt en af zet dus! Maar vaak risiko-vol, door niet te voorziene omstandigheden. Tenslotte Er is dus duidelijk opnieuw gekozen voor een garantiestelsel voor 1988. De klemtoon komt meer te liggen op het naar voren halen van de betalin gen daar voor. De risiko's voor de Stopa en daarmee voor het Land bouwschap en het Bedrijfsschap voor de handel in Aardappelen wor den te groot om het zwaartepunt te laten liggen op na-heffingen. Pootaardappelteelt blijft een vrije teelt met zeer zware financiële ver plichtingen. Wie meedoet aan. keu ringsaangifte van de NAK zal dat in 1988 ontdekken! A. Vermeer over de verschillende teeltgebieden uit oogpunt van weerrisico en uit coöperatieve overwegingen: "Als we een bijdrage willen leveren aan de kwaliteitsverbetering van de Neder landse uienteelt dan doen we dat voor alle teeltgebieden." De Fouw vindt het overigens een zeer slechte zaak dat tot nu toe te veel inferieur produkt met lovende promotie de grens over gaat. Het zou volgens hem veel beter zijn die promotiegel- den eerst te besteden aan de verbete ring van de Nederlandse ui. Uitsluitend klasse I De aspiraties van de nieuwe directie bij Mol waarvan ook de vroegere SNUiF-medewerker, de heer L. Blikman deel uit maakt, zijn niet ge ring. Men wil zoals gezegd in nauwe samenwerking met de telers nog uit sluitend klasse I uien gaan telen. Dat moet volgens de teeltdeskundige Blik man ook zeker kunnen. Buitengewo ne omstandigheden buiten beschou wing gelaten. Uitgangspunt daarbij is de zgn. snelle oogstmethode waar bij groen wordt geoogst en de kleur er in de bewaarplaats op wordt gestookt. Bij deze snelle oogstme thode behoort dus ook een andere wijze van bewaren. De eisen aan de bewaarplaatsen zullen streng zijn. Zo zal de luchtkapaciteit minimaal 200 m3 lucht per m3 produkt per uur moeten zijn en er moet een kachelca paciteit zijn van 160.000 kcal. per 100 ton produkt. Uiteraard dient de temperatuur in de bewaarplaats goed regelbaar te zijn. Het plan is om de komende vijf jaar telkens ca. 10.000 ton produkt meer volgens de nieuwe methode te oogsten en te be waren tot de totale produktie van Mol die ca. 50.000 ton omvat op de ze wijze kan worden verwerkt. Mol investeert zelf ook in de bewaarca- paciteit maar daarnaast zoekt men bewaarmogelijkheden bij de telers. Het bedrijf heeft een programma opgesteld om de noodzakelijke aan passing van de bewaarplaatsen bij de telers aan te moedigen. Telers die hierin investeren kunnen voor 3 jaar een garantie krijgen voor een be- waarvergoeding. Contracten Mol biedt haar telers twee soorten contracten aan, nl. het bewaarcon- tract en het af-land contract. Deze contracten zijn overigens gebaseerd op de Algemene Handelsvoorwaar- den zoals die door het Landbouw schap zijn opgesteld. In het bewaar- contract is een vaste vergoeding op genomen voor elke maand waarin de uien worden bewaard. De Fouw: "Ons contract is zodanig dat de teler in ieder geval ruim uit de kosten komt. Als hij door het drukken van de kosten en of door een relatief ho ge kg-opbrengst tot goede resultaten komt dan is daarboven nog een soort bonus te verdienen die op kan lopen tot enige duizenden guldens per ha." Uit de eerste reacties van de telers blijkt dat de nieuwe contracten in het algemeen positief worden ont vangen. Voorschriften Volgens de heer Blikman zullen alle contracttelers zich strikt dienen te houden aan de voorschriften van Mol. Daarin is o.m. opgenomen welke hoeveelheid N maximaal mag worden toegediend, hoe en met wel ke middelen tegen onkruid en ziek ten mag worden gespoten en op welk moment gerooid moet worden. Dat laatste is zeer belangrijk. De telers zullen hierbij vanuit het bedrijf in 's- Gravenpolder goede begeleiding krijgen. Daartoe is o.m. de SNÜiF- medewerker D. Hooghiemstra in deeltijd aangetrokken. De telers zul len ook een kaart ontvangen waarop de verschillende teeltmaatregelen bijgehouden moeten worden. De kwaliteit zal na het inschuren objec tief worden vastgesteld volgens een nieuw systeem dat is ontwikkeld door de SNUiF, het KCB en het IBVL. Plan is om dit mogelijk te maken op twee plaatsen in ons land nl. in het zuidwesten en in de IJssel- meerpolders. Een nog op te richten onafhankelijke dienst zou zich hier mee moeten gaan belasten. Gebroeders Mol blijft uit het onder eind van de uien met verhoogde in zet uienolie en uienconcentraat pro duceren. Over twee jaar zal - zo zijn de plannen - ook de industriële ver werking worden hervat. Samen met het IBVL zoekt Mol thans naar nieu we toepassingen van de ui als pro dukt voor industriële verwerking. De komende jaren kan het perso neelsbestand in 's-Gravenpolder waarschijnlijk met ca. 10 mensen worden uitgebreid. De Fouw tenslotte: "Hoewel we met dit nieuwe plan als onderneming veel risico's lopen hebben we er het volste vertrouwen in dat we over een paar jaar weer in een gezond bedrijf zitten met een ook voor de akker bouwer rendabele teelt." (Zie voor bericht reorganisatie Mol hieronder). J. Wierenga Om de kontinuïteit bij de Mol-uienbedrijven te handhaven zijn in grijpende maatregelen noodzakelijk gebleken. Besloten is de aktivi- teiten te konsentreren bij de hoofdvestiging in 's Gravenpolder (Zee land) en de uiensorteerbedrijven in Emmeloord en Swifterbant (Fle voland) te sluiten. Een en ander houdt in dat in 's Gravenpolder in de komende twee jaar vijftien miljoen gulden zal worden geïn vesteerd. Met de lokale en provinciale overheid zijn gesprekken gaan de over de uitbreiding van de aktiviteiten in 's Gravenpolder. Op deze wijze kan daar de werkgelegenheid voor de 64 medewerkers behou den blijven. Sluiting van de sorteerbedrijven in Emmeloord en Swifterbant betekent beëindiging van het dienstverband voor 42 medewerkers. Mol zal bij het zoeken naar nieuw werk voor de ze personeelsleden behulpzaam zijn. Tegelijkertijd zal in overleg met de vakverenigingen een verantwoord sociaal plan worden ontwikkeld. Zonder deze ingrijpende maatrege len zou volledige beëindiging van de aktiviteiten van de gehele Mol-groep onafwendbaar zijn geweest. Het besluit steunt op vier pijlers: konsentratie van alle sorteeraktivi teiten op één lokatie, kwaliteitsver betering door middel van een snelle oogstmethode, versterking van de marktpositie van uienolie en uien- konsentraat, alsmede het op termijn starten van andere industriële aktivi teiten. Zoals bekend is de opbrengst van ui en al enige jaren ongunstig. Een van de belangrijkste oorzaken van deze teleurstellende situatie is een falend kwaliteitsbeleid van de Nederlandse uienbranche. De opbrengsten voor de telers en voor de sorteerbedrijven zijn daardoor te laag; dit laatste heeft geleid tot enkele bedrijfsslui tingen. Ook de Mol-groep had, naast andere teleurstellende ontwik kelingen, onder de problemen in de sektor te lijden. Mol Products werd in 1987 stilgelegd, omdat geen uit zicht bestond op een rendabele be drijfsvoering. Nieuwe inzichten Basis van het voor de gehele branche belangrijke investeringsplan van de 'Mol'-bedrijven vormen nieuwe in zichten in de teelt en opslag van ui en. Daardoor wordt het mogelijk de konsument gedurende het gehele jaar een mooi kwalitatief hoogwaar dig produkt aan te bieden tegen een konkurrerende prijs. In samenwerking mét telers zal in de komende jaren de produktie van kwaliteitsuien worden opgevoerd. Aangetoond is dat met een snelle oogstmethode goede resultaten kun nen worden bereikt. De verwachting is gewettigd, dat door de nieuwe aanpak ook voor de Nederlandse boer het telen van uien weer aantrek kelijk kan worden. In 's Gravenpolder zullen de volgen de aktiviteiten plaatsvinden: opslag en sorteren van konsumptie-uien, opslag en sorteren van plantuitjes, verwerking van zilveruien, produk tie van uienolie, produktie van uien- konsentraat en industriële verwer king van uien (op termijn). De teelt en inkoop van uien in de bestaande gebieden zal worden gekontinueerd. Negatieve periode afgesloten De Mol-bedrijven werden in septem ber 1986 door Suiker Unie (Breda) overgenomen. De overname paste goed bij de binnen het Suiker Unie- konsern nagestreefde diversifikatie. Met de konsentratie van aktiviteiten op één lokatie en de investeringen al daar wordt, naar mag worden ver wacht, een negatieve periode voor de Mol-groep afgesloten en zal ook in deze sektor konkreet kunnen wor den gewerkt aan Suiker Unie's stre ven naar kwaliteiteverbetering bij het telen en verwerken van agrari sche produkten. 9

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1988 | | pagina 9