Agrarische Commissies bijzondere plaats in de hebben Bond p.j. zuid geluid Dropping Fijnaart 1987 Boerenkool avond Vrijdag 4 december bij Chez René o't de- PJ'ZrSgehdd Internationaal Jongerenkamp 1988 My IP II II II* A Mevr. P. J. de Rooy-Janse M.A. Studiedag over Streekplan Zeeland Informatie regio bijeenkomst Ruimtelijke ordening redaktie Henk Tegels onder redaktie van de Redaktiekommis- mr Br sie Bond van Plattelandsvrouwen voor W ™r IlL mwmA Zeeland en Brabant mm mm mm h Redaktieadres: B^r Postbus 42, 4424 ZG Wemeldinge. Binnen onze Bond nemen agrarische vrouwen van oudsher een belang rijke plaats in. Toen in 1930 de Bond werd opgericht was de naam 'Bond van Boerinnen en andere plattelandsvrouwen'. In de loop van de jaren is de naam veranderd en ook de samenstelling van het leden tal. Thans is nog een vijfde deel agrarisch gebonden. Deze verande ring is niet de enige. Met het veranderen van de maatschappij, denk maar aan de emancipatie-golf, is ook de doelstelling veranderd. Stond aanvankelijk het platteland centraal, in 1979 kwam de nieuwe doelstel ling, waarin de vrouw zelf centraal staat, haar vorming en ontwikke ling, en haar deelname aan de samenleving. Dat geldt dus zeker ook voor de agrarische vrouwen. De taken van de agrarische commis sies zijn juist in deze tijd uitermate be langrijk. Want hoe is de situatie op dit moment voor deze beroepsgroep? Het E.G. landbouwbeleid leek zo'n 10 tot 15 jaar geleden rooskleurig, maar de laatste jaren komen op de landbouw in zijn totaliteit veel pro blemen af. Wat kunnen de agrarische commissies doen? Aktie voeren! Veel mensen zien bij de woorden "aktie voèren" span doeken, barricades, enz. Maar er zijn veel vormen van aktievoeren. Mijn gedachten gaan daarbij uit naar klei ne akties zoals brieven schrijven, ver zoeken doen en ongerustheid uitspreken. Kortom standpuntbe paling. Binnen de Bond bestaan hiervoor re gels. Deze zijn niet gemaakt om af te schrikken, een soort excuus Truus, maar juist als stimulans om het wel te doen. In de praktijk worden door het Hoofdbestuur regelmatig stand punten naar buiten gebracht. Commissies maken er nog weinig ge bruik van. Juist voor de agrarische commissis ligt hier een mogelijkheid om je gezicht naar buiten te laten zien. De pers wil zeker haar medewer king verlenen. Het is van groot belang te kijken of je samen met een standpunt naar bui ten kunt treden. Dus niet alle P.a.c.s. afzonderlijk over hetzelfde onder werp. In groter verband zou je ech ter wel kunnen denken aan de Centrale. Een voorbeeld van een standpunt dat de Centrale heeft inge nomen is dat over de superheffing. Wanneer op deze wijze werkelijk ge werkt gaat worden aan de behartiging van belangen van agrarische vrouwen, zal er een programma-aanbod van de agrarische commissies moeten komen dat hiertoe de mogelijkheid biedt. Dit is dus een tweede taak van de agrarische commissies. De studieda gen en kursussen die worden georga niseerd en waarbij de SEV vaak een grote rol speelt hebben vooral een voorlichtend en informatief karakter. Vorming De vraag daarbij is of dit aanbod al tijd toegespitst is op vrouwen. Er zou op deze bijeenkomsten meer ruimte moeten zijn voor meningsvorming, voor naar elkaar luisteren, horen hoe anderen erover denken en jezelf af vragen hoe ligt dat voor mij, wat heeft dat met mij te maken, en hoe kom je dan tot handelen? Het bondsbeleid: het vormen van vrouwen moet onderdeel zijn van het programma-aanbod. Een kursus als die op de Volkshogeschool Bergen, vrouwen en landbouwbeleid, is een goed voorbeeld van vorming van vróu wen aan de hand van aktuele onder werpen. Het HB vindt het erg belangrijk dat hieraan uitvoering wordt gegeven, maar beseft dat dit geld zal kosten. Het zou b.v. fijn zijn als goede on dersteuning gewaarborgd zou zijn. Mogelijkheden voor wat meer finan ciële armslag liggen misschien bij het KNLC. Stagnatie Een derde taak van de agrarische commissies is het signaleren van wit te vlekken in het programma-aanbod. Er zijn onder de agrarische leden ver schillende groepen. Denk aan de aan staande en jonge boerinnen, al of niet van agrarische afkomst en met een ei gen beroepsopleiding, maar ook aan de agrarische vrouw die alleen komt te staan of op de boerderij plaats moet maken voor een jongere gene ratie. Al die groepen vragen een spe cifiek aanbod. Er is een stagnatie in de doorstroming van jonge boerinnen van de jongeren organisaties naar onze Bond. Het NAJK heeft een plan opgesteld om in hun aanbod meer te doen voor jonge vrouwen. De Centrale van Platte landsvrouwen is bereid hieraan mee te werken met het doel om de doorstroming beter te maken. Er zou een aanbod moeten komen dat op el kaar aansluit. Een ander punt waar de agrarische commissies hun voordeel mee zouden kunnen doen, zijn de emancipatie werksters die de Centrale heeft aan gevraagd op het rapport Loon naar Werken. Er is een toezegging dat die er komen en wel voor 50 uur per week. Zij zullen onder meer tot taak hebben de drie organisaties, en dan met name de agrarische commissies, te ondersteunen in hun diskussies rond de thema's uit Loon naar Wer ken. Als alles naar wens verloopt zul len zij per 1 januari van start gaan. Informatie studiedag: Hier wordt het Streekplan Zeeland aan de orde gesteld. De Studiedag wordt gehou den op 17 maart 1988, in zaal Wijf fels, Schoondijke. Programma: Ontvangst met koffie. 10.00-10.10 u. opening; 10.10-10.35 u. inleiding door de heer J. de Hoogh; 10.35 - 10.50 u. intermezzo en koffie; 10.55 - 11.20 u. inleiding door de heer Ir. H.A. Okma; 11.20 - 12.00 u. ge legenheid tot vragen stellen aan bei de inleiders; 12.15 - 13.15 u. lunch; 13.15 u. per bus rondrit door West Zeeuws-Vlaanderen, met o.a. bezoek aan Praktijkschool en camping boerderij Er wordt naar gestreefd de boot van 16.20 u. vanuit Breskens te nemen. Opgave vóór 10 maart bij uw com missielid. De kosten zijn 30,p.p., inklusief lunch, koffie en busvervoer. Voor aansluiting met de bus in Bres kens dient u 's morgens de boot van 8.50 u. vanuit Vlissingen te nemen! Met dit verhaal hoop ik dat u er van overtuigd bent dat het Hoofdbestuur van de Nederlandse Bond van Plat telandsvrouwen agrarische vrouwen uitermate belangrijk vindt. We maken ons sterk, waar mogelijk, u allen zo veel mogelijk te ondersteunen. En wat de agrarische aktie en de vormende kursussen betreft, wens ik u allemaal veel succes. A.P. Dees de Looff Hoofdbestuurslid van de Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen Bespreking gemeentelijke bestem mingsplannen te: Tholen/St. Philipsland: sprekers: de heren J. Versluijs en J. Markusse op 10 februari om 9.00 uur in café Tol- rust, Poortvliet. Opgeven: tel. 01663 - 2362. West-Zuid Beveland: spreker: drs. G.C.G. van den Heuvel op 11 februa ri, om 20.00 uur in "De Stenge", Heinkenszand. Opgeven: tel. 01192 - 1432. Schouwen-Duiveland: spreker: mr. J.J.P.M. Asselbergs - 24 februari om 9.30 uur in "Dorpshuis", Dreischor. Opgeven: tel. 01119 - 1265. Oost Zuid-Beveland: spreker: de heer A. Verbree - 24 februari om 20.00 uur in "Dorpshuis", Kruiningen. Opge ven: tel. 01134 - 1206. Noord-Beveland: spreekster: me vrouw E.J. Hogendijk-Van Duijn, op 25 januari om 20.00 uur. "De Koren beurs", Kortgene. Opgeven: tel. 01192 - 1432. De kosten van deze bijeenkomsten zijn afhankelijk van het aantal deel nemers. Geeft u zich zo spoedig mo gelijk op bij uw agrarisch commissielid. Thema van deze dagen is: "Wat betekent het bestem mingsplan buitengebied voor bedrijf en gezin". 'Heb je al plannen gemaakt voor de zomer van 1988? Nee? Kijk eens wat wij voor jou en je vrienden(-innen) ook dit jaar weer hebben. Een keige- 25 januari: vergadering publiciteitskommissie in de Caisson te Kapelle. Aanvang: 20.00 uur. 1 februari: DB in de Caisson te Kapelle. Aan vang: 20.00 uur. AFDELINGEN: 22 januari: algemene ledenvergadering in de Graanbeurs te Fijnaart. Aanvang: 20.00 uur. Goes 28 januari: avond met ZLM en Plattelands vrouwen. Zevenbergen/Fijnaart 26 januari: Ekskursie naar de veiling ZHZ te Barendrecht. Aanvang op de veiling: 9.00 uur. Opgave bij Cors Punt vóór 24 januari a.s., tel. 01682 - 2939. GROTE AVONDEN: 23 januari: Schouwen-Duiveland; 29 januari: 's Heer Abtskerke/Nisse e.o.; 5 februari: Oost Zeeuws- Vlaanderen; 19 februari: Noord- Beveland; 26 februari: Fijnaart. 20 zellige, knotsgekke, knalgoede In- ternationale aktiviteit'. Zo begint de folder die gaat over het internationaal jongerenkamp 1988. Dit jaarlijkse kamp wordt dit jaar georganiseerd door de KPJ- Limburg. Het wordt gehouden van 16 t/m 23 juli 1988 op de 'de Peel- haas' in IJsselsteijn (Limburg). Het thema voor dit kamp is 'Jongeren en hun toekomst'. Als deelnemers aan dit kamp worden jongeren verwacht uit: België, West-Duitsland, Luxem burg, Denemarken, Groot- Brittannië, Noorwegen, Zweden, Finland, Zwitserland, Oostenrijk, Griekenland, USA, Canada en mis schien ook uit Afrika en Azië. Een zeer internationaal gezelschap, met zeer vele verschillende achtergron den en ervaringen. Ontzettend leuk dus om een keer mee te maken. Er kunnen maksimaal 200 personen aan dit kamp deelnemen. Vol is vol. De kosten zijn ƒ165,— p.p. als je lid bent van een plattelandsjongerenor ganisatie en anders ƒ190,p.p. Het programma ziet er globaal als volgt uit: zaterdag 16 juli: Aankomst, koffie met vlaai, muziek en opening; zon dag 17 juli: spel zonder grenzen, dansavond met live-muziek; maan dag 18 juli: venray-dag, vossenjacht, smokkeltocht; dinsdag 19 juli: vol leybaltoernooi, jongeren en hun toe komst, kampvuur; woensdag 20 juli: oriëntatietocht, disko; donderdag 21 juli: jongeren en hun toekomst, kampvuur; vrijdag 22 juli: doe-dag, afscheidsavond; zaterdag 23 juli: af scheid nemen en vertrek. Om 7 uur 's avonds begonnen de le den binnen te druppelen. Een drank je en wat muziek vulden de tijd tot iedereen aanwezig was. Er kwamen maar liefst 31 leden op de geur van de boerenkool af. Ook zwarte Piet kon de geur niet weerstaan en kwam naar binnen. Eerst hebben we bestuursverkiezing gehouden. Peter Lippens was aan het eind van z'n periode en stelde zich niet meer herkiesbaar. Op de vraag wie van de aanwezigen er in het bestuur wilden stond onder luid gejuich Zwarte Piet op. Omdat er al leen maar leden in het bestuur mo gen ging de pret niet door. Als nieuw bestuurslid werd toen ge kozen: Ivo v.d. Kerckhove met 28 stemmen (er waren 30 stemgerech tigden). Peter Lippens werd bedankt voor zijn vele jaren trouwe dienst. Daarna hebben we met z'n allen de boerenkool met worst overvallen, die na afloop bijna op was. Tussendoor werden er nog enkele spelletjes gedaan. Enkele mensen lie ten zien hoe behendig ze met wc- papier zijn en sommigen beweerden dat als je met je mond vol beschuit een kaars uitblaast je tafel toch schoon blijft. Er was ook nog een leuk toneelstukje waarvoor mensen uit de zaal gekozen werden. De stemming zat er goed in. Na afloop konden we het een goed geslaagde avond noemen. |ng Buyze afd. W. Zw.VI. Verzamelen op de Voorstraat in Fijn aart. Voor de dropping, die alijd zeer populair is, was de opkomst niet zo groot. We zijn wel eens met meer man/vrouw gedropt. Maar er waren nogal wat kerstfeesten en ver jaardagen die gevierd moesten worden. Na ons over de auto's te hebben ver deeld zijn we in optocht naar een manege in gereden. Marijke, die met ons meereed, had nog nooit met een dropping meegedaan. Onderweg hebben we haar verteld over de veel voorkomende verdwalingen en ge dwongen overnachtingen in 't bos. Aangekomen bij de manege hebben we een poosje gewacht op nog een auto met slachtoffers. Nu konden er 2 groepjes van vier en Als je meer informatie wilt hebben of als je aan dit kamp deel wilt ne men, neem dan kontakt op met KPJ - Limburg, tel. 04750 - 87777 of met de kontaktpersoon voor dit kamp Marjo van Wylick, tel. 08854 - 2393 (privé) en 08851-98483 (werk). een groep van drie personen ge vormd worden. Marijke, Leo en ik vormden de groep van drie met als voorwaarde dat we als eersten weg mochten. Met een envelop, een brief en een steeds zoeter en kleiner wordend zakje snoep, gingen we op weg. Het begon o zo makkelijk. Het be gin van de route stond aangegeven op de brief. Daarna vertelde een wandelaar hoe we verder moesten lopen. In de brief stond de naam van een café waar we naar toe moesten. Op een T-splitsing aangekomen zijn we links afgegaan. Als we Leo zijn zin hadden gegeven dan zouden we binnen 10 minuten bij het café zijn geweest, want hij wilde rechts af. Het pad dat we ingeslagen hadden ging tot in het oneindige rechtdoor. Rechts hoorden we de autoweg, we wisten dat we daar in de buurt moesten zijn. Na een aantal km's zijn we rechtsaf gegaan onder het prikkeldraad door. (Althans de da mes, Leo ging er overheen). 'Pas op een tak' De poging om zo het bos af te snij den mislukte volkomen. Nu, aan on ze linkerkant bleef het prikkeldraad en aan de andere kant zeer natte vennen. Na een poos gelopen te heb ben zijn we maar weer omgekeerd. De vrij lichte nacht werd o zo don ker toen de twee aanwezige zaklam pen het steeds minder gingen doen. We hadden daarom afgesproken om de zaklampen zo min mogelijk te ge bruiken. Ik moest voorop. We lie pen achter elkaar omdat het pad te smal was voor twee personen laat staan voor drie. Wendy: 'Pas op, een tak'. Marijke: 'Wat zeg je?' Leo: 'Au, een tak in mijn oog'. Na heel de weg door het bos terug te hebben gelopen stonden we weer bij )de T-splitsing. Waarna we binnen 10 minuten bij het café belandden. Bui ten hebben we de vragen die ook in de brief stonden proberen, te beant woorden en zijn toen naar binnen gegaan. Nadat alle groepen binnen waren met kranten en eieren, hebben we bij de erwtensoep wat troost ge vonden. De moraal van dit verhaal: ga nooit door het bos tenzij je zin hebt in een fikse wandeling. Wendy v.d. Hil Vrijdag 22 januari 1988

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1988 | | pagina 20