Landbouwrai '88 Enkele grepen iïcjfD f'otf R-c Brandbrief 3 CLO's naar premier Lubbers over nijpende akkerbouwproblematiek zegge en schrijve zuidelijke landbouw maatschappij Mest Dun Suikersysteem Infocentrum ZLM-Manifestatie 1988 OTTD V RIJDAG 22 JANUARI 1988 76e JAARGANG NO. 3909 land- en tuinbouwblad Maandag 18 januari is de 15e Landbouw RAI in Amsterdam door minister Braks officieel geopend. Direkt na aankomst maakte de minister een rondgang over de tentoonstelling en bezocht daarbij een tiental standswaaronder die van Cebeco-HandelsraadIMAG en Gascoigne. Bijgaande foto toont de minister tijdens zijn rondgang. Zie voor meer infor matie over de Landbouw RAI elders in dit blad.(Foto Ab Westerbeek). De 3 Centrale Landbouw Organisaties gaan minister president Lubbers in een "brandbrief" voorhouden, dat de Nederlandse akkerbouw geen verdere prijsverlagingen kan verdragen. Het marktgericht beleid van de EG wordt onderschreven, maar de akkerbouwers zullen nu eerst ge legenheid moeten krijgen om zich aan te passen aan dit beleid. De 3 CLO's zullen hierover ook richting de Twee de Kamer actie ondernemen. Hiertoe is besloten door het CLO-overlegorgaan in brede samenstelling, dat afgelopen woensdagmiddag in Utrecht bijeenkwam. De brief aan Lubbers is vooral bedoeld om, met het oog op de komende Europese Top in Bonn, de Nederlandse regering te attenderen op de moeilijke situa tie, waarin de akkerbouw verkeert. De landbouworgani saties vinden, dat er meer accent gelegd moet worden op het bevorderen van de afzet van akkerbouwprodukten. Met name wordt gedacht aan mogelijkheden voor in dustriële verwerking, zoals ethanol. Teneinde perspectief te bieden aan zoveel mogelijk akkerbouwbedrijven zal een voorwaardenscheppend beleid voor herstructurering ge voerd moeten worden. De overheid zal daartoe financiële middelen beschikbaar moeten stellen. Aangegeven werd dat het Landbouwschap op korte termijn met een eigen beleidsplan komt met actiepunten voor de akkerbouwsec tor. Uit de veelheid van opmerkingen en bijdragen wordt aandacht gevraagd voor een zwemvestregeling voor acute noodgevallen in de akkerbouw. Voorts wordt gepleit voor een goede overbruggingsregeling. Duidelijk werd vast gesteld dat voor de Nederlandse akkerbouw "de grens is bereikt". Zo midden in het vergaderseizoen moet je goed op passen om niet te gaan dolen in de onderwerpen die de aandacht vragen. De kans is zeer wel aanwezig door de bomen het bos niet meer te zien. Anderzijds krijgen wellicht bepaalde zaken niet die aandacht ddie ze verdienen. Daarom is het van groot belang dat be langhebbenden vanuit de praktijk ook zelf hun zaken in de gaten houden en zich zo nodig laten horen. Deze week een greep uit de veelheid van onderwerpen. Behalve in de akkerbouw is het ook in de veehouderij sector onrustig. Met name de mestwetgeving houdt de gemoederen onder de veehouders flink bezig en acties worden daarbij niet geschuwd. Los van de vraag of de kritiek op de mestwetgeving terecht is vraag ik mij af of acties juist op dit moment verstandig zijn. Het is bekend dat ook de ZLM met een aantal punten van de mestwetgeving onoverkomelijke moei te heeft. Dit geldt o.a. voor de mestopslag voor oude re boeren die op termijn het bedrijf willen beëindigen en voor de overschotheffing in tekort gebieden. Ge zien het verloop van de politieke discussie lijkt het ons echter zaak eerst onze standpunten langs reguliere weg (KNLC, Landbouwschap) aan de orde te stellen en te proberen op basis van praktische argumenten de mestregelgeving versoepeld te krijgen. De mest problematiek is nu eenmaal een maatschappelijk ge voelig onderwerp waarbij met name voor de veehou derij zeer grote belangen op het spel staan. Daarmee moet zeer voorzichtig worden omgegaan. Ook in Zeeland staat de veehouderij in de belangstel ling. Niet zozeer vanwege de- mestwetgeving maar omdat de veebezetting in deze provincie zo dun is dat er onvoldoende draagvlak is en/of dreigt m.b.t. de vaktechnische infrastructuur. In het verband van de Zeeuwse landbouworganisaties is deze problematiek vorige week op een studiedag besproken, (zie ons vorige nummer) De bedoeling van deze dag was om een aanzet te geven tot een verdere discussie over de richting die de diverse sectoren - en de individuele ondernemers daarin - op moeten om ook in de toekomst voldoende vaktechnisch draag vlak te houden dan wel te krijgen. De discussie daar over leverde een aantal algemene lijnen op die verder uitgewerkt zullen worden door een werkgroep van de landbouworganisaties. Trefwoorden daarbij zijn: on dernemersschap, bedrijfsomvang en samenwerking. Uiteindelijk zal dat (moeten) resulteren in een aantal aanbevelingen aan de betrokkenen. De daadwerkelijke uitwerking zullen de belanghebbenden dan echter zelf moeten doen. Overigens organiseert de ZLM op 26 februari te Etten-Leur ook een studiedag voor de vee houderij. Dan zullen met name beleidsmatige aspec ten van de veehouderij aan de orde komen. Veel akkerbouwers zijn bijzonder onaangenaam ge troffen door de bekendmaking van hun (voorlopige) toewijzingspercentage suikerreferentie 1988. Naar ik heb begrepen zijn ook de vertegenwoordigers van de landbouworganisaties die betrokken zijn bij het suiker- overleg volledig verrast door deze gang van zaken. Er is over de uitwerking van het percentage blijkbaar geen overleg geweest met het landbouwbedrijfsle ven. Inmiddels is er wel vanuit de landbouworganisa ties op indringende wijze om opheldering gevraagd bij de industrie. Dat wachten we dan maar even af. Vorige week werd bekend dat het infocentrum auto matisering in de akkerbouw nu definitief rond is. Het centrum komt in Schoondijke en gaat (logisch) nauw samenwerken met de Praktijkschool. Ik ben er vast van overtuigd dat dit centrum op het gebied van de automatisering een belangrijke rol kan gaan spelen bij de verdere ontwikkelingen in de (Zuidwestelijke) ak kerbouw. Het oorspronkelijke idee wat nu het info centrum wordt is trouwens enkele jaren geleden door de ZLM opgepakt en later overgedragen aan de Takor- ganisatie Akkerbouw Zeeland. Gezien het resultaat nu is dat blijkbaar een goed initiatief geweest. Over precies vijf maanden (23 tot en met 25 juni) gaat de ZLM-manifestatie 1988 op Neeltje Jans van start. Deze week is het complete programma in concept ge reed gekomen. Naast de (vele) standhouders is er voorzien in een groot aantal bijzondere attracties. Voor het eerst zal de ZLM-manifestatie tot in de avond uren open zijn met aansluitend een aantrekkelijk pro gramma. Mede daardoor worden meer mensen dan ooit verwacht, ook al omdat er met diverse andere or ganisaties zal worden samengewerkt. Overigens is het bijzonder plezierig te ervaren dat de locatiekeus op Neeltje Jans zo bijzonder goed wordt ontvangen bij zowel standhouders als publiek. Dat sterkt ons in on ze overtuiging dat de ZLM-manifestatie 1988 een groot succes gaat worden. Overigens hebben we nog een aantal verrassingen in petto waarvan menigeen zal staan te kijken. Let maar op. Oggel

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1988 | | pagina 1