in het jaar 2050 Nederland Planten die troosteloze wintertuinen kleurig opfleuren In het boek zijn vier ruimtelijke ontwerpen gebundeld. Elk ontwerp past bij één van de ruimtelijke toekomst-scenario's: zorgvuldig, dyna misch, kritisch en ontspannen. In het Bouwcentrum te Rotterdam is momenteel een expositie te zien over Nederland zoals het er in het jaar 2050 uit zou kunnen zien: "Nieuw Nederland 2050". Door middel van beelden, maquettes, foto's en dergelijke kan de bezoe ker kennis nemen van de visie van een aantal ontwerpers op de toe komstige ontwikkelingen zoals die zich ten plattelande in ons land voor zouden kunnen doen. Daar bij is uitgegaan van een viertal schema's. Deze vier zgn. sceira- rio's zijn: zorgvuldig, dynamisch, kritisch en ontspannen. Het gaat er in deze schetsen vooral om, om door middel van toekomstbeelden ruimtelijk te laten zien dat Neder land ook in het jaar 2050 nog steeds een land zal zijn vol moge lijkheden. Uit het scenario Zorg vuldig hebben wij enige fragmenten geplukt. Zo wordt in een beschouwing voor Nederland als geheel voor de landbouw het volgende gesteld: De beste kansen heeft de land bouw in de lage, goed ontwater de gebieden in het Noorden en Zuidwesten. Hier wordt een tech nologisch hoogstaande akker bouw uitgeoefend. Naast de vanouds bekende gewassen wor den vooral vezelgewassen ver bouwd. De meeste geavanceerde landbouw wordt bedreven in een beperkt aantal gebieden in het Westen. Met universitaire en in dustriële steun wordt hier geëxpe rimenteerd met nieuwe voedingsgewassen die sterk op de export gericht zijn. Subtropische soorten zijn door kruising met noordelijker variëteiten geschikt gemaakt voor het Nederlandse kli maat; hierdoor is de kastuinbouw grotendeels verdwenen. In het scenario is met name Oost- Brabant verder uitgewerkt. De plannenmakers zien een en ander als volgt: In de landbouwgebieden van Oost-Brabant liggen akker- en weidebouwbedrijven door elkaar. De gemiddelde oppervlakte van de bedrijven is groter dan tegenwoor dig, maar het blijven één- en twee familiebedrijven. De boerderijen zijn grotendeels zelfvoorzienend op energiegebied. Op de akkerbouwbedrijven wor den voornamelijk gewassen ge teeld die al dan niet na bewerking als veevoeder dienen. De veeteelt bedrijven zijn aangesloten op een hogedrukmelkleiding. Melk is ech ter een bijprodukt; de veestapel wordt vooral voor de vleesvoorzie ning gehouden. In de Peel zijn verregaande maat regelen nodig. De waterkwaliteit verbetert na het in gebruik nemen van twee nieuwe kanalen aan de west- en oostzijde van het Natio nale Park. Afstervende bossen worden rond de eeuwwisseling ge kapt en geleidelijk vervangen door nieuw bos, dat uit inheemse soor ten bestaat. Om de oppervlakte natuurgebied binnen de grenzen van het natio nale park te vergroten, worden grote aaneengesloten gebieden aan de landbouw onttrokken. Een deel van deze gronden verwildert on der invloed van extensieve begra- zing. Op andere plaatsen wordt het waterpeil zodanig verhoogd, dat er na verloop van tijd nieuwe hoogvenen en moerassen ontstaan. Gezinsbedrijf Er is ook een theoretisch model voor een gezinsbedrijf. Dit ont werp is ontwikkeld vanuit een aan tal stellingen op het gebied van technologische vernieuwing, voor zover op dit moment te overzien en voor zover toepasbaar bij de ontwikkeling van de landbouw in het bijzonder en het landelijk ge bied in het algemeen. Genetische manipulatie is voorlo pig beperkt tót het inbouwen van resistente eigenschappen en het verbeteren van produktiecoëffi- ciënten zoals voeropname. Op ter mijn zijn allerlei groteske gedaantewisselingen denkbaar bij plant- en diersoorten wanneer de ze geoptimaliseerd worden voor zeer specifieke vormen van land bouwkundige produktie. langere ribbenkast: meer kar bonades; grotere uiers: meer melk; kale kippen: besparing op het ve ren plukken; winterharde dadelpalmen: sa- wah's in Groningen. Een zorgvuldige bestudering van het diergedrag en neuro-chemisch onderzoek kan tot verrassende doorbraken leiden op het gebied van veeteelt. Niet alleen zal het gaan om middelen die 'stress' ver minderen. Wellicht is het mogelijk met ingeplante 'stimuli-adaptors' dieren weer vrij in kuddes te laten grazen maar ze zo te konditione- ren dat een optimaal produkt ontstaat. Klimaat Het klimaat is in 2050 veranderd. In de winter zal het gemiddeld 2 en in de zomer gemiddeld 0,5 gra den Celsius warmer zijn dan nu. Dit geeft enige hulp bij het afhar den van (sub-)tropische gewassen. Door verbeterde weersvoorspel ling kan de precisie van het tijdstip van planten en oogsten enorm toe nemen. Er is sprake van het geheel kunstmatig nabootsen van de groeiomstandigheden in gesloten systemen, waar de voeding via het substraat en het licht via UV- buizen zeer nauwgezet gedoseerd kunnen worden. Zulke vormen van niet grondgebonden land bouw zullen een hoge vlucht ne men, maar zich uiteindelijk koncentreren in speciale in dustriezones. Melkveestallen met een volledige interne robotisering zullen naar verwachting rond het jaar 2000 se riematig vervaardigd worden. Het is dan nog slechts een kwestie van tijd voordat de tuinbouw ook ge robotiseerd kan worden. De gevol gen voor de werkgelegenheid in de landbouw zullen zeer groot zijn. Boerderij Niettemin blijft de boerderij de kleinste eenheid van een land- bouwgemeenschap: de hoeksteen van de landbouw voor specifieke teelten. Als gevolg van de stijging van de bevolking en de enorme af name van de werkgelegenheid in de landbouw door robotisering zullen er slechts weinige grote boerderijen overblijven. Deze vor men mede gezien de stijging van de gemiddelde leeftijd woonge meenschappen van wel 4 genera ties. Verondersteld mag worden dat het hobby-boeren door de ouderen die niet meer aan het ar beidsproces deelnemen, een be hoorlijke omvang kan aannemen. Vooral ook omdat de vraag naar alternatieve, gezonde produkten zal toenemen. De expositie "Nieuw Nederland 2050" is tot 27 februari te zien in het Bouwcentrum tegenover het Centraal Station in Rotterdam. Ze is dagelijks geopend van 10.00 tot 17.00 uur (ook zaterdags) en zon dag van 11.00 tot 16.00 uur. Toe gangsprijs bedraagt 10,per persoon en voor kinderen 6, In tegenstelling tot vorige winters is de temperatuur nu vrij hoog gebleven. Die hoge temperatuur stelt de winter- bloeiers in onze tuinen in staat zich weer eens nadrukkelijk te manifeste ren. De troosteloosheid van veel grau we wintertuinen kan met winterbloeiende bomen en heesters aanmerkelijk worden opgefleurd. De planten die in de winter kleur geven aan onze tuinen laten we in dit arti kel de revue passeren. Winterheide In tuinen die geschikt zijn voor hei- debeplanting kan de winterbloeiende heide een belangrijke rol spelen. Het zijn de cultivars van de soorten Erica carnea en Erica darleyensis die in de ze periode acte de présence geven. De langst bloeiende cultivars zijn: Erica carnea 'King George', ook in cultuur als 'Winterbeauty' met don ker paarsrose bloemen. Bloeit van de cember tot maart en heeft een compacte slechts 15 cm hoge bloeiwijze. Erica carnea 'Praecox Rubra', bloeit van november tot maart met licht paarsrode bloemen en wordt 20 cm hoog. Erica carnea 'Snow Queen', zuiver witte bloemen en 15 cm hoog. Bloeit van december tot maart. Erica darleyensis 'Darley Dale', breed opgaande groei tot 40 cm en licht paarsroze bloemen van december tot mei. Erica darleyensis 'Silberschmelze', een bossige groeiwijze tot 40 cm en zuiver witte bloemen van november tot mei. Behalve deze langst bloeiende culti vars zijn er vele anderen die in februari-april bloeien en meestal in tenser van kleur zijn. Enkele voorbeelden: Erica carnea 'Myretoun Ruby', don- Vrijdag 15 januari 1988 48V, - ;.-H 4- mm Kat wilg Salix cinerea. ker wijnrood, de roodste uit het sor timent. Erica carnea 'Pink Spangles', helder rose. Erica carnea 'Ruby Glow', diep paarsrose. Erica carnea 'Vivellii', diep paarsrood. Het is belangrijk om nadat in het voorjaar de heide is uitgebloeid, de uitgebloeide bloeitwijgjes weg te snoeien. Daardoor blijven de planten kompakt en worden ze gestimuleerd tot het produceren van nieuwe bloei- twijgen. Toverhazelaars De tot de verbeelding sprekende to verhazelaars bloeien doorgaans in de periode december - februari. Het be kendst zijn de geel bloeiende cultivars, maar het sortiment is de laatste decen nia met een aantal oranje en rood bloeiende vormen uitgebreid. Toverhazelaars zijn twee tot drie me ter hoge heesters die vrij breed uit groeien en solitair aangeplant het meest tot hun recht komen. U kunt kiezen uit: Hamamelis mollis, de oudste en meest voorkomende met grote goudgele bloemen. Hamamelis mollis 'Pallida', met zeer grote zwavelgele bloemen die bijzon der aangenaam geuren. Hamamelis intermedia 'Diane', met grote bronsrode, naar oranjebruin verkleurende bloemen. Hamamelis intermedia 'Jelena', bloeit met forse koperkleurig-oranje bloemen. Japanse mahonie Van de mahoniestruiken worden vooral de in maart-mei bloeiende aquifolium cultivars aangeplant. In toenemende mate groeit de belangstel ling voor de Japanse mahonie. Ener zijds door hun mooiere verschijningsvorm als groenblijvende heester met mooie bladeren en ander zijds om de grote gele bloeiwijzen in de periode december-februari. We noemen u twee cultivars: Mahonia japonica 'Hivernant', win tergroene heester tot ruim 1 meter hoog met mooie grote bladeren en forse gele bloeiwijzen met tot 35 cm lange bloemtrossen. Mahonia media 'Charity', een flinke tot 2 m hoge struik met tot 40 cm lan ge bloemtrossen. Heeft in strenge winters van de vorst te lijden. Sierkers Van de grote sierkersen familie is ver tegenwoordigd: Prunus subhirtella 'Autumnalis', een kleine boom of grote heester die in de winter bloeit met bijna witte bloemen. Er is boven dien een zachtrose bloeiende cultivar onder de naam Prunus subhirtella 'Autumnalis Rosea'. Sneeuwbal Ook de grote plantegroep die we doorgaans kennen als sneeuwballen of gelderse rozen heeft afgevaardig den voor de wintertuin. Het zijn: Viburnum bodnantense 'Dawn', een tot 2,5 m hoge heester met trosjes zui ver rose bloemen. Viburnum farreri, een smalle rechtop gaande struik tot 2,5 meter met geu rende rosewitte bloemen. Hazelaars In de wat verder gevorderde winter hebben de hazelaars het volgende moois te bieden: Corylus avellana, de gewone vrucht dragende hazelaar of hazelno tenstruik bloeit met lange geel-groene katjes. Het is een robuste struik voor toepassing in windsingels en is ge schikt voor aanplant onder bomen. Corylus avellana 'Contorta', de kron kelhazelaar, een bijzondere vorm met gedraaide takken en twijgen. De kat jes hangen sierlijk tussen de grillig ge draaide twijgen. Corylus colurna, de boomhazelaar, een matig hoge boom met mooie grij ze bast en talrijke lange geel-groene katjes. Kornoelje Cornus mas, is een grote struik of kleine boom die in februari bloeit met gebundelde gele bloemen. Deze veel zijdige plant is bruikbaar als solitair, in groepsverband, in landschappelij ke beplantingen en als haagplant. Kamperfoelie Lonicera purpusii 'Winterbeauty', is een half wintergroene struikkamper foelie met geelwitte bloemen van de cember tot maart en later gevolgd worden door rode bessen. Bij. niet vriezend weer verspreiden de bloemen een heerlijke geur. Katwilgen Wilgekatjes zijn er velerlei. We noe men een paar winterbloeiers. Salix ca- prea 'Kilmarnock', een waterwilg in de vorm van een treurwilgje met sier lijk neerhangende takken waaraan grote zilverwitte katjes die later met goudgele meeldraden uitbloeien. Salix daphnoides 'Ruberrina', een se- lektie uit de berijpte wilg. De twijgen zijn blauwwit berijpt en bekleed met grote rose-achtige katjes. Natuurlijk is een tuin in de winter geen feestelijke bloemenpracht zoals we die in de zomer kennen. Dat hoeft ook niet want ook de wisselende ver schijningsvorm waarin een tuin zich gedurende de verschillende seizoenen aan ons voordoet is belangrijk. Niet temin kunnen we er voor zorgen dat een wintertuin niet helemaal kaal en zonder kleur is. De winterbloeiers helpen u daarbij- C.J. Nouse 9

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1988 | | pagina 9