CSM-directeur Olieman: "Concerns als Ferruzi bedreigen suikersector van binnenuit Vele akkerbouwers positief ten aanzien van structurele maatregelen Publikatie ervaringen Nederlandse bedrijven in ontwikkelingslanden Jury ideeënprijsvraag Floriade aan de slag SUIKER MOET ZICH KLAAR MAKEN VOOR ECONOMISCHE CONCURRENTIE Uit onderzoek van AMRO Bank en NIPO blijkt: Kamer van Koophandel: Landinrichting Walcheren goede mogelijkheid rekreatiefunktie te vergroten De suikersector zal zich moeten voorbereiden op een economische concurrentie, tegen bedrijven die zowel grote suiker- als zetmeelbe- langen hebben. Een concern als Ferruzi kan door de produktie van isoglucose de suiker van binnenuit ernstig bedreigen. Daarom is het omlaag brengen van de kostprijs in de hele suikerketen van teelt tot afnemer van het grootste belang". Dat zei de agrarisch direkteur van CSM ir. F.J. Olieman maandag op de algemene vergadering van de bietenleveranciers van de CSM in de Jeugdhoeve te 's-Herenhoek. Volgens de heer Olieman vormt verwacht Olieman nog niet. De be- naast de isoglucose de politiek een bedreiging voor de teelt van suiker bieten. De in Gatt-verband te maken afspraken kunnen namelijk ook lei den tot een areaalvermindering in ons land. De agrarisch directeur zei het in dit verband te betreuren dat aktiegroepen proberen een deel van ons quotum te ontmantelen. Over nieuwe toepassingsmogelijkheden van suiker in de biochemische sfeer liet de heer Olieman zich tamelijk po sitief uit. "Maar gezien de prijsver houdingen met aardolie en de enor me bedragen die geïnvesteerd moe ten worden duurt het nog decennia voor deze afzetmogelijkheden enig soulaas bieden voor de overschot ten. "Dat geldt ook voor bio- ethanol waar poilitieke en economi sche garanties nodig zijn voordat tot produktie op grote schaal kan wor den overgegaan. Een doorbraak op korte termijn van deze brandstof dreigingen en mogelijkheden tegen elkaar afwegend kwam de CSM- direkteur tot de konklusie dat wij blij mogen zijn als de suikerquota in de EG in de jaren na 1991 als de hui dige suikermarktregeling afloopt, overeind blijven. Voor Nederland betekent dit dat het A- en B-quotum gelijk zal blijven of licht zal afnemen terwijl het aantal benodigde ha's zal verminderen door een hoger rendement per ha. Olieman vreest dat de verdeling van de quota de gemoederen de komen de jaren bezig zal blijven houden. Volgens hem zal het te kiezen verde lingssysteem in ieder geval zeer flexi bel moeten zijn, moet onze positie als -meest efficiënte suikerproducent verdedigd worden en keert een een maal afgebouwde fabriekscapaciteit niet meer terug. Kostprijs Olieman blijft een efficiëncyverbete- ring noodzakelijk vinden. Volgens hem kan op de boerderij de kostprijs aanzienlijk omlaag". Ca. 500, per ha moet binnen enkele jaren haalbaar zijn door betere teelttech niek, en rassen, lagere kosten van gewasbescherming en loonwerk en door vermindering van de tarra". Voor 1986 wordt de herverdeling van het onbenutte quotum volgens de heer Olieman theorethisch omdat al het onbenutte nodig is om de te grote toewijzing te dekken. Het voorlopig toewijzingspercentage voor 1988 komt op 80%. "Dit lijkt weinig met het wegvallen van 1982 maar dit cijfer moet worden gezien in relatie tot de 77% van vorig jaar terwijl daarnaast de sterke rende mentsverbetering van de fabrieken een rol speelt". Tarra De belangrijkste wijziging in het uit betalingssysteem voor 1988 zal plaatsvinden bij de tarraregeling. Door verhoging van de tarrabijdrage wil men een extra prikkel geven om de aangevoerde hoeveelheid grond te verminderen, waardoor meer bieten- geld vrij komt. De verhoging vindt plaats in twee etappes: in 1988 en 1989 zal de tarra worden verhoogd tot 16,per ton tarra waarbij 50 kilo tarra per netto bieten vrij is. Vanaf 1990 wordt de bijdrage 20,per ton, met eveneens 50 kg tarra vrij. Deze verhoging lijkt, zo lichtte de heer Olieman toe, een enorme lastenverzwaring op te leve ren maar voor de gemiddelde teler is dit beslist niet het geval omdat de bietenprijs op basis van het campag negemiddelde zal worden gekorri- geerd. Het systeem komt er op neer dat telers die met hun tarra onder het campagnegemiddelde blijven minder betalen en die daarboven ko men betalen meer. In afwachting van nader onderzoek zal uitbetaling naar sapzuiverheid niet voor 1990 plaatsvinden. De CSM-direkteur besloot zijn toespraak tot de goed gevulde zaal met in zijn algemeen heid te konstateren dat de politiek de plicht heeft om de wijkers in de ak kerbouw zo goed mogelijk sociaal te begeleiden. "De blijvers zullen even wel niet op de politiek kunnen wach ten. Zij zullen hun plan moeten trek ken en door een diep dal moeten gaan maar hun inzet zal succes opleveren". Bietenprijs De éénjarige CSM bietenprijs zal voor 1987 uitkomen op 93,per ton. Over de meerjarige kontrakt- toeslag kan nog weinig worden ge zegd maar er zijn meer minnen dan plussen te noteren. CSM koerst aan op een bijbetaling van 10,per ton bieten van 16% voor zowel mengprijsbieten als C-bieten. In de diskussie zei de heer Olieman een te genstander te zijn van het zgn. bie- tentoerisme. Kontrole zou daarop zo mogelijk moeten worden geïnten siveerd, dit omdat anders steeds meer oneigenlijke quota gaan ont staan en dat is juist niet de bedoe ling. Overigens schat hij het uitwis selen tussen telers onderling en transport over de grens naar België kleiner van omvang dan wel wordt gesuggereerd. Overschrijven bij dubbelleveranciers van hun gehele produktie naar één van de twee ver werkers kan niet tenzij een ruil de zaak in z'n totaliteit in evenwicht houdt. In de middagvergadering besprak de heer J. Wisse een aantal landbouwkundige aspekten van de bietenteelt. Afscheid werd genomen van de adjunkt-agrarisch direkteur CSM Suiker BV de heer W. van 't Sant. Hierop komen we nader terug. De bereidheid onder de Nederlandse akkerbouwers om structurele veranderingen te accepteren is verrassend groot. Ook is 2/3 van de akkerbouwers op één of andere wijze bereid om mest uit de over- schotgebieden op te nemen. Dit blijkt uit een onderzoek dat de AMRO-bank samen met het NIPO hield in het kader van de komen de Landbouw RAI van 16-23 januari. Het onderzoek is representa tief voor ruim 12.000 akkerbouwbedrijven met een omvang van meer dan 70 SBE (Standaard Bedrijfs Eenheden) die de akkerbouw als hoofdaktiviteit hebben. Het onderzoek gaat uitgebreid in op de houding in de akkerbouw ten op zichte van structurele overheids maatregelen om uit de problemen te komen. Een greep uit de resultaten: 28% is voorstander van prijsmaatre gelen (lagere prijzen) door overheid en Europese Gemeenschap; 53% is hiervan tegenstander. 44% Staat po sitief tegenover het uit produktie ne men van grond, 45% oordeelt hier over (nog) negatief. Als de akker bouwers mogen kiezen tussen een vrijer prijssysteem met vrijere pro duktie of produktiebeperking met gegarandeerde prijzen, kiest ruim de helft (56%) voor dit laatste, 36% geeft de voorkeur aan vrije produk tie, gecombineerd met vrijere prijzen. Economische ontwikkeling Volgens het onderzoek heeft 38% van de Nederlandse akkerbouwers een negatief oordeel over de econo mische ontwikkeling van het eigen bedrijf. 41% Is daarover matig gestemd, 21% oordeelt 'goed' over die ontwikkeling. Duidelijk blijkt dat de akkerbouw met een groot aantal problemen wordt geconfron teerd. Zo zegt 39% van de bedrijven problemen te hebben met de rentabi liteit. Eveneens 39% geeft op te ma ken te hebben met een te hoog kost prijsniveau. Een tegenvallende pro duktie wordt genoemd door 34%, terwijl 25% zegt over te weinig in vesteringsmiddelen te beschikken. Een overgrote meerderheid, 93%, heeft problemen met tegenvallende prijzen, 64% heeft problemen met het schommelen van het prijsniveau. Ander bouwplan 80% van de akkerbouwers is van plan dit jaar het bouwplan te veran deren. De ontwikkeling van de op- brengstprijzen, veranderingen in de markt en de vruchtwissseling zijn de belangrijkste redenen hiervoor. On danks dat grote verschuivingen niet worden verwacht, zoeken akkerbou wers toch naar mogelijkheden om het bouwplan en daarmee de op brengsten - te verbeteren. Zo'n 30% is van plan dit jaar één of meer ge wassen te verbouwen die in 1987 niet werden verbouwd. Een duidelijke king. Gelijktijdig verschijnt een dia- bandserie/videoband, 'Omdat het om mensen gaat, ervaringen van vijf Nederlandse bedrijven in vier ont wikkelingslanden'. Dit audio-visuele programma is bedoeld als on dersteuning van de informatie in het boek. Mede aan de hand hiervan kan binnen bedrijven het belang van investeren in ontwikkelingslanden voor het eigen bedrijf besproken worden. Info tel. 070 - 499570. De Kommissie Ontwikkeling Bedrij ven van de SER (COB/SER) heeft de ervaringen van enkele Nederland se ondernemingen gebundeld in een rijk geïllustreerde publikatie, 'Erva ringen van Nederlandse bedrijven in ontwikkelingslanden' uitgebracht. Deze uitgave is mogelijk gemaakt dóór subsidiebijdragen van de mi nisteries van Ekonomische Zaken, Sociale Zaken en Werkgelegenheid en van Ontwikkelingssamenwer- 8 voorkeur voor bepaalde gewassen komt hierbij echter niet naar voren. Ruim een kwart van de akkerbou wers stoot in '88 één of meer gewas sen af; peulvruchten en een graan soort zijn hierbij de koplopers. Investeringen in '88 iets lager Uit het AMRO-onderzoek blijkt dat in 1988 terughoudend zal worden geïnvesteerd, en wel voor ongeveer 625 miljoen gulden (1987: 665 mil joen). De investeringen in gebouwen en bedrijfsuitrustingen (1987: 350 miljoen) zullen dit jaar teruglopen tot 270 miljoen gulden. De investe ringen in uitbreiding van de grond zullen met 275 miljoen gulden in 1988 50 miljoen hoger zijn dan in 1987. De investeringen in de verbete ring van de kwaliteit van de grond blijven - met 80 miljoen gulden- gelijk. Bedrijfsomvang Opvallgad is dat veel ondernemers hun bedrijf te klein achten. De klei nere akkerbouwers (gemiddelde op pervlakte 24,8 ha) vinden gemiddeld een oppervlakte van 48,9 ha nodig om op langere termijn te kunnen voortbestaan. Dat betekent dat 84% van de ondernemers van mening is dat het'bedrijf te klein is. Bij de gro tere bedrijven (gemiddelde opper vlakte 66 ha) vindt 45% dat hun be drijf voor de toekomst te klein is. Toekomst Volgens het AMRO-onderzoek heeft 47% van de ondernemers vertrou wen in de toekomst van de sector ak kerbouw. Daarentegen heeft 71% van de akkerbouwers vertrouwen in de specifieke toekomst van het eigen bedrijf. 14% Van de geënquêteerden denkt dat de akkerbouw over vijf jaar een gezonde bedrijfstak zal zijn, terwijl 58% het met deze stelling volstrekt oneens is. Samenvattend kunnen we stellen dat ongeveer de helft van de akkerbouwers wel toe komst ziet in de bedrijfstak, maar dat ze van mening zijn dat het nog geruime tijd zal duren voor we weer kunnen spreken van een gezonde be drijfstak. De ideeënprijsvraag voor het 6 hektare grote entreegebied van de Floriade Den Haag - Zoeter- meer 1992 heeft uiteindelijk 96 ontwerpers geïnspireerd tot het inzenden van een idee voor een inrichtingsvoorstel. De jury hoopt eind februari de inzendin gen te hebben beoordeeld. De prijsuitreiking zal plaatsvinden op 25 maart 1988 in het Museon in Den Haag. Na de prijsuitrei king zal een tentoonstelling van de winnende prijsvraagideeën en een selektie van de overige inge zonden werkstukken worden ge opend. Ook het juryrapport wordt bij deze gelegenheid open baar gemaakt. De tentoonstelling zal tot en met 4 april 1988 vrij toegankelijk zijn. Het ligt in de bedoeling dat de Stichting Inter nationale Tuinbouwtentoonstel ling Floridade Den Haag - Zoeter- meer 1992, aan de hand van de geleverde ontwerpideeën, het ju ryrapport en de beschikbare dan wel te verwerven middelen, tot een operationeel uitvoeringsplan voor dit belangrijke gebied van de Floriade komt. De Floriade 1992 zal mede aan de hand van de inzendingen worden ontworpen. De Kamer van Koophandel voor Mid den Zeeland zegt in een reaktie op het ontwerp Streekplan Zeeland in ruime mate aandacht besteed dient te wor den aan de rekreatieve funktie van Walcheren. Het wordt dan ook be treurd dat het provinciaal bestuur geen indikatie geeft van de minimu moppervlakte die onttrokken dient te worden aan het agrarisch gebruik, bestemd voor rekreatieve en land schappelijke voorzieningen. De landinrichting Walcheren biedt volgens de Kamer een ideale gelegen heid om het toeristisch-rekreatief pro- dukt van dit gebied te versterken. Gelet op de ekonomische betekenis van de rekreatieve sektor is het van belang dat knelpunten op het gebied van dagrekreatieve voorzieningen (o.a. uitbreiding van bosareaal, aan leg van fiets- en wandelpaden) opge lost worden. Ook de mogelijkheden om te komen tot kwaliteitsverbetering van (verblijfs)rekreatieterreinen die nen in het kader van de landinrichting betrokken te worden, aldus de Kamer van Koophandel. Hoger kontant dividend bij CSM Direktie (en kommissarissen) van de N.V. Centrale Suiker Maatschappij te Amsterdam delen mede, dat over het per 30 september 1987 afgesloten boekjaar 1986/'87 een dividend wordt voorgesteld van 1,45 per aandeel van 2,nominaal. Vorig jaar werd 1,35 uitgekeerd en 10% in aande len, die nu voor het eerst in de winst delen. De pay out ratio bedraagt 34,6% (vorig jaar 34,0%). De netto-winst over het boekjaar 1986/'87 bedraagt 68,2 min (vorig jaar 58,8 min). Vrijdag 15 januari 1988

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1988 | | pagina 8