Hippisch nieuws Gunstig vooruitzicht voor de zuivelmarkt Europese Commissie doet nieuwe voorstellen in kader set-aside programma Landbouwschap legt Braks plan voor inzake methylbromide Schelhaas optimistisch: EEG Premie Rundvleesproducent en 1987 en 1988 COMMUNIQUÉ OVERLEG MINISTER LANDBOUWSCHAP Per 1 april 1988 moet de regeling voor het extensiveren van de graan- produktie in werking treden. In het kader van deze regeling zal land bouwgrond uit de produktie worden genomen, het zgn. set-aside pro gramma. In het afgelopen najaar heeft het idee bij de Europese Com missie postgevat om het set-aside programma een wijdere strekking te geven en het te laten gelden voor alle marktordeningsprodukten. De Raad van ministers heeft zoals bekend haar fiat hieraan nog niet gegeven. De Europese Commissie heeft woens dag 13 januari jl. opnieuw een aan tal ideeën gelanceerd, die aan de ko mende raad zullen worden voorge legd. Boeren krijgen volgens dit idee een premie wanneer ze minstens 20% van hun grondareaal voorzover betrekking hebbend op marktorde- De botervoorraad in de EG zal kun nen dalen tot ca. 225.000 ton. Begin vorig jaar was deze nog 1.25 miljoen ton. De problemen op deze markt zijn evenwel nog niet opgelost, ge zien de geleidelijke daling van het melkvetverbruik. Verder verwacht de PZ-voorzitter dat de kondensmarkt dit jaar moei lijk zal blijven. De afzet van vol- melkpoeder was bevredigend, maar het is onzeker of belangrijke afne mers nu opnieuw zullen kopen. Als gevolg van de superheffing loopt het aanbod van mager melkpoeder nog Het dagelijks bestuur van het Land bouwschap heeft woensdag bij mi nister Braks een concreet plan op ta fel gelegd om het ontheffingsbeleid voor methylbromide te verlengen tot 1 januari 1993. Het plan gaat ervan uit dat de ministers Braks en Nijpels bereid zijn om terug te komen op hun beleidsvoornemen om al per 1 januari 1990 geen ontheffingen meer te verlenen. Minister Braks heeft toegezegd om het plan, dat ook aangeeft hoe het gebruik van methylbromide in de komende vijf jaar stapsgewijs kan worden verminderd, te bespreken met zijn collega's van VROM, WVC en Sociale Zaken. Zuivel Minister Braks heeft het Landbouw schap desgevraagd laten weten dat over de nieuwe opkoopregeling voor de melkveehouderij nog overleg met Brussel plaatsvindt. Wat de over gang van het quotumsysteem A (per melkveehouder) naar systeem B (per Vrijdag 15 januari 1988 ningsprodukten voor 5 jaar uit de produktie nemen. De hoogte van de ze premie moet bepaald en betaald worden door de lidstaten. Daarbij kan de premie voor graan afhanke lijk worden gesteld van de op brengsten in de verschillende regio's. De EG is bereid in de premiekosten te participeren. Naar mate de premie hoger wordt zal de deelname van Brussel kleiner worden. Voorzover de premie niet meer bedraagt dan 200 ECU (f 460,—) geeft de EG 50%, tussen 200 en 400 ECU (tussen 460,en 920,bedraagt deze 25% en tussen 400 en 600 920, - 1.380,is ze 15%. De commis sie merkt hierbij duidelijk op dat dit set-aside programma niet komt in de plaats van eerder gedane voorstellen tot produktiebeperking. De commis sie zal haar nieuwe voorstel niet drs. H.Schelhaas verder belangrijk terug, terwijl de vraag op de wereldmarkt waar schijnlijk goed zal blijven. In 1989 zal er niet meer geput kunnen wor den uit de voorraden en zal er een akuut tekort kunnen ontstaan. zuivelfabriek) betreft wil de be windsman zekerheid dat er voor zijn departement geen extra werk en kosten uit voortvloeien waarover geen afspraken zijn gemaakt. Verder wil hij de garantie dat het computer systeem van het Produktschap voor Zuivel de nieuwe taken aankan. Af gesproken is om hieraan op korte termijn indringend aandacht te besteden. Varkenspest Minister Braks heeft het Landbouw schap toegezegd om aanstaande maandag in Brussel opnieuw de wij ziging aan de orde te stellen van de Europese handelsrichtlijn op grond waarvan ons land een zogenaamde varkenspestvrije status kan krijgen. Volgens de huidige richtlijn gaat de ze varkenspestvrije status pas in per 1 januari 1989. Zowel de minister als het Landbouwschap willen dat het dit jaar al gebeurt. De gevraagde correctie moet goedgekeurd worden door de Europese raad van land bouwministers. meer ondersteunen wanneer de Europese Raad het totale bezuini gingspakket niet aanneemt. Met betrekking tot de medeverant woordelijkheidsheffing bij granen is het volgende voorstel gelanceerd: Alle boeren zullen voor de eerste ge leverde 20 ton graan geen medever antwoordelijkheidsheffing ver schuldigd zijn. Dit komt dan in de plaats van de huidige regeling m.b.t. de steun aan de kleine graantelers. In het kader van het nieuwe set-aside programma krijgen graantelers die tenminste 30% van hun grond uit produktie nemen daarenboven nog 20 ton graan vrijgesteld van de me deverantwoordelijkheidsheffing. De Raad van Ministers zal op de eerst komende topontmoeting over de nieuwe voorstellen van de Commissie moeten beslissen. Superheffing soepeler Schelhaas verwacht dat de Neder landse melkveehouders dit jaar (1987/88) ten minste 100 miljoen aan superheffing moeten afdragen aan Brussel. Weliswaar is dat ruim 150 miljoen minder dan het jaar daarvoor, maar het is nog altijd een aanzienlijk bedrag. Vooral de stij ging van het vetgehalte met waar schijnlijk 0,12 procent is daarvoor verantwoordelijk. Schelhaas: 'Voorzover er mogelijk heden zijn om alsnog de hoeveelheid af te leveren melkvet omlaag te bren gen, zou ik de melkveehouders drin gend willen aanraden deze te be nutten'. De PZ-voorzitter zei, dat de Europe se Gemeenschap de moed en de wijs heid zou moeten opbrengen om de superheffing nog eens kritisch te be kijken. De grootste druk van de overschotten is straks immers ver dwenen. Een kritische herbezinning is volgens Schelhaas gewenst ten aanzien van de verdere korting van 2,5 procent op de kwota per 1 april a.s., op de hoogte van de superhef fing en de vetkwotering. Door af te zien van de korting op de zgn. ver goedingsregeling en de opkooprege ling kan de EG ƒ2 miljard besparen. 'Het enige probleem is dan dat er waarschijnlijk 80.000 ton boter ekstra geproduceerd wordt, maar dat hoeft geen grote problemen op te leveren', aldus Schelhaas. Hij noemde het ook denkbaar om de landen de keuze te geven. In landen die kiezen voor het niet doorgaan van de voorgenomen korting, zou de medeverantwoordelijkheidsheffing wat verhoogd kunnen worden. 'In geen geval zijn er argumenten om de superheffing op honderd pro cent van de richtprijs te handhaven. Er zijn geen zinnige argumenten om de waarde van de melk, na aftrek van de superheffing, die netto voor de boer overblijft, lager te laten zijn dan de laagste opbrengst op de we- Het hippisch jaar werd in Zee land op een spektakulaire wijze afgesloten op Indoor Zeeland, een vierdaags evenement, dat door de Weelruiters dit jaar in de veilinghallen te Goes werd geor ganiseerd. Tevens werd daarme de op 2 januari het nieuwjaar in geluid. Een gewaagd evenement, maar achteraf volledig geslaagd. Het tijdstip rond de jaarwisseling blijkt zeer gunstig te zijn. De pu blieke belangstelling overtrof de verwachtingen. De deelname van landelijke topruiters en amazones zal deze zeker positief beïnvloed hebben. Het was het negende Indoor van de Weelruiters. Het volgende wordt dus een lustrum en dat be looft nog grootser te worden, want dan komen de nieuwe Zee landhallen ter beschikking. On getwijfeld is niet elke paarden liefhebber in de gelegenheid ge weest een bezoek aan dit paar- densportfeest te brengen. Een goede raad: noteer nu reeds in uw agenda Indoor Zeeland rond de jaarwisseling 1988/89. Het nieuwe jaar is nog maar nauwe lijks ingezet of diverse hoogtijda gen liggen al weer achter ons en dat kan ook niet anders bij een maandelijks overzicht. Zo zijn de keuringen van Shetland pony- hengsten en van Haflinger- en trekpaardenhengsten al weer voorbij. Bij de Shetlanders was er een grote aangifte van mini hengsten - met een schofthoogte beneden 86 cm. Die hele kleine Shetlanders zijn erg in trek en daardoor ook bijzonder prijzig. Kwalitatief staan ze echter nog niet in de schaduw van de grotere broers en zusters en er konden dan ook slechts enkele van die lil liputters worden goedgekeurd. Voor Zeeland was het verheu gend dat de mooie zwartbonte Profeet van de Wiel van A.Z. de Buck uit Oostkapelle wederom geprimeerd werd, evenals de min of meer partikuliere hengsten, die op Biesterveld bij Staatsbos beheer en op de Zeepeduinen bij natuurmonumenten in de kuddes lopen. Over de Haflingers en trekpaar den valt nog niets te zeggen, daar de keuring in Den Bosch gisteren (14 januari) plaats vond, juist op het moment dat de vroegere ad- junkt sekretaris van de ZLM, ir. J. Bos, afscheid nam als plv. di- rekteur Direktie Beheer Land bouwgronden. Wel kan al gezegd worden dat de keuring in Gro ningen voor alle drie genoemde rassen waarschijnlijk dit jaar voor het laatst gehouden is, daar de Shetlanders volgend jaar de keuring gaan centraliseren. Over reldmarkt, die nu 25 cent per kg melk- equivalent bedraagt en waarschijn lijk in de loop van dit jaar zal gaan stijgen'. Schelhaas zei, dat ook de vetkwote ring versoepeld kan worden. Hij noemde de vetkwotering achter haald door de later genomen beslui ten tot een verdere korting van kwo ta met 9,5 procent. Zwakke punt Voor het handhaven van de Neder landse positie als vooraanstaand zui- velland is volgens Schelhaas nodig, dat de veehouders een ekstra inspan ning leveren om de kwaliteit van de melk te verbeteren, dat de zuivelin dustrie gezamenlijk werkt aan verde re produktvernieuwing, produktont- wikkeling en kwaliteitsverbetering en dat de onderlinge samenwerking vooral op nationaal nivo wordt ver sterkt. 'Een sterkere bundeling van de plaats, waar dit zal gebeuren, buigt zich een kommissie naar goed Nederlands gebruik. Te wachten staan ons nog de hengstenkeuringen van de ver schillende andere paarden en po nyrassen en dat zijn er heel wat, zodat zelfs enkele keuringen sa menvallen. Veruit de belangrijkste keuringen zijn die van het Warmbloed Paardenstamboek Nederland (W.P.N.) te Arnhem en Zuidla ren resp. op 22/23 en 29/30 ja nuari gevolgd door de slotkeu- ring te Utrecht op 5/6 februari, terwijl er nu al overal hengsten- shows plaats vinden, waar jonge hengsten getoond worden. Ze krijgen hierdoor ervaring in een vreemde omgeving met publiek en dat is iets anders dan thuis. De toeschouwers krijgen zo een voorproefje wat ze straks kunnen verwachten. De belangstelling voor het warmbloedpaarden blijft goed op peil. Het aantal dekkingen nam in 1987 zelfs nog met ruim 100 stuks toe. Vermel denswaard is ook de fokkers avond van het fokdistrikt N. en M. Zeeland van het W.P.N. op a.s. dinsdagavond 19 januari om 20.30 uur in Terminus te Goes, waar prof.dr. F. Verschoten van de universiteit van Gent een le zing hoopt te houden over: Vete rinair onderzoek van paarden bij aan- en verkoop. Deze fokkers avond is voor iedere belangstellen de gratis toegankelijk. Het Eksportbedrijf Heemskerk te Asperen heeft een belangrijke order ontvangen van president Moebarak van Egypte om hem 40 Nederlandse warmbloedpaar den te leveren voor de presiden tiële garde, benevens 5 spring paarden. Ze zullen een dezer da gen worden overgevlogen. Weer een teken dat het Nederlandse warmbloedpaard in de wereld zeer gewaardeerd wordt. Derge lijke transakties zijn een prima stimulans voor de fokkerij, juist in een tijd dat Amerika wat flauw doet over de C.E.M. De hengstenhouderij wordt hier door echter wel geconfronteerd met een aantal verplichte maatre gelen, die gekoppeld zijn aan de afgifte van de vergunning voor de hengstenhouderij. De K.I. wordt steeds belangrijker in dit verband, al is dit bijvoorbeeld bij ponyrassen nog niet zo eenvou dig. Maar komt zo'n ontwikke ling één keer op gang, dan ko men er ook oplossingen voor praktische problemen. We hopen dat het nieuwe jaar ons rust in deze misschien toch wat opgebla zen zaak zal brengen. krachten nationaal is, vergeleken met andere zuivellanden, zeker niet ons sterkste punt', aldus Schelhaas. 'Voor de verdediging van onze eksportbelangen behoeven wij maar van weinigen begrip en hulp te ver wachten. Slechts een enkel EG-land zal ons hierin willen steunen. En ook in Haagse kringen ontmoet ik weinig begrip voor het belang van de zuivel- eksport naar derde landen. Te velen hebben meer oog voor de verlaging op korte termijn van de Europese landbouwuitgaven, dan voor hand having op lange termijn van werkge legenheid in de Nederlandse melk veehouderij en zuivelindustrie. Toch vindt in de eksport naar derde lan den momenteel een derde deel van onze melkveehouderij en zuivelin dustrie haar bestaan. De Nederland se zuivelsektor is primair op zichzelf aangewezen als het gaat om de ver dediging van haar belangen'. 'De zuivelmarkt zal in 1988 eerder een wat gunstiger beeld te zien ge ven dan in het afgelopen jaar'. Deze verwachting uitte drs. Harm Schelhaas, voorzitter produktschap Zuivel, vorige week dinsdag in zijn nieuwjaarstoespraak tot het bestuur. Van een belangrijk herstel van de eksport naar landen buiten de EG is echter nog geen sprake. Hij rekent wel op een geleidelijke verhoging van het wereldmarkt- prijsnivo voor zuivelprodukten. Schelhaas schetste in grote lijnen het positief marktbeeld. De voor Neder land zeer belangrijke kaasmarkt biedt ook de komende jaren ruimte voor ekspansie, zowel binnen als buiten de EG. De konsumptiemelk- markt zal tenminste stabiel blijven, mede dankzij de voortdurende pro duktvernieuwing. Ook in 1988 kan weer een premie op produktie van rundvlees aan gevraagd worden. Deze geldt voor ten hoogste 50 mannelijke runderen (stieren en ossen) per kalenderjaar. De premie be draagt ƒ67,— per rund. Het is belangrijk de runderen op tijd aan te melden bij de distriktsbu- rohouder want bij de aanmelding verbindt u zich om de gemerkte en aangemelde runderen ten minste 3 maanden na de datum van aanmelding (d.i. de dag waarop het aanmeldingsformu lier door de distriktsburohouder voor ontvangst is afgetekend) op uw bedrijf aan te houden. Stelt u zich dus op tijd in verbin ding met de DBH om de oormer ken op te halen en u aan te melden!

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1988 | | pagina 5