Informatiecentrum Automatisering Akkerbouw van start 'De verschrikkelijke waarheid' Stichting Takorganisatie Akkerbouw Zeeland Midwinterflora 1988 GEZAMENLIJK PROJEKT TAZ EN LANDBOUWPRAKTIJKSCHOOL SCHOONDIJKE Diskussie gevolgen kernongeval De Takorganisatie Akkerbouw Zeeland (TAZ) kan in samenwerking met de Landbouwpraktijkschool te Schoondijke van start gaan met het informatiecentrum voor de automatisering in de akkerbouw. Door inpassing in het landelijk automatiseringsbeleid van de SIVAK (Stichting Informatieverzorging Akkerbouw) is het mogelijk gewor den een stimuleringssubsidie van het ministerie van Landbouw te krijgen. In het informatiecentrum zal men kennis kunnen nemen van de ver schillende mogelijkheden van auto matisering. Een projektmanager en een medewerker zullen in het info centrum werkzaam zijn. Zij zullen objektieve voorlichting geven over de mogelijke toepassingen van auto matisering op het akkerbouwbedrijf en de verdere ontwikkelingen op dit gebied. Het informatiecentrum is een gezamenlijk projekt van de TAZ en de Landbouwpraktijkschool. Het infocentrum zal worden gevestigd op de terreinen van de Landbouw praktijkschool. Daarnaast zijn verschillende andere organisaties nauw bij het projekt be trokken. De SIVAK, die zich richt op de landelijke koördinatie en sti mulering van de automatisering in de akkerbouw, de regionale land- bouworgansaties ZLM, CBTB en NCB, de rijkslandbouwvoorlich- tingsdienst, het landbouwonderwijs en de provinciale en gemeentelijke overheid. Ook zullen partikuliere or ganisaties (handel, banken, boek- houdburo's) bij het infocentrum worden betrokken. Vergadering uienstudieklub SLO ZB Op vrijdag 15 januari 1988 om 13.30 uur is er een vergadering in hotel 'Royal' te Wolphaartsdijk. De inlei ding zal worden verzorgd door de heer H. de Groot van Bejo Zaden. Hij zal het hebben over: 'Waarom selektie en waarom veredeling van plant en zaaiuien'. Vereniging voor bedrijfsvoorlichting "Schouwen-Duiveland" Op 16 januari 1988 zal er een actua liteitslezing worden gehouden door ing. W.J. in 't Veld in "Huis van Nassau" te Zierikzee. Aanvang: 20.00 uur. Ver. voor bedrijfsvoorlichting Schouwen-Duiveland De aktualiteitenlezing door ing. W.J. in 't Veld zal niet zoals gemeld op 16 januari plaatsvinden maar op 16 februari a.s. in het Huis van Nas sau te Zierikzee, vanaf 20.00 uur. Studiedag Rundveehouderij Op dinsdag 19 januari 1988 in restaurant 'Braakman' te Hoek. Aanvang: 13.00 uur. Thema: 'De huidige situatie van de veehouderij en de toekomstige ontwikkelingen in de veehouderij'. Sprekers zijn: ing. J. Zonderland, bedrijfstakdeskundi- ge bij het CR Tilburg over het on derwerp: 'Boeren met kwotum' en ing. J. Kruiskamp, ing. Veehouderij bij het CR Tilburg over het onder werp: 'Veehouderij in de toekomst'. Na de pauze is er gelegenheid tot een forumdiskussie, waarna de sluiting om 16.00 uur volgt. Algemene ledenvergadering CZAV Op vrijdag 22 januari 1988 zal om 13.30 uur de algemene ledenvergade ring van de CZAV worden gehou den. Op de agenda staat o.a. het voorstel tot wijzigen van de statuten en het huishoudelijk reglement. Be halve een toelichting van de direc teur op enkele actuele ontwikkelin gen zal ir. D. Luteijn spreken over: "Toekomstperspectief voor de land bouw in de negentiger jaren". Studiedag 'Biotechnologie' op maandag 25 januari 1988 te Axel om 13.30 uur Het Konsulentschap voor de Akker bouw en de Tuinbouw en de Stich ting ter Bevordering van het Land bouwkundig Onderzoek in Zeeuws- Vlaanderen organiseren een studie dag over 'Biotechnologie'. Ir. D. Luteijn, voorzitter van de Raad van Bestuur van Cebeco Handelsraad zal op deze bijeenkomst een inleiding verzorgen over het onderwerp: 'De betekenis van de biotechnologie voor de landbouwer en de primaire landbouwproduktie' en dr.ir. A.P.G. Kieboom, hoogleraar aan de Technische Universiteit Delft over het onderwerp: 'De betekenis van de biotechnologie bij de afzet en ver werking van agrarische produkten'. Na de pauze is er gelegenheid voor diskussie. In Lisse is het lente, tenminste in de veilinghal, want daar wordt de midwinterflora 1988 gehouden. Deze werd begin deze maand gehou den. Op de foto is te zien dat de voorjaarsbloemen op deze ten toonstelling al weer volop in bloei staan. De 24-jarige Bianca Struive toont hier enkele variëteiten tulpen. Regionaal voorlichtingscentrum Verwacht wordt, dat het infocen trum bezoekers zal krijgen vanuit de akkerbouw in Zuid-Nederland. Niettemin zal dit centrum een brede re uitstraling hebben gezien de rela ties met nationale organisaties en dé landelijke voorbeeldfunktie, die dit projekt heeft voor de akkerbouw. Wat komt er in het infocentrum te staan en wat gaat daar gebeuren? Het doel van het infocentrum is om de mogelijkheden van automatise ring, zowel managementsystemen als procesbesturing, optimaal te be nutten en de ontwikkeling op dit ge bied zo goed mogelijk te bevorde ren. Daartoe zal het infocentrum verschillende funkties moeten ver vullen: ondermeer een ekspositie-, een voorlichtings-, een demonstratie- en een scholingsfunk- tie. Er zullen een aantal bedrijfs- komputers worden opgesteld, waar op de verschillende akkerbouwpro gramma's kunnen worden gedraaid. Momenteel zijn er 5 van deze pro gramma's op de markt. In een af zonderlijke ruimte zullen leveran ciers de mogelijkheid krijgen om hun eigen produkten te eksposeren. Daarnaast zullen allerlei zaken, die aan automatisering verwant zijn, in het infocentrum staan. Er valt te denken aan het bedrijfsregistratie- systeem van de Accountantsunie ZLM, het teeltevaluatieprogramma van de suikerindustrie en automati- seringsprojekten, zoals het VITAK- projekt en het Teeltbegeleidings systeem Suikerbieten. Ook zal er het nodige materiaal op het gebied van procesbesturing staan. Dit betreft meet- en regelapparatuur (spuitmo- nitoren, verliesindikatoren op maai dorsers en trekkerkontroleappara- tuur) en bewaartechniek (bewaar- komputer). Van al deze zaken zal de bezoeker van het infocentrum ken nis kunnen nemen. Dit kan in groepsverband, maar ook indivi dueel. Om aan de ekspositiefunktie recht te kunnen doen, zullen er in formatiebulletins, wandborden en videobanden zijn. De objektieve voorlichting zal wor den verzorgd door de projektmana ger en zijn medewerker. Tevens zul len zij in georganiseerd verband de monstraties geven. Ook zal er scho ling en instruktie worden verzorgd voor leerlingen van de Praktijk school, werkende in de landbouw, voorlichters en andere geïnteres- seerdem. Andere aktiviteiten De aktiviteiten zullen zich niet be perken binnen het informatiecen trum. Het is de bedoeling om in de regio verschillende groepen op te zetten: oriëntatiegroepen, gebrui kersgroepen vergelij kingsgroepen en één of meer groepen, die zich be zighouden met de automatiserings ontwikkeling. De aktiviteiten bin nen en buiten het infocentrum zullen veel en belangrijke ervaringen ople veren, die weer gebruikt kunnen worden voor de verdere ontwikke ling van de automatisering in de ak kerbouw. Wanneer start Op korte termijn zal de verdere in vulling van de organisatie plaats gaan vinden. Ook zullen er een pro jektmanager en een assistent worden aangetrokken. Wat het materiaal be treft is er al het een en ander op de Praktijkschool aanwezig op het ge bied van procesbesturing. Het ma- nagementgedeelte zal zo spoedig mogelijk worden aangeschaft, even als het benodigde materiaal voor ekspositie en voorlichting. Zodoende verwachten TAZ en Prak tijkschool dat er over niet al te lange termijn een infocentrum in Schoon dijke zal zijn, dat een groot aantal belangstellenden kan voorzien van objektieve en deskundige informatie op het gebied van de automatisering in de akkerbouw en alles wat daar nauw mee samenhangt. Op maandag 25 januari 1988 organi seert de Werkgroep Kernenergie Zeeuws-Vlaanderen een fo- rum/diskussie-avond over "Gevolg van een kernongeval voor de land bouw en voedselvoorziening". Twee inleiders zullen op de avond aanwe zig zijn. Eerst zal drs. H. Mol de vi sie op het onderwerp geven vanuit het ministerie van Landbouw en Visserij. Vervolgens zal dr. L. Reijnders de vi sie geven vanuit de milieu organisaties. Plaats van handeling is gemeenschaps centrum "Den Dullaert", Sportlaan 14 te Hulst (grote zaal). De zaal is open vanaf half 8. Na de inleidingen die om 8 uur beginnen, is er gelegen heid voor vragen uit/diskussie met de zaal. Omdat binnenkort de beslissing geno men zal worden tot het al dan niet bouwen van nieuwe kerncentrales in Nederland (en België) en omdat in de diskussie daarover de voedselvoorzie ning een belangrijke rol speelt, is het van belang dat zoveel mogelijk be langhebbenden (boeren, tuinders, vis sers) op deze diskussie-avond aanwezig zijn. Voor meer inf. drs. A. Huijsmans te St. Jansteen, tel. 01143-296 (privé) of 01140-14084 (werk). Telersvergadering NAK Rivieren-Delta-Nederland De Keuringsdienst Rivieren-Delta- Nederland van de NAK organiseert weer haar telersvergaderingen. Deze vinden plaats op donderdag 28 ja nuari te Kruisland, aanvang 10.00 uur, in* café Koch (tel. 01673-2435) en op donderdag 4 februari te Goes, aanvang 14.00 uur, te hotel Goes (tel. 01100 - 31510). Naast een terug blik op de teelt van diverse gewassen zal ir. H. v.d. Haar, hoofd afd. poot- aardappelen van de NAK te Ede, ingaan op de keuring en bakterie- ziekten bij pootaardappelen. Algemene ledenvergadering Vekabo Zeeuws-Vlaanderen Op donderdag 28 januari houdt de Ver. Kamperen bij de Boer Zeeuws- Vlaanderen haar algemene ledenver gadering in "Du Commerce" te Cad- zand. Aanvang 19.30 uur. De heer De Vries zal spreken over het rekreatie- beleid van de gemeente. De heer Van der Lijke (ambtenaar in de gemeente Oostburg) zal uitleg geven over ruim telijke ordening en planologie. Na af loop gelegenheid tot vragen en diskussie. Boeken kopen is een goede ge woonte. Dat doe ik ook regelma tig. De kasten op je studeerka mer gaan er professioneel van uit zien. Maar dan komt het: je moet ook lezen. Een werkkring zonder ATV en enkele tijdrovende hob bies en baantjes staan op gespan nen voet met de behoefte om de leeshonger te stillen. Gelukkig waren daar de feestdagen. Enke le nog ongelezen aanschaffingen uit 1987 heb ik kunnen afwerken. Ik wil u deelgenoot maken van enkele wijsheden uit een ervan. Het gaat om 'The terrible truth about lawyers' (De verschrikke lijke waarheid over juristen) van Mark H. McCormack, een voor malig advocaat en thans een groot Amerikaans zakenman. Een boek dat menige juridische collega met gekramde tenen zal le zen. Het aanzien dat de juridische beroepsuitoefening geniet wordt teruggebracht tot normale pro porties. Het boek is weliswaar geënt op de Amerikaanse situatie maar bevat ook nuttige wenken die ons in 1988 van pas kunnen komen. De harde noten die door McCor mack over de (Amerikaanse) ad vocaten worden gekraakt zal ik niet citeren; het zou uw nachtrust maar bederven. Hij formuleert een paar vragen die iedereen zich bij juridische kwesties zou moeten stellen: - vraagt een probleem echt om een juridische oplossing, kan een onderhandeling of een zakelijke manoeuvre niet veel eerder de aangewezen weg betekenen? - als men wil procederen is er dan een redelijke kans op sukses, kan de tegenpartij wel betalen als er gewonnen wordt. Is de zaak wel zo principieel dat men zich niet kan veroorloven om niet te pro cederen? - als er gedreigd wordt met een procedure is er dan een eervolle weg om te schikken of de tegen partij over te halen de zaak te la ten rusten? - als men de keuze heeft om een proces te beginnen is dan het net to resultaat gerekend in tijd, geld, woede, verstoorde ge moedsrust en geruineerde ver houdingen, voordeliger dan bij voorbeeld helemaal niets doen? Vast staat dat uitspraken als 'we zullen wel eens zien wie er gelijk heeft' en 'we gaan desnoods door tot de Kroon' vaak ten grondslag liggen aan veel frustraties en ho ge kosten. Over kosten gesproken. Vaak wordt geklaagd over hoge juridi sche honoraria en kosten. Dat gebeurt dan aan de borreltafel en tijdens vergaderingen en recep ties. Dat helpt niet. In de juridi sche. professie wordt soms gespe culeerd op de onwetendheid van de kliënt en zijn gêne voor die onwetendheid uit te komen. In zo'n sfeer wordt niet recht op de man af gesproken over wat het allemaal gaat kosten en vooral waarom het zoveel is. Specifikaties McCormack adviseert zijn lezers - en ik sluit me daar graag bij aan - om als klant van een juridisch raadsman altijd om een gedetail leerde rekening (maandelijks) te vragen en te informeren wie er aan zijn zaak werken, hoe lang het duurt en waarom welke kosten worden gemaakt; een aannemer wordt óók gevraagd zijn werkzaamheden te specifice ren in manuren en materialen. Als besluit van deze beschouwing kunnen we het juridische werk vergelijken met de agrarische praktijk van de toepassing van bestrijdingsmiddelen. Er moet gekeken worden naar de werking van het middel, hoeveel is er no dig, wat kost het, is.een duurder middel beter, is een goedkoper middel goed genoeg, gebruiken we middelen ter bescherming vooraf of ter bestrijding achteraf en wat gebeurt er als we helemaal niets doen. Ik wens u een goed jaar zonder procedures! mr.ir. J. Huisman Vrijdag 15 januari 1988

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1988 | | pagina 4