Veldboon een alternatief bij verruiming van het bouwplan Bewaar dit nummer Het verheugt ons U traditiegetrouw weer een rassennummer aan te kunnen bieden. Wij hopen dat de informatie U een steun kan zijn bij de beslissingen die t.a.v. de gewassenkeuze en de te telen rassen moeten worden genomen. Bewaart U dit nummer; het kan U in de nabije toekomst nog goed van pas komen. Dank aan allen die aan de totstandkoming van dit rassennummer hebben meegewerkt! DE REDAK TIE. In tegenstelling tot veel andere gewassen zijn de opbrengst en kwali teit van de veldbonen dit jaar goed. De opbrengst ligt met 5.500 kg per ha op het meerjarig landelijk gemiddelde. Onderzoek en ervaring leren, dat koele- en vochtige weersomstandigheden kunnen leiden tot zeer hoge opbrengsten. Het areaal breidde zich met maar liefst 76 uit van 5.800 ha vorig jaar naar 10.200 ha dit jaar. Veldbonen kun nen zowel op lichte-, als op zware grondsoorten worden verbouwd. Bepalend voor het welslagen van de teelt zijn een goede bodemstruk- tuur, bodemgezondheid en goede vochtvoorziening. Met name tijdens en na de bloei kan een ogenschijnlijk geringe droogteschade funest zijn. Voor een goede bodemgezondheid mogen zowel erwten als tuin en veldbonen niet vaker dan één keer in de 6 jaar op hetzelfde perceel terugkomen. Dit vanwege peulvrucht-specifieke schimmels en aaltjes, maar ook de algemeen voorkomende pathogenen, zoals rattekeutel- ziekte, Verticillium en op zand wortelknobbelaaltjes. Rassenbijlage Op kleigrond is de bodemstruktuur kort na de winter vaak het beste. Me nig teler maakt hier dankbaar gebruik van door zo mogelijk over de vorst te zaaien. Eind februari en de eerste da gen van maart werd in het zuidwesten reeds 20van de bonen gezaaid. De kiemtemperatuur bedraagt slechts 1°C, zodat vrij spoedig de kieming op gang kwam. Door flinke nacht vorst op 13 en 14 maart is plaatselijk gewasschade opgetreden. Deze scha de liet zich aanvankelijk vrij ernstig aanzien, doordat ook 300 kg per ha méér opbrachten dan de april-zaai. De interesse om land klaar te maken en te zaaien in één werkgang neemt sterk toe. Extra sporen worden hier door voorkomen, zodat de struktuur van de grond optimaal blijft. Voor waarde is wel, dat voldoende vlak is geploegd, inklusief geren en aanslui tingen met kopakkers. Een ongelijke ligging kan direkt na het ploegen, dan wel in de winter, worden gekorri- geerd. De ervaringen met het systeem klaarmaken en zaaien in één werk gang zijn goed. Niet aangedreven werktuigen behouden hierbij beter een goede bodemstruktuur dan de ro tor kopegge. Deze laatste geeft op be werkingsdiepte nogal eens versmering, dus struktuurbederf. Bemesting Goed ontwikkelde-, gezonde stikstofknolletjes kunnen 200 a 300 kg stikstof per ha vastleggen. Een goe de bodemstruktuur is bevorderlijk voor de ontwikkeling van de stikstofknolletjes. Aktieve knolletjes zijn te herkennen aan de inwendige rode kleur. Voor een goede begin- ontwikkeling van het gewas wordt soms 30 a 40 kg N gegeven; in de meeste gevallen is dit zelfs niet nodig. Veldbonen nemen moeilijk fosfaat op en kunnen sterk reageren op een fos- faatbemestng. Op zandgrond is vrij wel steeds een fosfaat-rijenbemesting nodig, op kleigrond alleen bij lage Pw-cijfers 20 of minder). De hoogte van de P- en K-bemesting is geheel afhankelijk van de be mestingstoestand van de grond. Laat daarom voor een ekonomisch optima le bemesting Uw percelen elke 4a 5 jaar onderzoeken. Zaaien Veldbonen worden algemeen gezaaid met precisie-zaaimachines. Voordeel hiervan is een betere verdeling in de rij alsmede een gelijkmatige zaaidiep- te. De ervaringen van dit jaar leren, dat pneumatische machines met over- druksysteem het ideaalbeeld het bes te benaderen. Een zaaidiepte van 4 a 5 cm bleek ook in 1987 nodig om schade door eenden en fazanten te voorkomen. Rassenkeuze Alfred was reeds op de Rassenlijst voor Landbouwgewassen geplaatst, Victor is dit jaar voor het eerst opge nomen. Alfred geeft goede op brengsten. Heeft lang, vrij stevig stro. Is weinig vatbaar voor chocoladevlek- kenziekte en nogal vatbaar voor top- vergeling. Heeft een hoge peulaanzetting. Victor heeft zeer goe de opbrengsten gegeven. Het stro is vrij lang en vrij stevig tot stevig. Het werd weinig door chocoladevlekken- ziekte en middelmatig door topverge- ling aangetast. Heeft een vrij hoge peulaanzetting. Beide rassen zijn bontbloeiend en hebben een hoog gehalte aan tanni- nen. Er wordt in de veredeling ge werkt aan witbloeiende rassen, die een lager tannine-gehalte en daardoor een betere voederwaarde hebben. Een witbloeiend ras dat in de RIVRO- voorbeproeving is onderzocht gaf een zeer goede opbrengst. Standdichtheid De plantaantallen varieerden van 18 tot 26 stuks per m2 bij 50 cm rij afstand, dus 9 tot 13 planten per strekkende meter. Voor lichte gron den is het advies 20 a 22 planten per m2, voor zware gronden 25 plan ten per m2. Het onderzoek loopt door tot 30 en méér planten per m2. Voor alsnog is er geen reden om van het huidige advies af te wijken. Door de natte zomer werden de ge wassen erg lang en massaal. Gewas sen van 2 meter lengte en méér kwamen regelmatig voor. Legering bleef niet uit. Desondanks vielen de problemen bij de oogst toch weer mee. In het zuidwesten wordt ook wel ge zaaid op een rijafstand van 37,5 cm. Dit levert een wat betere puntenver deling op. Het gewas sluit eerder, zo dat meer onkruidonderdrukking wordt verkregen. De méér-opbrengst Is gemiddeld 150 a 200 kg per ha. Om echter goed te kunnen schoffelen kie zen de meeste telers voor 50 cm rij afstand. Schoffelen biedt een zeer goede aanvulling op de chemische on- kruidbestrijding. Bij een gewasleng te van 50 cm wordt met succes aanaardend gewerkt. Als bodemher biciden worden Bladex, Camparol en Campagard gebruikt. De resultaten met deze middelen zijn goed tot zeer goed. Bespuitingen over het gewas met Basagran gaven soms gewasscha de. Goede ervaringen zijn ook opge daan met onderbladbespuiting. Ziekten en plagen De bladrandkever kwam vroeg en massaal voor. Niet zelden werden Tegen kiem- en bodemschimmels wordt het zaad met thiram behan deld. Een aanvullende behandeling te gen voet- en vlekkenziekte (Phoma, Ascochyta) is mogelijk met benomyl of carbendazim. Tegen de bladrand kever ligt een zaadbehandeling voor de nabije toekomst in het verschiet. De proeven hiermee zijn overduide lijk. Het wachten is slechts op toela ting van de middelen. Bij de zaadteelt verdienen valse meel dauw en stengelaaltjes alle aandacht. Stengelaaltjes gaan met het zaaizaad over en kunnen zich op veldbonen sterk vermeerderen. De rassenkeuze beperkte zich vorig jaar tot één ras, namelijk Alfred. Het nieuwe ras Vic tor (Cebeco 7406) wordt in de rassen- lijst voor 1988 opgenomen. 2 Behalve het ras Alfred is nu ook Vic tor op de Rassenlijst opgenomen. Als plantdichtheid wordt voor zware gronden 25 en voor lichte gronden 20 a 22 planten per m2 geadviseerd hiertegen 2 tot 3 bespuitingen uitge voerd. De beste resultaten werden be haald bij zonnig weer en temperaturen van 15°C of méér als de kever zich tegoed doet aan de malse blaadjes. Vreterij aan de bladranden is voor het gewas geen probleem. De werkelijke schade richten de larven aan wanneer ze de stikstofknolletjes uitvreten. In vrijwel alle percelen kwamen en kele viruszieke planten voor. Schade van betekenis is er dit jaar niet ge weest. Wel kwam algemeen zuigscha- de voor door de zwarte bonenluis, zodat 1 a 2 bespuitingen hiertegen zijn uitgevoerd. Botrytis-aantasting kwam veelvuldig voor; men was bevreesd voor de cho- coladevlekkenziekte (Botrytis fabae). Onderzoek bij de PD wees uit, dat het vrij onschuldige Botrytis-soorten be trof. Mede gezien de weersomstandig heden besloot 75% van de telers één-, of meerdere bespuitingen uit te voe ren. Berekening achteraf leert, dat een éénmalige bespuiting gemiddeld 100,netto voordeel heeft opgele verd. Twee bespuitingen brachten soms net hun geld op, drie bespuitin gen waren steeds te duur. Zineb gaf een beter rendement dan Ronilan of Rovral. Verticillium Dahliae Deze schimmel veroorzaakt de zoge naamde verwelkingsziekte en treedt op in vrijwel alle akkerbouwgewas sen, behalve in granen en grassen. Aangetaste planten vertonen een één zijdige zwartverkleuring aan de sten gel. Deze verzwakt en sterft vroegtijdig af. Kweekbedrijven trach ten hiertegen in de nieuwe rassen re sistentie in te bouwen. Het grote belang hiervan mag blijken uit de re sultaten van de meerjarige proeven op "De Schreef". Bouwplannen met droge erwten of veldbonen leveren ge middeld 6% minder opbrengst op bij Bintje-aardappelen Bij het ras Alpha is dit nadelige ver schil niet aanwezig. Zolang Bintje het meest geteelde ras in kleigebieden blijft, zullen we hiermee rekening moeten houden. Uitgaande van 45 ton verkoopbaar a 18 ct betekent de ze 6% maar liefst 500,minder saldo per ha. Feitelijk betekent dit, dat het saldo van erwten of veldbo nen met 500,moet worden verlaagd. Oogst De oogst, welke zo wat de gehele maand september duurde, vond plaats onder redelijke weersomstan digheden. Veldbonen rijpen langzaam af, waardoor vaak toch te vroeg wordt geoogst. Het vochtgehalte va- Veldbonen kg-opbrengst 5.500 prijs inkl. BTW 0,70 stro geldelijke opbrengst 3.850 toegerekende kosten 1.115 saldo e.m. 2.735 e.m. eigen mechanisatie rieerde van 18 tot 28%. Belangrijk is het om te wachten met de oogst, tot dat het gehele gewas inklusief stengels voldoende zwart verkleurd is. Dan pas ligt het vochtgehalte op een rede lijk niveau van circa 20% of minder. Dit jaar bleven veel stengels nog lang groen, hetgeen een probleem vormt bij de oogst. Ook percelen met on kruid zijn moeilijk oogstbaar. Schot of korreluitval vormde geen pro bleem. Door het hoge vochtgehalte kunnen de droogkosten zwaar op het saldo gaan drukken. Menig teler droogde daarom zelf en bereikte hier mee een besparing van 300,a 400,per ha. Extra werk wordt op deze wijze goed betaald. Saldo De opbrengsten kunnen per jaar en per bedrijf sterk uiteenlopen. Gemid deld ligt het saldo van tarwe en gerst iets hoger dan van veldbonen of erw ten. Opbrengsten en kosten van het eigen bedrijf geven per situatie na tuurlijk het beste beeld. ing. J. Liebregts (bedrijfsvoorlichter akkerbouw) Dr. erwten Brouwgerst Wintertarwe 5.100 6.200 8.300 0,73 0,50 0,45 290 320 360 ƒ4.015 3.420 ƒ4.095 1.280 560 ƒ1.200 2.735 2.860 2.895

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1988 | | pagina 26