Idllll" 611 De rust is schijn Winter in de war f ^SÖS tl-CL Doet wel en vreest niemand zuidelijke landbouw maatschappij Recht verzekeringen zlm Regeer en beslis! (\09Cn VRIJDAG 15 JANUARI 1988 I ffl 0^ BA 76e JAARGANG NO. 3908 tuinbouwblad De winter is behoorlijk van streek, lijkt het wel. Het hek staat stevig op de dam, en in plaats dat het zich zwart aftekent in een mooi sneeuwlandschap spiegelt het zich in een rimpelloos wateroppervlak. De schaat sen kunnen vooralsnog in het vet blijven, tenzij men zich alvast in het klunen zou willen bekwamen... 't Is buiten, op het land, stil. Wat wil je, 't is winter en dan zijn de aktiviteiten van de akkerbouwer niet op zijn hevigst. Ook de veehouder kan op 't land weinig of niets doen. De plannen voor het nieuwe jaar zijn in tussen wel zover klaar dat er in de teeltplannen voor '88 geen grote wijzigingen meer zullen worden aange bracht. Toch is die rust maar schijn, want de boer maakt zich grote zorgen waardoor hij zijn rust ternauwernood in bedwang kan houden. Zijn onrust geldt de perspektie- ven voor dit jaar en de komende jaren. Het zijn de voor uitzichten voor het heden maar ook voor de toekomst die hem benauwen. En het zijn met name deze som bere en onzekere vooruitzichten die de boer onrustig stemmen, 't Is niet de gewone voorjaarsdrift om het land op te gaan, nee, het zijn de zorgen die de bewer kers van onze grond bezighouden. Dat is niet niets; dat overkomt een boer zomaar niet. Voelt hij zich bij dit alles in de steek gelaten? Eigenlijk wel! Waar onze samenleving vroeger prat ging op haar landbouw, daar zien wij nu dat het getij zich tegen ons keert. We waren er trots op dat we het zo goed deden en dat de landbouw in Nederland de eerste plaats op de exportbalans had veroverd voor het aardgas. Die prestatie levert de landbouw nog steeds. Maar moet je de koppen in de kranten nu eens lezen: "Japan wil in GATT geleidelijke afschaffing subsidies landbouwex- port", "Andriessen wil 900.000 ha braak leggen", "Nederlandse boer sterker afgeremd dan in lidstaten", "Groninger boeren verkeren in nood", "Roep Braks tot de orde" enz. enz. Toch ook nog - hoe is het mogelijk zou je haast zeggen - een paar zwaluwen; "EG boter berg dit jaar weg", "Verenigde markt in 1992 biedt nieuwe kansen", "Boomkwekers tevreden". Hoe moet het nu? Zonder hulp zal het niet gaan. Het zal de Nederlandse regering duidelijk moeten wor den dat de slag om het behoud van de Nederlandse landbouw niet budgettair neutraal zal kunnen verlopen. Bovenstaande spreuk staat op de eeuwenoude gevelsteen van het raadhuisje op de Ring te Dreischor. Wanneer wij deze spreuk in 1988 als leidraad nemen bij ons handelen, zal het zeker een goed jaar worden. Velen, die nadenken over wat écht belangrijk in het leven is, zullen goede voornemens hebben. Goede plannen zijn een voorwaarde voor succes. De uitvoering ervan is een "must". Ik denk dat we het geluk in de eerste plaats bij ons zelf moeten zoeken. Wanneer wij gelukkig zijn kunnen wij dit doorgeven binnen ons gezin, vrienden en relaties. Ge luk kan evenwel verstoord worden door een van buiten komend onheil, zoals dat in verzekeringsjargon zo mooi heet. Wanneer de schade zuiver materieel is behoeft men niet ongelukkig te zijn. De verzekering dekt (meestal) de schade. Anders is het wanneer er immateriële schade is. Menselijk leed is immers niet te vergoeden. Smartegeld dat soms wordt uitgekeerd heelt geen leed maar kan mo gelijkheden scheppen nieuwe wegen naar geluk beter be gaanbaar te maken. Ik hoop dat u het geluk zult behou den en -voor het geval u nog niet gelukkig bent- dat u het snel zult (weder-)vinden. Jean-Paul Sartre heeft gezegd: "De mens is alleen datge ne wat hij van zichzelf maakt". Laten we er iets moois van maken in 1988! H. Doeleman Hzn Dat moet natuurlijk een overwogen en effektieve sti mulering worden: "Nederlandse agrariërs zijn en blij ven verstandige mensen en zij zouden het zeer onverstandig vinden wanneer geld in een bodemloze put werd gegooid. En er zijn in ons land toch meer be drijfstakken geholpen die door moeilijke tijden moesten worden geloodst. Waarom zou onze landbouw daar dan geen recht op hebben? Een hardwerkend (zo hard zelfs, dat we daardoor in de narigheid komen) deel van onze bevolking moet weer verder en de moeilijke jaren van nu moeten worden overbrugd. Het is eigenlijk onbegrijpelijk dat binnen de EG geen be reidheid gevonden kan worden om overschotten te gaan verwerken tot ethanol. Wat zouden we dan veel vliegen in één klap slaan; een vervanger voor onze ener gie (die niet onuitputtelijk is), werkgelegenheid in een nieuwe industrie, een bijdrage tegen de verzuring, geen subsidie meer om aktiviteiten in te perken (want braak- liggen bijvoorbeeld betekent in wezen minder akti- teiten van de boer) en een platteland in stand houden dat verzorgd blijft! Je zou haast zeggen, wat wil je nog meer anno 1988! Een academicus zou op zoveel (po sitieve) zaken cum laude kunnen promoveren en bin nen de Europese Gemeenschap krijgt dit middel nota bene onvoldoende steun. Intussen zitten we toch met dat gebrek aan rust dat het boerengezin nodig heeft om zijn jaar goed voor te kunnen bereiden. En die rust is er onvoldoende want zoals reeds gesteld, zij wordt geweld aangedaan door de onzekerheid van zijn bestaan. Aan deze ongewenste situatie moet een eind komen. De standsorganisaties hebben de taak al les te doen wat in een demokratie gedaan kan en wat gedaan mag worden. Het water staat de gezinnen op de bedrijven tot aan de lippen. Dat is bij de laatste hoofdbestuursvergadering nog eens duidelijk gebleken. Regering regeer en beslis snel! Dat is op dit moment het minste wat we moeten vragen. Of de rust dan weerkeert? We zullen het voorshands hopen. Toch draait alles weer door, want na deze moeilijke periode komen er weer betere. Ook de boer moet dus zorgen dat hij de ontwikkeling binnen zijn vakgebied goed in de gaten houdt. De RAI biedt hem de gelegenheid om zich te oriënteren omtrent wat er zoal te koop is en wel ke ontwikkelingen gaande zijn. Of we kunnen en wil len kopen is een andere zaak. Stilstand betekent achteruitgang en dat moeten we ons in januari 1988 goed realiseren! A.H. Munters

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1988 | | pagina 1