VOO It m: VI'OIIW Er is meer dan ik zie I k rubriek Aardappelen I Puzzel Kerstavond Plattelandsvrouwen afd. Schore 6 4 A 4 W 4 Voor fruitteeltvrouwen onder redaktie van de Redaktiekommis- sie Bond van Plattelandsvrouwen voor Zeeland en Brabant Redaktieadres: Mevr. P. J. de Rooy-Janse M.A. Postbus 42, 4424 ZG Wemeldinge. 'Er is meer dan ik zie' is de boeiende titel van een boekje van de hand van ds. D.A. Werner. Een gedicht uit dat boek nemen we in dit stuk op. Nu de lichtjes in de kerstbomen zijn gedoofd en de oliebollengeur uit de keukens is verdwenen, proberen we weer een beetje het gewone patroon te volgen. Toch blijft er altijd iets over en dat is dan datgene wat 'ik niet zie'. Het zijn niet alleen de dennenaalden die we soms na weken nog vinden en ook niet de kleine en grote vlekken van kaarsvet die je eigenlijk niet zag maar die er toch wel zijn. Zoals de vreugde in de ogen van een ander die op een zeker moment weer een licht puntje ziet of de machteloosheid van ons allen als we denken aan de ont voerde Heijn. Wat gaan hij en de zij nen door een diep dal van ellende. Zien doe je het niet maar wel weten en niet begrijpen hoe iemand dat een ander kan en durft aandoen. Angst is hierbij voor velen de grote metgezel. Iemand die iets echt weet en het durft te melden wat overkomt die dan. Waarom werd het niet eer der aangegeven? Speelt de angst voor de gevolgen zo'n grote rol of zien de meeste mensen niet wat er bij de buren gebeurt? Regio Informatiebijeenkomsten gemeentelijk bestemmingsplannen De eerste bijeenkomst waarin per re gio gemeentelijke bestemmingsplan nen worden besproken zal worden gehouden in 'De Korenbeurs' te Kortgene op 25 januari a.s., aanvang 20.00 uur. Opgave bij mevrouw Timmerman-Aarnoutse, tel. 01192-1432. Verdere data komen in een volgend ZLM-blad. Er is een lied Er is een lied, dat niemand zin gen kan zo hoog van toon zo moeilijk is de wijs zo kostbaar is de waarde. Alleen de engelen zongen toen ervan voor hen was het gewoon ze dachten: Kyrie eleis geeft vrede, Heer, op aarde. Maar alle mensen dachten er het hunne van ze dachten aan hun loon ze gingen veel op reis verknoeiden zelf hun aarde. Er was een lied: men hoorde wel er van zo hoog van toon je raakt zó van de wijs vrede: in de hemel of op aarde? Je kan dan vragen: wat komt er nu dan van? Het was een lied van vrede op de aarde: een lied, dat niemand zingen kan. Uit "Er is meer dan ik zie" ds. D.A. Werner Het einde van het jaar lijkt in verha len die dan worden gelezen wat erg sentimenteel en als het er al te dik opligt leggen we het snel weg. Toch is de wisseling van jaar voor velen een periode waarop teruggekeken wordt. Terwijl je bezig bent denk je dat de dagen gewoon door je handen wegvloeiden en dat er weinig terecht kwam van dat wat je wilde. Maar dan op het wisselen kijk je om en vooruit en zie je nieuwe dingen. Naast ons dagelijks brood is er in ons land geen voedingsmiddel te bedenken dat zo algemeen en po pulair is als de aardappel. De aardappel is eenvoudig ondenk baar geworden bij al onze warme maaltijden, hetzij volledig hetzij gedeeltelijk. Deze zo populaire knol, die zijn oorsprong vond in Zuid-Amerika, begon in de loop van de 18e eeuw ons volksvoedsel te worden! Eerst dacht men dat het loof moest worden gegeten, dat pakte echter anders uit. We weten in middels dat tussen toen en nu de ze knol enigszins veranderd is, en dat er nu vele rassen gekweekt worden! Ook in de bereidingswij ze is in de achter ons liggende ja ren veel veranderd. Zeker in de restaurants waar de aardappel een zeer belangrijke plaats inneemt in het dagelijks menu. Ze worden er dan ook veel verwerkt, niet alleen als frites, maar meer als bijvoor beeld puree, gekookt in de schil, gepoft, gevuld, gebakken, ge schaafd (rösti) enz. enz. Bovendien is de aardappel zeer voedzaam, licht verteerbaar en zeer neutraal van smaak waardoor de aardappel nooit verveelt hoe vaak men ze ook eet. Daarom hier een heerlijke aardap pelschotel. Voor vier personen hebben we het volgende nodig: l'/2 kg aardappelen: niet te gaar gekookt in water met wat zout. Laat ze afkoelen en snij ze in re delijk dikke plakken. 1 kleine ge raspte ui, 4 tomaten in plakjes gesneden, paneermeel, 50 gram boter en meng 300 gram oude ge raspte kaas met 50 gram in reep jes gesneden gekookte ham plus 1/4 theelepel nootmuskaat, 1/4 theelepel strooiaroma, 1/4 theele pel bieslook. Bereid de schotel als volgt: Bedek de bodem van een goed met boter ingesmeerde vuurvaste oven schotel met de helft van de gesne den aardappels. Hier bovenop 2 van de 4 gesneden tomaten met wat geraspte ui. De helft van de kaas ham kruiden-mix. Herhaal het bovenstaande nogmaals en dek nu de schotel af met paneermeel en hier en daar een kluitje boter. Bak het gerecht, in de oven (20 a 25 min.) mooi bruin. Serveer als garnituur hierbij: wit lofsalade, ijsbergsla, Chinese kool (gestoofd) of kleine spruitjes. M.A. van der Vliet Vestdijk Bij het omkijken kwamen we terug bij de geweldige bijeenkomst van de Kulturele Kommissie. De heer Visser besprak zijn (inmiddels uitgekomeft) biografie over Simon Vestdijk. De tot de laatste stoel bezette zaal in 'De Vroone' te Kapelle luisterde vol aan dacht en volgde het leven van Simon Vestdijk van begin tot einde. We stonden in de straat waar hij gebo ren werd en zagen hem als het ware opgroeien. We beleefden zijn jon gensdromen en vriendschappen met meisjes en met jongens. Elke periode vond in een van de boeken een plaats. Hoewel de namen werden veranderd kwamen de personen via de studie van de heer Visser tot le ven. De drang tot schrijven maakte wel dat de gevolgde studie medicij nen sterk op de achtergrond kwam. In de eerste jaren was Vestdijk als waarnemer in verschillende artsen praktijken werkzaam als de artsen met vakantie of ziek waren. Dit was een noodzaak omdat hij in de begin jaren niet van zijn pen kon leven. Later ging dat wel en kreeg hij ook steun v^h anderen. Na een inleiding als deze gaan de leeskringen opnieuw een boek van Vestdijk lezen en dan komt er veel meer tot leven dan eerst het geval was. Kennen is een groot woord» maar de schrijver is de aanwezigen wel nader gekomen. De gelegenheid tot vragenstellen gaf nog een ekstra stuk aan de inleiding hetgeen voor de inleider bewijs was dat er met grote interesse geluisterd was maar ook dat velen boeken van deze schrijver kenden en daarvan meer in dptail wilden horen. De biografie is een heel dik boek vol met bijzonder heden over dit unieke schrijvers leven. Het is geen ontspanningslek- tuur maar de geïnteresseerde lezer zal er veel in vinden voor beter ver staan van de boeken van Simon Vestdijk. Vooruit, nu naar 1988 Een van de eerste plannen die we op tafel krijgen is de ekskursie van de kulturele kommissie: 10 maart a.s. wordt een bezoek gebracht aan het Joods Historisch museum in Am sterdam. Alle inlichtingen over op geven, instapplaatsen voor de bus, kosten enz. zijn bekend bij de afde- lingssekretaresse. Misschien komen ze op de eerstvolgende convocatie en anders: even bellen! Het Joods Historisch Museum, aan het Jonas Daniël Meijerplein heeft binnen haar muren vier uit de zeven tiende en achttiende eeuw stammen de synagogen. Deze vier synagogen, twee grote en twee kleine worden nu onderling verbonden door loopbrug gen. De rondleiding zal de be zoeksters langs alle vier leiden. Er is vanzelf nog veel meer te zien zoals een met glas overdekt steegje, de Sjoelgass, tussen de synagogen die naar de Kosjere koffieshop voert. In de koffieshop kan men specialiteiten uit de Joodse keuken gebruiken. Gedurende de rondleiding door het museum zal via de tentoongestelde voorwerpen en delen van oude ge schriften enz. uitleg worden gegeven van de gebruiken zoals deze reeds eeuwenlang in het Joodse gezin in ere worden gehouden. De achter grond van de Joodse kuituur en historie krijgt de aandacht maar ook de kunst heeft een plaats gekregen. Indrukwekkend is de aandacht op de Jodenvervolging die de bezoekers niet met een naar gevoel laat gaan, maar kans ziet dit op een menselijke en objektieve wijze te tonen. Ook de plaats van de vrouw in het Joden dom is onderdeel in de rondleiding. De achtergronden van de Joodse feestdagen zal een interessant stuk van de inleiding vormen. Zover ons bekend zijn alleen in Praag en Buda- 1 2 3 4 5 6 20 2 3 4 7 8 9 10 TT" |7 19 I 1 "ir I A 17 16 15 14 13 7^™ 11 Eerst dienen van boven naar beneden elf woorden van zeven letters te wor den ingevuld. Vervolgens dienen de letters in een vakje met een pijltje te worden overgebracht naar de rand van de puzzel. Bij juiste invulling ont staat op deze rand - van 1 tot en met 20 - de naam van een beroep. Om de invulling van de woorden wat te vereenvoudigen, is van ieder in te vullen woord een anagram gegeven. Dat wil zeggen, dat uit de letters van het gevraagde woord een ander woord is gevormd. Deze anagrammen staan in willekeurige volgorde. 1. kostgeld; 2. plaatsbepaling; 3. he vige windhoos; 4. grote marmeren knikker; 5. poortwachter; 6. iedere keer; 7. commentator; 8. wijnstok; 9. uiting van verzet; 10. trompet; 11. koeioneren. De anagrammen zijn: ACOLIET - DOORNAT - DWIN GER - GENEREN - KLETSEN - KORALEN - PIERROT - SPIONNE - SPOTTER - STILAAN - UITERST. pest musea als dit te vinden en het is heel bijzonder om de ceremoniële voorwerpen te mogen aanschouwen. We rekenen op grote deelname en indien de groep te groot is zijn er twee programma's. Het is de bedoe ling v.m. in het museum te vertoeven en n.m. een wandeling, onder lei ding, door de Jodenbuurt te maken. Als de groep dus groot zal zijn gaat de ene helft eerst wandelen en daar na het museum en de andere eerst het museum en dan wandelen. Het belooft een interessante maar ook indrukwekkende ekskursie te wor den. Beldag voor opgave: 1 februari tussen 09.00 en 21.00 uur bij me vrouw Berendsen te Groede, tel. 01171 - 1302. Op het keerpunt is het mogelijk meer te overzien. We geven hierbij het verslag van de afd. Schore die een heel goede kerstviering had. Dat is voorbij, maar als men het enthou siaste verslag leest bekruipt de lust om dat een volgend jaar ook te doen. Wel, de basis-tekst komt bij de aanvullingen voor de Kerstmap. Afdelingen die de map bezitten kun nen de aanvullingen aanvragen en voor de bestellers van een eksem- plaar zal de aanvulling er vanzelf in zitten. Nadere mededelingen hierover gaan in de sekretaressebrief. Een in alle opzichten gelukkig 1988! P.J. ae Rooy-Janse, M.A. De agrarische kommissie organiseert in samenwerking met het CAT een bijeenkomst voor vrouwen die be trokken zijn bij de fruitteelt. De bijeenkomst wordt gehouden op maandagmiddag 1 februari a.s. in de vergaderzaal van het Landbouwhuis te Goes, aanvang 13.30 uur. Onder werp: theorie van het snoeien en ak- tuele aangelegenheden. Naast de deelneemster van vorige bijeen komsten, zijn ook andere geïnteres seerden van harte welkom. Voor in formatie tel. 01192-1432. De speelsters: v.l.n.r. staande de dames Lindenbergh-de Bruyn, in 't Anker- Klompe, Roodsaert en zittend Mw. Zuidweg en Mw Vleugel-de Mul. Op 16 december 1987 vierden de Plattelandsvrouwen in Schore vanaf 19.00 uur Kerstavond. Het eerste programmapunt was gour metten. Gezamenlijk eten is heel speciaal. Het geeft een sfeer van eenheid die bepalend is voor het verdere verloop. Hoogtepunt was het Kerstspel, opgevoerd door eigen leden in Zeeuws dialekt. Aan de hand van gegevens van 100 jaar geleden werd door 5 personen het stuk in elkaar gezet en gespeeld. Het ging over 'Geloof en bijgeloof'. Men bereikte de juiste sfeer, me de omdat in eigen dialekt werd gesproken. De tekst die beschik baar was is de basis-tekst en deze werd al spelende aangevuld waardoor een heel spontane spel vorm is bereikt. De aankleding van het toneel en de spelers was ook aangepast en uit de tijd van 100 jaar geleden. Het was een heel geslaagde avond en er werd nog dagenlang over nagepraat. Alle leden van de afdeling, op drie na die ziek waren, waren aanwezig. De spelers beleefden veel genoe gen aan de voorbereidingen en de uitvoering. Verschillende oude kerstliederen, opgenomen in de tekst, werden door de zaal mee gezongen. De 5 leden die dit spel opvoerden willen öp aanvraag een volgend jaar in een andere afdeling dit ook wel doen. Vrijdag 15 januari 1988 ijdag 19

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1988 | | pagina 19