p.j. zuid geluid Kritische vraagtekens bij B.D.-landbouw Extensiveren; een oplossing voor landbouwproblemen Stagemogelijkheden naar het buitenland in 1988 Zeeuws Agrarisch Jongeren Kontakt Z.A.J. K. nieu wjaarsbij eenkomst redaktie Henk Tegels <^rt de- yj-Z-rS^e^dB Z.fl.J.K Grote Markt 28 4461 AJ Goes Tel. 01100 -21010* De laatste oliebollen zijn nog maar net op. In een zeer goed gevulde zaal heet Pieter Marinussen alle aanwezigen welkom. Op deze nieuw jaarsbijeenkomst van het ZAJK staat de diskussie over extensivering in de landbouw centraal. Het ZAJK-bestuur koos voor dit thema als "nieuwjaarsthema", omdat extensivering duidelijk thuis hoort in een rijtje van mogelijke oplossingen van landbouwproblemen. Naar de meest wenselijke oplossing is het ZAJK naarstig op zoek. Enige jongeren stellen vraagtekens bij het verhaal over de biologisch dyna mische landbouw. Een alternatief voor alle jongeren biedt de BD- landbouw niet. Op het moment is de markt voor BD produkten redelijk vol. Konsumenten zijn vooralsnog niet bereid om massaal meer te beta len voor de produkten. Ook is het moeilijk om op het oude land een BD-landbouwbedrijf te star ten. De grond heeft 7 jaren nodig al- Tijdens het nieuwjaarstreffen werden inleidingen verzorgd door Wouter van de Weyden en Piet van IJzendoorn. Wouter is medewerker aan het Cen trum Landbouw en Milieu (C.L.M.). Piet is praktiserend biologisch dyna misch boer uit Flevoland. De doelstel ling van de CLM is om te werken aan oplossingen voor tegelijkertijd landbouw- en milieuproblemen. Dit wil CLM bereiken door onderling overleg en het zoeken naar voor zo wel milieu als landbouw acceptabele oplossingen. Extensiveren beter dan prijsverlaging In zijn inleiding gaf Wouter aan dat er in feite 4 hoofdproblemen in de landbouw zijn. Deze zijn: overpro duce, milieu aantasting, bodemver arming en achteruitgang van de boereninkomens. Voor deze 4 proble men zijn oplossingen aan te geven. Een van de oplossingen is de prijsver laging voor de produkten. Deze prijs verlaging is - volgens Wouter - het meest in het nadeel van agrariërs. Prijsverlaging biedt geen garantie dat minder geproduceerd wordt. Voor bodemvruchtbaarheid is prijsverla ging ook een nadeel. Veel meer heil ziet Wouter in de oplossing om te ex tensiveren. Onder extensivering ver staat Wouter het minder gebruiken van kunstmest en gewasbescher mingsmiddelen - en het gebruiken van nieuwe rassen, planten en dieren. Ex tensivering is - volgens Wouter - mo gelijk met behoud van de saldo's. Voor het behoud van het produktie milieu is deze vorm van produktiebe- perking zinvol. Landbouworganisaties moeten zelf beginnen. Wouter adviseert om zelf initiatief te nemen om mogelijkheden van extensivering te onderzoeken. "Op de bedrijven kan veel geëxtensi- veerd worden zonder dat de saldo's er onder lijden. Het proefbedrijf in Nagele bewijst dit", aldus Wouter. Het is beter om zelf met extensiverings- onderzoek te beginnen. Voor je het weet komt de overheid met nog stren gere milieu eisen die niet in de be drijfsvoering passen. Veehouderij Voor wat betreft veehouderij denkt Wouter dat in de nabije toekomst Wouter van der Weyden adviseerde de de mogelijkheid van extensivering te stikstofnormen veel meer bepalend worden dan de huidige fosfaatnor men. Stikstof (nitraat) wordt steeds meer gezien als een van de schade lijkste stoffen uit de veehouderij. Ook hier moet de landbouw geen afwach tende houding aannemen. Op bedrij ven zal geëxperimenteerd moeten worden met dieren die tot een betere omzetting van eiwit in vlees of melk in staat zijn. Op dit moment wordt slechts 15% van ruw eiwit omgezet in hoogwaardig eiwit, 85% verdwijnt in de mest. "Door betere samenstelling van voedsel - en door een betere om zetting in de dieren moet het rende ment te vergroten zijn", aldus Wouter van de Weyden. aanwezigen om zelf initiatief te nemen onderzoeken. vorens hij geschikt is om er BD produkten op te verbouwen. Voor een startende jonge boer is dit een (te) lan ge periode. Met bewondering horen de aanwezi gen van het hoge rendement van BD- koeien. Deze koeien krijgen meestal uitsluitend zelf verbouwd ruwvoer. Wouter adviseert om bij extensivering op de bedrijven te beginnen. Vaak is er meer mogelijk dan wat je zo op het eerste oog denkt. Een kursus over de extensiveringsmogelijkheden kan in teressant zijn. Met eigen kursussen en uit een stuk eigen onderzoek kan de georganiseerde landbouw naar de po litiek gaan. Dat is beter dan in de po litiek alle milieu-luchtjes weg te blazen! Op nationaal en internatio naal nivo worden uiteindelijke beslui ten genomen over landbouwbeleid. Deze besluiten kun je mee sturen als je als georganiseerde landbouw weet welk beleid inpasbaar is op de bedrij ven. Een massale prijsverlaging is in ieder geval niet "inpasbaar". In zijn slotwoord gaf Pieter aan dat uit de avond weer een keer nieuwe bouwstenen ontdekt zijn voor een landbouwbeleid. Een landbouwbeleid dat plaats geeft aan zowel mens en milieu. Het ZAJK zal het advies van de inleiders zeker niet naast zich neer leggen. Vol goede moed gaan we het nieuwe jaar in. IFYE programma Algemeen: International Four H Youth Exchange (een plattelands- jongerenuitwisseling) is een pro gramma waarbij het aksent niet zo zeer ligt op het meewerken, doch op het leren kennen van een andere leef wijze. Men doet enig werk binnen het bedrijf en deelt in het familiele ven. Daardoor krijgt men inzicht in gewoontes, levenswijzen en kuituur van het land. Van de deelnemers wordt verwacht dat zij ons land ver tegenwoordigen, door b.v. op scho len of voor plattelandsorganisaties iets te vertellen over Nederland, met behulp van dia's/foto's. Kennis van en het plattelandsjongerenwerk agrarische ervaring is gewenst. Men krijgt geen zakgeld. Europees IFYF programma Gedurende het voorjaar en de zomer van 1988 kunnen enkele jongeren deelnemen aan dit programma. Men krijgt de gelegenheid om gedurende min. 6 weken tot maks. 3 maanden het leven in een ander Europees land te leren kennen. Men verblijft in ver schillende gastgezinnen. Finland: aankomst 9 of 28 juni of 5 juli in Helsinki, opgave uiterlijk 31 januari 1988; Zweden: aankomst half juni in Stockholm; Noord- Ierland: aankomst eind juni; Zwit- Provinciaal: 18 januari: H.B.-vergadering. Plaats: "Pannen- huis" te Hoogerheide. Aanvang: 20.00 uur. Afdelingen: Afd. Fijnaart: 22 januari ledenvergadering. Vrijdag 15 januari 1988 Afd. Goes: 21 en 28 januari avond met Z.L.M. en Plattselandsvrouwen. Afd. Oost en M. Brabant: 17 januari avond over gewasbe scherming. Afd. Tholen: 15 januari volleybaltraining. Aan vang 20.30 uur. Plaats: sporthal te Stavenisse. Grote avonden: 23 jan. Schouwen-Duiveland. 29 jan. 's Heer Abtskerke/Nisse e.o. 5 febr. Oost-Zeeuws Vlaan deren. 19 febr. Noord-Beveland. 26 febr. Fijnaart. seriand: aankomst eind mei en juni; Frankrijk: aankomst mei en juni; Noorwegen: aankomst Oslo 16 juni - verblijf 3 maanden; Schotland: aankomst 6 juni Edinburgh - verblijf 3 maanden. Opgave vóór 15 maart 1988. Kosten: bemiddelingskosten ƒ150, verzekerings- en reiskosten, pro grammakosten ƒ200, IFYE Representative programma naar de Verenigde Staten. Dit pro gramma heeft een intensieve ken nismaking met de VS tot doel. Van begin mei tot eind oktober word je opgenomen in Amerikaanse gastge zinnen in twee verschillende staten. Meestal verblijf je twee tot drie we ken in één gezin. Je begint en eindigt het programma in het National 4-H Centre in Washington D.C., waar je IFYE's uit alle deelnemende landen ontmoet. Voorwaarden zijn tussen de 19 en 25 jaar oud zijn, kennis van het Engels hebben en minimaal 6 maanden weg kunnen. Maksimaal 4 leden van plattelandsjongerenorganisaties kunnen aan dit programma deelne men. Er vindt een selektie/voorbe- reidingsbijeenkomst plaats. Opgave vóór 1 februari 1988. IFYE Ambassador programma naar de Verenigde Staten. Dit program ma heeft hetzelfde doel als het Re presentative programma. Het is mo gelijk voor een iets grotere groep vanaf begin juni voor 2 maanden in één staat geplaatst te worden bij ver schillende gastgezinnen. Het pro gramma kan op de volgende manie ren worden ingevuld: a. melkvee houderij programma, b. tuinbouw programma, c. algemeen plattelands programma. Voorwaarden zijn: tussen de 18 en ca. 21 jaar oud zijn en kennis van het Engels hebben. Opgave vóór 1 april 1988. Er vindt een selek- tie/voorbereidingsbijeenkomst plaats. De kosten voor deze beide IFYE programma's naar de VS zijn: reis- en verzekeringskosten, bemidde- Een kijkje in de B.D.- landbouw Piet van IJzendoorn, een van de inleiders op de nieuwjaarsbijeen komst van het ZAJK, exploiteert een Biologisch Dynamisch bedrijf in Flevoland. Het bedrijf van Piet is grootschalig van opzet. Als alle BD bedrijven is ook zijn bedrijf gemengd. Hij gebruikt geen kunst mest en geen synthetische bestrij dingsmiddelen. Bemesting haalt hij uit groenbe- mesting en koe-mest gemengd met stro. Onkruid en ongedierte weet hij te weren door optimale kom- binaties en opvolging van gewas sen. Verder wordt de meeste onkruidbestrijding met hand kracht gedaan. Jongeren moeten het niet pikken Kijkend vanuit zijn landbouw naar de reguliere landbouw advi seert hij jongeren als volgt: "Jul lie moeten persé de verdere prijsdaling van jullie EEG pro- Piet van IJzendoorn. dukten afhouden. De prijsdaling betekent voor velen het faillisse ment. Zorg voor een ander be leid". Piet adviseert te pleiten voor een superheffing op kunst mest en een milieuheffing op krachtvoer voor de veehouderij. lingskosten ƒ200,— en programma kosten ƒ350, EGprogramma's Ook in 1988 organiseert de Stichting Uitwisseling projekten in EG- verband. De Europese Kommissie vergoedt een gedeelte van de reis kosten en betaalt de taalkursus wan neer deze in het programma is opge nomen. De algemene voorwaarden voor deelname zijn dat je tussen de 18 en 28 jaar moet zijn, een goede gezondheid moet hebben,'liefst in het bezit zijn van rijbewijs B en een agrarische opleiding en/of ervaring hebben in de betreffende sektor. EG lang, inklusief taalkursus Als je hieraan mee wilt doen, dien je je stage op de hieronder genoemde data te beginnen en te beëindigen. Het eerste programma van 21 fe bruari tot 27 juli 1988, waarbij land en tuinbouwstages mogelijk zijn. Het tweede programma van 26 juni tot 1 december 1988, waarbij alleen landbouwstages mogelijk zijn. Op gave z.s.m. I.A.E.A. programma's naar Australië, Nieuw Zeeland, Verenigde Staten, Canada Via het I.A.E.A. is het mogelijk voor 6, 7, 8, 9, 13, 14 of 15 maanden stage te lopen op een agrarisch be drijf in Australië en/of Nieuw Zee land. Ook zijn er mogelijkheden voor de zgn. 'wereldreis', een kom- binatie van Australië en Nieuw Zee land met Canada of Amerika. Het vertrek en de terugkomst vindt plaats per groep. Bij aankomst in het stageland wordt een introduktie- bijeenkomst gehouden. Vertrek is mogelijk van februari tot oktober 1988. Voorlichtingsbijeenkomsten Wie belangstelling heeft voor onze programma's raden wij aan om te komen naar een van de voorlich tingsbijeenkomsten die gehouden zullen worden op: 19 januari 1988 Alkmaar R.M.L.S., Bergerweg 25, aanvang: 20.00 uur. 15 januari 1988 Emmen R.M.L.S., Middenstraat 11, aanvang: 14.00 uur. 27 januari 1988 Dordrecht M.L.S., Groenezoom 400, aanvang: 13.30 uur. 21 januari 1988 Goes R.M.L.T.S., Rav. de Groene Jager 8, aanvang: 13.00 uur. Verder zullen bijeenkomsten gehou den worden in Roermond, Zeewol- de, Sneek, Rijswijk, Hoofddorp Winterswijk, De Lier en Zwolle. Voor meer informatie hierover kunt u kontakt opnemen met ons kantoor. Het programmaboekje 'In en Uit' 1988/89 is verkrijgbaar. Het is te bestellen door overmaking van ƒ3,00 op gironummer 2811899 ten name van Stichting Uitwisseling onder ver melding van 'In en Uit'. Voor informatie en opgave: Stich ting Uitwisseling en Studiereizen voor het Platteland, Postbus 97, 1860 AB Bergen N.H., tel. 02208-96144. 17

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1988 | | pagina 17