'Een brug naar de toekomst' Vekabo- nieuws Kursusonderwijs voor volwassenen in West-Brabant weer van start ZEEUWS AGRARISCH ONDERWIJS: AMPtKtN CDVJ DL LDLKATlt ZLLLAND xvmmmmmwMZ GROENE SCHOOL Rijks Middelbare Kapelle Agrarische School Biezelingseweg 10 Ravelijn de Groene Jager 8 4421 PM Kapelle 4461 DJ Goes telefoon 01102-1812 telefoon 01100 - 27203 Afdelingen Dagonderwijs na de basisschool. Duur: 4 jaar. Beroepsvoorbereidend onderwijs voor meisjes en jongens die belangstelling hebben voor plan ten en dieren. Naast lager agrarisch onderwijs wordt ook individueel landbouwonderwijs gegeven aan leerlingen, die een persoonlijke be geleiding nodig hebben. Het opleidingsprogramma De eerste twee jaar zijn brugjaren. Hierin ligt de nadruk vooral op de algemeen vormende vakken zoals, Nederlands, Wiskunde, Kennis der Natuur, Engels, etc. In de tweede klas worden toch ook al 2 uren plan tenteelt en 1 uur dierhouderij gege ven. Het praktijkgerichte onderwijs komt in de klasse 3 en 4 pas goed tot zijn recht. Zowel theorie als praktijk lessen worden gegeven in de vak ken landbouwplantenteelt en tuin- bouwplantenteelt. Dit laatste vak omvat bloementeelt, bloemsier- kunst, groenteteelt en fruitteelt. Ook de dierhouderij krijgt nu volop de aandacht, zowel wat betreft de grote dieren zoals het paard, de koe en het schaap, als de zg. rekreatiedieren zo als kippen, cavia's, vissen, enz. Van zelfsprekend wordt ook het vak techniek niet vergeten, het omvat motorentechniek en booglassen. Na 4 jaar gaan de leerlingen kiezen wel ke vakopleiding ze willen volgen via de MAS of via het leerlingstelsel. Om een goede keus te kunnen doen lopen ze in de 4e klas één dag per week stage op verschillende typen bedrijven. Vervolgonderwijs in het kader van het leerlingwezen Dit is de eigenlijke beroepsoplei ding. Er wordt een vak geleerd, zo wel op een bedrijf gedurende 4 da gen per week, als op school geduren de 1 dag per week. Er zijn de volgende vakscholen: 1. Akkerbouw Opleiding tot vakbekwaam akker bouwer. Vooropleiding: diploma 1.b.o., mavo of hoger. Duur: 2 jaar. 2. Groenverzorging -b Opleiding tot groenverzorger-b (ho venier). Vooropleiding: diploma l.b.o., mavo of hoger. Duur: 2 jaar. 3. Fruitteelt Opleiding tot vakbekwaam fruitte ler. Vooropleiding: diploma l.b.o., mavo of hoger. Duur: 2 jaar. 4. Assistenten opleiding Opleiding tot assistent akkerbouwer, assistent- groenverzorger en assistent fruitteler. Vooropleiding: indivi dueel beroepsonderwijs of vergelijk bare opleiding. Duur: 2 jaar. 5. Groenvoorziener Opleiding tot vakbekwaam groen voorziener. Vooropleiding: diploma groenverzorger-b. Duur: 2 jaar. Kursussen Naast het dagonderwijs en de vak scholen worden nog diverse kursus sen gegeven, zoals: - booglassen voor beginners en gevorderden - steen- en cementwerk - informatica, etc. Open dagen 20 en 27 januari a.s. 14.45 - 17.00 uur en 19.00 - 21.00 uur. Aanmelden vóór 1 april 1988. Vrijdag 15 januari 1988 Opleidingsprogramma 3-jarige MAS-A opleiding: verplichte: akkerbouw groente teelt. Keuzemogelijkheden: rundvee houderij stierenmesterijfruit teelt en eksakt (doorstudeerpakket H.B.O.). 2-jarige MAS-b opleiding: keuzemogelijkheden: akkerbouw groenteteelt; rundveehouderij stierenmesterij en fruitteelt. Vooropleiding: mavo, 3 jaar havo, las, lts; afhankelijk van vakkenpak ket en nivo. Het onderwijs in deze opleidingen richt zich op: een goede voorberei ding op het toekomstige onderne merschap in de land- en tuinbouw, een middelbaar opleidingsnivo voor funkties in de land- en tuinbouw en op een basisopleiding voor het hoger agrarisch beroepsonderwijs en vele vormen van vervolg kursuson- derwijs. Toelichting opleidingsprogramma a-leergang geeft een bredere en meer verdiepende opleiding voor wat de algemene vakken betreft, terwijl de b-leergang is bestemd voor leerlin gen die praktisch zijn ingesteld en is daarom theoretisch minder zwaar en legt meer de nadruk op de praktische vorming. Fruitteelt Per 1-8-1988 kan men al in de le klas - zowel voor de A als voor de B- opleiding voor dit vak kiezen i.p.v. dierlijke produktie. In de 2A klas krijgt men dan in de kursus 1989-1990 eveneens 2 uur fruitteelt en bovendien 1 uur ekstra techniek, toegesneden op de fruitteelt. Het jaar daarop krijgt men dan in de 3A- klas 4 uur fruitteelt en bovendien 1 uur ekstra bedrijfsekonomie en 1 uur ekstra techniek, speciaal toege sneden op de fruitteelt. In de 2B-klas krijgt men m.i.v. de kursus 1989-1990 eveneens 4 uur fruitteelt, waarbij 1 uur techniek en 1 uur land bouwkundig praktikum toegesneden op de fruitteelt komen. Kortom m.i.v. de kursus 1988-1989 is het mogelijk aan onze school een volle dige differentiatie fruitteelt te volgen i.p.v. de dierlijke produktie, als vrij keuze vak. Part time onderwijs In het part-time onderwijs wordt hier samengewerkt met de 3 Z.L.O.'s (Z.L.M., N.C.B., C.B.T.B.), andere scholen en instan ties en het P.O.O.C. (Provinciaal Overleg Orgaan voor het Kursuson- derwijs). Deeltijd MAS-b In 1986 is een start gemaakt met de Deeltijd MAS-b of ookwel genoemd MAS-volwassenen. Deze opleiding biedt de mogelijkheid om het MAS- b diploma te behalen via certifika- ten. In 1 studiejaar kan men 2 certi- fikaten behalen door het volgen van 8 lesuren per week (1 lesmiddag 1 avond). Kursusonderwijs In kombinatie met l.a.s. Kapelle - spuiten in de landbouw; - vakge- biedskursus ekonomie of 'modern boekhouden'; - EVTO Ekonomische Vorming Toekomstige Ondernemers Agrarische hogescholen doen veel onderzoek De agrarische hogescholen hebben dit jaar al één miljoen gulden ver diend met kontraktonderzoek voor agrarische bedrijven. De minister van Landbouw en Visse rij heeft de agrarische hogescholen toestemming gegeven praktijkge richt onderzoek te doen. Hij heeft daarvoor wel samenwerking van die hogescholen als voorwaarde gesteld. Daartoe is in Wageningen het Sa menwerkingsverband Hoger Agra risch Onderwijs (SHAO) gevestigd. Dat buro zorgt voor de noodzakelij ke koördinatie, advisering en infor matie. Naast de eis van onderlinge samenwerking heeft de minister ook als voorwaarde gesteld voor het toe kennen van de onderzoekstaak, dat het onderzoek geen afbreuk mag doen aan de samenhang in het thans aanwezige geheel van landbouwkun dig onderzoeksvoorzieningen. De minister wil verdergaande samen werking van de hogescholen met proefstations, onderzoeksinstituten en de landbouwuniversiteit bij de uitvoering van de onderzoeksprojek- ten. Onlangs verscheen de brochure 'Praktijkgericht onderzoek van de Agrarische Hogescholen in samen werking met bedrijven en onderzoek instellingen'. De brochure kan worden aangevraagd bij de Stichting SHAO, Postbus 64, 6700 AB Wage ningen. Biotechnologie bedrijven vormen vereniging Ongeveer 50 bedrijven, die biotech- nologische methoden toepassen of gaan toepassen bij hun produktie, willen zich bundelen in één vereni ging. Zij behoren zowel tot de land en tuinbouw, sierteelt, de voedings- en genotmiddelenindustrie. Ook hun branche-organisaties zullen er deel van uitmaken. Videoproduktie belicht onderzoek Landbouwuniversiteit Sinds kort beschikt de Landbouw universiteit over een videofilm die een overzicht geeft van haar onderzoeksprogramma. De film, getiteld: "Wetenschap die vruch ten draagt'V'Reaping the Re wards of Science", laat zien dat de Wageningse universiteit een breed gebied bestrijkt: van de akker tot de supermarkt, van plant en dier tot milieu en samenleving. De videoproduktie is in eigen be heer gemaakt in een Nederlandse en Engelse versie. Ze is bedoeld voor allen die geïnteresseerd zijn in de Wageningse universiteit als centrum van wetenschappelijk on derzoek en expertise. De film, die ca. 17 minuten duurt, is kosteloos te leen bij de afdeling Voorlichting van de Landbouwuniversiteit, tel. 08370-84472. (o.a. voorbereiding of bedrijfsover name); - T.O.V. Training Onderne mers Vaardigheden (management en informatie-uitwisseling); - basiskur- sus informatica; - komputermanage- ment akkerbouw I (vervolgkursus informatika); - komputermanage- ment melkveehouderij I (vervolg kursus informatika); - komputerma- nagement fruitteelt I (vervolgkursus informatika); - kursus kampeer- boeren. Promotie Agrarische Arbeidsplaatsen De school biedt haar bemiddeling (kontaktlegging) aan voor werkzoe kende studenten die gaan afstuderen en zij die reeds zijn gediplomeerd. Dus ook na het eventueel vervullen van militaire dienst. Aanmelden vóór 1 april 1988 via een inschrijf formulier, verkrijgbaar bij de school. Open dag Vrijag 26 februari 1988 van 14.00 - 22.00 uur. Aan het begin van het nieuwe jaar wenst het Vekabo bestuur alle lezers(essen) van deze ru briek een gelukkig en voorspoe dig 1988 toe. Wat zal het jaar 1988 ons brengen, als boer en als kampeerboer? Als boer hopen- lijk betere prijzen voor de pro- dukten, minder oogstproblemen dan in 1987 en vanuit de EG en onze eigen overheid wat meer boervriendelijke oplossjngen voor de talrijke problemen die er zijn. Als kampeerboer hopen wij dat de regelingen, die voor ons gaan gelden, een uitbreiding of mini maal een gelijkblijven van onze mogelijkheden te zien zal geven. Ook een mooiere zomer dan 1987 zou ons heel welkom zijn. De kursus voor kampeerboeren is nu halverwege en loopt tot nu toe erg goed. Het enthousiasme van de deelne mers, en het grote aantal aanmel dingen, sterkt ons in de mening dat deze kursus op prijs wordt gesteld. Vandaar dat de Rijks Middelbare Agrarische School in Goes, zal pogen deze kursus ook het volgende winterseizoen in het programma op te nemen, en als Vekabo zullen wij daar zeker aan meewerken. Nu reeds willen wij uw aandacht vragen voor de algemene verga dering van 'Vekabo' Schouwen- Duiveland, die is gepland op 14 maart. Spreker op deze avond zullen zijn: drs. H. Eversdijk, lid van de Tweede Kamer, mevrouw E. Maris-Koster, lid GS van Zee land en de heer W. den Boer, burgemeester van de gemeente Middenschouwen. Wij menen dat dit een interessan te avond kan worden. Verder willen wij deze rubriek graag be nutten om een beroep te doen op alle kampeerboeren in de provin cie Zeeland, die nog geen Vekabo lid zijn, om dit nu te worden. Ve kabo zet zich, door gesprekken met overheden en maatschappe lijke organisaties ook in voor uw belangen als kampeerboer. Wan neer u zich als lid wilt aanmel den, kunt u dit doen aan on derstaande adressen: voor Oost- en West Zeeuws- Vlaanderen: de heer Ph. Tho- maes te Hoofdplaat, tel. 01174 - 379. voor Walcheren, Noord- en Zuid-Beveland: de heer A. Mal- jaars te Oostkapelle, tel. 01189-3189 en voor Schouwen-Duiveland, Tho- len en St. Philipsland: mevrouw A. v.d. Velde, Kerkwerve, tel. 01119-1286. Het overlegorgaan Kursusonderwijs "West-Brabant", een organisatie van de gezamenlijke Agrarische Scholen van West-Brabant, biedt volwassenen opnieuw de gelegenheid via de gebo den programma's te werken aan de nodige bij- en omscholing, verbreding en verdieping van kennis en vaardig heden via de agrarische en aanver wante kursussen. In principe kan een ieder kursuson derwijs volgen, enkel afhankelijk van zijn/haar vooropleidingen hangt af met welke kursus hij/zij kan starten. Er kunnen globaal 2 soorten kursus sen worden onderscheiden. Vakgerichte agrarische kursussen, zo als opleiding Hovenier, boomteelt, rundvee, akkerbouw e.d. Hierbij kan men een vakopleiding volgen in de ondervermelde volgorde: Basiskur- sus, Vakgebiedskursus, Bedrijfsvoe- ringskursus, Managementkursus. Aanverwante kursussen, zoals Infor matika (computer), boekhouden/ad ministratie, elektrisch lassen, steen en cement e.d. Enkele van deze kursussen zijn één malig, andere hebben een vervolg voor gevorderden en enkele kan men vervolgen. Aanmelding Belangrijk is dat U zich tijdig laat in formeren omtrent Uw keuze en mo gelijkheden zodat U tijdig kunt beslissen. Daartoe kunt U bij de ondervermel de scholen informatie opvragen, maar ook bent U van harte welkom op de eventuele Open Dagen van de ver schillende scholen waar men U uitge breid en volledig kan voorlichten en/of informatie verstrekken over de verschillende kursussen. In verband met de organisatie en planning van de kursussen en mede werkers is het noodzaak dat U zich vóór 1 mei a.s. heeft aangemeld. Kursusplaatsen Alphen: Scholengemeenschap voor LBO, St. Janstraat 10, 5131 AR Al phen, Tel: 04258-1219, Open.Dag: 10-02-1988, 17.00-21 uur. Andel: Chr. Lagere Agr. School, Postbus 24, 4280 CA Andel, tel: 01832-1298, Open Dagen: 28 29-02-1988; 28-02-88: 10.00-16.00 uur; 29-02-88: 18.30-20.30 uur. Bergen op Zoom: Scholengemeen schap "De Lage Meren". Nobellaan 25, 4600 AP Bergen op Zoom, Tel: 01640-37052, Open Dagen: 25-01-1988: 19.00-21.30 uur en 26-01-1988: 9.00-12.00 - 13.00-16.00 uur. Breda: Lagere Agrarische School "Princentuin", Tuinzigtlaan 10, 4812 XN Breda, Tel: 076-140156, Open Dagen: 20 23-01-1988 van 10.00-16.00 uur. Kursussén vooral ge richt op Tuinbouw: - leerlingstelsel; - kursussen. Etten-Leur: Scholengemeenschap "Don Bosco", Don Boscolaan 2, 4874 NB Etten-Leur, Tel: 01608-16152. Kursussen vooral ge richt op Dierhouderij: - leerlingstel sel; - K.M.A.O.; - kursussen. Oudenbosch: Lagere Agrarische School, Bosschendijk 113, 4731 DC Oudenbosch, Tel: 01652-3338. Open Dag: 28-01-1988 van 19.00-21.30 uur. Steenbergen: Lagere Agrarische School "De Brug", Ravelijnstraat 4, 4651 DT Steenbergen, Tel: 01670-63517. Open Dag: 03-02-1988 van 14.00-17.00 uur en van 19.00-21.00 uur. Tilburg: Scholengemeenschap "Qui- rijn", Gershwinstraat 10, 5012 AR Tilburg, Tel: 013-555911. Open Da gen: 25-03-1988 van 16.00-20.00 uur en 26-03-1988 van 10.00-13.00 uur. Breda: R.K. Middelbare Land- en Tuinbouwschool, Frankentha- lerstraat 7, 4816 KA Breda, Tel: 076-712280. Kursussen vooral gericht op: - Vakgebiedskursussen; - Bedrijfs- voeringskursussen; - Management- kursussen. 15

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1988 | | pagina 15