Boomkweker A.v. Liere: "Men heeft geen weet van bedrijfsrisico's die wij lopen... Noord-Bevelands akkerbouwbedrijf teelt met succes asperges VORSTSCHADE STRENGE WINTERS WERKT NOG DOOR Wie denkt dat alleen in Limburg Hollandse asperges (kunnen) wor den geteeld zit er naast. Ook in andere provincies wordt deze edele groente geteeld, zelfs op de lichtere gronden in Zeeland. In Kortgene op Noord-Beveland beteelt Hans van Maldegem 40 are van het ak kerbouwbedrijf waarop hij en zijn vader in maatschap werken met asperges. De grondsoort is lichte zavel (10-13% afslibbaar). Veertig are is ongeveer het oppervlak dat één arbeidskracht normaal gesproken goed aankan. Toen Hans vier jaar geleden in maatschap met zijn vader ging heeft hij om het over schot aan arbeid te benutten voor de ze oplossing gekozen. Op de Middelbare Landbouwschool was hij via een exkursie naar Schouwen- Duiveland al met de teelt in aanraking gekomen. Hij heeft zich daarna op ei gen initiatief verder in de aspergeteelt verdiept, waarbij hij goede begelei ding kreeg vanuit het Konsulentschap in Tilburg. Gedurende het teeltseizoen heeft hij nog regelmatig kontakt met kollega-telers. Voor het planten is de grond tot op 80 a 90 cm. diep gespit. Door de men ging met de zandige ondergrond wordt de bovenlaag wat lichter en dus beter beteelbaar. Van Maldegem heeft voor het planten 80 a 90 m3 champig nonmest door de grond gemengd, be duidend meer dan geadviseerd wordt. "Op deze grond mag best wat meer mest geadviseerd worden", zegt Van Maldegem. De planten (van het man nelijk hybrideras Limbras 126) wor den op speciale vermeerderingsbedrijven opgekweekt en in het voorjaar (april) uitgeplant. De planten kunnen ongeveer 10 jaar blijven staan, dan zijn ze ekonomisch afgeschreven. In het plantjaar laat men de asperges gewoon uitgroeien. Het eerste jaar na het planten kan al gedurende twee we ken asperges gestoken worden, het tweede jaar tot begin juni en het der de jaar voor het eerst een vol seizoen - van de eerste week in mei tot aan de langste dag. Officieel mag tot 24 ju ni worden gestoken, maar na de langste dag is de handel over. Tweemaal daags In het seizoen wordt tweemaal daags gestoken, om zo een optimale kwali teit te halen: om 7 uur 's morgens en om 3 uur 's middags. Als de tempe ratuur laag is, zoals in afgelopen sei zoen, wordt volstaan met zondags één keer te steken. Op zaterdag en maandag werd hiermee rekening ge houden. In een normaal jaar kan zo iets absoluut niet. Gemiddeld werd in 1987 op de 40 are zo'n 50 tot 60 kg per dag gestoken, het komend seizoen zal dat ca. 80 kg zijn (volle produktie) en dat geduren de zes a zeven weken. Qua arbeid valt de aspergeteelt goed in een (gezins-) akkerbouwbedrijf in te bouwen. In het steekseizoen zijn de meeste voor jaarswerkzaamheden immers al ge beurd. Toch zal er komend seizoen een extra kracht nodig zijn op het be drijf. Hans van Maldegem hoopt die te vinden in de vorm van een pas af gestudeerde RMLS-er of een sta giaire. Ziektebestrijding is door een lage ziektedruk slechts in geringe mate no dig. Zo komt de aspergevlieg buiten de echte teeltgebieden relatief weinig voor. Na het steekseizoen wordt kunstmest gegeven, 300 kg kalkam- mon per ha, om de planten te laten uitgroeien en de wortel te laten aan sterken. Vóór de winter wordt het ge was afgemaaid. Van Maldegem doet dat met de uienloofklapper. In het voorjaar werden de ruggen kapotge- freesd en de rijpaden opengetrokken. Met een speciale aspergeploeg worden de ruggen dan weer opgebouwd. Het opploegen steekt heel nauw, de bo venkant van de rug moet nl. heel dicht zijn. Er moet daarom met een bepaal de snelheid gereden worden. Omdat op het Noord-Bevelands bedrijf geen buren/aspergetelers zijn kunnen niet gezamenlijk werktuigen worden aan geschaft. Dit is een nadeel ten opzich te van de echte aspergegebieden, waar vaak meerdere telers samen een ploeg hebben. De planten komen op onge veer 30 cm. diepte te staan. Het bed moet minstens twee weken voor het Vrijdag 15 januari 1988 steken gemaakt zijn, zodat de ruggen goed zijn bezakt. Gemiddeld zijn de stengels 16 tot 20 mm dik. Ze worden in vijf dikteklas sen geveild, dunner dan 10 mm kun nen ze niet geveild worden. Deze laatste worden wel als zg. slierasper- ges aan de deur verkocht, m.n. aan de Belgen. De asperges worden dan niet geschild, maar als ze gaar zijn uit gezogen. Intensief In het seizoen vergt 40 are zo'n 10 tot 12 uur arbeid per dag, op warme da gen zelfs meer. Vader en zoon Van Maldegem nemen daarvan ieder een deel voor hun rekening. Behalve het steken bestaat de arbeid onder ande re uit het spoelen en sorteren. Om dit te vergemakkelijken zal er op het be drijf een was- en snijmachine worden geïnstalleerd. Ook zal er vanaf ko mend seizoen in twee kwaliteiten gestoken worden, nl. violette en wit te. Het bakje waarin de asperges bij het steken gelegd worden wordt daar toe in twee vakjes verdeeld. Behalve de kleur zijn ook de dikte en de recht heid van belang voor de kwaliteit. De stengels worden alle op een lengte van minimaal 18 en maximaal 21 cm af gesneden. Afzet De asperges die Van Maldegem teelt worden afgezet op de veiling Zuid- Holland Zuid te Barendrecht. De ge middelde prijs bedraagt, afhankelijk van het jaar, ƒ5,— tot 6,— per kg. over het gehele seizoen. Soepasperges brengen zo'n drie gulden per kg. op. Het afgelopen voorjaar, toen er door de kou weinig aanvoer was, lag de vei- lingprijs heel hoog. Dit seizoen wil Van Maldegem de eenmalige asperge doos gaan gebruiken, omdat hij hier door ook kan leveren voor export naar West-Duitsland. Ca. 15% van de afzet vindt plaats naar restaurants in de omgeving. Ook wordt een (klein) deel aan de deur ver kocht. Opvallend daarbij is dat bui tenlanders (Belgen en Duitsers) veel meer, en meer tegelijk, kopen dan Hollanders. Het zijn over het alge meen vaste klanten die deze asperges kopen. Tegen het weekend en vooral Als de grond wordt gelicht weet je dat er een aspergestengel aankomt. De grond wordt dan tot iets boven de plant vrijgemaakt en de stengel wordt gestoken. met Pinksteren kan vaak alleen nog maar op bestelling geleverd worden, zoveel vraag is er dan. De kwaliteit ligt hoger dan die van asperges in de winkel, doordat ze een minimaal aan tal (transport-)handelingen hebben ondergaan. De kopers aan huis stel len de kwaliteit boven de prijs. Ge middeld over 10 jaar wordt zo'n 5.400 kg. per ha. per jaar gestoken, bij een opbrengst van ruim 6,per kg. De kosten bedragen gemiddeld ruim 5,per kg. In het vijfde, zesde en zevende jaar na aanplanten worden de hoogste produkties en saldo's ge haald, daarna nemen de opbrengsten weer af. In de eerste jaren zijn de kosten hoger dan de opbrengsten. Uit het bovenstaande kan gekonkludeerd worden dat de maatschap Van Mal degem met succes een voor het gebied nieuwe teelt heeft opgepakt. Voor zichtig kan men stellen dat er nog in beperkte mate afzetmogelijkheden aanwezig zijn. Er zijn ook zeker nog meer gronden te vinden die geschikt zijn voor deze teelt. "Sommige gron den op Noord-Beveland zijn zelfs nog veel geschikter dan die waarop wij asperges telen", merkte de heer Van Maldegem op. Lex Kattenwinkel Deze zachte winter is er tot nu toe nog weinig dat ons doet her inneren aan zijn drie strenge tot zeer strenge voorgangers 1984/85, 1985/86 en 1986/87. Maar onze fruittelers en boom kwekers worden nog dagelijks gekonfronteerd met de gevolgen ervan die zichtbaar zijn in de boomgaarden waar soms grote delen van vooral de pere-opstan- den stuk zijn gevroren en moesten worden gerooid. Een flinke financiële strop waarvoor de zwaarst getroffen telers een zeer bescheiden tegemoetkoming hebben ontvangen. Bijzonder zwaar getroffen zijn de boom kwekers. Zij verloren vrijwel alle jonge pereboompjes. De vergoe ding voor deze kalamiteit in de vorm van een rentesubsidie staat in geen verhouding tot de schade. Boomkweker A. van Liere (43) aan de Maalstede in Kapelle is een van de gedupeerden en kan er alles over ver tellen. 'Sinds de oprichting van ons bedrijf in 1952 zijn wij nog nooit zo zwaar getroffen door de vorst. Ik schat dat het ons in die drie jaar on geveer een miljoen aan inkomsten heeft gekost. Voor een zelfstandige boomkweker is het niet eenvoudig dergelijke klappen op te vangen. De geboden rentesubsidie is niet meer dan een gebaar', zo merk hij teleur gesteld op. De Kapelse boomkweker zegt het gevoel te hebben dat de sa menleving en ook de politici zich te weinig realiseren welke grote be- drijfsrisiko's boeren en tuinders lo pen en dat men bovendien onder schat hoeveeL inspanningen en krea- tiviteit nodig zijn om kalamiteiten als deze vorstschade weer te boven te komen. Toch houden Adri van Liere en zijn kompagnons A. van Loo en H. Maas het hoofd koel en de kop er voor. 'Dat zijn wij verplicht aan het personeel en aan de grondleggers van het bedrijf', zo merkt hij strijd baar op. Fruitkrisis Van Liere is al de derde generatie in de familie die zich aan de noordzijde van de bebouwde kom van Kapelle bezig houdt met het kweken van bo men en struiken. 'Mijn ooms hebben Teler A. van Liere in zijn boomkwekerij bij de nieuwe aanplant. Tussen de jonge boompjes is een groenbemester gezaaid die bij een onverhoopte stren ge winter wat beschutting zal geven. de fruitkrisis meegemaakt. Nou dat was ook niet eenvoudig. Ze hadden toen 10 medewerkers in dienst en om die aan het werk te houden ik geef het u te doen'. Ze begonnen met pruimen- en bessentrekken maar na de oorlog kwam daarin de klad en moest worden aangepast. Er werd een aardbeienselektiebedrijf op gestart. Na een aanvankelijk sukses verdween deze teelt uit Zeeland en nam de teelt van hardfruit sterk toe. Daarop werd vlot ingespeeld tot de fruitkrisis opnieuw roet in het eten gooide en de afzet van plantmateri- aal stokte. De stekken werden toen uit nood maar naar Spanje geëksporteerd. Daarnaast werd een tuincentrum opgestart. Van Liere's jongste oom en naamgenoot (54) specialiseerde zich in de bloemiste rij. De teelt van fruitbnomen kreeg met de uitvoering van de ruilverka veling Kapelle/Wemeldinge op nieuw een flinke impuls. De laatste decennia is ook de teelt van bomen en struiken voor partikulieren sterk uitgebreid. Boomkwekerij Van Liere B.V. heeft thans bijna 35 ha in eksploitatie waarvan ca. 8 ha eigen dom is en de overige ha's rond Ka pelle van kollega's worden gepacht. 'Dankzij het steeds zoeken naar en het weer oppakken van nieuwe mo gelijkheden zijn wij erin geslaagd ons personeelsbestand al die jaren door op hetzelfde aantal te houden. We zijn daar wel een beetje trots op...'. Vruchtgoed Van Liere's boomkwekerij heeft een zeer uitgebreid assortiment aan plantmateriaal voor partikulier en fruitbedrijf. Voor partikulieren die terecht kunnen op het bedrijf in Ka pelle maar die ook beleverd worden via de groothandel, is op het gebied van vruchtgoed vrijwel alles ver krijgbaar: druivenplanten, witte en blauwe kruisbessen, zwarte en rode bessen, frambozen, notenbomen, abrikozen, perziken, mispels, enz.enz. Zelfs de Japanse Niehasha peer die razend populair is in Australië is er te koop. Maar Van Liere heeft ook de nostalgie naar de oude vruchten onderkend en het as sortiment in de loop van de laatste jaren uitgebreid met liefst 60 ouder wetse appel en met 7 ouderwetse pe resoorten. Het grootste deel van het bedrijf staat vol met appel- en pe- renstekken voor de professionele fruitteler. Jonagold en Elstar nemen elk 25% van het appelareaal voor hun rekening. Verder staat er 10% Cox, 10% Boskoop, wat Alkmene en een aantal andere nieuwe rassen, waaronder Discovery die een goede prijs maakt maar waarvan hij er te weinig heeft. 'Want dat is voor ons altijd het probleem: hoe houdt een ras zich in de publieke smaak. Na enige jaren kan een appel vrij plotse ling uit de gratie zijn maar als je dan net vele tienduizenden stekken heb opgezet dan zit je wel goed fout Andersom is ook mogelijk en net zo vervelend... Maar dat zijn bedrijfsri- siko's die wij aksepteren. Anders ligt dat met zware vorstschade bij de pe ren. Dat is overmacht. We hadden voor de strenge winters veel Confe rence met daarnaast St. Remy, Lu cas en Gieser Wildeman. Maar van deze tienduizenden boompjes is wei nig overgebleven! Trieste balans Van de ca. 65.000 eenjarige peren en van de 60.000 oculaties kon de eerste winter slechts 3% worden afgele verd, de rest was kapot. In de daar op volgende twee winters sloeg de vorst opnieuw onbarmhartig toe. De trieste balans na drie strenge win ters: bijna alle moerbedden bevroren en vrijwel alle twee en éénjarige pe ren verloren voor de verkoop. Merk waardig genoeg heeft één perceel aan de 's-Gravenpolderseweg in Goes met 40.000 oculaties de winter zonder kleerscheuren doorstaan. Van Liere: 'Dat is voor mij en ook voor de deskundigen een raadsel, 't Is zo ongeveer het enige perceel in ons land dat zich staande heeft we ten te houden. U begrijpt dat we nu er in ons land een groot tekort is aan jonge perebomen, geen moeite zul len hebben om die jonge boompjes tegen een goede prijs af te zetten!' Van Liere heeft de moed na drie te leurstellende winters bij de teelt van perestekken zeker niet opgegeven. Er staan nu al weer 100.000 éénjari ge Conference, Beurré Hardy, Doy- enné du Comice en Lucas op aan was. Uit voorzorg is er nu tegen de vorst wel een groenbemester inge zaaid. Van 't jaar worden die al ver kocht want de vraag is groot en 'bo vendien wordt het tijd dat we voor de peren eindelijk weer eens wat geld maken...'. J. Wierenga 13

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1988 | | pagina 13