TUINBOU WKL AIMKEN Niet alles op land en tuinbouw afschuiven Bloemkool bijna jaar rond? Doorgaan of stoppen? Gematigde temperaturen gunstig voor boomkwekers Bloemen en vliegtuigen Voorzitter PVS: "Werkgelegenheid in tuinbouw kan met 2000 a 3000 arbeidsplaatsen toenemen" Nu speciale Pokon voor bonsai De snelle keuken Rozebottelsiroop van Roosvicee 30 jaar Eerste voorbereidingen voor KOM IN DE KAS Dat er momenteel geen grote drukte op de WALCHERSE bedrijven gaan de kan zijn is een begrijpelijke zaak. Januari is nu eenmaal een van de maanden waarin de winter overheer sen kan. Echter van winterweer kan de laatste weken in het geheel niet gesproken worden. Temperaturen die daags nog rond de 10°C komen, houdt de te velde staande gewassen groen en aan de groei. Er heerst momenteel behoorlijk wat groei, zelfs zo dat de wilgenkatjes al te voorschijn komen. Hopelijk voor de winterbloemkool die nog niet zo op koude is ingesteld zal er een niet te plotselinge weersomslag komen. Dit gebeuren zou fataal kunnen zijn. Enkele bedrijven die bij wijze van proef meer of minder bloemkool heb ben uitgeplant van een Frans type dat laat oogstbaar is, zijn op het ogenblik nog aan het oogsten. De kool zit ver borgen in veel omblad, wat zelfs be scherming kan bieden bij een lichte vorstperiode. Met dé teeltervaring van een seizoen is er nog maar weinig te zeggen. Maar het produkt lijkt aar dig op gang te zijn naar een "jaar- rondteelt". Of het prijstechnisch aantrekkelijk kan zijn is nu nog niet zeker. Wanneer we echter het aanbod vanuit het buitenland met een goed produkt tegen een acceptabele prijs er tegenover stellen heerst er twijfel. Het is echter een goede zaak om de mo gelijkheden te onderzoeken. De spruitenoogst kon gestadig zijn gang gaan. Het weer is ook hier voor goed, hoewel de gang over de zeer natte akker problemen kan opleveren. De kg-opbrengsten zijn niet slecht en de prijzen redelijk. Hetzelfde kan ge zegd worden van prei. Minder roos kleurig was de prijs van de witlof weeks na de kerst. Aanvoeren van 100 ton per dag op de ZHZ en elders hetzelfde beeld, geeft toch afbrokkeling van prijs. De maat is duidelijk vol. Er wordt ech ter verwacht dat de prijsval van kor te duur is, er zijn immers niet al te veel wortels voorhanden. Wanneer er maar genoeg aan spreiding in de op zet wordt aangehouden kan een en ander meevallen. Januari is ook de maand van voorbe reiding aan het nieuwe teeltplan. Voor de meeste bedrijven zal er niet veel aan de gewaskeuze gesleuteld worden. Toch zijn hier en daar weer nieuwe en soms betere rassen van verkrijgbaar, het is een zaak om goed geinformeerd te worden. In de zaadcatalogi heeft ieder de mooiste en de beste, en dat kan nu eenmaal niet. Besteed hier aan goede aandacht en vergelijk eerst goed. Ga hiervoor ge rust eens te rade bij de kollega's of voorlichting. Want van elkaar kan men meer leren dan van het mooiste uit de zaadboeken. Te warm zo eindigden we in het oude jaar en zo zijn we het nieuwe jaar be gonnen vanuit de Langstraat. Door deze gematigde temperaturen kunnen sommige gewassen zoals sla en andijvie van onder het glas wat eer der geoogst worden. De heesters en bomen zijn schijnbaar wat in de war, bij sommige zijn de knoppen al dik gezwollen. Voor de boom-kwekers zijn deze temperaturen gunstig, om dat zij zeer lang in het najaar door kunnen gaan met snijden van buiten stek. De glastuinbouw hoeft met dit weer niet zo hard te stoken. En zo profiteert iedere sektor op zijn eigen manier van het uitblijven van de strenge vorst. Met deze stelling in mijn linkerhand, zou ik met mijn rechterhand iedereen namens het kring-bestuur De Langstraat een gezegend en een voor spoedig 1988 willen wensen. In zijn nieuwjaarsrede voor het bestuur van het Produktschap voor Siergewassen concludeerde voorzit ter ir. J.E.C. Spithoven, tevens voorzitter van het Produktschap voor Groenten en Fruit, dat de gun stige gang van zaken in de tuinbouw in 1987 vertrouwen geeft en tevens leidt tot een grotere werkgelegen heid; in het tuinbouwbedrijfsleven zal in 1987 en 1988 samen de direkte en indirekte werkgelegenheid kun nen stijgen met 2.000 a 3.000 ar beidsplaatsen, aldus de voorzitter. De tuinbouw zorgde in 1987 voor 30% van de totale agrarische pro- duktiewaarde (t.w. 10 miljard van de in totaal 33 miljard gulden), waarbij de export met 5% is geste gen ten opzichte van 1986, hetgeen opvallend mag worden genoemd, ge let op een daling van de totale agra rische export met 2°7oHet goede re sultaat in de tuinbouw is weliswaar deels te danken aan het slechte weer in de afgelopen zomer, doch de tuin bouw is niet alleen afhankelijk van het weer; het fundament is steviger. Voorzitter Spithoven wees in zijn re de op een aantal aspecten die nauw lettend in het oog moeten worden gehouden. Zo werd het risico ge noemd dat bedrijfsgenoten de disci plines die zij zichzelf hebben opge legd bij de afzet en het kwaliteitsbe leid, niet meer voldoende naar waar- Vrijdag 15 januari 1988 Het nieuwe jaar is wel erg zacht en vooral nat begonnen. Uitzonderlijk wel, maar wie weet is dit ook weer er gens goed voor, aldus de schrijver van deze WEST-BRABANTSE fruitmix. Gelukkig maar, dat wij dat niet kun nen beinvloeden. Een natuurlijk ge geven, dat bepaalt dat geen enkel jaar te vergelijken is met een ander jaar. Werkend in en met de natuur, ben je daarvan grotendeels afhankelijk, ieder jaar opnieuw, zonder enig hou vast hoe het af zal lopen. De natuur legt de basis, en vanaf die basis kun je als ondernemer gaan sturen, naar gelang de omstandigheden. Omstan digheden die in de huidige tijd meer en meer bepaald worden door de maatschappij. Een maatschappij die "zogenaamd" meer en meer terug wil naar de natuur. Zogenaamd, omdat diezelfde maatschappij ten koste van alles, de verkregen verworvenheden, via de welvaart, niet wil prijs geven. Het is altijd de ander die in moet le veren, nooit hij zelf. Jammer dat op deze manier de cirkel gesloten blijft, en er per definitie niets veranderd. Het is een goede zaak dat men kritisch blijft, maar het geeft geen pas, om een enkele groep, de land- en tuinbouw, alles in de schoenen te schuiven en ook nog voor alle kosten op te laten draaien. Dat is maatschappelijk gezien ver keerd bezig zijn. De politiek moest eens meer bezig zijn met die politiek en minder met zichzelf. Het siert on ze volksvertegenwoordigers niet, om zo bezig te zijn, als een stel kleuters in de kleuterklas. Alleen doende met zichzelf en geen oog hebbende voor de realiteit. Als een werkelijk belang rijke realiteit zich aandient, is men onvoldoende geprepareerd om accep tabele oplossingen te bieden. Dat geeft de burger weinig moed, en zal er ook niet toe bijdragen, dat binnen redelijke termijn, gezonde perspektie- ven te verwachten zijn. Voorlopig zul len wij daarmee moeten leven, of zal het altijd zo blijven? Genoeg gefilosofeerd en terug in het fruit-gebeuren. Een gebeuren dat ve len tot op heden niet teleurstelt. Re delijke tot goede prijzen, mits men aan de kwaliteitseisen, qua maat en hoedanigheid voldoet. Tevreden, met die opmerking, dat er nog steeds te weinig van deze redelijk tot goede jaren voorkomen. Te wei nig om de negatieve jaren volledig op te kunnen heffen. Laten we hopen, dat dit jaar een uitzondering wordt op de regel en tot de goede gerekend mag gaan worden. Niet alleen onze inzet is of zal daar debet aan zijn, maar de natuur kan ons daar kosteloos een handje bij helpen. Een klimatologisch goed jaar, is vaak voor de tuinbouw niet best qua prijs ontwikkeling. Wat minder gunstig weer, geeft over het algemeen veel be tere resultaten. Voor de mens in ons niet lekker en leuk, maar ja, niemand levert graag iets in, ook een fruitkwe ker niet. Het is tot nog toe een winter geweest met veel regen en ongewoon hoge temperaturen. In de glastuinbouw op THOLEN is de invloed van deze ho ge temperatul-en voor de tijd van het jaar het best merkbaar. Aan de ene kant is het voordelig wanneer er be trekkelijk weinig gestookt moet wor den maar dit brengt toch ook weer zijn problemen mee. De gezaaide radijs staat onder deze omstandigheden binnen een week bo ven, wat hartje winter zonder al te veel stoken toch wel iets bijzonder is. Dit is gunstig voor een gelijkmatige opkomst maar omdat om deze tijd van het jaar het licht nog zeer beperkt is moet men na opkomst voorzichtig zijn met betrekkelijk hoge tempera turen. Een zeer lichtgevoelig gewas als radijs zal dan te veel gaan rekken wat dan weer ten koste gaat van kwaliteit en opbrengst. De kropsla groeit ook deze winter zeer zwak op met alle ge volgen van dien. Er wordt veel sla met gebreken aangevoerd, welke weinig opbrengt. Echter de exportsla bracht zeker rond kerst en nieuwjaar veel geld op. Het valt niet altijd mee om in de donkerste periode van het jaar een gezonde en zware krop sla te kun nen telen. Men staat altijd voor ver rassingen die met zo'n gewas meestal funest zijn en voor de betrokken te ler een grote tegenvaller kan zijn. Een buitenstaander kijkt weieens tegen hoge prijzen aan maar het is niet al les goud wat er blinkt. Het aardappelpootgoed in de kistjes wordt met deze hoge temperaturen kiemlustig. Goed afharden in het licht en het doorsnijden van de grove ma ten brengt weer het nodige werk. de weten te schatten. De Voorzitter wees er nog eens op dat export voor de tuinbouw derma te belangrijk is, dat het vrije han delsverkeer te vuur en te zwaard moet worden verdedigd. Na een plei dooi voor marktgericht produceren stelde de heer Spithoven dat er ook marktgericht moet worden afgezet. Daar slechts 5% van de Nederlandse cultuurgrond een tuinbouwbestem- ming heeft, waarschuwde de pro- duktschapsvoorzitter dat een pro centueel geringe verschuiving vanuit andere sektoren in de richting van de tuinbouw sterk ontwrichtend zal werken. Nieuwe kwaliteitsnorm Franse tomaten De Franse tomatentelers maken zich zorgen. Zij zijn bang dat Frankrijk steeds meer kwalitatief betere toma ten uit Nederland en België gaat im porteren. Om hier iets tegen te doen, pleiten telers in het belangrijkste produktiegebied, Bouches du Rho ne, voor de invoering van een natio naal kwaliteitslabel voor Franse to maten. Volgens het Belgische VCTV wordt de belangrijke producenten- markt van Chateaurenard belast met de kontrole op de nieuwe kwaliteits norm ('Qualité France'). Behalve bloemen zullen er dit jaar op de Westfriese Flora (18 t/m 28 februari) ook historische vliegtuigen worden tentoongesteld. Om hier bij aan te sluiten zal minister Smit-Kroes de tentoonstelling openen na per helikopter aangevlogen en vlak voor de veilinghal geland te zijn. Hoofdarrangeur Johan Weisz toont hier een maquette van de ten toonstelling met op de achtergrond een model van een helikopter waarmee minister Smit naar de veilinghal zal vliegen. Bonsai-planten moeten beheerst groeien en stellen daarom specifieke eisen aan de voeding. Pokon Chry- sal uit Naarden heeft een voedsel voor bonsai ontwikkeld, dat aan deze eisen voldoet. Deze meststof bevat een uit gebalanceerde voeding, speciaal voor bonsai. De voedingselementen stikstof, fosfor en kalium zijn in een optimale verhouding aanwezig. Jon ge bonsai heeft vooral in het voorjaar, na de rustperiode, behoefte aan voed sel. Dit stimuleert de spruitvorming. Volwassen bonsai vraagt vooral in het najaar voeding. Vloeibare meststof Pokon-bonsai is vloeibaar. Vloeiba re meststoffen zijn gemakkelijk in het gebruik en mogen zich verheugen in een sterk stijgende belangstelling van Na mannen, meisjes en jongens, zijn nu de vrouwen het middel punt van de folder van de Stich ting Propaganda Groenten en Fruit. Veel vrouwen zijn tegenwoordig op maatschappelijk gebied net zo druk als mannen. Ze hebben een hele of halve baan buitenshuis, volgen kursussen, doen aan sport, storten zich in het vereni gingsleven en nemen toch meestal het grootste deel van het huishouden voor hun rekening, zeker wanneer er kinderen zijn. Begrijpelijk dat een goede maal tijd nogal eens in het gedrang komt. Toch kunnen ook snelle maaltijden verantwoord en kom pleet zijn. Groenten en fruit zor gen daarbij voor de onmisbare vitaminen en mineralen. Binnenkort zullen er een half miljoen van folders over 'De snelle keuken' liggen bij de groente- en fruitverkooppunten. de konsument. Voor meer inl. tel. 02159-48984. Dit jaar bestaat de rozebottelsiroop Roosvicee 30 jaar. Roosvicee is een Nederlandse vinding van de twee broers Gerrit en Hamp Recter, oprichters van het indertijd gelijkna mige farmaceutische fabriekje in Veenendaal. Deze zéér vitamine C- rijke vruchtensiroop wordt geperst uit verse rozebottels, die worden ge wonnen op eigen plantages - de grootste ter wereld - in de Flevopol- der en in Midden-Frankrijk (in to taal 100 hektare met ca. 200.000 ro- zestruiken). Daarvoor worden de bottels gebruikt van de Rosa Alpina (afstammeling van de wilde berg- roos), waarvan het vitamine C- gehalte 3 a 5 keer zo hoog is als van andere rozesoorten. In 1988 organiseert de Landelijke Open Dag Commissie N.T.S. voor de elfde maal KOM IN DE KAS. Deze manifestatie wordt dit jaar georgani seerd op zaterdag 9 april a.s. De eer ste voorbereidingen voor deze landelijke open dag voor de glastuin bouw zijn inmiddels getroffen. Dit jaar, en misschien volgend jaar ook nog wel, wordt KOM IN DE KAS als vanouds georganiseerd. Ook in 1988 stellen ruim twintig gebieden in Nederland op zaterdag 9 april a.s. meer dan 300 tuinbouwbedrijven open. Bent u een studieklub die nog nooit heeft meegedaan en het toch eens wil proberen? Bel dan het NTS- sekretariaat en vraag naar Diana Duijvestijn (tel. 01740-27241). U kunt zich tot 1 februari a.s. opgeven. 11

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1988 | | pagina 11