"Hogere afzetkosten aanslag rendement bedrijven" ''Zet graan in voor produktie ethanol" Voorzitter Tuinbouwcommissie ZLM waarschuwt voor te klein fruitteeltareaal Veehouders ongerust over nieuwe afhaalregeling kadavers! Moeizame start Brabantse Boerderijenstichting VOORZITTER AKKERBOUWCOMMISSIE ZLM: VOORZITTER VEEHOUDERIJCOMMISSIE: Scherpe kritiek op minister Braks' oplossingen" akkerbouwproblemen Hogere bijdrage jachtfonds niet bestemd voor vergoeding ganzenvraat "Willen we de landbouw weer gezond maken dan zullen de land- bouwprodukten ook in het non-food circuit moeten worden verwerkt en dan is bio-ethanol zeker één van de mogelijkheden. Waarom gaan we hiermee in de EG niet van start? We verkopen het graan tegen el ke prijs op de wereldmarkt, waarom dit graan niet ingezet voor de bio-ethanolproduktie?" Deze vraag wierp de heer J.C. Geluk, voor zitter van de akkerbouwcommissie van de ZLM op tijdens de maan dag 4 januari gehouden vergadering van het hoofdbestuur. Hij noemde het volstrekt onbegrijpelijk dat de politiek verantwoordelij ken de produktie van bio-ethanol de eerstkomende jaren van tafel hebben geveegd. Volgens de heer Geluk kan de toe voeging van 10% ethanol aan de benzine een enorme bijdrage leveren aan de bestrijding van de verzuring van het milieu door het autoverkeer. Bovendien zou die toevoeging een besparing geven omdat er dan in de graan- en suikersector geen over schotten meer zullen zijn. "Is er dan helemaal geen politieke motivatie meer om hier schot in te brengen en blijft het een hap-snap beleid waar bij alleen het consumentenbelang wordt gediend?", vroeg Geluk zich vertwijfeld af. Suikeroverschot De voorzitter van de akkerbouw commissie deed ook de suggestie om bij de suikerindustrie C-suiker aan te kopen om zo de overschotten af te laten nemen. "Op papier C-suiker omzetten in quotumsuiker zou een prachtig budgettair neutraal "set- aside" voor suikerbieten betekenen met een behoorlijke premie". In een nadere toelichting stelt de heer Geluk vast dat het opslaan van C-suiker, die bij het huidige regiem de komende jaren nog toe zal ne men, veel geld kost. De voorraad C suiker zou budgettair neutraal kun nen worden afgebouwd tot voldoen de is verkocht en de strategische voorraad is bereikt. Een en ander zou als volgt kunnen: Een boer teelt momenteel 10 ha bieten. Hij kan nu 7 ha. gaan telen en de andere 3 ha. als C-suiker van de industrie kopen. Hij koopt voor een bedrag van bij voorbeeld 50,per ton waarin te vens een vergoeding zit voor de ver werkingskosten van de fabriek. Deze C-suiker levert hij samen met de werkelijk geteelde bieten aan het eind van het jaar bij de industrie in (wel moet zeker zijn dat de gekochte 3 ha C-suiker niet als bieten worden geteeld). Aan het eind van het sei zoen ontvangt hij van de industrie 100,per ton voor de niet ge leverde C-suikerbieten. Uitgaande van 50 ton per ha. betekent dit dat de teler 2.500,— per ha ontvangt voor deze C-suiker. Dat bedrag kan worden beschouwd als een soort braakpremie. De hele transaktie is budgettair neutraal terwijl de voor raad C-suiker sterk afneemt. De heer Geluk verwacht dat de industrie dit systeem niet zal toejui chen. "Maar dan horen we hun argu menten wel en dan kan daarover na der van gedachten worden gewis seld", aldus Geluk. "Waarom doen we dat niet", zo vroeg hij zich af, "zijn we bang om problemen op te lossen?" Het voor stel van de heer Geluk wordt ingege ven door het feit dat 240.000 ton C- suiker uit 1987 wordt doorgeschoven naar 1988 en dit komt overeen met ca. 30.000 ha. suikerbieten. Dit zou dan weer betekenen dat we in 1988 aan 100.000 ha. genoeg hebben om ons quotum vol te telen. De heer Ge luk pleitte mede namens de akker bouwcommissie van de ZLM in dit verband nogmaals voor het rekening-courant systeem omdat daaraan, gezien ook het zgn. bieten- toerisme, grote behoefte is. "Voor 1988 zullen er de nodige in spanningen gevraagd worden van de veehouderij; het inwerkingtreden van de mestwetgeving zal investerin gen vragen in mestopslag en het be talen van overschotheffingen. De af zetkosten zullen zonder meer voor veel bedrijven een aanslag betekenen op het rendement". Dit zei de voor zitter van de veehouderijcommissie van de ZLM, de heer W. van Veld huizen, maandag 4 januari jl. op de hoofdbestuursvergadering van de ZLM in het Landbouwhuis te Goes. In de melkveehouderij zal in 1988 naar alle waarschijnlijkheid worden overgegaan naar het B-systeem (fa- brieksquota) d.w.z. dat per fabriek een quotum toegekend wordt maar daarnaast behoudt iedere veehouder zijn eigen quotum. Indien de fabriek zijn quotum overschrijdt zal de su perheffing door de individuele over schrijders betaald moeten worden. Het is volgens de heer van Veldhui zen, een goede zaak dat het Pro- duktschap voor Zuivel hier eerst nog een advies over moet uitbrengen, mede omdat dit produktschap* ver antwoordelijk is voor een stuk regel geving en uitvoering. Terugziende op het jaar 1987 stelde de voorzitter van de veehouderij- commissie vast dat in de veehouderij redelijke resultaten zijn behaald. Uitzondering hierop zijn de resulta ten in de rood- en witvlees produk tie en de zeugenhouderijHet uit gangsmateriaal voor zowel rood- als witvleesproduktie was duur ten op zichte van de opbrengstprijzen. In de zeugenhouderij was het aanbod van biggen te groot waardoor de prijzen onder zeer sterke druk kwa men te staan. Ook heeft 1987 ons volgens de heer Van Veldhuizen, ge leerd dat alternatieve takken op de veehouderijbedrijven niet direct de De voorzitter van de Tuinbouwcom missie van de ZLM, de heer C. Ha melink, heeft tijdens de vergadering van het hoofdbestuur maandag 4 ja nuari jl. gewaarschuwd voor een te klein fruitareaal in Nederland. Daarop is op de fruitteeltdagen ook gewezen door de directeur-generaal van het ministerie van landbouw, de heer J. van der Veen. "Maar", zo zei Hamelink, "dat gevaar is al eer der onderkend door de ZLM". Graag zou hij zien dat door een lich te uitbreiding van het fruitareaal dat gevaar in het Zuidwesten kan wor den afgewend. De voorzitter van de Tuinbouwcom missie wees ook op de ontwikkelin gen bij het gewasbeschermingsbe- leid: "Het gevaar is er dat gewasbe schermingsmiddelen die onontbeer lijk zijn om een goede geïntegreerde bestrijding uit te voeren, zullen ver dwijnen. "Verrassingsovervallen 8 kunnen niet worden aanvaard". In zijn korte terugblik over 1987 kan volgens Hamelink in het algemeen voor de groenten en fruitsector van een goed jaar worden gesproken. Toch zijn er voor de peren onvol doende nieuwe markten gevonden en aangeboord. Gevolg daarvan is dat de Conference en de Doyenné du Cornice die nu uit de koelhuizen ko men, te weinig opbrengen. Hij bena drukte nog eens dat er bij voortdu ring aandacht moet zijn voor ver nieuwing van de plantopstanden. "Die bedrijven die nog een te gering percentage nieuwe goede rassen in hun opstand hebben zullen de con currentieslag verliezen", zo waar schuwde hij. Discussie: In het hoofdbestuur vond een ge- dachtenwisseling plaats over de sterk oplopende kosten van de fruithagel- verzekering. Hagelschade dreigt een onverzekerbaar risico te worden. In De voorzitter van de Akker bouwcommissie van de ZLM, de heer J.C. Geluk, heeft op de hoofdbestuursvergadering maan dag 4 januari jl. scherpe kritiek geuit op de krachtige en stoere taal die minister Braks gebruikt wanneer hij oplossingen aan draagt voor de problemen in de akkerbouw". Zelf de broek op houden door o.m. het vergroten van het bedrijf, zegt de minister. "Maar", zo reageerde Geluk, dan moeten we wel wachten tot de grondprijs zover gezakt is dat het economisch haalbaar wordt. Hoe ver is dat bij een nog steeds verplicht zakkende graanprijs? f 10.000,per ha. of nog min der? Hoe moeten we de tijd over bruggen naar deze prijs toe? Ook de overblijvers zullen daarvoor de mogelijkheid moeten hebben! De banken zullen ook niet blij zijn met een dergelijke ontwikke ling; de zekerheden vliegen ach ter de hypotheken vandaan". Volgens de voorzitter van de ak kerbouwcommissie is de arro gante opstelling van de minister nog te begrijpen ook, want er wordt wel wat gemord maar men aanvaardt het allemaal even gela ten en doet zeer volgzaam wat de minister gebiedt. "Onbegrijpe lijk", zo besloot Geluk, is onze weerstand dan zo gering en zijn we al zo murw?" oplossingen geven die men er van verwachtte. De heer van Veldhuizen sprak tenslotte de hoop uit dat we in het jaar 1988 in gezamenlijkheid binnen onze organisatie bezig moe ten zijn ten nutte van onze totale veehouderij Discussie: Het hoofdbestuur kwam in een dis cussie over het melkquotum tot de conclusie dat er geen overwegende bezwaren zijn tegen het zgn. B- systeem waartoe naar alle waar schijnlijkheid in 1988 zal worden overgegaan. Wel werd opgemerkt dat hiermee een extra stuk verant woordelijkheid wordt gelegd bij de individuele veehouder. De vrees werd dan ook uitgesproken dat het B-systeem melkproduktiebevorde- rend kan werken maar de industrie zal de door haar te betalen superhef fing afrekenen met de individuele overschrijders. Bij veehouders, speciaal bij schapen houders, bestaat thans grote onge rustheid over de nieuwe afhaalrege ling kadavers! Voorheen gebeurde dit meestal door particuliere bedrij ven. Deze gaven dan bonnen af wel ke in het bijzonder voor schapen houders belangrijk zijn in verband met de z.g. schapen ooi premieregeling. Bij controle moesten deze bonnen worden ge toond en deze controle vindt meestal plaats binnen 10 dagen en bij som mige wel twee keer binnen deze tijd. Dit afhalen van kadavers is de parti culiere bedrijven ontnomen en vindt nu plaats door de destructiebedrij ven zelf. Bonnen geven zij echter niet af. De veehouders ontvangen deze pas na 3 maanden. Schapen houders kunnen hierdoor financieel worden benadeeld! Verder is het zo dat de dode dieren moeten worden gedeponeerd in een ton die langs de weg moet staan. Aangezien de destructiebedrijven niet regelmatig komen levert dit speciaal bij zomerse temperaturen kwalijke zaken op! Uw fotograaf ging eens kijken bij een veehouder die juist een dood biggetje had dat hij in een ton langs de weg deponeerde. Nu is het nog koud en als niet te lang wordt ge wacht met weghalen gaat het nog maar als het binnenkort warmer wordt vindt deze veehouder dat be paald niet prettig!! de tuinbouwcommissie is regelmatig gesproken over het vormen van een zgn. fonds voor on verzekerbare risi co's. De tuinbouwcommissie twijfelt aan de financiële haalbaarheid van een dergelijk fonds. Tuinbouwcom missie en hoofdbestuur dringen daarom sterk aan op een verruiming van de fiscale reserveringsmogelijk heden per individueel bedrijf. De precies één jaar geleden opge richte Brabantse Boerderij enstichting heeft een moeizame start gekend. Veel eerder dan het beschrijven van de doelstelling en het maken van plannen is het bestuur nog niet gekomen. "We zitten nog steeds in de organise rende fase", vertelt secretaris Frans Timmermans. "In het bestuur van de Boerderij enstichting zit een veelkleurig ge zelschap, maar niet de bezielde mensen die we nodig hebben, Te veel organisaties en instellingen, die in het bestuur zijn vertegen woordigd, zoals Brabants Heem en Monumentenzosg, zitten er al leen als toehoorder. Iedereen is zich bewust van de noodzaak van het behoud van de typisch Bra bantse boerderijen en zit vol goe de bedoelingen. Maar we zijn nu bezig meer mensen binnen het bestuur te halen, die bereid zijn om concreet iets aan het pro bleem te doen". Een jaar na de oprichting heeft ook de eerste voorzitter al het veld geruimd; de burgemeester van Teteringen heeft plaats ge maakt voor zijn ambtgenoot Da dels uit Liempe, die volgens Tim mermans echt ernst wil maken van de doelstelling van de Bra bantse .Boerderijenstichting: het beschermen van de typisch Bra bantse boerderij tegen sloop en renovatie, vooral door het geven van service aan eigenaren, over heid en andere belanghebbenden. Verder wil de stichting helpen met het ontwikkelen van nieuwe ideeën om bestaande boerderijen hun agrarische bestemming te la ten behouden, of nieuwe functies te geven aan boerderijen die al aan het agrarisch gebruik zijn onttrokken. Timmermans, die zelf in het Westbrabantse Den Hout in een verbouwde boerderij woont, vindt het hoog tijd dat er wat meer gebeurt dan het beschrijven van de probleemstelling. "Bijna alle boerderijen in Brabant zijn geen monument. In feite zijn ze vogelvrij, de bewoner kan er mee doen wat hij wil". De voorzitter van de commissie Grondgebruik van de ZLM, de heer J. Nieuwenhuijse, heeft het hoofd bestuur maandag 4 januari jl. gewe zen op enige belangrijke punten uit het concept van de Flora en Fauna wet. Opmerkelijk is o.m. dat de bij drage aan het jachtfonds omhoog gaat van 50,— naar 130,— maar dat minister Braks gezegd heeft dat deze hogere bijdragen niet zijn be doeld om de schade als gevolg van ganzenvraat mee te vergoeden. "Dit", zo zei Nieuwenhuijse, "ter wijl juist mag worden verwacht dat die schade de komende jaren nog toe zal nemen". De heer J.M. Geluk uit Noordgouwe informeerde de verga dering over de stand van zaken met betrekking tot de zoetwatervoorzie ning op Schouwen-Duiveland (Zie elders in dit blad). Nieuwe vertegenwoordiger Mechanisatiebedrijf Nieuwendijk Per 1 december j.l. is de heer J.A.M. van der Veeken bij het Mechanisa tiebedrijf van Cebeco-Handelsraad in Nieuwendijk in dienst getreden als vertegenwoordiger. De heer Van der Veeken beschikt over een ruime ervaring als vertegen woordiger in tractoren en landbouw werktuigen, de afgelopen 4 jaar in de Biesbosch en het Land van Heus- den en Altena. Vrijdag 8 januari 1988

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1988 | | pagina 8