Steeds moeilijker om jaarlijkse lasten op te brengen 'Vergaderingen Niet alle productie is overproductie Reacties van buitenstaanders soms verhelderend Het blijft koffiedik kijken... Het nieuwe jaar is alweer een week oud, toch vanuit NOORD- BEVELAND een gezond en voor spoedig 1988 toegewenst. We staan aan het begin van een nieuwjaar waarvan gelukkig niemand weet wat het ons brengen zal. Juist in deze tijd wordt nogal eens relativerend teruggeblikt op het af gelopen jaar, en hierover hoeven we elkaar niets te vertellen. De stem ming bij de boeren op Noord- Beveland is erg somber, terwijl dit nog niet tijdens de vergaderingen duidelijk naar voren komt. Men heeft het gevoel met de rug tegen de muur te staan, zonder dat we uit zicht hebben op positieve ontwikke lingen. Onze landbouwvoormannen roepen op tot nieuwe initiatieven en mentaliteitsverandering. Deze oproep is door de bedrijfsgenoten met gemengde gevoelens ontvangen. De negatieve reacties komen vaak voort uit een gevoel van machteloos heid. Anderen zullen deze uitspra ken zeker in hun gedachten houden, maar twijfelen nog aan de invulling hiervan. Toch zal de traditionele akkerbouw op Noord-Beveland zich moeilijk laten verdringen ondanks de slechte vooruitzichten. Hopelijk kunnen de ze slechte vooruitzichten worden on dervangen door nieuwe ontwikke lingen. De aanwezige agrarische nevenbe- drijven zoals handel, coöperaties en mechanisatiebedrijven zullen hier hopelijk aan bijdragen, ondanks de voor deze bedrijven eveneens slechte tijden. We hoeven hierbij alleen maar te denken aan de minimale Hoewel 1987 geëindigd is met uit zonderlijk weer, maar dan eens een keer van de goede kant, zullen velen toch blij zijn dat dit jaar achter de rug is. En hoewel 1988 ook weer uitzonder lijk, maar dan zeer stormachtig is begonnen, willen wij u vanuit het Thoolse en Fliplandse land toch nog de beste wensen voor 1988 doen toekomen. Het weer en de prijzen blijven in on ze sector toch de minst te beïnvloe den factoren. Een slecht begin met betrekking tot het weer kan alleen maar een verbetering geven. Maar met de prijzen ligt dat wat anders. Vooreerst moeten wij nog van een aantal produkten af zien te komen van oogst 1987 en dat lukt vooreerst nog net tegen redelijke prijzen. Daarnaast stapelen zo tegen het eind Douven getrokken veldspuiten met fusee-besturing Binnen het Profi- veldspuitenprogramma van Douven is nu een getrokken machine leverbaar uitgevoerd met een fuseebestuurd on derstel. Hierdoor is het onder andere mogelijk om door kort het spuitpad in- en uit te kunnen draaien de scha de aan het gewas tot een minimum te beperken. 6 marges op de produkten en de in vesteringen in de akkerbouw worden tot het minimale beperkt terwijl het onderhoud veelal zelf wordt uit gevoerd. Soms is het wel eens verhelderend om met personen te praten die niets met landbouw te maken hebben, dan ervaart men met welke proble men het overige bedrijfsleven te ma ken heeft. Sommigen hebben begrip voor de situatie maar velen reageren met de opmerking dat men als on dernemer dient te leven met onzeker heid. Ze zeggen dat niemand wordt verplicht om boer te worden. Met de opmerking van onze kant dat we als boeren gehecht zijn aan ons bedrijf en dat we er veel voor over hebben om dit voort te zetten, wordt een voudigweg gezegd dat dit een luxe is die we ons nog steeds kunnen per mitteren. Uit al deze reacties van buitenstaan ders klinkt een gedachte door van produceer als boer zo goed en goed koop mogelijk want in het buiten land is ook alles te koop. Men is niet meer gehecht aan de gedachte dat er Bintjes uit Nederland op tafel staan, immers als ze in Frankrijk beter en goedkoper zijn wil men die hebben. De huidige consument is verwend en ziet niet meer de noodzakelijkheid in van één van de uitgangspunten bij het ontstaan van het Europese land bouwbeleid. Toch is de beschikking hebben over een groot assortiment aan voedsel geen vanzelfsprekendheid maar ook een luxe. Juist de boeren mentaliteit van de laatste 30 jaar heeft hieraan bijgedragen. van het jaar de rekeningen zich hoog op. In menige huiskamer zal bij het openen van de enveloppen en het uitschrijven van de betalingsop drachten gezucht zijn of worden over de hoogte van die bedragen. De vaste lasten van de jaarlijks te rugkerende verzekeringen e.d. lopen gemiddeld elk jaar wat op en het wordt steeds moeilijker deze uit de teruglopende inkomsten op tijd te voldoen. Onmogelijk zal het dan ook zijn om deze te gaan betalen over een braak- premie van 1500,per ha. als daar geen andere inkomstenverho ging tegenover staat. Braken zal dan ook in het Zuid-Westen enkel aan vaardbaar zijn als dit bedrag ver hoogd wordt of de graanprijzen te vens omhoog gaan. De beste oplos sing waar de landbouw mee gediend zou zijn was het op grote schaal pro duceren van één of meerdere pro ducten voor niet voedselkonsumptie gebonden industriële verwerking. Hierdoor zou er ook weer wat meer ruimte ontstaan in een aantal ver ziekte sectoren, ontstaan door de vlucht uit de graanteelt en een quo tum gebonden productie. Zolang echter Europa geregeerd wordt door politici die het ene gat met het an dere blijven vullen zal daar voorlo pig nog maar weinig zicht op komen. Aan de ene kant hebben ze hun Bij 't scheiden van het oude en bij 't begin van het nieuwe jaar worden we ook in 'T WALCHERSE met van alles geconfronteerd. Een normaal verschijnsel, de tijd gaat gewoon door, met dien verstande dat er bij een jaarwisseling er een extra mo ment van bewustwording is bij de mens. Hopelijk worden de goede wensen die we elkaar doen en de goede voornemens die we onszelf hebben voorgenomen, bewaarheid en uitgevoerd. Dat alles gewoon doorgaat blijkt al aan de inhoud van ons postbusje, daar treft men gezamenlijk dg laat ste rekeningen van het oude en de eerste voorschotnota's van het nieu we jaar aan. Het was weer een Groe ne Kerst, de vorst is door de oceaan- wind weer ver terug gedrongen, de percelen wintertarwe en graszaad te kenen zich als biljartlakens af in het landschap. Over het nut van een voorbewerking van de ploegsnede over de vorst zoals medio december door verschillende collega's is uitge voerd bestaat nogal verschil van me ning. Grondsoort en vochttoestand spelen hierbij een grote rol. Diege nen die hun aardappelland geculti- vatord de winter in laten gaan, al of niet ingezaaid, hebben al succes wat betreft het bevriezen van achterge- Dit is het eerste stukje in het nieuwe jaar voor ZUID-BEVELAND. Op de eerste plaats natuurlijk voor iedereen de beste wensen voor 1988 en een voorspoedig jaar. Het zal voor velen een welkome afwisseling zijn om na de feestdagen weer ge woon aan het werk te gaan. Tussen de feestdagen zal er ook weinig ge daan zijn op wat onderhoudswerk zaamheden na en het bijwerken van de boekhouding. Het enige wat er op het land kon gebeuren was het doorspuiten van de drains. De buitentemperatuur is een heel verschil met vorig jaar. Was vorig jaar iedereen bezig z'n schaatsen te slijpen daar is nu zeker geen sprake van. Het tegenovergestelde geldt ook voor de bewaartemperatuur van de aardappelen en de uien, liep de temperatuur vorig jaar terug, nu loopt de temperatuur in veel geval len op in de bewaarplaatsen. Als de temperatuur terugloopt kun je met bijstoken nog wat doen, er is nu in veel gevallen geen mogelijkheid om de temperatuur vast te houden. Een paar weken vorst zal voor ieder een en alles een aangename afwisse ling zijn. Niet in de laatste plaats voor de struktuur van de grond. De struktuur heeft het afgelopen jaar een filcse knauw gekregen en is erg slecht ondanks het feit dat de grond nu het geploegd is er op het oog goed bij ligt. Daarom zou een aantal we ken vorst goed van pas komen. De struktuur, en met name in de onder grond, zal er niet helemaal van op knappen waarom straks weer een goed zaai- en pootbed te maken zal het wel welkom zijn. Hetzelfde geldt straks ook voor een goede beginont- wikkeling van de gewassen. Het vergaderseizoen, januari/fe bruari, staat ook weer voor de deur. We rollen dan meestal van de ene in de andere vergadering. Suikerin- 'mond vol voor het bestrijden van de te hoge subsidies aan de boeren ter wijl ze aan de andere kant het subsi diëren van scheef gegroeide zaken blijven prediken. Denk daarbij maar eens aan de gezond heidszorg waar een particulier de goedkope ziekenfondsverzekëring subsidieerd en de salarissen van apo theker en huisarts op peil moet hou den. Het nemen van geen toekomst gerichte maatregelen in de Europese landbouwpolitiek kan alleen maar een koude sanering tot gevolg heb ben, wat de arbeidsplaatsen van en kele miljoenen agrariërs, maar ook van duizenden aanverwante ar beidsplaatsen op de tocht zal zetten. Het afzwakken van de huidige storm in een frisse wind die door de poli tiek waait, zou dan ook een zegen voor 1988 zijn. bleven knollen. Op een milieuvrien delijke wijze is dit toekomstig on kruid opgeruimd. De laatstgehou den algemene vergadering van onze Kring is een schot in de roos geweest gezien het aantal bezoekers, het on derwerp en de publiciteit daarna, van voorpaginanieuws tot en met de rubriek lezers schrijven. Dat velen nog niet bosminded zijn is wel geble ken, tevens op een hoorzitting van een gemeente die in deze plannen vooroploopt. In de laatst verschenen ruilverkavelingskrant (een juiste bestelling hiervan blijkt een chroni sche moeilijkheid) is nog eens duide lijk onderstreept dat bij een nieuwe herinrichting, om dit woord maar eens te gebruiken, van ons gebied, een zaak van heel de streek is. De disciplines waar uit de landinrich tingscommissie is opgebouwd be wijst dit al. Enkele afdelingen heb ben op hun najaarsvergadering het BBL uitgenodigd om wat duidelijk te verkrijgen omtrent de taakstelling en uitvoering hiervan door deze in stantie. Men verwart in de praktijk nogal eens het werk van dit orgaan met het werk van de hele Commis sie. Het ene staat in dienst van het andere, maar ieder heeft zijn eigen verantwoordelijkheid. Als land bouworganisaties hebben we door dustrie, aardappelfirma's, bestrij dingsmiddelen handelaren, coöpera ties, verenigingen, studieclubs enz. enz. hebben allemaal wat te bren gen. Iedereen heeft wel wat waar we in ons bedrijf ons voordeel mee kun nen doen. Het moeilijke is eigenlijk om uit die stroom van informatie datgene te halen wat voor het bedrijf zinvol is. Het jaar 1987 is weer voorbij. In alle rust is hier op dorp de jaar wisseling gepasseerd. Oliebollen met poedersuiker en warme rode wijn geven een bijzonder cachet aan het moment, dat de klok twaalf sloeg. De overgang van het oude in het nieuwe jaar wordt te genwoordig met knallen en vuur werk nog ekstra onderstreept en gevierd. Diverse volksstammen en ieder met zijn eigen taal bewo nen tegenwoordig onze provincie en vieren op hun eigen wijze de jaarwisseling. Het is nog niet zo lang geleden, dat in ons gewest ieder dorp zijn eigen dialect sprak. Die tijd is voorbij en komt niet meer terug. Hoe lang zal on ze jeugd hun dialekt nog spre ken? Het blijft koffiedik kijken evenals de waarzeggerij, dat er over 20 jaar in Nederland geen bieten meer geteeld worden. Wat wel waar is, is dat bij meer plan ten per ha het tarrapercentage, de winbaarheid en het suikerge halte stijgen. We praten dan wel over 80.000 planten per ha. mini maal. Het bietenzaad is nu veel beter dan vroeger en de informa tie die we daarover momenteel krijgen zullen we goed moeten le zen. Voorlichting en kweekwerk zijn van groot belang voor de di verse teelten. Veel hierover kun nen we lezen in de nieuwe be schrijvende rassenlijst voor land bouwgewassen 1988. Jaren ach ter elkaar hadden we het gemak, dat er maar naar enkele aardap pelrassen vraag was op de markt. Dat gaat nu veranderen en daarin zullen we mee moeten gaan den ken en mee moeten kunnen het aanvragen van een nieuwe verka veling deze kan zelf in beweging ge zet, ook een verantwoordelijkheid. Volgens de laatste berichten ver toont ook de grondprijs in ons ge bied een dalende tendens. Op de eer ste vergadering van de Ver. v. Be drijfsvoorlichting in dit wintersei zoen, hebben diegenen die nog geen kennis hadden gemaakt, persoonlijk of via een studieclub, met onze nieu we bedrijfsvoorlichter dit daar kun nen doen. Het zal van beide kanten wat wennen zijn, hij heeft zich met zijn gezin gevestigd in één van onze kleinste woonkernen. We wensen hen een goede tijd toe. Ook het Wa terschap heeft plannen voor in 't nieuwe jaar meer een gerichter aan voorlichting te gaan doen. Op de laatst gehouden algemene vergade ring is, zij het door sommige hoofd ingelanden met wat pijn, financiële ruimte hiervoor geschapen. Als we de belangstelling voor het werk. aan waterschappen afmeten aan de op komst bij hun verkiezingen ligt er nog een heel terrein braak, voor voorlichting. Of dit een juiste graad meter is, is discutabel. Mede door te vele kapitaalswerken wat onze zee weringen stijgt met de veiligheid ook het geschot. Het aandeel van het "gebouwd" in de kosten van het tra ditioneel beheer is in ons waterschap aanzienlijk bevolkingsdichtheid heeft zowel lasten als lusten voor diegenen die op het "ongebouwd" hun kost moeten verdienen. Nog net in 't oude jaar hebben de zg. kleine graantelers hun uitkering voor oogst 1986 ontvangen. Laten we het er maar op houden dat het geld van ver moest komen, vandaar het lang on derwerp zijn. Tot slot laten we het jaar 1988 tege moet treden met de gedachte en hoop, dat niet alle productie over productie is. beslissen. Sinds een paar weken is de win tertarwe te velde hard aan de groei. Ook de laat gezaaide doet nu wonderen. In deze ontwikke ling spelen de voorvrucht en de zaaidatum een grote rol, maar het afgelopen najaar hebben we als boer weinig keus gehad om de inzaai van de wintertarwe goed te doen op verschillende rijen- afstanden is er tarwe ingezaaid en op nauwere rijenafstanden zijn er nogal zaaifouten vanwege ver stoppingen door grote kluiten te konstateren. Een voordeel op het natte zaaibed was, dat elke tar wekorrel waar die ook viel, kiem de en nu opgekomen is. Wat ook opgekomen is, is het kleefkruid op zeer laat gerooid aard appelland. De bodemherbiciden hadden het gehele jaar fan tastisch goed gewerkt en thans lijkt het er op, dat we bij het zaaivoorploegen deze herfst een nieuwe laag onkruidzaden heb ben boven geploegd. In zo'n nat najaar heb je als boer te velde niet veel te regelen gehad. Ieder seizoen is anders en daardoor zullen de recepten van de herbici den ook aangepast moeten wor den aan de huidige omstandighe den. Als we dan maar de juiste middelen hebben om in deze goe de resultaten te kunnen boeken. In gezin en in bedrijf een GE LUKKIG NIEUWJAAR toe gewenst. "HOOP": Gezegend is hij, die geen zaadon kruid verwacht, want hij zal heerlijk verrast worden. Vrijdag 8 januari 1988

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1988 | | pagina 6