nieuws uit brussel Kiechie de boer op met braakligging Duitse staat hoeft niet te betalen voor bosschade EG voedselhulpprogramma 4 januari van start EG-steun voor tweede serie marktstruktuurprojekten 1987 Ons de put in laten praten doen we in ieder geval niet...' (R. Winkel, Brussel) De Duitse minister van landbouw, Ignaz Kiechie, maakt deze week een goodwill-ronde langs alle Europese hoofdsteden. De verwachting luidt in Brussel dat hij zal proberen zijn elf collega's warm te maken voor de Westduitse ideeën over het uit productie nemen van akker bouwgrond. Zoals bekend is de Bondsrepubliek dit halfjaar voorzit ter van de Europese ministerraad. De eerste test voor het voorzitter schap komt al op 10 en 11 februari. De regeringsleiders zullen dan proberen de scherven die zijn blijven liggen na de mislukte top in Ko penhagen weer bij elkaar te vegen. Wat de Duitse ideeën over set-aside betreft gaat het grotendeels om oude wijn in nieuwe zakken. Het is al lan ger bekend dat Kiechie produktie- drempels voor graan en oliehouden de zaden alleen kan aanvaarden als er voldoende mogelijkheden worden geboden om grond uit produktie te nemen. Hoewel de Europese Com missie niet zonder rede vreest dat Kiechie braaklegging vooral ziet als een alternatief voor de door haar dringend nodig geachte stabilisato ren en prijsverlagingen, is ze de Duitsers toch tegemoet gekomen. Landbouwcommissaris Andriessen was van plan woensdag een voorstel in te dienen bij de landbouwraad. In grote lijnen komt dat er op neer dat elke lidstaat wordt verplicht om voor de boeren vrijwillige braakleg gingsregeling in te voeren. Die rege ling moet zo aantrekkelijk zijn dat de akkerbouwers er daadwerkelijk toe overgaan om ongeveer negen honderd duizend hectare bouw grond uit productie te nemen. Als dat lukt hoeft de EG minder uit te geven aan het opkopen, opslaan en met verlies exporteren van over schotten. De grootte van de bespa ring is echter helemaal afhankelijk van de premies voor de boeren en de mate waarin de EG daarin bijdraagt. Als die compensatie te laag uitvalt loopt men het risico dat de regeling helemaal niet werkt. Over die premie zal in de raad veel te doen zijn. Zo willen de Duitsers de graanboeren zo'n 700 gulden per hectare kunnen aanbieden, voor de helft te betalen door de EG. In de zuidelijke landen zouden te hoge premies catastrofale gevolgen kun nen hebben en voor een ware leeg loop kunnen zorgen. De commissie wil daarom bij het vaststellen van de premie onder meer rekening houden met de kwaliteit van de grond. Ook Nederland is daar voor. De commis sie wil verder niet meer betalen dan een kwart van de premie. Het EG- aandeel in de financiering zal boven dien per land en per regio verschil lend moeten zijn: hoger in de arme lidstaten en lager in de rijke. Een grote rol speelt verder de mede- verantwoordelij kheidshef fing Kiechie wil boeren die grond uit pro duktie nemen en zich dus "markt conform" gedragen, belonen met een gehele of gedeeltelijke vrijstel ling van deze heffing. Als een boer minstens twintig procent van zijn grond onbebouwd laat, zou hij per hectare ingeleverde grond tien ton graan onbelast mogen produceren. De Europese Commissie wil waar schijnlijk veel minder ver gaan. Tijd dringt Voor de Duitsers is het manipuleren met de medeverantwoordelijkheids heffing om binnenlands-politieke re denen aantrekkelijk. De prijsverla gingen, waar het later dit jaar toch wel op uit zal draaien, kunnen er na melijk mee worden verhuld. Want hoewel de Bondsrepubliek zich offi cieel tegen elke prijsverlaging blijft verzetten liet een woordvoerster van Kiechle's ministerie zich dinsdag al ontvallen dat de prijsdalingen niet zo fors hoeven uit te vallen als er een akoord kan worden bereikt over set-aside. Een principe-overeenstemming daarover zou dan wel moeten wor den bereikt tijdens de top in februa ri. De Duitse regering heeft dit voor jaar twee belangrijke deelstaatver kiezingen voor de boeg en zou voor die tijd graag iets laten zien aan de boeren. Maar de tijd dringt. De mi nisters van Landbouw zien elkaar op De Duitse overheid kan niet zonder meer aansprakelijk worden gesteld voor de schade die door de zure re gen in bossen is ontstaan. Dat is het resultaat van een vonnis dat op 10 december door het Bundesgerichts- hof is uitgesproken. De klacht was ingediend door een boer uit het Zwarte Woud en door de stad Augs burg, die van de Bondsregering en de deelstaat Baden Württemberg vergoeding eisten voor de schade in hun bossen. Hun argumentatie was dat de wetge ver niet genoeg had gedaan om voor zuivere lucht te zorgen. Vroegere klachten waren reeds door lagere in stanties afgewezen. Hadden de eisers nu gelijk gekregen, dan zou een stortvloed van vergoedingseisen op de overheid zijn neergedaald. De rechter heeft geen uitspraak ge daan over de redelijkheid van de eis van schadevergoeding. De wet in de Bondsrepubliek biedt echter geen mogelijkheid voor overheids- aansprakelijkheid voor eventuele fouten van de wetgever. De rechter stelde dat alleen de politiek hierin kan voorzien. Deze uitspraak wordt Vrijdag 8 januari 1988 18 januari. Als Kiechie in de land bouwraad een akkoord wil bereiken zal het in die week moeten gebeuren. Een week later komen de ministers van buitenlandse zaken namelijk al bij elkaar om de top voor te berei den. Het lijkt niet waarschijnlijk dat minister Genscher de zaak daarna nog uit handen geeft. De Bondsrepubliek zet dus alles op alles om de voorstellen van Andries sen tijdig door de landbouwraad te loodsen. De hele volgende week is uitgetrokken voor voorbereidend overleg op diplomatiek niveau. En het staat allerminst vast dat Kiechie in zijn opzet zal slagen. Diplomaten in Brussel wijzen erop dat het bij set- aside om zeer ingewikkelde en ingrij pende materie gaat die zich niet één twee-drie laat regelen. Vanaf 4 januari jl. worden in ons land opnieuw produkten uit de voorraden van de Europese Gemeenschap ter beschikking gesteld van organisa ties, die zorg dragen voor de meest hulpbehoevenden in de samenleving. Het programma is een voortzetting op meer permanente basis van de af gelopen winter verstrekte voed selhulp. De overheid stelt in ons land aanwe zige voorraden boter en rundvlees gratis ter beschikking van organisa ties, die zich bezighouden met het verstrekken van maaltijden en aan hetzij dak- en thuislozen (opvangte huizen, eettafelprojecten etc.), hetzij zelfstandig wonende bejaarden, die bijv. deelnemen aan tafeltje-dekje- projecten. Het Leger des Heils vervult een belangrijke rol bij de distributie van het voedsel aan de keukens. Voor het programma is voor 1988 in de E.G. 100 miljoen ECU (ca. 250 min) beschikbaar. Voor Nederland is een bedrag van ongeveer 5 min beschikbaar. De Europese Kommissie heeft beslo ten voor 1987 aan een tweede serie projekten op het gebied van verwer king en afzet van landbouwproduk- ten bijstand te verlenen uit het Euro pese Oriëntatie- en Garantiefonds voor de Landbouw, afdeling Oriën tatie. Tevens zal de minister van Landbouw en Visserij aan deze pro jekten een nationale steun verlenen ten bedrage van 40van de EG- bijstand. De tweede serie betreft voor ons land de volgende 15 pro jekten. Andriessen wacht met landbouwprijsvoorstellen extra Eurotop af EG-landbouwkommissaris Andries sen wil de resultaten afwachten van de extra Eurotop op 11 en 12 februa ri a.s. voordat hij met zijn prijs voorstellen 1988/1989 naar buiten komt. Hij zei dit op 22 december in Antwerpen tijdens een gesprek met het dagelijks bestuur van het Land bouwschap over de huidige proble men in de EG. Het Landbouwschap heeft er op nieuw voor gepleit om maatregelen ter beheersing van de landbouwuitgaven te kombineren met een goed sociaal- struktureel beleid voor boeren en hun werknemers. Verder acht het schap het noodzakelijk dat er voor land- bouwprodukten buiten de sfeer van de voedingsmiddelen afzetmogelijk heden komen, bijvoorbeeld als grondstof voor bio-ethanol. Projekt (Begunstigde): Modernise ring en rationalisering van zuurkool- produktie te Langedijk (Hart Co. B.V.) steun ƒ413.000,installatie van een verwerkingslijn voor de pro duktie van appelkompote te Giessen (Hak Konserven B.V.) steun ƒ288.750,Modernisering en rati onalisering van een pluimveeslachte rij te Putten (Jansen's Pluim veeslachterij B.V.) steun ƒ183.750,Bouw en inrichting van een vleeswarenfabriek te Cuyk (Homburg B.V.) steun ƒ1.797.407,Modernisering en ra tionalisering van een vleeswarenfa briek te Wijhe (Meester Wijhe B.V.) steun ƒ1.837.500,Modernisering en rationalisering van een vleeswa renfabriek te Ede (Stroomberg Exp. slachterij en Vleeswarenfabriek B.V.) steun ƒ115.500,Moderni sering en rationalisering van een vleeswarenfabriek te Boekei (Boekos B.V.) steun ƒ96.250,Aanpassing en uitbreiding van een varkensin- koperij te Scherpenzeel (exp. slach terij Lurova B.V.) steun ƒ673.750,—. door de klagers als een morele over winning gezien. De betrokken boer wil, gesteund door de regionale Boe renbond, nu bij het Bundesverfas- sungsgericht een klacht indienen. Dit is de hoogste juridische instantie in Duitsland, die alleen toetst of het overheidshandelen niet in strijd is met de grondwet. Hoewel de geëiste schadesom van 385.000 DM niet aan de klagers is toegewezen, heeft het vonnis toch duidelijke signalen naar Bonn gestuurd. De rechtbank heeft duide lijk gemaakt dat er een onhoudbare situatie is ontstaan. De vervuilers kunnen doorgaan, de slachtoffers kunnen zich niet op enige bescher ming beroepen. Het grondwettelijke recht op eigendom wordt geschon den, en de bedragen waar het om gaat zijn fantastisch. De ekonomi- sche kosten van de bossterfte wor den op 5,5 tot 8,8 miljard mark ge schat; de jaarlijkse totaalschade die door de luchtvervuiling wordt ver oorzaakt zou bijna 50 miljard mark belopen. Detlef Stachetzki, Agra-Europe, Bonn Wullem sloeg zijn boek dicht; een oorlogsroman waarin o.a. werd omschreven hoe een groep soldaten die was omsingeld en daardoor in een moeilijke positie verkeerde toch wist te ontkomen. Het meest gefascineerd was hij over dat gedeelte, waar de tegen partij om de 2 uur via een ge luidsversterker eiste tot overga ve, onder het uiten van allerlei bedreigingen. "Een mooi boek", zei Wullem tegen Siene. Ze lieten zich niet op hun kop zitten, de meesten kwamen eruit, z% zoch ten nieuwe wegen, ze onderdruk ten de pessimistische geluiden die van sommigen uit de groep kwa men. Ze waren realisten, wisten dat ze konden overleven, maar ook gewond raken of sneuvelen, maar bij de pakken neer zitten. "Nee, dat deden ze niet". Siene, die de Boerderij krant net had gelezen, waar deskundigen over de toekomst van de akker bouw hadden gediscussieerd, zei: "Jammer, dat er niet een paar van die lui bij die ingesloten groep zaten, want nieuws, een nieuw élan om uit de moeilijkhe den te geraken wordt er niet ge geven. Ik weet wel dat dat niet eenvoudig is maar om iedere dag, iedere week, via krant en de mdia te horen hoe slecht het wel is en hoeveel slechter het nog wordt, daar wordt ook een gezond (mens) bedrijf ziek van. Het lijkt wel op de geluidsversterker in jou roman. Het is hetzelfde als dat jij iedere morgen tegen mij zegt: "Vrouw wat zie je wit"."Heb je geen pijn in je hoofd?" Over 10 dagen heb ik dan onherroepelijk pijn in mijn hoofd. Ook al is het niet waar. Maar door iedere keer iets negatiefs te suggereren... ga je er op den duur in geloven". Wullem meende dat er ook goede kanten aanzitten om te waar schuwen voor de tendenzen die er aan de gang zijn in de landbouw. Siene was het daar mee eens, maar zij zag dan liever dat daar naast de positieve elementen meer naar voren werden ge bracht: Er zou volgens haar meer ingespeeld kunnen worden op: - het eigen kunnen, of dat ver der te ontwikkelen is, en op welke manier dan.Voor som migen als plantenteler en voor anderen als het nog beter le ren interpreteren van de kosten en opbrengsten, van de cijfers die nu eenmaal bij een bedrijf en de bedrijfsvoe ring horen. - hetgeen we niet alleen kun nen, kan in gezamenlijk ver band in de meeste gevallen wel. Bekijken en aftasten of er door dit gezamenlijk doen voordeel te behalen is voor de groep, niet alleen op kortere maar ook op langere termijn. - bekijken of samen bekijken als het bedrijf, de bedrijven, bij de huidige bouwplannen nog voldoende inkomen ople veren in de toekomst, hoe en op welke wijze de bakens dan eventueel verzet moeten wor den. Dit geldt zeker voor jon geren. Intensivering zal niet voor ieder bedrijf zijn wegge legd maar voor meerdere wel. - inzien dat het voor de be drijfstak van enorme beteke nis is dat kan worden beschikt over een gezonde bodem, schone lucht en niet verontrei nigd water. Ook anderen daar van overtuigen is noodza kelijk. - samen met coöperatie en han del blijven zoeken naar nieu we wegen en afzetmogelijkhe den is een noodzaak. Dit kan en zal ook betekenen dat dit aftasten en zoeken uw finan ciële bijdragen vereist. We zullen moeten leren ook als ondernemer snel in te spelen op veranderde vraag van de consument - onderzoek -voorlichting - on derwijs hebben in het verle den veel goeds gebracht. We moeten wegen vinden om zo mogelijk alle drie op de been te houden, maar dan wel aan gepast aan deze tijd. We zullen moeten leren dat, wil len we het martaandeel van onze produkten vergroten dat dan de kwaliteit omhoog moet op zo'n manier dat we het beter doen dan de concurrent. Het gaat hierbij niet om meer, maar beter. "Hou nu maar op", zei Wullem, "an ders vragen ze je straks nog om directeur Akkerbouw te worden, en dan ben ik je hele dagen kwijt, maar gelijk heb je. Ik zou iedereen toe willen roepen ana loog aan het boek! Bekijk je ei gen positie! Neem beslissingen op tijd! Laat je niet ontmoedi gen. Probeer een (uit)weg te vin den. Als het niet meer gaat neem dan op tijd de beslissing om te stoppen. Maar blijf geloven in je eigen zaak, je eigen bedrijf. "Mooi gezegd", zei Siene: "Maar Braks zei net voor Kerst dag dan toch maar dat de akker bouw zichzelf uit de modder moest trekken". "Och", zei Wullem, "misschien was hij ook moe van al het gemodder deze zomer en najaar op zijn ministe rie in de vis en in de EG". Siene zei: "Wanneer hij ons niet wil helpen zullen we als bedrijfstak laten zien dat we zelf ook veel kunnen en dan twijfel ik er niet aan dat de volksvertegenwoordi gers hem op zijn vingers zullen tikken en zeggen: "Meeduwen of meetrekken Braks, want na deze tijd komt er weer een ander. Maar ons de put in laten praten dat doen wij in ieder geval niet". "Maar", zei Siene tot slot, "Po litici, volksvertegenwoordigers, minister, let er op dat het mense lijk elastiek van de zelfstandige niet tot in het oneindige rekbaar is. J. Markusse

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1988 | | pagina 5