Een ondernemer met verlies IÉ y over geld en goed m m Geen bijdrage meer voor natuurtechnische maatregelen in bossen Natuur beschermingswet toepassen op Groote Peel Pachters- en belangstellingsregistratie ruilverkaveling 'Sluis-Oostburg' Vele veehouders vragen zich af, of zij nu extra mestopslag moeten bouwen of (nog) niet! Voor een belangrijk deel is dat afhankelijk van de moge lijkheden en de wettelijke beperkin gen om dierlijke mest uit te rijden. De wettelijke beperkingen, ook wel uit- rijverboden genoemd, lijken eenvou dig. Toch is daarover in de praktijk nog veel misverstand en onzekerheid. Dit wordt zeker nog in de hand ge werkt doordat er verschillende regels gelden in verschillende gebieden en bij verschillend grondgebruik. Er gelden beperkende regels voor zandgebieden, doch wat nu precies zandgebieden zijn, is niet overal be kend. Bij twijfel kunt u daarover uw DBH (distriktsburohouder) bellen. In Zeeland komen in dit kader géén zandgebieden voor. In Noord- Brabant is alle grond ten zuiden van de lijn Halsteren, Oudenbosch, Ma de, Waalwijk, 's Hertogenbosch, Oss, Grave, zandgebied. Gemakshalve noem ik het gebied buiten het zand gebied maar het "niet zandgebied". Dit zijn dus voor ons werkgebied in hoofdzaak kleigebieden, doch ieder weet nu dat die naam niet al te letter lijk genomen mag worden. Hieronder volgt een schema van de uitrijbeperkingen, waarbij: A grasland op alle grondsoorten en in 't gehele land. B bouwland (w.o. snijmaisland) in de zandgebieden zonder een nagewas. C bouwland (w.o. snijmaisland) in de zandgebieden met een nagewas (groenbemesting of i.d.). D bouwland (w.o. snijmais) in het "niet zandgebied" met of zonder nagewas. Opmerkingen bij schema: **Dit zijn de uitrijverboden; zowel de perioden, gebieden en grondgebrui- '88 juli '88 aug •88 sept '88 okt '88 nov '88 dec •89 jan '89 febr •89 mrt •89 april •89 mei '89 juni A bij. B vanaf dp oof C hier gelden wettelijk géén uitrijbeperkingen wel een onderwerkverplichting op niet-beteelde gronden ingaande 1-1-1988 periode van uitrijverbod kersregels zoals die zullen geiden tot en met 31 december 1990 de zoge naamde eerste fase. Op niet-beteelde grond moet on middellijk worden ondergewerkt. In de "niet-zandgebieden" gelden dus nu nog géén wettelijke uitrijbe perkingen, doch in de praktijk zal het erop neer komen, dat het juist in de winter: - vaak te nat kan zijn om te rijden - er niet altijd ingewerkt kan worden (vorst) In zandgebieden kan uitbreiding van de uitrijmogelijkheden bereikt worden door op uw niet-graslarfd een nagewas te telen. Er kan dan vanaf de oogst tot 1 oktober worden uit gereden. Naast de diverse andere aspekten, zoals: - afschaffing van dé milieutoeslag op de WIR per 31 december 1987 de aan gekondigde wijziging van de mestopslag subsidieregeling! - de totale mestproduktie van uw bedrijf - de totale mestopslagkapaciteit van uw bedrijf - de totale aanwendingsmogelijkheid (oppervlakte) op uw bedrijf zijn ook de regels t.a.v. de hiervoor beschreven uitrijbeperkingen van be lang bij uw beslissing of u nu moet bouwen en hoe groot. Advies: Neem voor u definitief besluit, kon- takt op met de bedrijfsvoorlichter. Deze kan u op technisch gebied ad viseren. Doch beslis zelf aan de hand van de situatie op uw eigen bedrijf. Adrie Lindenbergh Nieuwe direkteur CVZ Het bestuur van de Coöperatieve Tuinbouwveiling Zeeland (CVZ) BA te Kapelle heeft de heer drs. E.Th.A, Maerman te Laarne (België) benoemd tot direkteur van deze veiling. De heer Maerman hoopt op 1 februari a.s. in dienst te treden van de CVZ. Hij volgt dan de huidige direkteur, de heer P.G. Vermaire, op, die eind ju ni 1988 gebruik maakt van de VUT- regeling. De heer Maerman (29 jaar) is geboren in Graauw en Langendam (Z.-Vlaanderen) als zoon van een fruitteler. Hij studeerde ekonomie aan de Erasmus Universiteit te Rot terdam en is thans werkzaam als mar keting assistent bij Norsk Hydro Belgium SA te Brussek Drs. E.Th.A. Maerman Een ondernemer die het afgelopen boekjaar met verlies heeft afgeslo ten, kan op enkele tegemoetkomin gen in de fiscale sfeer worden gewe zen. Deze nemen de pijn niet weg, maar geven wel verzachting. Een tegemoetkoming die rekening houdt met wisselende resultaten is de verliescompensatie. Een negatief in komen kan verrekend worden met positieve inkomens van de drie voor afgaande jaren (carry-back) en de acht volgende jaren (carry-forward). De achterwaartse verliescompensatie (carry-back), waarbij met het oudste jaar moet worden begonnen, daarna het voorlaatste jaar en op de derde plaats het vorige jaar, vindt voor rang boven de acht volgende jaren. Omdat er na een verliesjaar een gro te behoefte aan geldmiddelen kan zijn is een voorlopige carry-back be schikking ingevoerd. De verliescom pensatie werkt niet alleen in de in komstenbelasting maar ook voor de premies volksverzekeringen. Omdat o.a. bedrijfsresultaten van. jaar tot jaar sterk verschillen is er voor de inkomstenbelasting de mid- deljngsregeling voor inkomens. Door de werking van de progressie in het tabeltarief zou er anders meer belasting verschuldigd zijn dan wan neer de resultaten meer gelijkmatig over de jaren verdeeld zijn. Een mid deling moet steeds betrekking heb ben op een tijdvak van drie aaneen gesloten gehele boekjaren. In dit verband is ook te wijzen op een bepaling in de Wet op de vermo gensbelasting met als strekking, dat Vrijdag 8 januari 1988 er in totaal aan inkomstenbelasting en vermogensbelasting niet meer moet worden betaald dan 80% van het belastbaar inkomen. De verrekening van een verlies met voorgaande jaren heeft tot gevolg dat het belastbaar inkomen van een voorafgaand jaar lager wordt of tot nihil wordt teruggebracht. In zo'n geval kan niet alleen inkomstenbe lasting en premieheffing terug wor den ontvangen, maar het kan ook leiden tot een teruggaaf van vermo gensbelasting! Nu is het veelal zo dat een gunstig bedrijfsresultaat leidt tot een batig saldo na aftrek van belasting dat te genvalt. Belasting en premieheffing samen slokken immers vrij vlug de helft van het behaalde resultaat op. Maar daar staat tegenover dat een verliesjaar, als dat tenminste een min of meer incidentele zaak is, voor een belangrijk gedeelte ten laste van de fiscus kan komen. De tegemoet komingen die hierboven in het kort zijn omschreven kunnen daartoe leiden. Daar de liquiditeitspositie na een verliesjaar sterk is aangetast, ver dient het aanbeveling, dat men als ondernemer datgene doet wat nodig is om van de tegemoetkomingen zo vlug mogelijk profijt te hebben. Men draagt er dan zorg voor dat de balans en de resultatenrekening van het afgelopen boekjaar zonder uit stel worden opgemaakt. J. Spijk bestemmings plannen Werkendam Een herziening wordt voorbereid van het bestemingsplan: 1. een per ceel gelegen aan de Sleeuwijksedijk 26c te Werkendam. 2. eed perceel gelegen tussen Hoekeinde, Oude Weg en Muggenschans te Sleeuwijk. 3. het buitengebied van de gemeente Werkendam. Een en ander zoals op de bij dit besluit behorende tekenin gen. De besluiten liggen met ingang van 4 januari 1988 voor iedereen ter inzage op de afdeling algemene za ken van het gemeentehuis. Nieuwe direkteur PZ-Verkoop en Distributiecentrum Met ingang van 1 januari is de heer P. Scherpenisse benoemd tot direk teur van PZ-Verkoop en Distributie centrum B.V. te Geldrop. De heer Scherpenisse is momenteel verkoo pleider, afd. landbouwmachines, bij Boeke-Heesters B.V. te Amersfoort. M. Claes direkteur RBT Breda In overleg met het bestuur heeft de huidige direkteur de heer C. Jong- mans, besloten om op 3 juni 1988 zijn werkzaamheden bij de koöpera- tievè tuinbouwveiling R.B.T. te beëindigen, vanwege het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd. Met ingang van diezelfde datum heeft het bestuur de heer M. Claes tot direkteur benoemd. Stage-adres gevraagd Student (19 jaar) aan de Hogere Bosbouw- en Cultuurtechnische School te Velp zoekt in de maanden mei, juni, juli 1988 een akkerbouw bedrijf in Zeeland of Noord-Brabant, waar hij gedurende een achttal weken stage kan lopen. Graag intern. Inlich tingen of reakties bij M. v.d. Burght, Korenbloemlaan 8, 5513 AV, Wintel- re (tel. 04905-2186). Het is vanaf 23 december 1987 niet meer mogelijk aanvragen in te dienen voor een bijdrage voor natuurtechni sche maatregelen in bossen. Minister ir. G. Braks (landbouw en visserij) heeft hiertoe onlangs besloten, omdat de middelen voor deze specifieke maatregelen inmiddels zijn uitgeput. Voor 1988 zullen evenmin gelden be schikbaar worden gesteld. De bijdragen, die werden verleend in het kader van de Regeling bosbijdra- gen 1983, golden voor specifieke be- heermaatregelen ter versterking van het natuurbehoud, zoals variabele kap, het vellen en laten liggen van ren dabel, weg te slepen hout en dergelij ke. Van de regeling hebben vooral gemeenten en partikuliere terreinbe herende natuurbeschermingsorganisa ties gebruik gemaakt. Bijdrage landbouw aan handelsbalans f\l miljard Het Ministerie van Landbouw en Visserij verwacht dat de in- en uit voer van agrarische produkten in 1987 een positief saldo te zien zal ge ven van circa ƒ17 miljard. Dat is on geveer evenveel als het jaar daar voor. In vergelijking met andere sek toren van de ekonomie doet de land bouw het vrij goed. De agrarische eksport stijgt dit jaar met 7% in volume, terwijl voor de gehele Nederlandse eksport wordt gerekend op een volume-stijging van circa 4%. De waarde van de agrari sche eksport zal naar verwachting een daling te zien geven van 2%, ter wijl de totale eksportwaarde met 8% zal teruglopen. Het totale Neder landse handelsoverschot zal dit jaar naar schatting circa ƒ2 miljard be dragen. Dit betekent dat zonder de agrarische sektor de Nederlandse handelsbalans zwaar negatief zou zijn. Het natuurgebied de Groote Peel moet zonder uitstel aangewezen wor den als beschermd natuurmonument in de zin van de Natuurbeschermings wet. Dat zegt de Natuurbescher- mingsraad in een brief aan minister Braks van Landbouw en Visserij. De grote natuurwaarden van de Groote Peel worden in toenemende mate bedreigd, onder andere door de aanleg van drainagesystemen in land bouwgronden rond het gebied. Toe passing van de Natuurbeschermingswet zal handelin gen die de wezenlijke kenmerken van de Groote Peel aantasten aan een ver gunning binden. De raad wijst er in zijn brief op, dat op die manier gestal te gegeven zal worden aan de inter nationale verplichtingen en de beleidsuitspraken die voor dit gebied gelden. Ophokperiode postduiven Zeeland Vanaf begin dit jaar en nog t/m za terdag 16 januari is door de georga niseerde landbouw en een aantal an dere organisaties aan de Zeeuwse ge meentebesturen verzocht eén ophok periode voor postduiven in te stel len. De zondagen vallen niet onder dit ophokgebod. Aan alle jachthou- ders in de provincie Zeeland wordt gevraagd in deze periode aktief te willen zijn bij het bejagen van ver wilderde duiven. Daarnaast zal in overleg met het KNJV aan een 25-tal jagers, gelijkmatig verdeeld over de provincie, gelegenheid worden gege ven binnen een aangegeven gebied jacht te maken op verwilderde dui ven. Aan deze jagers zal hiervoor een speciale vergunning afgegeven worden. Voorlichtingsbijeenkomst ruilverkaveling Schoondijke De Landinrichtingskommissie voor de ruilverkaveling "Schoondijke" orga niseert een algemene voorlichtingsbij eenkomst t.b.v. de ruilverkaveling "Schoondijke" op maandag 18 ja nuari 1988 in zaal G. Wijffels te Schoondijke. Aanvang: 19.30 uur. De voorlichting zal alle in de ruilver kaveling voorkomende aspekten be treffen en is bedoeld voor alle eigenaren en grondgebruikers gelegen in het ruilverkavelingsblok Schoon dijke (zie kaart). Pachters in de ruilverkaveling 'Sluis- Oostburg' die wensen deel te nemen aan de stemming over deze ruilver kaveling kunnen van 9 januari t/m 8 februari 1988 een verzoek tot regi stratie ijldienen bij de landinrich tingskommissie, p/a: Direkteur van het Kadaster en de Openbare Re gisters in de Provincie Zeeland, Postbus 8013, 4330 EA Middelburg. Inzending van de pachtovereen komst geldt als een verzoek tot regi stratie. Mondelinge inlichtingen kunnen worden verkregen op dins dag 12, 19, 26 januari en 2 februari 1988 en op woensdag 13 en 20 janua ri 1988 van 9.30 tot 12.00 uur en van 13.00 tot 16.00 uur in hotel De Zwaan, Dorpsplein 10 te Zuidzande. Er is dan ook gelegenheid de pachto vereenkomst te overhandigen. Voor telefonische inlichtingen kunt u kon- takt opnemen met het Kadaster in Middelburg, tel. 01180-37200 (W.P. Rentier of E. Tange). Eigenaren of gebruikers van gronden binnen de ruilverkaveling 'Sluis-Oostburg' die hun gronden wensen uit te ruilen naar de omringende gebieden of om gekeerd (over de gebiedsgrenzen heen dus) kunnen hun belangstelling hiervoor via dezelfde kanalen ken baar maken aan de landinrichtings kommissie als de pachtersregistratie. Ook de inlichtingendata zijn dezelf de. Zie ook ZLM-blad van 18 de cember jl.pag. 3.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1988 | | pagina 3