VOO It HE VI'OIIW Beidt uw tijd Toekomst landbouw met vele toverwoordenbeschreven Eervolle vermelding bloemschikken voor mevrouw M. Onrust uit Zierikzee Vrouwen tellen wel degelijk mee! TIJDSCHRIJ VEN: p.j. zuid geluid onder redaktie van de Redaktiekommis- sie Bond van Plattelandsvrouwen voor Zeeland en Brabant Redaktieadres: Mevr. P. J. de Rooy-Janse M.A. Postbus 42, 4424 ZG Wemeldinge. Hoe belangrijk is "de tijd" in ons leven? Gewoonlijk sta je daar niet zo bij stil. Alleen aan het eind van een jaar, als iemand opmerkt: wat gaat de tijd toch snel, vooral als je ouder wordt, dan ga je nadenken, welke plaats de tijd in je leven inneemt. Er zit erg veel talent op allerlei gebied onder onze bondsleden. Dat bleek bij voorbeeld bij mevrouw M. Onrust- Kok uit Zierikzee, lid van de tuin- kommissie. Zij haalde eind september een eervolle vermelding met bloem schikken. De kommissie Nationaal Kampioenschap Bloemschikken voor amateurs had deze wedstrijd georga niseerd in de dierentuin Blijdorp te Rotterdam. Mevrouw Onrust is 10 jaar geleden begonnen met bloemschikken, toen ze nog in de provincie Groningen woon de. Nu woont ze al een paar jaar in Zierikzee. Het was de 24e keer dat de N.K.B. (Nationaal Kampioenschap Bloem schikken) deze wedstrijd organiseer de. Er zijn 4 klassen: de a-klasse, de B-klassen, de selekt A Klasse en de Ere-klasse. Mevrouw onrust zat bij de ereklasse. Als motto voor de wed strijd was gekozen voor Bloemschik ken en bloembinden. Het te verwerken materiaal mocht zowel uit de tuin als van de bloemist afkomstig zijn. De deelnemers uit de Ereklasse moesten drie schikkingen maken, na melijk een handgebonden boeket, een rubriekstuk, waarbij men kon kiezen uit werken met glaswerk, werken met aardewerk of een schikking in de za kelijke sfeer. Mevrouw Onrust koos voor het werken met glaswerk. Het derde arrangement was een speciale opdracht, nl. een stukje zeep met een corsage versieren, zodat het een feestelijk cadeautje zou worden. In totaal mocht er 2Zi uur aan ge werkt worden, en de volgorde van de ze drie opdrachten is ook al bepaald. De ereklasse bestaat uit deelnemers die uitgenodigd worden door de KNB kommissie, op giond van eerder ge leverde prestaties in voorgaande ja ren. Mevrouw Onrust had al eerder meegedaan met zo'n wedstrijd. Zij hoefde ook niet aan de voorselektie- wedstrijden deel te nemen. De laatste tijd is de positie van de agrarische vrouw vrij vaak naar voren gekomen. Er wordt meege werkt door de agrarische vrouw in het bedrijf, maar hoeveel pre cies, dat kan men niet zeggen. Men wil dat "onzichtbare" werk "zichtbaar" maken. In de nota "Loon naar werken" wordt hierop al ingegaan. Het aantal uren dat in het bedrijf meegewerkt wordt moet concreet gemaakt worden. Zodoen de wil men bereiken dat deze meewerk-uren in de statistieken ko men. Zo wil men b.v. bereiken dat men in de meitelling concreet aan kan geven hoeveel uren er meege werkt wordt. Verder valt ook te den ken aan de 40-uren eis van de A.A.W. (Algemene Arbeidsonge schiktheidswet). Het aantal uren is van belang bij het krijgen van een uitkering voor de arbeidsonge schiktheid. Het initiatief van Barbara Berger, Trudie Loeffen, Ursula Blom en Marij Vulto om te komen tot een tijdschrijfboek heeft een zeer werk bare handleiding opgeleverd. Je moet dan een hele week van kwartier tot kwartier opschrijven wat je doet. Deze aktiviteiten worden in catego rieën onderverdeeld en zodoende is precies na te gaan hoeveel tijd er aan het bedrijf is besteed. rcdakli* hank tagals PJ.Z. agenda Provinciaal: 9 januari: P.J.Z.-zeskamp in de praktijkschool te Schoondijke. 13 januari: Avond met A.P.J.W. en Euro-Delta op Schouwen. Aanvang: 20 uur, in formatie volgt. 18 januari: H.B.-vergadering. Plaats: "Pannen- huis" te Hoogerheide. Aanvang: 20.00 uur. Afdelingen: Afd. Fijnaart: 22 januari ledenvergadering. Afd. Goes: 21 en 28 januari avond met Z.L.M. en Plattselandsvrouwen. 20 Afd. Oost en M. Brabant: 17 januari avond over gewasbe scherming. Afd. Tholen: 15 januari volleybaltraining. Aan vang 20.30 uur. Plaats: sporthal te Stavenisse. Afd. Zevenbergen: 7 januari. Het R.A.W. heeft een avond over gewasbescherming geor ganiseerd, hierbij is dhr. Dingemanse van Theunisse b.v. uitgenodigd om deze avond te leiden. Aanvang 20.00 uur in de "Graanbeurs" te Fijnaart. Grote avonden: 9 jan. Tholen/St. Philipsland. 23 jan. Schouwen-Duiveland. 29 jan. 's Heer Abtskerke/Nisse e.o. 5 febr. Oost-Zeeuws Vlaan deren. 19 febr. Noord-Beveland. 26 febr. Fijnaart. Het N.K.B. wordt jaarlijks gehouden en georganiseerd door het Algemeen Verbond van Volkstuindersverenigin- gen in Nederland (AVVN) en de Ko ninklijke Maatschappij Tuinbouw en Plantkunde (KMTP). Aan deze wed strijd mag uitsluitend worden meege daan door leden van de genoemde organisaties. En het moeten amateurs zijn. Onder amateurs wordt verstaan, degene die niet beroepsmatig het bloemschikken beoefent of heeft be oefend en ook tegen betaling lessen of demonstraties geeft of heeft gegeven in het bloemschikken. Mevrouw Onrust behaalde in totaal 7 punten, en kreeg dus een eervolle vermelding in de Ereklasse. Een hele prestatie en van harte gefeliciteerd met het behaalde resultaat. We hopen dat U nog heel lang van deze hobby zult genieten. M.T. Vleugel Mandemaker Ik weet nog dat ik als kind al spelen de de tijd vergeten was, weer te laat thuis kwam, en een standje kreeg, maar wat trok je je als kind nu van de tijd aan? Inderdaad een "heerlijke" tijd, je moet veel te snel leren met de tijd re kening te leren houden. De tijd staat niet stil, met andere woorden, "de tijd wacht niet op ons". Misschien klinkt het overdreven maar 2/3 van je leven breng je door met wachten. Als je daar over doordenkt: Het wachten op de baby, het wachten op de uitslag van een examen of sollici tatie, het wachten op de trein, de bus, vult U verder maar zelf aan. Zo gaat inderdaad, een groot deel van ons leven met wachten heen. De tijd gaat de ene keer snel en de andere keer traag, dat heeft veel te maken met je stemming. Is het nu zo, dat de tijd werkelijk vlugger gaat en een jaar zo voorbij is, als je ouder wordt? Och, Vadertje Tijd houdt bedachtzaam zijn ritme aan, alleen Moedertje de Jonge wordt wat lang- Met deze opdracht ben ik 20 vrou wen in Noord-Brabant afgegaan en heb hen precies uitgelegd het hoe en waarom van het tijdschrijven. Da genlang werd er geschreven en reac ties als "Ik wist niet dat ik zoveel deed" of: "Ik ben ervan geschrok ken!" kreeg ik regelmatig te horen. Hiermee doel ik op een bijkomend effect van het tijdschrijven: bewust wording van je eigen activiteiten. Je doet meer dan je denkt. En vaak doe je bepaalde dingen tegelijkertijd, zo als b.v. iemand aangaf: Aandacht schenken aan de kinderen gebeurt dikwijls met andere dingen gelijk, zoals b.v. aardappelen schillen of de was opvouwen. Nu zijn alle formulieren binnen. Het aantal uren dat in het bedrijf ge werkt wordt loopt van 1 Vi tot 47 uur per week. Hierbij moet vermeld worden dat het aantal meewerk-uren afhangt van het soort bedrijf dat men exploiteert en in welk seizoen er tijdgeschreven werd. Het merendeel van de tijdgeschreven werd. Het me rendeel van de tijdschrijfsters werkte meer dan 14 uren per week mee in het bedrijf. Als conclusie van het tijdschrijven citeer ik een uitspraak van een tijdschrijfster: "Die vrou wen tellen ook mee!" Liesbeth Pons stagiaire SEV-ZLM zamer, dat zal het wel wezen, denk ik dan. Korrels zand Trouwens ieder jaar telt mee als je ouder wordt, je wilt nog zoveel din gen doen in je leven, zou het daar door ook niet lijken, dat iedere dag sneller gaat? "De tijd is als een scha duw, die verdwijnt", stond er laatst onder de klok van een oude 14e eeuwse kerk. De tijd glipt als korrels zand door je vingers, dus is het be langrijk dat we er rekening mee hou den. Nu ligt er weer een heel jaar voor ons, wat het ons gaat brengen, dat weten we geen van allen, dus weer afwachten. Laatst merkte iemand op: "Hoe lang je leeft is niet belangrijk, maar wel hoe je leeft". Hier heb ik eigenlijk niet veel meer aan toe te voegen. Laten we hier eens over nadenken nu we met frisse moed aan 1988 beginnen. Nog een ding als slot, het klinkt hier tegengesteld, maar... "Als je tijd wilt hebben voor iemand, kijk dan niet op de klok?" A J J. de Jonge-van Geest Landbouwpolitieke toverwoor den, ze bestaan nog. 'Marktge richt beleid' is het meest in zwang. Onlangs is het vervangen door 'meer marktgericht beleid'; het is net een wasmiddel. Bleef het daar maar bij, maar zo een voudig ligt het niet. In allerlei va rianten - marktgericht, markt georiënteerd, marktkonform - hebben we hier te maken met een veel verwarring stichtend begrip. De ene bedoelt volledig vrije markt, de andere een aangepast beleid met (veel) lagere prijzen zonder produktiebeperking, de derde heeft vooral betere kwali teit op het oog. Laat ik er geen misverstand over bestaan: de Ne derlandse boeren en tuinders zul len die produkten moeten leve ren, waar de konsument om vraagt. In dat opzicht zullen we het van de markt moeten hebben. De tijd, direkt na de oorlog, dat wat de boer produceerde ook di rekt werd afgenomen, ligt ver achter ons. Wat mij voor ogen staat is een geordende markt, waar een ver standig prijsbeleid en produktie- beperkende maatregelen hand in hand gaan, door het aanbod op de vraag af te stemmen. Een 'te rughoudend' prijsbeleid - een beetje lagere prijzen dus - en de vrijheid om maar raak te produ ceren veroorzaken zoveel over schotten dat het beleid politiek gesproken onbetaalbaar wordt. Dan dreigt het uit elkaar vallen van de EG. Wil men de over-- schotproduktie terugdringen door een marktgericht beleid, dan zal dat alleen helpen als de prijzen sterk verlaagd worden. Zolang Reagan ontwapeningsak koorden afsluit met Gorbatsjov, vind ik het prima, maar als de Amerikaanse president het ramp zalige voorstel doet om in 10 jaar alle landbouwsubsidies af te schaffen, dan schiet het marktge richte beleid ver door. Een derge lijk beleid, ook als het minder ra- dikaal is, heeft tot gevolg dat we in het jaar 2000 nog met de helft van de landbouwers over zijn. De landbouw is nu eenmaal geen auto-industrie. Als ze daar te veel auto's maken, krimpen ze hun produktie in, en er volgt ontslag. Wij zouden onszelf moeten ont slaan. Boeren leveren bovendien geen marktklaar produkt af, maar onze koöperaties brengen het produkt door bewerking tot waarde. Daardoor zijn wij pro ducenten niet rechtstreeks in kontakt met de konsument. We staan aan de vooravond van grote veranderingen. Zoals ge zegd, de landbouwproduktie is royaal door het dak geschoten in de EG, en de wereldmarkt is overvol. We zullen dus terug moeten in produktie. De grote vraag is hoe dat te bereiken, en wat de gevolgen zullen zijn voor de mensen binnen en buiten de landbouw. Onder invloed van milieu- en konsumentenorganisa- ties zie ik een tweedeling ont staan: aan de ene kant grote pro- duktiebedrijven en aan de andere kant kombinatiebedrijven die zich naast landbouw, ook bezig houden met aktiviteiten zoals landschapsbeheer. Op de pro- duktiebedrijven zal de boer onge twijfeld meer manager moeten worden. Meer automatisering zullen we gebruiken om meer eenheden per persoon te produ ceren, om zo van voldoende in komen verzekerd te zijn. Dit alles zal een grote geestelijke druk met zich meebrengen. Ook het land- schapsboeren is niet zonder meer een feestelijke zaak. Om het hoofd boven water te houden zijn steunmaatregelen vereist. Overigens zullen veel van deze kombinatiebedrijven in deeltijd beoefend worden. De sektoren Kwotering blijft, in elk geval tot 1992. Dat betekent dat voer van het eigen bedrijf nog meer van belang wordt, zolang de kwota grondgebonden zijn. Het zou een goede zaak zijn als er duidelijk heid komt: volledig vrije verhan delbaarheid van kwota of een soort melkbank. Een kombinatie van die twee is ook mogelijk, als bij kwotumhandel een deel wordt afgetopt. Mijn persoonlijke voorkeur gaat uit naar die kom binatie, als maar wel bij die han del een hoog percentage wordt afgeroomd. Zo zit de boel niet helemaal op slot en komt er ook melk beschikbaar voor die be drijven die niet kunnen kopen. Duidelijk is dat er in de naaste toekomst grond 'over' is in de melkveehouderij. Daar zit wel licht een lichtpuntje voor de vere deling. Want: of de veredeling wordt meer grondgebonden, of iedere varkenshouder heeft een mestverwerker achter de schuur staan. Door mestkwota verhan delbaar te maken is verdere kon- sentratie mogelijk. Je kunt je af vragen of dat laatste wenselijk is. De roep van de konsument om een schoon milieu wordt steeds sterker. Ook scharrelvlees is ge wild. Daar moeten we rekening mee houden. Ook het gebruik van bestrij dingsmiddelen komt in het ver domhoekje. Nu al worden vele middelen verboden. De toekomst zit misschien in wat ekstentiever boeren. Bij wat voor beleid ook: bij mij staat het inkomen voorop. Steeds minder boeren zijn bereid 80 a 90 uur per week te werken. Ook wij hebben recht op vrije tijd in deze maatschappij van arbeidstijdver korting en VUT. Tot slot wil jk het nog even heb ben over de uitspraken van Gel derse Maatschappij van Landbouw-voorzitter Van Leeu wen. Hij verwijt de jongeren stoer gedrag met hun afwijkende meningen. Hij vindt dat de land bouw één lijn moet trekken. Maar juist in deze tijd, juist nu, is het noodzakelijk dat de jonge ren zich laten horen. Wij willen graag het bedrijf overnemen, maar velen van ons zijn genood zaakt ervan af te zien, omdat de financiële lasten te hoog zijn. En dat is mede veroorzaakt door de hoge kwotaprijzen waar Van Leeuwen geen stelling tegen wil nemen. Egbert Bolhuis Egbert Bolhuis, veehouder uit Drente, is agrarisch voorzitter van de PJGN Vrijdag 8 januari 1988

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1988 | | pagina 20