"Geef landbouw meer tijd en steun" om zich aan te passen ffejy k t~ s"ö(? fl-C- Volop snoeiseizoen De winter is het seizoen waarin de fruittelers de bo men snoeien. Tot nu toe heeft hij daartoe geen echte kou moeten trotseren, al is het maar de vraag of hij wat lagere temperaturen met een winterzon niet zou verkiezen boven het win tertype van de afgelopen we ken met van tijd tot tijd veel wind en regen. Hoofdbestuur ZLM zeer gefrustreerd over politieke onwil steun akkerbouw zuidelijke landbouw maatschappij ZLM- VOORZITTER H.C. VAN DER MAAS TOT POLITIEK VERVOLG PAG. 8 ÜgOELB. m m H VRIJDAG 8 JANUARI 1988 land- en tuinbouwblad Het hoofdbestuur van de ZLM is van mening dat de in komenssituatie in met name de akkerbouwsector bijzon der alarmerend is. Er is een toenemende behoefte om de frustraties vanuit de praktijk rechtstreeks naar de poli tiek verantwoordelijken in Den Haag te uiten. Mogelijk dat op die wijze een klein bresje kan worden geslagen in de muur van onwil die bij de politiek aanwezig is om daadwerkelijk iets te doen aan de crisissituatie in de ak kerbouw. De aktiebereidheid van het ZLM-bestuur zal worden ingebracht in het KNLC-overleg en in het 3-CLO beraad op 20 januari a.s. Mocht dit overleg niet tot re sultaat leiden dan zal nader beraad volgen. "Er moet in ieder geval iets gebeuren". Het hoofdbestuur uitte haar grote wrevel en verontrus ting mede naar aanleiding van de nota van het Land bouwschap "Bedrijfsuitkomsten akkerbouw alarme rend". Daaruit blijkt o.m. dat een kostenstijging van 1%, een prijsdaling van 10% en een opbrengstendaling van eveneens ca. 10% voor 1987/1988 leidt tot een totale resultaatsvermindering van 21% ten opzichte van vorig jaar, een jaar dat toch al niet zo goed was. LEI- uitkomsten voor 1987/1988 geven bedrijfsuitkomsten te zien die dramatisch genoemd mogen worden. De lagere opbrengsten van vorig jaar mogen als normaal worden beschouwd en dit betekent dat het huidige markt- en prijsbeleid de komende jaren desastreus uitwerkt op de inkomens van de akkerbouwers. Uit LEI-cijfers blijken de gemiddelde arbeidsinkomsten voor 1987/1988 op de akkerbouwbedrijven namelijk te liggen tussen min. 5.000,en min. 50.000,Daarbij is dan uitgegaan van de pachtsituatie die gunstiger is dan de eigendomssi tuatie. Bovendien is hierbij nog niet gerekend met een beloning voor eigen arbeid. "Bij het zien van deze getal len blijkt dat de rek er volledig uit is en de continuïteit van de bedrijven in groot gevaar is", aldus het hoofd bestuur. Het hoofdbestuur constateert overigens m.b.t. de ar beidsinkomsten in de akkerbouw een vervelende tegen strijdigheid tussen officiële cijfers van de EG en die van het LEI. De EG-cijfers suggereren een toename van het arbeidsinkomen met 2,7%, een sterke daling met 21%. Vastgesteld wordt dat de cijfers van de EG als gevolg van het hanteren van andere en zeer globale normen en waar den een zeer vertekend en veel te geflatteerd beeld geven voor de Nederlandse situatie. In zijn nieuwjaarstoespraak bij de opening van de ver gadering van het hoofdbestuur van de ZLM maandag 4 januari jl. in het Landbouwhuis te Goes heeft voor zitter H.C. Van der Maas een uitdrukkelijk beroep op de overheid, de politiek en de samenleving gedaan om de landbouw meer tijd te geven om zich aan te passen aan de nieuwe ontwikkelingen. Die tijd dient onlosma kelijk verbonden te zijn met extra daadwerkelijke sti mulansen en steun van de overheid. Deze extra finan ciële middelen "ze moeten extra zijn, laat daar geen misverstanden over bestaan" zullen van zodanige be tekenis moeten zijn dat onze concurrentiepositie er structureel door wordt verbeterd en dat zal zeker niet budgettair neutraal kunnen". De heer Van der Maas zei dezejndringende wens aan de Haagse beleidsma kers niet alleen te doen in het belang van boeren en tuinders maar ook en vooral in het belang van onze to tale nationale economie: "Samenwerking en solidari teit van en met de nationale overheid en politiek... dat is in wezen waar wij om vragen. Is dat teveel ge vraagd?" De voorzitter zei het hoofdbestuur toe er bij het KNLC en bij het landelijk CLO overleg opnieuw en met klem op aan te zullen dringen naar andere dan de gebruike lijke wegen te zoeken om uiting te geven aan de steeds groter wordende frustraties in de land- en tuin bouw. "Want het is met name tegen de landbouwcri sis als bewust gekozen doelstelling waartegen wij ons feller dan tot nu toe en met behulp van alle politie ke mogelijkheden die we kunnen mobiliseren, zullen moeten blijven verzetten". Volgens de heer Van der Maas heeft de landbouw een aantal jaren tijd en extra ondersteuning nodig om zich aan te kunnen passen aan de nieuwe economische en technologische omstandigheden zodat de concurren tiekracht aan kan worden gescherpt "om ons in te kunnen stellen op de politieke ommezwaai van Brus sel". Meer tijd is volgens de voorzitter ook nodig om meer marktgericht te kunnen produceren. Niet zoals minister Braks het bedoelt, dus "dumpmarkt" gericht maar marktgericht in de betekenis van consumentge- richt en in de betekenis van nieuwe vermarktings-, afzet- en verwerkingsmogelijkheden, "Opdat wij als landbouwsector economisch en sociaal kunnen overleven". De heer Van der Maas sprak in zijn openingswoord de wens uit dat 1988 voor een ieder een goed jaar in goede gezondheid mag worden: individueel, in gezin en bedrijf en als ZLM-bestuur. Dit laatste als verte genwoordiging van de ZLM-leden-boeren en tuinders in ons werkgebied in Brabant en Zeeland. De voorzit ter sprak tevens de wens uit dat het "zeer goede", dat in Nederland reeds decennia lang ons deel is en waar we uiteraard dankbaar voor moeten zijn - ook in het komende jaar behouden mag blijven: vrede, vol doende te eten, een redelijke verdeling van dat eten en onze democratie in verbondenheid met ons ko ningshuis. Volgens de heer Van der Maas is het daarbij noodza kelijk om regelmatig te beseffen, dat onze leef- en werkomstandigheden in ons deel van de wereld, in re latieve zin niets en in absolute zin erg weinig te wen sen over laten". In het dagelijks bezig zijn met het nastreven en bewerkstelligen van zakelijke en ideële wensen en eisen, is de eigenschap om te kunnen rela tiveren daarom onontbeerlijk. Dat ontneemt ons volgens hem echter niet de verant woordelijkheid om ons met de taak waarvoor we gesteld zijn - de zakelijke belangenbehartiging van boeren en tuinders - zo intensief en indringend moge lijk bezig te houden. In die zin gaan wij weer over tot de orde van de dag. "Dat betekent ook in het nieuwe jaar doorgaan met de concrete zaken die voorliggen; en doorgaan op de manier zoals we dat in het oude jaar gewoon waren: nuchter, zakelijk en met het hoofd omhoog", aldus de heer V.d. Maas tot slot van zijn openingswoord.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1988 | | pagina 1