Verzet tegen vrij grondgebruik bij opkoopregeling voor melk Nieu wj aars gr o et met Elstar appels Positief advies over veldproef met erfelijk veranderde aardappel Aalsmeerse bloemenveiling groeit tot boven 1,6 miljard GS: Geen voorziening langzaam verkeer Vierwegen-veiling Kapelle Prognose aanplant bolbloemen Werkgroepvoorzitter Cunnen: Rekord omzet aan Veiling RBT Breda In samenwerking met het CBT heeft het assurantiebedrijf van de AMRO-bank begin januari alle medewerkers (ca. 13.000) van de bank een Hollandse Elstar uitgereikt. Aan elke appel hing een kaartje met een nieuwjaarswens. Directeur Van der Schoot bijt hier als eerste in de appel. 'Wij moeten op de markt op basis van vraag en aanbod onze broek op houden. Het aanbod moet niet mede tot stand komen door verleende sub sidies. Dat kan de vollegrondssektor niet verdragen en we zullen ons dan ook verzetten tegen dit soort vergoe dingen, die in feite tot gevolg hebben dat problemen van de ene naar de andere sektor verschuiven. In feite wordt zo een brok oneerlijke kon- kurrentie door de overheid ge- kreëerd'. Brabander G.K.M. Cunnen maakt zich boos op de overheid, die grote sommen geld (maksimaal een half miljoen gulden) in het vooruitzicht stelt voor veehouders, die op korte termijn of binnen vier jaar stoppen Naar de mening van Gedeputeerde Staten voor Zeeland is er geen dwin gende noodzaak om een voorziening voor langzaam landbouwverkeer op het trajekt Vierwegen-veiling Kapel- Ie te realiseren. Mocht de aanleg worden overwogen, dan is het uit gesloten om een dergelijke voorzie- Naar verwachting worden er in het seizoen '87/'88 6% méér tulpenbol len opgeplant dan in het vorig sei zoen voor de produktie van snijtul- pen. Het verwachte aantal tulpe- bloemen dat aan de veilingen zal worden aangevoerd zal ca. 785 mil joen stuks bedragen. Naar verwach ting komt het merendeel van de produktie-uitbreiding (ca. 10%) voor rekening van kistjesbroei in kas of schuurkas; de broei in volle grond warme kas zal nagenoeg gelijk De Kommissie ad hoe recombinant DNA werkzaamheden heeft besloten een positief advies uit te brengen over een veldproef met genetisch ge modificeerde erfelijk verander de) aardappelplanten, die de firma Mogen International NV uit wenst te voeren in de gemeente Dronten. De ze aardappelplanten zijn resistent gemaakt tegen een aardappelvirus. Het doel van de proef is de aardap pelplanten in het veld te vermeerde ren door ze op te laten groeien en de knollen te oogsten. De virus resistentie is reeds in het laboratori um getest, en wordt in het voor gestelde eksperiment nog niet in het veld beproefd. In Nederland is het de eerste keer dat met genetisch gemodificeerde plan ten in het veld proeven zijn voor gesteld. Dergelijke eksperimenten zijn in Frankrijk al met sukses uitge voerd. Uit deze proeven zijn geen nadelige gevolgen voor het milieu vastgesteld. Aangezien dat eksperi menten waren met andere planten soorten en andere testomstandighe den heeft de Kommissie in overleg met Mogen toch een aantal maatre gelen opgesteld voor de uitvoering Vrijdag 8 januari 1988 met melken. De vrijkomende grond mag van de overheid vervolgens voor alles behalve voor melkveehou derij worden benut. 'En daar heb ben we bijzonder veel moeite mee en dat zullen we laten blijken ook', zo zegt Cunnen, 'want de verhoogde belangstelling voor de vollegronds- groenteteelt komt van meer kanten'. De werkgroep Vollegrondsgroente- teelt stond zowel bij het Landbouw schap als bij de KNBTB onder lei ding van Cunnen. Volgens Cunnen moet er ernstig rekening mee worden gehouden, dat een deel van de huidi ge, vaak kleinere akkerbouwbedrij ven tot de vollegrondsbedrijven van de toekomst gaat behoren. 'De voortdurende problemen in de ak ning uit de middelen voor de sekun- daire wegen te betalen. G.S. stellen de Statenkommissie voor verkeer en waterstaat voor in te stemmen met het achterwege laten van een voor ziening voor langzaam landbouw verkeer in de relatie Vierwegen- veiling Kapelle. blijven. De broei in volle grond onverwarmd of buitenteelt nemen tesamen slechts 4% van de totale produktie voor hun rekening. Naar verwacht zullen ca. 3600 ton narcissebollen worden afgebroeid. Dit is 9% minder dan in het vorig broeiseizoen. Er zullen ca. 8% méér irisbollen worden opgeplant. Zowel de produktie van spruithyacinten als bosjes hyacinten zal toenemen, en wel resp. met 17 en 25%. van de proef, om de eventuele ver spreiding van de planten te verhinde ren. Zo worden de bloemknoppen vóór de bloei verwijderd om ver spreiding van het stuifmeel te voor komen, en wordt het proefveld over dekt met een kooi van insektengaas om parasieten van de planten te we ren. Na de teelt wordt de grond om geploegd en met een herbicide plantendodend middel) bespoten om eventuele plantenresten te vernieti gen. Het proefveld blijft het jaar na de teelt braak liggen. Wanneer er dan nog aardappelplanten opkomen worden deze verwijderd en wordt de kerbouw zullen er onherroepelijk toe leiden, dat ondernemers op zoek gaan naar een vierde of vijfde teelt. Ik denk dan bijvoorbeeld aan bulk- produkten voor de konservenin- dustrie. In de diskussie van nu moet ook dit worden meegenomen', aldus Cunnen. De bedrijfsstruktuur in de volle- grond is tamelijk zwak, zo erkent ook Cunnen. De telers zullen, om hier verbeteringen in aan te brengen, meer in moeten spelen op overheids regelingen die voor een deel ook aangepast zullen moeten worden. De telers moeten, aldus Cunnen, meer gebruik maken van zaken als ruilver kavelingen, drainage, erfverharding, egalisering en dergelijke. CVZ-nieuws Het nieuwe jaar is net begonnen. Ve len zullen zich afvragen wat 1988 voor de fruitteelt zal worden. In de fruitteelt is het seizoen nog maar voor de helft achter de rug, er zijn nog flinke voorraden in de koelhui zen opgeslagen die in de komende maanden afgezet moeten worden. In het onderstaande overzicht zijn de voorraden van de belangrijkste ras sen opgenomen die per 31 december 1987 in de CVZ-koelhuizen waren opgeslagen (die van een jaar eerder staan er tussen haakjes achter): Appelen: Cox's O.P. 564 ton (831); Golden Delicious 2630 ton (4114); Boskoop 547 ton (1611); Winston 888 ton (1604); Karmijn de S. 429 ton (446); Jonagold 1012 ton (1827); Gloster 624 ton (538); Elstar 391 ton (261); Diversen 369 ton (618); totaal 7454 ton (11.850). Peren: Conference 4543 ton (3564); Doyenné du C. 1986 ton (500); B.A. Lucas 171 ton (14); Diversen 468 ton (235); totaal 7168 ton (4313). In deze cijfers zijn niet de voorraden begrepen die in de partikuliere koel huizen van de telers zijn opgeslagen. De voorraad appelen is belangrijk lager dan vorig jaar, de peren be langrijk hoger. Het prijsbeeld is te genovergesteld. Hoge prijzen voor de appelen en matige prijzen voor de peren. Het is te hopen dat de prijs vorming bij de peren in het nieuwe jaar een positieve wending zal nemen. De CVZ wenst u voor het nieuwe jaar het allerbeste voor uw bedrijf en uw gezin. grond opnieuw met herbicide be handeld. Wanneer de proef wordt uitgevoerd op de voorgestelde wijze wordt naar het oordeel van de Kommissie vol daan aan de eisen voor het veilig toe passen van genetisch gemodificeerde organismen in het milieu. Ook is op deze wijze voldaan aan de voorwaar den, die zijn geformuleerd in het 'Regeringsstandpunt Recombinant DNA' van 1984. Voor de uitvoering van het projekt is een Hinderwetver gunning noodzakelijk, welke wordt aangevraagd in de gemeente Dronten. De Bloemenveiling Aalsmeer (VBA) heeft vorig jaar haar positie als lei der op de Wereldmarkt weten te handhaven. De VBA sloot 1987 af met een omzet aan bloemen en plan ten van meer dan 1,6 miljard, wat ten opzichte van 1986 een stijging van 6% betekent. Omdat de Bloe menveiling Aalsmeer het vooral van de export moet hebben - 80% van al le bloemen en planten die in Aalsmeer verhandeld worden gaat naar het buitenland - heeft de dra matische val van de Amerikaanse dollar remmend gewerkt op de groei. Buiten de 1,6 miljard omzet aan natuurlijk produkt registreerde de Bloemenveiling Aalsmeer ook nog een omzet van 0,5 miljard voor de levering van emballage, diensten en faciliteiten aan de onder haar dak gevestigde bedrijven. Het grootste gedeelte van de omzet 1060 miljoen) kwam voor reke ning van de verhandeling van snij bloemen. De omzet aan kamer- en tuinplanten nam ten opzichte van 1986 met 40 miljoen toe tot 540 miljoen. Vanaf begin april dit jaar werd de E.G.- appel- en perenvoorraad op 1 december 1987 Ondanks een 15% kleinere oogst aan appelen lag er op 1 december j.l. nog zo'n 4% meer appelen in voorraad bij de landen van de EG-10 (exkl. Span je en Portugal) in vergelijking met 1 december 1986. Deze grotere voor raad komt geheel voor rekening van Italië en Frankrijk. De Italiaanse ap- pelvoorraad was met 1,37 min kg 15% groter en de Franse voorraad lag op een 16% hoger niveau. Dit laatste is enigszins opmerkelijk gezien het feit, dat de Franse appelproduktie dit seizoen vrijwel even groot zou zijn als die in 1986/'87. Alle andere landen van de EG-10 beschikten over (aan zienlijk) kleinere voorraden dan een jaar geleden. Vooral de Engelse voor raad is erg klein. De stormschade zal hier zeker debet aan zijn. In Neder land lag er op 1 december nog zo'n 180.000 ton appelen in voorraad, bij na een kwart minder dan op 1 decem ber 1986. Ook de E.G.-voorraad aan peren is groter dan een jaar geleden, nl. 8%. De Nederlandse voorraad was op 1 december jl. met 60.000 ton ca. een derde groter, maar ook in de Franse, Belgische en Engelse voorraadhuizen lagen meer peren dan op 1 december 1986. De Italiaanse voorraad was daarentegen iets kleiner. achterstand die de totaalomzet tot dan vertoonde gestaag ingelopen. Met name de laatste maanden van 1987 was het totaalbeeld door een betere prijsvorming positief. Bloemenveiling Westland breekt door een miljard-grens Voor het eerst in haar bestaan heeft de bloemenveiling Westland een om zet behaald van meer dan een mil jard gulden. In de laatste week van 1987 bleek tevens dat de omzet met e!f procent of 126 miljoen gulden gestegen is ten opzichte van 1986. Het resultaat is volgens de veiling te danken aan de gestegen prijzen voor bloemen. Van de omzetstijging nemen de snij bloemen met 86 miljoen gulden het leeuwedeel voor hun rekening. De aanvoer van bloemen steeg met vijf procent, de prijzen met vier procent, de omzet aan planten bereikte even eens voor het eerst het rekord van ruim driehonderd miljoen gulden. De prijzen zijn evenwel licht gedaald in vergelijking met 1986. Het hogere resultaat is derhalve te danken aan de grotere aanvoer. Om de stijgende aanvoer efficiënt te kunnen verwer ken, zal Bloemenveiling Westland haar akkomodatie verder uit breiden. SITU-konferentie over informatiebeleid in de tuinbouw geslaagd! Gezien het toenemend belang van de "informatisering" in alle takken van tuinbouw de komende jaren, is onder linge afstemming noodzakelijk. Dit is de belangrijkste konklusie van de op 26 november jl. gehouden SITU- konferentie over het 'Informatiebe leid in de Tuinbouw'. Bij de uitwisseling van de gegevens, tussen bijvoorbeeld tuinder en veiling, of tuinder en bank, is een goede on derlinge afstemming noodzakelijk om de mogelijkheden van de automatise ring ten volle te benutten. Deze af stemming op de raakvlakken dient gezamenlijk door alle organisaties in de tuinbouw gekoördineerd plaats te vinden. De Stichting Informatiever werking Tuinbouw (SITU), is opge richt met als doelstelling om deze koördinerende rol in de tuinbouw te vervullen. Door de deelnemers aan de konferen- tie is aan de SITU o.m. de opdracht gegeven de komende tijd een informa tiebeleidsplan op te stellen voor in eer ste instantie de sierteeltsektor, in samenwerking met de VBN en NTS. 19 Partikulier voorlichtingsdienst fruitteelt op komst De huidige bedrijfsvoorlichter voor de fruitteelt in Noord- Holland Jan Houter wil als voor lichter voor zich zelf beginnen. Onder de naam Fruitteelt Advies Team (FAT) wil hij vanaf 1 fe bruari a.s. samen met zijn zake lijke partner Magré de Jong een zeventigtal fruitteeltbedrijven in Nederland en België van kwalita tief hoogwaardige voorlichting voorzien. Deze plannen presen teerden zij onlangs in een 'infor matiebrief'. Het is de bedoeling om met jaarkontrakten te werken, waarbij het team zich verplicht dat elk bedrijf vier maal per jaar wordt bezocht. Daarnaast organi seert het FAT groepsbijeen komsten en zal er maandelijke een nieuwsbrief verschijnen. Mocht extra bedrijfsbezoek noodzakelijk zijn dan kan dat tegen een apart tarief worden gedaan. (Uit Agrarisch Dagblad) Het jaar 1987 is voor de koöperatie- ve tuinbouwveiling R.B.T. een suk- sesvol jaar geweest. De omzet heeft een absoluut REKORD gehaald, te weten 228 miljoen gulden tegenover 193 miljoen gulden in 1986. Een stijging van maar liefst 35 mil joen gulden oftewel 18%. Deze stij ging is te danken aan de goede prijs vorming van bijna alle produkten, doch in het bijzonder van: tomaten (+8 miljoen), champignons (+3 miljoen), witlof (+3 miljoen), sla (+3 miljoen), bospeen 2 mil joen), paprika 2 miljoen), prei (+2 miljoen), andijvie (+2 mil joen), komkommers 1 miljoen) en augurken 1 miljoen). Daar naast zijn er ook uitbreidingen ge realiseerd van nieuwe produkten, o.a. aubergines (+2 miljoen) en di verse nieuwe slasoorten 1 miljoen).

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1988 | | pagina 19