Loco-burgemeester Thomaes van Oostburg: arbeidspool wintermaanden overwegen waard! Groei Coöperatie Agrico gaat door Promotie Agrarische Arbeidsplaatsen (P.A.A.) verzorgd door de R.M.A.S.-Goes Walchers landschap in licht van ruilverkaveling centraal in kroniek Landbouwwerktuigenshow van Cebeco-Handelsraad in Goes geslaagd Vierde nummer van ruilverkavelingskrant Walcheren verschenen De loco-burgemeester van de gemeen te Oostburg de heer J.P.S.A. Tho maes heeft de boeren en hun landbouworganisaties op de vergade ring van de kring West Zeeuws- Vlaanderen 15 december jl. op het hart gedrukt niet alleen intensief be zig te zijn met grote zaken maar daar bij de minder in het oog springende kleinere belangen toch vooral niet te vergeten. Zo moet volgens hem meer bekend heid worden gegeven aan ondersteu- ningsmogelijkheden voor de landbouw op gemeentelijk niveau. Verbaasd zei de wethouder, die zelf boer is, te zijn over het feit dat er in de gemeente Oostburg met toch rela tief veel agrariërs tot nu toe nog geen beroep is gedaan op de Rijks Groeps regeling Zelfstandigen. "Op zich een goed teken maar ik vraag me af of er toch geen behoefte is aan deze rege ling. Drempelvrees is in ieder geval niet nodig". De heer Thomaes riep de landbouworganisaties op zich meer in te zetten voor het verkrijgen van een betere startsubsidie voor jonge boe ren en een aantrekkelijker beëindi gingsregeling voor oudere ondernemers. Voorts zouden de land bouworganisaties eens moeten bekij ken of het mogelijk is om voor de winterperiode een arbeidspool in te stellen om de jongere akkerbouwers aan een aanvullend inkomen te helpen. Wat de gemeente Oostburg betreft wees hij op de zeer aantrekkelijke re geling om op grond van minder goe de kwaliteit bomen aan te planten. Voorts stimuleert de gemeente ruilver kavelingen, het kamperen bij de boer en probeert zij de milieuwetgeving zo soepel mogelijk te hanteren. Hij riep de boeren tenslotte op om het niet te laten bij katten op de regering en het EG-beleid maar er zelf met veel inzet tegen aan te gaan. Ook het hoofd van de SEV ing. J. Markusse stak de boeren een hart onder de riem. "Buit jullie voordelen als een goede ligging, goede grond, klimaat en vakmanschap uit, en verbeter de export". Tot zijn vreugde zei hij te kunnen konstateren dat steeds meer jongeren niet wachten op Den Haag of Brussel maar de armen uit de mou wen steken en risiko's willen dragen.. "Individueel maar vooral gezamen lijk moeten we er tegenaan. Wees vooral optimistisch en geloof erin. We moeten niet vergeten, dat er altijd al ups en downs zijn geweest", aldus de heer Thomaes. Vijfendertig miljoen gulden meer uitbetaald aan de leden en een verbe tering van de eigen vermogenspositie als gevolg van een reëel exploitatie- overschot. Dat waren twee in het oog springende zaken bij de presen tatie van het jaarverslag over 1986/87 van de Coöperatieve Noor delijke Handelsvereniging voor Ak kerbouwgewassen Agrico B.A. Bestuur en direktie uitten hun tevre denheid over zowel het resultaat als de groei van de omzet in de op 16 de cember gehouden Algemene Verga dering. De hogere opbrengsten en het hogere prijsniveau werden als be langrijke oorzaken genoemd. Het gekonsolideerde exploitatie overschot van Agrico en haar doch terondernemingen bedroeg over 1986/87 1.631.900.-. Toekomstige investeringen zullen vooral gericht zijn op de verbetering van de kwaliteit van het produkt en van de kwaliteit van het werk. Het afgelopen boekjaar vonden 222.000 ton pootgoed, 690.000 ton kon- sumptieaardappelen en 30.000 ton uien van leden van Agrico hun weg naar de markt. In totaal ruim 940.000 ton produkt. Naast de behandeling van het Jaar verslag 1986/87 werden in de leden vergaderingen de huidige marktont wikkelingen besproken door de kommerciële direkteuren de heren A. Brunsting (pootaardappelen) en W.F. Stomps (konsumptieaardappe- len). Hij weet het lagere prijzenni- veau op de afzetmarkten voor poot- aardappelen o.m. aan de situatie op de konsumptieaardappelmarkt in binnen- en buitenland. Daarnaast lijkt de verslechterende ekonomische positie in een aantal afnemende lan den onze pootgoedexport daarheen struktureel negatief te beïnvloeden. Desondanks meende de heer Brunsting, dat via toenemende ex port naar zich ontwikkelende afzet gebieden, dankzij het bezit van een aantal zeer goede rassen, de leden pootgoedtelers ook voor de toe komst goede perspektieven te kun nen bieden. De heer Stomps is van mening dat de inmiddels welhaast strukturele marktdruk op aardappelen en uien veroorzaakt wordt door de proble men met de marktordeningsproduk- ten en zich thans duidelijk vertaalt in de prijsvorming. Onder deze omstandigheden wordt de technische en kwalitatieve voor sprong van de Nederlandse teler kleiner en staan onze konkurrentie- verhoudingen, bij het hoge kosten- cijfer in Nederland, onder druk. Aan deze druk zullen wij ons slechts kunnen onttrekken middels forse kwaliteitsverbetering en kundiger bewaring van onze produkten. Jaarlijks bemiddelt de R.M.A.S. te Goes voor leerlingen van de examen klassen, zowel vóór als na de diplo mering, bij het vinden van een pas sende funktie in de agrarische sektor. Deze bemiddeling beperkt zich niet tot het Zuid-Westelijk kleigebied van Nederland, maar strekt zich uit tot ver over de grenzen. De R.M.A.S. wil een stimulerende en bemiddelende funktie vervullen zo wel bij de vraag van bedrijven naar gekwalificeerde mensen als bij de vraag van de afgestudeerde leerlin gen naar regionale funkties. Ook voor hen die internationale er varing willen opdoen kunnen wij ad viserend en bemiddelend optreden. Bemiddelingsrol: De R.M.A.S. te Goes beschikt over belangrijke informatie van de af gestudeerden en is door middel van de stage-coördinator als kontaktper- soon voor de Regionale Emigratie Consulent en de Stichting voor Uit wisseling Studiereizen voor het plat teland geïnformeerd over de moge lijkheid op internationaal gebied. Voorts biedt de school de werkzoe kende de mogelijke kontakten naar andere professionele instanties als: Regionale arbeidsbureaus en S.T.A.P.-Zeeland (Stichting Agrari sche Projekten via het Land bouwschap). Met P.A.A. worden géén nieuwe ba nen gegarandeerd, noch gecreëerd, maar wordt juist in een moeilijke pe riode van de agrarische sektor een 12 optimale bezetting nagestreefd voor eindexamenkandidaten, voor hen die reeds eerder afgestudeerd zijn en een parttime of volledige funktie zoeken en voor bedrijven en instan ties die snelle en directe informatie over beschikbare kandidaten voor parttime en volledige vacatures wensen. In een onlangs uitgebrachte nota over de toekomstige struktuur van het landbouw onderwijs heeft minis ter Braks bekend gemaakt bij de AOC's ten aanzien van het bevoegd gezag te willen streven naar bestuursscholen. Dit betekent dat o.m. de Rijks Middelbare Agrari sche School te Goes in de toekomst een bestuursschool zal worden. Het bevoegd gezag zal dan worden ge vormd door vertegenwoordigers van de 3 Zeeuwse Landbouw Organisa ties, de afdeling Zeeland van de Ne derlandse Fruittelersorganisatie en van de Zeeuwse Groentetelers Orga nisatie. Volgens de direkteur van de RMAS te Goes, ir. Laros, bestaat te gen deze nieuwe bestuursvorm bij Onder de naam 'Walacria' is vo rige maand een nieuwe uitgave van de Heemkundige Kring Wal cheren verschenen. In deze Kro niek zijn wat langere artikelen over Walcheren uitgebracht, niet alleen artikelen van louter histo rische aard, maar ook aangaande zaken die het 'hier en nu' be treffen. In het eerste nummer van deze Kroniek is gekozen voor een the matische opzet, waarbij het Wal- cherse landschap in het perspek- tief van de komende ruilverkave ling centraal staat. Een zaak die in feite ons allemaal aangaat. Een aantal deskundige auteurs belicht het bovenbedoelde thema ieder vanuit zijn of haar specifie ke deskundigheid, waardoor een boeiend geheel is ontstaan. Het openingsartikel is van de hand van prof.dr. D.P. Blok, met als onderwerp de naam Wal cheren, de varianten en de bete kenis ervan. Daarna behandelt drs. A.P. de Klerk het aandeel van de mens in de wording en verdere ontwikkeling van Wal cheren en geeft drs. A. van Ha peren een uiteenzetting over de vroegere en toekomstige planten groei, terwijl B.J. Smulders de ornithologie behandelt. Daarna schrijven W.J. Sanderse en J.W. Bosch resp. over de relatie Land bouw - Landschap en over de ontwikkeling van de ideeën over de vormgeving van het Walcher- se landschap sinds de Tweede Wereldoorlog. Mevr. A. Herremans behandelt de stads- en dorpsuitbreidingen in het landschap. Het artikel over de relatie Rekreatie - Landschap is van de hand van drs. J. Vaes- sen. Tenslotte schetst ir. J.W. Busser de gang van zaken bij een ruilverkaveling, waarna een aan duiding volgt van de veranderin gen die Walcheren in het bijzon der te wachten staan. De eerste oplage bestaat uit slechts 750 eksemplaren, en is voor ƒ24,90 verkrijgbaar bij mevr. C.I. van Nieuwenhuyzen, Adriaan Lauwereyszstraat 59, 4335 EG Middelburg (01180 - 25598) of in de boekhandel. Werkzoekenden voor parttime of volledige funkties kunnen hun wen sen en ervaring via een inschrijffor mulier kenbaar maken aan de R.M.A.S. te Goes Promotie Agrari sche Arbeidsplaatsen. Op aanvraag verkrijgbaar bij de administratie van de school. Bedrijven en instanties kunnen zowel persoonlijk, telefo nisch of schriftelijk hun wensen ken baar maken aan de school. Alle kontakten bij deze bemidde- lingsaktiviteiten zullen zeer vertrou welijk worden behandeld door de schoolconsulenten P.A.A.: de heer H. Pluijmers - schooldekaan en de heer L.P. Reijnierse - stage coördinator. Tel. 01100-27203. De jaarlijkse landbouwwerktuigen tentoonstelling van Cebeco- Handelsraad in Goes had ook dit jaar een zeer goede belangstelling. Veel agrariërs uit het zuidwesten van het land hebben van 15 tot en met 19 december een bezoek gebracht aan deze show in de bedrijfsgebouwen van Cebeco-Handelsraad aan de dr. A.F. Philipsstraat. De akkerbouwsektor in Nederland heeft een moeilijk jaar achter de rug, terwijl met enige scepsis wordt geke ken naar de vooruitzichten voor het komende seizoen. De opbrengstprij- zen voor aardappelen en uien staan onder druk, en daarmee ook de in komsten van de akkerbouwbedrij ven. Het overgrote deel van de agra riërs in het zuidwesten van het land, waar Cebeco-Handelsraad twaalf mechanisatiebedrijven heeft, komt jaarlijks naar de show om zich te oriënteren op de aanschafmogelijk- heden voor nieuwe machines en traktoren. Vandaar dat met enige spanning werd uitgezien naar de in- vesteringslust van de akkerbouwers. Hun belangstelling bleek vooral uit te gaan naar de technisch meest ge avanceerde machines die, ondanks een relatief hoge prijs, voor efficiën- cyverbetering op het akkerbouwbe drijf kunnen zorgen. Veel aandacht trok bijvoorbeeld de nieuwe kompu- tergestuurde zelfrijdende Cebeco- landbouwspuit. Ook enkele pri meurs hadden veel bekijks, waaron der de drierijige Amac- aardappelrooimachine, de vierrijige Cramer-pootmachine, de nieuwe lijn Same-fruitteelttraktoren en de nieu we modellen Steketee- zaaibedkombinaties De drierijige Amac aardappelrooimachine had veel bekijks op de werktui genshow van Cebecb-Handelsraad in Goes. het personeel nauwelijks problemen. Wel vraagt het personeel zich af hoe haar rechtspositie zal worden in de nieuwe situatie en hoe de afvloei ingsregeling eruit zal gaan zien. Maar dat zijn vooralsnog details. In het algemeen beschouwt men, zo is zijn indruk, de ekstra betrokkenheid van het agrarische bedrijfsleven als positie voor het landbouwonderwijs. Direkte informatie uit het bedrijfsle ven zal de opleidingen aan de AOC's marktgerichter kunnen maken. 'Ten slotte moeten we', zo meent ir. La- ros, 'als school bieden wat de prak tijk vraagt. Aan die opdracht moe ten we een goede inhoud gaan geven'. Onlangs is het vierde nummer van de ruilverkavelingskrant voor de ruil verkaveling "Walcheren" versche nen. Deze is in het ruilverkavelings- gebied verspreid. In de voorgaande uitgaven werd een aantal beschouwingen gegeven van uit de diverse sectoren die bij een ruilverkaveling een rol spelen, een soort optreden per discipline. Voor deze krant is de opzet gekozen van een wat meer persoonlijk getinte vi sie op datgene, wat in de komende jaren gaat komen. In deze nieuwe krant staat een aantal artikelen aan de hand van de diverse leden van de landinrichtingscommissie. Deze arti kelen zijn niet geschreven vanuit de gedachte om persoonlijk verant woording af te leggen naar de streek toe, maar beogen een basis te vor men voor de uitvoerige voorlich tingscampagne, die de landinrich tingscommissie deze winter organi seert. Die voorlichtingsactiviteiten bestaan uit een aantal groepsgerichte informatie-avonden, zoals bijv. ten behoeve van de milieubebescher- mingsorganisaties, de agrarische jongeren en de besturen van de standsorganisaties. Daarnaast wordt een viertal openbare voorlichtings bijeenkomsten georganiseerd, waar vanuit de commissie het wat en waarom van de plannen tot dusverre zal worden toegelicht. De voorlich tingsbijeenkomsten zullen worden gehouden op 5 januari (Meliskerke), 13 januari (Koudekerke), 19 januari (Oost-Souburg) en 26 januari (Se- rooskerke). Zie ook pag. 2. Vrijdag 25 december 1987

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1987 | | pagina 28