Semper idem J.C. van Schagen ^pdelbv^? zuidelijke landbouw maatschappij Het jaar wordt grijs en saai en vaal De bomen voor mijn raam zijn bijna kaal Zo hier en daar trilt nog een enkel blad, verdord - straks wordt de laatste druppel uitgestort en komt de grote leegte, waar een wereldvreemd beginnen zich op zijn allereerste opkomst zal bezinnen zo lief naïef, zo wit, zo heilig overtuigd dat dit de éérste keer is terwijl het één minuscule fase van een eeuwig heen-en-weer is enkel maar VRIJDAG 25 DECEMBER 1987 75e JAARGANG NO. 3906 land- en tuinbouwblad Het past niet bij de tijd van het jaar om scherpe stuk jes te schrijven. Dat wil overigens niet zeggen dat daartoe geen aanleiding is. Integendeel. Het kost daarom best de nodige moeite om de juiste toon te vinden voor een meer relativerend stukje. Ik heb daar door mijn heil gezocht bij de dichters. Uiteindelijk is mijn keus gevallen op het gedicht "Semper Idem" van de Zeeuwse dichter J.C. van Schagen. Semper Idem betekent zoveel als steeds weer, altijd hetzelfde. Van Schagen - overleden in 1985 - schreef dit gedicht op 92-jarige leeftijd. Ik heb het gevonden in het literair kwartaalschrift "Kruispunt" nummer 97. Het spreekt mij aan omdat ik het zo goed bij de agrarische sector vindt passen. Maar ik vind het ook een hoopgevend gedicht dat aan het denken zet. Een kerstgedicht dus. Na kerst komt oud en nieuw. Bij nieuwjaar horen goe de voornemens en een schone lei. Die voornemens hebben dan als het goed is te maken met activiteiten die men zichzelf voorneemt te gaan ondernemen. Niet wachten op wonderen maar zelf initiatieven nemen. Met dat voornemen in het achterhoofd wens ik onze achterban een gezond en vruchtbaar 1988. Oggel

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1987 | | pagina 1