In Portugal kan de agrarische ondernemer nog uit de voeten Jongste lidstaat EG staat aan begin van snelle ontwikkeling Kerkje Rijke families Grondprijzen Toerisme ^q^^qr^q^^ar^q^^^q^^qr^^q^q^-q^c^ar^^^q^^^cyi^^a^qr^drii^^^qKHitq Zitten op de waranda en kijken over je land zover het oog reikt. Zwemmen in je eigen meer. Ter kerke gaan in je eigen kerk en een banaan opeten die op je eigen be drijf is geteeld. Dat alles is moge lijk op ruim 3 uur vliegen van ons koude kikkerlandje. In Portugal, een land dat sinds 1 januari 1986 lid is van de EG, 2,2 x zo groot is als Nederland en ca. 10 miljoen inwoners telt. De laatste tien jaar hebben heel wat buitenlandse boe ren, waaronder ook veel Neder landers een nieuw bestaan in dit zuidwestelijke deel van het Ibe risch schiereiland gevonden. De zeer positieve houding van de Por tugese overheid tegenover buiten landse investeerders, de lage grondprijzen en arbeidskosten en het vrijwel ontbreken van over- heidsbeperkingen ten aanzien van de aard en de omvang van de agra rische bedrijfsvoering zijn hier be paald niet vreemd aan. Dus geen quota en geen mestwetgeving om maar wat te noemen. Een eldora do voor ondernemers kortom. Maar ondernomen zal er moeten worden en hard gewerkt. De weg naar het succes is ook daar vaak letterlijk en figuurlijk bezaaid met keien. Portugal is, een lidstaat van de EG, dat aan het begin staat van een snelle ontwikkeling op aller lei gebied en het is daarom een land met vele mogelijkheden. Dat althans is onze indruk na een week kris kras door Zuid-Portugal, in gezelschap van een vijftiental Ne derlandse boeren dat op initiatief van agrarisch bemiddelaar Agro- bouw te Koekange recent een oriënterend bezoek aan dit zon overgoten en vriendelijk land bracht. Hierbij onze impressies. De meeste landbouwbedrijven zijn in dit land groot en hebben een areaal van tussen 100 en 2.000 ha. Vaak is een deel daarvan woest of bebost. Enkele voorbeelden: te koop: een akker bouwbedrijf groot 400 ha. waarvan 40 ha. kan wor den geïrrigeerd. Bij irrigatie (vrij wel onbeperkt en zonder vergunning mogelijk) zijn twee en soms drie oogsten per jaar moge lijk. Veel bos met mogelijkheid tot jacht. Bij koop wordt men tevens eigenaar van een prachtig kerkje bovenop een heuvel. Kostprijs drie tot vier duizend gulden per ha. Te koop: goed onderhouden melk veebedrijf van 600 ha. en met 900 stuks rundvee waarvan 400 melk koeien. In zeer goede staat verke rende 16 stands swingover visgraat melkstal. Melkgift gemiddeld 3.000 1. bij voeren van uitsluitend stro en krachtvoer. Dieren lopen overdag buiten. Te koop: fruit- teeltbedrijf van 145 ha. waarvan slechts 50 ha. wordt bewerkt en dat vol staat met zwaar behangen bomen waaraan mandarijnen, si naasappels en citroenen. Voorts levert dit bedrijf perziken, kiwi's en druiven. Een greep uit de landbouwbedrij ven die momenteel in Zuid Portu gal te koop staan. In veel gevallen zijn de gebouwen reeds jaren ge leden verlaten maar ze verkeren vrijwel alle in goede staat. Vaak betreft het hier bedrijven, zo licht Een kleine boer met zijn vrouw op weg naar de markt. Zeer bereidwillig poseert het echtpaar voor de fotograaf. Voor veel kleine boeren is kar met muilezel het middel van vervoer. de Nederlandse makelaar van Por tugese afkomst de heer J. Dos Santos toe, die voor de Anjerre volutie in 1974 toebehoorden aan enkele zeer rijke families. Bij de revolutie werden deze grootgrond bezitters (een bedrijf van 25.000 ha. was toen geen uitzondering) van hun bedrijven verjaagd. Sinds de politieke verhoudingen in Por tugal genormaliseerd en gedemo- kratiseerd zijn is een deel van elk bedrijf later weer teruggegeven aan de oorspronkelijke eigenaren. Het overige deel bleef in het bezit van de arbeiders koöperaties die het overigens niet best doen. De vroegere landheren voelen in de nieuwe situatie vaak weinig voor een agrarisch bestaan ver van de grote stad met gevolg dat velen besloten hebben het van over heidswege sterk verkleinde bedrijf maar te verkopen. Uiteraard zijn er ook bedrijven te koop vanwe ge gebrek aan een opvolger of om andere redenen. In het algemeen kan worden ge zegd dat Portugezen geen echte boeren zijn en de agrarische sek- tor is er dan ook nog niet sterk ontwikkeld. Het land is importeur van de meeste agrarische produk- ten, zelfs van graan. Om de eigen produktie te stimuleren heeft de overheid in het verleden aantrek kelijke prijzen voor o.m. granen en melk vastgesteld. Voor beide geldt globaal een kg-prijs van 70 cenf. Overigens zullen deze en an dere prijzen als gevolg van het lid maatschap van de EG vanaf 1992 trapsgewijs worden verlaagd tot voor de meeste produkten in 1996 het nivo van de EG-landen is be reikt. Door de groeiende bevol king, de toenemende welvaart en het explosief groeiend toerisme langs de zuidkust in de provincie Algarve is er grote vraag en zelfs tekort aan o.m. varkens-, lam- en schapevlees, bloemen, kaas en eieren. Mede als gevolg van die steun die Een typisch beeld in Alentejo en de Algarve: uitgestrekte lichtglooien- de velden met overal de olijfbomen en de kurkeiken. de landbouw ontvangt van zowel de nationale regering als van die van de EG in Brussel neemt de vraag naar agrarische bedrijven de laatste jaren sterk toe. Naast Por tugezen zijn vooral de Engelsen, Denen, Duitsers en de Nederlan ders in de markt. En veel bedrij ven staan dan ook niet lang te koop. De grondprijzen die thans globaal liggen tussen ca. 3.000,— en 15.000,— per ha. (afhankelijk van ligging, kwaliteit van de grond en aanwezigheid van voldoende water), zijn de laatste jaren relatief sterk stijgende. De stellige overtuiging van de heer Dos Santos dat die stijging verder door zal gaan en dat eventueel geïnteresseerden geen jaren meer moeten wachten, werd onder schreven door Nederlandse boeren die zich hier in het verleden al in Portugal hebben gevestigd. Ove rigens gelden de genoemde prijzen voor de zuidelijke provincies Al garve en Alentejo en niet voor Noord-Portugal dat veel dichter bevolkt, veel bosrijker is en ook een ander klimaat heeft met meer neerslag. In Alentejo waar grote gebieden geschikt zijn voor de graanteelt (wegens het voorkomen op veel plaatsen van keien vaak minder geschikt voor de aardappel- en uienteelt) valt in de wintermaanden ca. 600 mm regen en dit gebied kent vijf hete en dro ge zomermaanden. Wanneer in de buurt van het bedrijf een altijd watervoerende rivier aanwezig is kan met behulp van irrigatie twee maal per jaar geoogst worden. Ook is dan de teelt van maïs mo gelijk. Overigens zit vrijwel over al in de bodem op enkele tientallen meters grondwater dat vrij opge pompt mag en kan worden. Dit gebied is zo dun bevolkt en uit gestrekt dat niet op alle bedrijven elektriciteit aanwezig is. Hier brengen dieselgeneratoren en zon- neënergie uitkomst. Overigens kan elk bedrijf van elektrische energie worden voorzien. De betreffende boer zal de aanleg ervan wel zelf voor moeten schieten maar hij ontvangt zonder mankeren vaak wel wat later dan overeengekomen (Portugal is vrij burokratisch) de toegezegde 70% subsidie hiervoor uit Brussel. Arbeidskracht kost in Portugal globaal tussen 500, en 800,bruto per maand. De sociale lasten bedragen ongeveer 23% waarvan 15% voor rekening komt van de werkgever en 8% voor rekening van de werknemer. Hierbij moet wel worden opge merkt dat het prestatienivo van de werknemers in Portugal gemid deld genomen lager ligt dan in ons land. De situatie in de meest zuidelijke provincie de Algarve is in sommi ge opzichten anders. In dit gebied met zijn fraaie stranden "over wintert de zomer" zo zegt men wel. Met Kerstmis kan hier nog met ca. 18 graden in zee worden gezwommen en het mag dan ook geen wonder heten dat de Algar ve langs de gehele kust momenteel als toeristisch gebied sterk in ont wikkeling is. De Engelsen lopen hierbij voorop. Zij ontdekten al vele jaren geleden dat ze hier het hele jaar door hun favoriete golf sport kunnen beoefenen en menig hotel en residentie heeft haar ont- De akker van een kleine Portugese boer. Links op de voorgrond een ploeg met daarnaast een eg. De bomen op de akker worden niet gekapt.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1987 | | pagina 18