Sovjet Unie geeft meer ruimte aan gezinsbedrijf Perestroika beroert landbouw De meningen over de huidige landbouw-hervormingen in de Sovjet Unie lopen nogal uiteen. De een voorziet "dramatische ver anderingen" in het bestaande landbouw-model: Door een (ge deeltelijke) dekollektivisering zou den verliesgevende en inefficiënte kolchozen (kollektieve landbouw bedrijven) en sovchozen (staatslandbouwbedrijven) wor den opgedeeld in kleinere eenhe den die bijvoorbeeld in familieverband beheerd zouden kunnen worden. De ander bekijkt de ontwikkelingen met scepsis: Er zijn de laatste decennia al vaker hervormingen aangekondigd zon der dat dit resulteerde in een nieu we aanpak. Dat de Sovjet-leiding nu serieus streeft naar verandering lijkt ech ter buiten kijf. Zij lijkt vastbeslo ten het dit keer niet bij woorden alleen te laten. En dat lijkt ook hard nodig, want dat er iets moest veranderen in de Sovjet-landbouw is langzamerhand eenieder dui delijk. dukten zijn regelmatig tekorten; vooral de voorziening van hoog waardige voedingsmiddelen als melk, vlees, groenten en fruit is onvoldoende. De kwaliteit van de produkten laat vaak te wensen over. Kollektivisatie Stalin heeft de Sovjet-landbouw rigoreus gekollektiviseerd. Dit be tekende een bedrijfsvoering die tot in detail vanuit Moskou werd ge regeld. De gekollektiviseerde land bouwbedrijven dienden de hen opgelegde plandoelstellingen te vervullen op basis van de hen toe gewezen bedrijfsmiddelen. Daar om streefden de bedrijven naar zo laag mogelijke plandoelstellingen met zo groot mogelijke toewijzin gen van bedrijfsmiddelen. Het niet halen van de plandoelstellingen betekende een sanktie van hoger hand. Maar ook het overschrijden van de plandoelstellingen was niet aantrekkelijk: Dit leidde namelijk onmiddellijk tot navenante verho gingen van de plandoelstellingen voor het volgend jaar, met het ri- gen de bedrijven naar eigen goed dunken aanwenden: produktieve investeringen, loontoeslagen, sociaal-kulturele voorzieningen, etc. Verliezen zullen echter niet meer, zoals voorheen, automa tisch worden gekompenseerd uit de staatskas. Loon naar prestatie dus, voor de bedrijven en voor de werknemers. Bij bezoeken aan Sovjel land bouwbedrijven krijg ik de indruk dat mijn gesprekspartners ener giek willen inspelen op de nieuwe mogelijkheden. De konkrete resul taten zijn weliswaar nog beperkt, waarbij ik mij bovendien realiseer dat men bezoekers natuurlijk bij voorkeur de betere bedrijven zal laten zien. Het zou echter niet reëel zijn om nu meteen al te im posante resultaten te verwachten. Daarvoor zijn de beoogde hervor mingen veel te ingrijpend, is de Sovjet Unie te groot en zijn de oude gewoontes te veel ingesleten, zowel bij de bevolking zelf als bij het lokaal management en bij de lokale partijkaders. Niettemin, de- Tegenvallende resultaten Wanneer gesproken wordt over te genvallende resultaten van de Sovjet-landbouw en agro-industrie wordt altijd gewezen op de moei lijke natuurlijke omstandigheden in het overgrote deel van de Sovjet-Unie. Niet ten onrechte, want er zijn vrijwel geen "ideale" landbouwgebieden in de Sovjet- Unie. Daar waar de vegetatiepe riode lang is en de bodem vrucht baar (het zuiden) valt in de regel te weinig neerslag en andersom (het noorden). De ontzaglijke om vang van het land stelt eveneens hoge eisen aan de infrastruktuur. Dit mag echter niet worden aan gevoerd als de enige reden voor de weinig florissante situatie van de Sovjet-landbouw. Er zijn wel degelijk andere grote problemen waarvoor wel een oplossing gevonden kan worden. Kranten in de Sovjet-Unie berich ten met regelmaat over de gebrek kige toelevering van bedrijfsmiddelen, waarbij vooral de landbouwmachine-industrie het moet ontgelden. Regelmatig wordt gewezen op de noodzaak om de gang van zaken op de boerderij en en bij de opslag, verwerking en distributie te verbeteren. Op het ogenblik wordt de konsument ge- konfronteerd met een mager as sortiment aan levensmiddelen in de winkels. Van een aantal pro- siko dat deze dan niet haalbaar zouden blijken. Bij de beoordeling van de resulta ten van de landbouwbedrijven werd uitsluitend gemeten op basis van geproduceerde hoeveelheden. De werkelijke kosten en op brengsten speelden in feite geen rol, evenmin als de kwaliteit. Juist in de landbouw, waar een subtiel samenspel tussen boer en natuur onontbeerlijk is, bleek deze aan pak op den duur fnuikend. Perestrojka Duidelijk was dat het zo niet ver der kon. Er was een verbouwing of wel "perestroika" nodig. Dit gold overigens niet alleen voor de landbouw, maar voor de hele eko- nomie. Het ziet er echter naar uit dat Gorbatsjov de landbouw een soort voortrekkersrol wil laten spelen. Hij ziet de landbouw ken nelijk als een mogelijkheid om snel resultaat te boeken en de juistheid van zijn aanpak aan te tonen. Het is zijn bedoeling dat de pro- duktie in de toekomst zal worden gestuurd aan de hand van ekono- mische maatstaven. De bedrijven zullen zichzelf moeten gaan be druipen. Voor artikelen, goederen en diensten van buiten moet wor den betaald en een deel van de produktie mag door de bedrijven vrij worden verkocht. Winst mo noAitft? >*CT|» #»#CSsrTr._ Typisch beeld in de Sovjet-samenleving. Publieke huldiging van men sen die zich verdienstelijk hebben gemaakt in de ogen van de partij. gene die twee jaar geleden zou hebben voorspeld wat nu allemaal aan de orde is, zou toen niet erg serieus zijn genomen. Gezinsbedrijf Gorbatsjov ziet het gezin als een belangrijke produktie-eenheid, iets dat ons Nederlanders natuur lijk zeer aanspreekt. Ik las in de Sovjet-pers zelfs de stelling dat "het gezin het meest effektieve in strument is om individuele en maatschappelijke belangen in har monie te brengen". Hierbij wordt gedoeld op de rol van het gezin zo wel bij het persoonlijk nevenbe drijf (privé-stukjes grond die de agrarische werknemers in hun vrije tijd bewerken, volks- en moestuinen van stedelingen, e.d.) als bij de bedrijfsvoering op de kolchozen en de sovchozen. De belangrijke rol die het persoon lijk nevenbedrijf altijd al speelde in de voedselvoorziening van de Sovjet Unie zal bekend zijn. Bij produkten als aardappelen, bessen en vruchten gaat het zelfs om meer dan de helft van de totale produk tie. In het verleden, maar ook nu nog, bestonden er ideologische weerstanden tegen privé- ondernemerschap in de landbouw. Gorbatsjov vindt dat hier een eind aan moet komen. Het persoonlijk nevenbedrijf moet juist worden gestimuleerd, o.a. via gunstige kredietfaciliteiten, infrastrukturele voorzieningen, etc. In de bedrijfsvoering van de kol chozen en sovchozen wil Gorbats jov het gezin ook laten funktioneren als zelfstandige produktie-eenheid. Er kunnen hiertoe lange-termijnkontrakten worden afgesloten. Mettertijd zal dit een aanzienlijke decentralisa tie betekenen van planning en ma nagement van de respektievelijke landbouwbedrijven. Het is daar bij de bedoeling dat het bureau- kratisch apparaat op de kolchozen en sovchozen (volgens de Sovjet pers thans 1,3 miljoen funktiona- rissen!) aanzienlijk wordt af geslankt. Het gaat wat te ver om nu meteen van dekollektivisatie te spreken. Dit is een nogal beladen term en de principiële juistheid van de kol lektivisatie staat in de Sovjet Unie (nog) niet echt ter diskussie. Wel Mager assortiment aan levensmiddelen. Op een kolchoz-markt zijn re delijk verse produkten te verkrijgen, maar de prijs is verhoudingsge wijs hoog, zoals op deze markt in Moskou. lijkt men het logge Stalinistische model te willen openbreken. De bestuurders van kolchozen en sov chozen zullen zich meer moeten gaan richten op de infrastrukturele ondersteuning van kleinschaliger produktie-eenheden, zoals het ge zin. Dit lijkt dus in de richting te gaan van een koöperatieve orga nisatie struktuur. Groot potentieel Ik geloof dat een kleinschaliger produktiestruktuur met een duidé- lijke koppeling tussen loon en prestatie een enorm, tot dusverre ongebruikt, produktiepotentieel kan mobiliseren. Dit geldt zowel voor de hoeveelheid arbeid als voor de arbeidsproduktiviteit. De totale arbeidsinzet zal vergroot kunnen worden doordat de extra te behalen inkomsten een prikkel zullen zijn tot harder werken en het meewerken van familieleden. Nog belangrijker is echter naar mijn mening de stimulans om ef ficiënter te werken: Niet domweg de opdrachten van bovenaf uit voeren, maar alle produktiefakto- ren bewust gekoördineerd inzetten. Zo wordt er de laatste jaren al veel nadruk gelegd op intensivering van de produktie, o.a. door meer gebruik van kunstmest en pestici den. Dit heeft uiteraard pas effekt als het een onderdeel vormt van een samenhangend bedrijfsplan, dat fijn wordt afgestemd op de ontwikkeling van het gewas, het weer, etc. Dat dit alles niet goed vanuit Moskou geregeld kan wor den, spreekt voor zich. De huidige gebreken van de Sov jet landbouw worden door de om vang van het land nog schrijnender. Daar staat echter te genover dat een verbetering van de situatie ook kan leiden tot een enorme uitbreiding van de land- bouwproduktie. Om een indruk te geven'van de mogelijkheden hier toe enige cijfers. Bij de graanteelt bedragen verliezen na de oogst volgens officiële cijfers 20 a 30 procent, terwijl de import (ca. 30 miljoen ton) bedraagt. De op brengsten per ha (1.8 ton) lijken ook voor verbetering vatbaar. Voorts zou het gebruik van voe- dergraan aanzienlijk verminderd kunnen worden door verbetering van de voederkonversie, vooral door vergroting van de eiwitkom- ponent in de diervoeders. Voeten in de aarde We moeten echter niet uit het oog verliezen dat de verwezenlijking van het nieuwe beleid nog heel wat voeten in de aarde zal hebben. De huidige bestuurders zullen een deel van hun bevoegdheden moeten prijsgeven. De werknemers moe ten verantwoordelijkheid en risi- ko's gaan nemen, hetgeen ze niet gewend zijn en waarvoor ze niet zijn opgeleid. Bovendien zullen zij na jarenlange opdrachten van bo venaf moeite hebben om in deze nieuwe situatie te geloven en daar op vervolgens in te spelen. De toelevering, verwerking en af zet zullen aanzienlijk moeten ver beteren om een grotere produktie te realiseren en vervolgens in goe de staat naar de konsument te brengen. Er mag echter wel wor den verwacht dat de werknemers de gang van zaken op dit punt kri tischer zullen benaderen: het raakt immers hun eigen portemonnee! Het is eigenlijk nog te vroeg om nu al konklusies te trekken. Er moet nog zoveel gebeuren en er zijn nog zoveel onduidelijkheden. Niettemin verwacht ik dat de prestaties van de Sovjet landbouw in de komende tien jaar aanzien lijk zullen verbeteren. Dan zal de beoogde decentralisering van planning en management echter wel moeten worden doorgezet, ze ker ook t.a.v. de rol die het gezins bedrijf wordt toegedacht. Ik verwacht echter niet dat wij de Sovjet-Unie in de nabije toekomst als konkurrent zullen tegen ko men. Importsubstitutie en verbe tering van de kwaliteit en variëteit van het voedselpakket zullen voor lopig nog alle aandacht opeisen. Jelle Landsira Landbouwraad in Moskou Gorbatsjov vindt dat er een eind moet komen aan de weerstanden te gen privé-ondernemerschap in land- en tuinbouw. J-

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1987 | | pagina 16