VITAK-projekt gaat door na hoopgevend eerste jaar FAGOED blijkt reëel alternatief op grondmarkt "Projekt heeft mijn interesse voor automatisering gewekt Gebruik Inbreng informatie Regionaal landbouwweerbericht Programma's Gebruiksgroepen Evaluatie en toekomst Succesvol eerste halfjaar beleggingsfonds Het teeltinformatieprojekt VI- TAK is nu bijna een seizoen in ge bruik. Ongeveer 175 akkerbouwers hebben meegedaan met het projekt dat informatie via een beeldscherm bij de boer in huis brengt. Tijd derhalve om een voorlopige balans op te maken. De eerste resultaten lijken positief. Het VITAK-systeem brengt praktische informatie op een beeldscherm bij de akkerbouwer thuis. Deze informatie kan van nut zijn om bijv. teelt- en ver koopbeslissingen te maken. VITAK (Videotex Akkerbouw) is een proefprojekt waarbij een geautoma tiseerd teelt- en informatiesysteem op praktijkschaal wordt toegepast. Bij het systeem wordt gebruik gemaakt van standaard apparatuur. Het systeem brengt informatie en compu terprogrammatuur dat in een centra le computer ligt opgeslagen, op een beeldscherm bij de boer thuis. De aangeboden informatie en adviespro- grammatuur is met name bedoeld om de dagelijkse teelt- en verkoopbeslis- singen van de akkerbouwer te on dersteunen. Het systeem bevat daarvoor bedrijfs- en teelttechnische adviesprogramma's, die antwoord kunnen geven op de specifieke vragen van gebruikers. Gemiddeld kijken de deelnemers vijf keer per week in VITAK. De gemid delde verbindingstijd is dan zeven mi nuten. Tijdens deze zeven minuten worden gemiddeld dertig pagina's be keken. Meestal zijn dit attenderingen. Nieuwe zaken worden in de rubriek "nieuw in VITAK" geplaatst. De deelnemers kiezen hieruit alleen de voor hen interessante informatie. De- FAGOED koopt landbouwgrond en geeft deze weer in erfpacht uit, voor een periode van minstens 27 en hoog stens 39 jaar. Wel heeft de erfpach ter om de twaalf jaar de gelegenheid tot koop over te gaan. De FAGOED konstruktie kan gunstig zijn vanwe ge de lage financieringslasten en de betere liquiditeitspositie. Luteijn: "De FAGOED transakties hebben voorna melijk betrekking op-bedrijfsoverna mes van vader op zoon, aankoop door pachters, bedrijfs vergroting en heroverweging van de eigen financiële positie. Dat laatste heeft vaak te ma ken met de bedrijfsontwikkeling op langere termijn. Boeren die op dit moment nog geen noodzaak hebben om met ons in zee te gaan, doen dat toch om op wat langere termijn een gunstige financieringskonstruktie te hebben. Omdat ze voorzien dat het bedrijf op den duur kan of moet uit breiden om te overleven". De FAGOED transakties zijn redelijk gelijkmatig verdeeld over de door Lu teijn genoemde kategorieën. Ook lan delijk is er een goede spreiding, hoewel de nadruk ligt op het Zuid westen en het Noordoosten. De meeste projekten hebben dan ook be trekking op akkerbouwbedrijven. Volgens Bruggink is de mestwetgeving en de onzekerheid over de waarde van het melkquotum een oorzaak van de mindere belangstelling vanuit de vee houderij. Aanmelding Bruggink: "We komen niet met ieder een die zich bij FAGOED aanmeldt Vrijdag 18 december 1987 ze keuze is veelal gewas- of regioge bonden. De informatieleveranciers zijn door de beperkte ruimte in het systeem, gedwongen hun berichten zo kompakt mogelijk te formuleren. De ze korte en bondige informatie waar deren de deelnemers zeer. Informatie die de leveranciers invoeren, komt di- rekt voor de gebruikers beschikbaar. Dat houdt in dat ook veranderingen direkt beschikbaar zijn. Vooral bij adviezen die erg weersgebonden zijn, is dat een belangrijk voordeel van het projekt. Het Konsulentschap voor de Akker en Tuinbouw te Lelystad levert een tot zaken. Van de afvallers kiest on geveer de helft uiteindelijk voor een andere vorm van financiering, of de hele grondtransaktie gaat niet door. De andere helft valt af omdat ze niet aan onze kriteria voldoen, of trekt zich zelf terug. Ik heb wel de indruk dat de belangstelling voor FAGOED steeds serieuzer wordt. Het percenta ge geslaagde transakties neemt daar door toe". Hoe verloopt de FAGOED procedu re? Bruggink: "Iedereen die ons belt, krijgt een formulier toegestuurd waarop wij een aantal vragen over het bedrijf stellen. De financiële positie komt dan nog niet ter sprake. Als de ze gegevens voor ons bevredigend zijn, volgt een bedrijfsbezoek. Daar voor krijgt FAGOED de medewer king van vier rentmeesters van de Heidemij. Op grond van die bevindin gen stellen wij een offerte op. Als de kliënt daarmee akkoord gaat, rest nog de beoordeling van zijn financiële po sitie, voordat wij een definitieve over eenkomst opstellen". Bruggink heeft in dit eerste halfjaar de meeste bedrij ven die zich meldden, persoonlijk be zocht. Daardoor wordt een landelijk uniforme beoordeling mogelijk. Bo vendien heeft hij daarmee veel erva ring opgedaan. Vaak kan hij nu al op grond van telefonische informatie een schatting onder voorbehoud leveren van het FAGOED voorstel. "En als het moet kunnen we snel handelen. Krijgt een boer een plotselinge kans die hij niet mag missen, dan kunnen we binnen tien dagen tot een besluit komen. Dat doen we uiteraard alleen als het echt nodig is". belangrijke inbreng in het projekt. Vanuit Noord-Holland en Flevoland komt regelmatig een stroom adviezen en attenderingen. Het Konsulent schap heeft nu meer dan voorheen de mogelijkheid om te attenderen op problemen die bij enkele bedrijven ge- konstateerd zijn. Adviezen kunnen hieraan gekoppeld worden. Naast het Konsulentschap verzorgt het IRS teelt adviezen voor de suikerbietenteelt en de NAK aktuele informatie rondom de aardappelkeuring. Enkele afzetor ganisaties verzorgen informatie over de teelt van erwten. De informatie over gewasbescherming en onkruidbestrijding is afkomstig van een tiental regionale handelaren. Zal FAGOED de gevolgen ondervin den van de ontwikkelingen op de fi nanciële markt en in de landbouwsektor? Luteijn: "De rente ontwikkeling is zeker niet in ons na deel. Wat dat betreft hebben we alle vertrouwen in de toekomst. Wat de grondprijs betreft, FAGOED koopt voor tweederde van de getaxeerde waarde. Het risiko dat de grondprijs naar dat niveau zakt, is volgens ons zeer klein. De vraag naar grond zal op peil blijven. Er zullen bedrijven verdwijnen, maar met name in de ak kerbouw is er ook bedrijfsvergroting nodig. De ontwikkelingen in de land bouw zullen het aantal transakties eerder stimuleren dan remmen". Het FAGOED fonds kan op dit mo ment beschikken over 70 miljoen gul den, waarvoor zes beleggers garant staan. Gezien het voorspoedige eer ste halfjaar heeft de Raad van Toe zicht besloten het fonds te vergroten, zodat meer transakties kunnen wor den afgesloten. Om de komende twee jaar voldoende armslag te hebben, zou het kapitaal tot 120 a 130 miljoen moeten stijgen. Er wordt daarom ge zocht naar 2 of drie nieuwe partici panten. Het lijkt FAGOED voor de wind te gaan. Zijn er nog wensen? Luteijn: "Ik konstateer met tevreden heid dat ons initiatief werkt. FA GOED biedt een alternatief naast koop en pacht. Wel zou onze bekend heid nog wat beter kunnen. We zien vaak dat, als er in een bepaalde streek één transaktie met FAGOED wordt afgesloten, er daarna meerdere vol gen. De mondelinge reklame werkt goed, maar ook via de pers en de di verse adviseurs willen we de boer be reiken". Want, zoals Bruggink aanvult, er heersen nog wel eens mis verstanden over FAGOED. "Veel mensen zeggen dat we 8 of 10 procent transaktiekosten in rekening brengen. Dat is niet zo, het komt niet hoger dan zo'n 3 procent". Albert Biegman "Nuttig en gebruiksvriendelijk. Ik heb dit jaar zeer regelmatig ge bruik gemaakt van VITAK. Al leen tijdens de drukke werkzaamheden van afgelopen herfst ontbrak me de tijd wel eens", aldus J. Vrolijk uit Le lystad. Hij behoorde tot de groep eerste gebruikers van het VITAK- systeem. Zijn ervaringen zijn po sitief, al blijft hij nuchter over de toekomst, "denk niet dat goed boeren zonder dit systeem onmo gelijk is". Vrolijk staat niet afkerend tegen over nieuwe ontwikkelingen. Toen vorig jaar de mogelijkheid bestond mee te doen met het geau tomatiseerd informatiesysteem, was hij dan ook bereid mee te wer ken. "Iedereen krijgt tegenwoor dig te maken met het medium automatisering. Ongeacht of je het nu wilt of niet. Banken en boekhoudbureaus gaan allen over op het gebruik ervan. Deelnemen aan het VITAK-projekt leek mij daarom een goede mogelijkheid hiermee wat meer vertrouwd te worden", zegt Vrolijk. Inmiddels is hij een regelmatig ge bruiker van het systeem en pro beert hij er zijn voordeel mee te doen. "Vooral de rubriek "nieuw in VITAK" bekijk ik vaak", ver volgt Vrolijk. "Het zijn daarbij voornamelijk de attenderingen af komstig van het Konsulentschap uit Lelystad die me interesseren. Voor akkerbouwers is dat vaak nuttige informatie, zoals bijvoor- Ook zij doen met het VITAK-projekt ervaring op met een nieuwe vorm van informatieverzorging. Met de hande laren is de afspraak gemaakt dat geen prijsinformatie verwerkt wordt in de adviezen. De advisering blijft uiter aard produktgericht, maar wordt door de deelnemers als zeer gericht en informatief ervaren. Enkele deelne mende koöperaties zijn in VITAK een individueel attenderingssysteem be gonnen. De deelnemers kunnen nu via VITAK een individueel advies krijgen over bijvoorbeeld het wel of niet uit voeren van een bespuiting tegen Phy- tophthora. Sedert de start van het projekt ver zorgt Meteo-Consult uit Wageningen een regionaal landbouwweerbericht. Dit weerbericht wordt iedere drie uur bijgesteld en heeft een aparte editie voor de twee regio's Flevoland en Noord-Holland. De informatie die wordt gepresenteerd bestaat uit: lan delijk weerbericht; temperatuur en wind korte termijn; neerslag korte ter mijn; neerslag lange termijn; tempe ratuur en wind lange termijn; verdamping en zonneschijn; lucht vochtigheid en dauw. Het weerbericht behoort tot de meest opgevraagde in formatie. De neerslagverwachting skoort hierbij het hoogst. Als deelne mers twee of drie maal per dag van VITAK gebruik maken, dan wordt daarbij meestal ook het weerbericht geraadpleegd. De deelnemers betalen via een paginaheffing mee in de kosten van de weersinformatie. De prijs per pagina varieert van twintig tot vijfentwintig cent. HeLweerbericht wordt gemiddeld éénmaal per dag op gevraagd. Vanuit het Proefstation voor de Ak kerbouw, het PAGV in Lelystad, zijn een aantal computeradviesprogram- ma's in het projekt gebracht. De be langrijkste daarvan zijn de onkruidbestrijdingsprogramma's. Deze richten zich met name op gra nen, suikerbieten, aardappelen en ui en. Door een aantal vragen te beantwoorden over onder andere het soort en aantal onkruiden, de grond soort en het ontwikkelingsstadium van het gewas, krijgt de boer de mo gelijke bestrijdingsmiddelen in volg orde van geschiktheid gepresenteerd. Ongeveer duizend maal hebben de deelnemers gebruik gemaakt van de ze programma's. beeld de konstatering vm Phy- tophthora in de regio". Öök het adviesprogramma voor de suiker bietenteelt heeft Vrolijk gebruikt. "Zij het dat ik het alleen als toet sing gebruikte. Ik wilde wel eens zien of het advies overeenkwam met hetgeen de voorlichter vertel de. Beide adviezen kwamen inder daad aardig overeen. Ik verwacht dan ook dat in de toekomst het prijsverschil tussen persoonlijke voorlichting en die via het beeld scherm, zal bepalen voor welke vorm je als boer kiest. Uiteraard speelt hier ook mee dat de per soonlijke benadering wel prettig is". Om het gebruik van de computer goed onder de knie te krijgen gaf Vrolijk zich ook op voor deelna me aan een gebruikersgroep. In deze groepjes wisselen deelnemers ervaringen uit. "Verder verenigen we tijdens deze avonden het nut tige met het aangename. Onge merkt leer je dan toch nog veel van elkaar. Bovendien werkt het ook stimulerend als je ziet wat kolle ga's voor mogelijkheden gebrui ken". In onze groep gaat de interesse dan ook reeds verder dan het VITAK-projekt. Een volgen de stap is het gebruik van de com puter bij de boekhouding en de bewaring van o.a. aardappelen. Dat vind ik ook een van de voor delen, dat het je interesse voor dat soort zaken wekt". Albert Vermuë Verder heeft het PAGV programma's voor de berekening van de hoeveel heid zaaizaad, het afstellen van de haspel-beregeningsinstallatie en de optimalisering van het oogsttijdstip van pootaardappelen. Het IMAG heeft in het VITAK-projekt een pro gramma voor het berekenen van me- chanisatiekosten ingebracht. Met dit programma kunnen zowel de kosten van een werktuig als van het gehele werktuigenpark berekend worden. Omdat de meeste deelnemers nog nooit in aanraking waren geweest met automatisering en computers, zijn de deelnemers na aflevering van de ap paratuur in gebruikersgroepen inge deeld. De veertien groepen hebben zich voor de start van het projekt vooral beziggehouden met het gebruik van de microcomputer. Hierbij bleek dat de deelnemers erg veel van elkaar konden leren. Als de werkzaamheden het toelieten hield men éénmaal per maand een bijeenkomst. Voorlichters van het Konsulentschap begeleiden de groepen en leren op deze wijze zelf ook de mogelijkheden van de compu ter. Ook worden opmerkingen van de gebruikers via de voorlichters door gespeeld naar de projektleiding en de informatieleveranciers. Nu de meeste deelnemers het gebruik van VITAK onder de knie hebben komt er meer interesse voor registratie- en boek houdkundige programma's. Door de evaluatie in de gebruikers groepen wordt een goede indruk ver kregen van de waardering door de deelnemers. Bovendien geeft de pagi natelling in de centrale computer goed inzicht in het feitelijk gebruik van VI TAK. Daarnaast zal er in samenwer king met de Landbouw Universiteit Wageningen, een verdere evaluatie uitgevoerd worden. Aandacht zal de komende tijd besteed worden aan wat een eventuele lande lijke verbreding betekent en hoe tot verdere verbetering gekomen kan worden. Het Agrarisch Onderwijs Centrum in Emmeloord heeft voor de komende winter een speciale kursus gepland voor VITAK-deelnemers. Deze is inmiddels volgeboekt. In 1988 zal het VITAK-projekt in ieder geval worden voortgezet. Het aantal deel nemers wordt beperkt uitgebreid. Als er zich geen technische problemen voordoen, zal er dan ook markt- en prijsinformatie in worden op genomen. 9 "In ons eerste halfjaar hebben we 29 transakties afgesloten voor een waarde van zo'n 14 miljoen gulden. Bovendien is er nog voor 7,5 mil joen aan projekten in behandeling. De verwachtingen zijn daarmee volledig uitgekomen. De Raad van Toezicht heeft daarom besloten het fonds uit te breiden. Toch konstateren we bij de boeren nog een onbekendheid met ons fonds". Aan het woord zijn direkteur G. Brug gink en D. Luteijn, voorzitter van de Raad van Toezicht van het Be leggingsfonds in Agrarisch Onroerend Goed FAGOED, dat begin dit jaar na een KNLC-initiatief tot stand kwam.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1987 | | pagina 9