Suiker Unie verwacht verdere daling Suikerbietenareaal Van der Have doorbreekt met nieuwe suikerbietenrassen bestaande produktieplafonds Suiker Unie verscherpt uitbetaling naar kwaliteit W. Bierens te Schore onderscheiden met ere- medaille in goud Monohill-hegemonie doorbroken? Bietenprijs Suiker Unie 103,C-bieten brengen slechts 25,op Verwachtingen bietenras Univers hooggespannen Het kweekbedrijf Van der Have te Kapelle (Z) is er in geslaagd een bietenras te kweken dat een duidelijke produktiesprong maakt verge leken met de tot nu toe gebruikte rassen. Het gaat hier om het ras Univers. Het kweekteam onder leiding van onderzoeker ir. M.CG. Middelburg beschouwt dit nieuwe ras als een duidelijke vertegen woordiger van een nieuwe generatie suikerbietenrassen. De komende jaren mogen rassen met nog betere opbrengsten worden verwacht. Eén van de bijzonderheden van Univers is dat het meer suiker per ha. geeft dankzij de combinatie van een hogere wortelopbrengst en een hoger suikergehalte. Tot voor kort ging de verhoging van het ene aspect ten koste van het andere. Met Univers is dit negatief verband verbroken. Een en ander werd woensdag op een persconferentie in het Kweekbedrijf Van der Have te Rilland tijdens een feestelijke perscon ferentie bekend gemaakt. Uitstekende cijfers De verwachtingen van het nieuwe ras zijn hooggespannen en gebaseerd op uitstekende cijfers in de RIVRO ras- senlijsten van 1985 en 1986. Uitgaan de van een standaardras dat voor alle aspecten op 100 wordt gesteld zijn de cijfers voor Univers: wortelop brengst 105, suikeropbrengst 106, witsuikeropbrengst 107, suikergehal te 101, KNa 97 en (schadelijk stikstof) N 96. Cijfers die duiden op een goede winbaarheid. Voor de op volgers van de Univers die zich nog op de proefvelden bevinden worden zelfs nog gunstiger resultaten geno teerd van achtereenvolgens: wortel- opbrengst 102, suikeropbrengst 108, een witsuikeropbrengst van 110, een suikergehalte 106, een KNa van 99 en een N van slechts 85. Uit onderzoek is tevens gebleken dat de grondtarra bij Univers minstens 10% onder het gemiddelde ligt. Volgens de directie van Van der Have zal de financiële opbrengst van het ras Univers voor de teler ruim 5% liggen boven het ge middelde. Super-individuen Kweker Middelburg zette in een uit voerig wetenschappelijk betoog uit een hoe hij tot de ontwikkeling van het nieuwe ras Univers is gekomen. Hij heeft zich daarbij laten leiden door de gedachte dat onder hon derdduizenden individuele planten er altijd wel een paar moeten zitten die je "super-individuen" zou kun nen noemen. Bij selectie onder ge controleerde omstandigheden bleek dit inderdaad het geval. Probleem was dat de gunstige eigenschappen van deze individuen na een aantal generaties verloren gingen. Dankzij de techniek van het in vitro vermeer deren bleek het wel mogelijk de zgn. Landbouwer W. Bierens te Schore heeft vrijdag 11 december jl. op een druk bezochte vergadering afscheid genomen als bestuurslid van de afde ling Kapelle/Biezelinge van de ZLM. Ter gelegenheid daarvan werd hem de ere-medaille verbonden aan de Orde van Oranje Nassau in goud uitgereikt. De versierselen behorende bij deze ko ninklijke onderscheiding werden hem opgespeld door de burgemeester van de gemeente Kapelle de heer J. van Bommel. Deze bracht de vele verdiensten van de heer Bierens voor de samenleving in Schore in het algemeen en voor de landbouw in het bijzonder naar vo ren. Zo is de heer Bierens al 35 jaar bestuurslid van de Landbouwvereni- ging "Algemeen Belang Schore", zo als de ZLM-afdeling heet. Bierens heeft de ontwikkeling meegemaakt van een inkoopvereniging van kunst mest tot een vereniging die zich nu be zig houdt met de begeleiding van de bedrijfsvoorlichting. Bierens is ook altijd aktief geweest in de Vereniging voor Bedrijfsvoorlichting Oost Zuid- Beveland. De burgemeester herinner de er ook aan dat Bierens in het Schoorse een voortrekkersrol heeft gespeeld bij het spuiten van land bouwgewassen. Hij was hier in feite de eerste loonspuiter en gaf aan de kollega's omtrent deze nieuwe werk methode graag adviezen. De heer Bommel stipte ook Bierens' ver diensten aan als lid van de voorberei dingskommissie van de Ruilverkaveling Kapelle/Wemeldin- ge. Verder was hij ad hoc lid van de kommissie grondgebruik en vertrou wensman bij de verbreding van het Kanaal door Zuid-Beveland. In een humoristische toespraak zei afdelings voorzitter de heer J.L. de Jager in de onderscheiding een erkenning te zien voor Bierens' vele werk en de grote inzet en nauwgezetheid waarmee dat al die jaren is verricht ten dienste van de Schoorse gemeenschap. "Als kol lega's, zo onderstreepte hij, hebben we altijd veel steun van je gehad en hebben we kunnen profiteren van je ervaring op velerlei gebied". Ook de Jager noemde in dit verband derscheiding. de voortrekkersrol van Bierens bij de gewasbescherming. Zo kocht deze als eerste in het werkgebied van de afde ling Kapelle/Biezelinge een land- bouwspuit. Namens de afdeling overhandigde de heer De Jager de vertrekkende jubi laris een enveloppe met inhoud. De kringvoorzitter van Oost-Zuid- Beveland, de heer C. Hamelink, on derstreepte eveneens de verdiensten De bietenprijs die de Suiker Unie haar leden voor de teelt 1987 gaat betalen bedraagt rond de 103, per ton. De jaarkontraktprijs be draagt na aftrek van basisheffing en compensatieheffingen 93,bij 16% suiker. Daar komt dan de ver wachte ledentoeslag van 10,nog bij. De na herverdeling door eventuele telers boven de toewijzing geleverde C-bieten zullen (inklusief leden- De Suiker Unie wil de betaling naar kwaliteit van de bieten met ingang van het campagnejaar 1988 nog ver der gaan verfijnen. Dit houdt o.m. in dat de tarraverrekening wordt aangescherpt en dat daarnaast de winbaarheidsindex in de betaling wordt beirokken. Op grond van een inventarisatie van de kosten van de grondtarra bij de zes fabrieken is besloten om de tarrabijdrage op 22,per ton tarra vast te stellen. Om duidelijk aan te geven dat deze bijdrage uitsluitend bedoeld is om de kosten van de grondtarra voor een deel te dekken (de werkelijke kosten zijn hoger) is per ton bieten 75 kg tarra vrijgesteld. Het nieuwe kwali teitsbetalingssysteem dat reeds uit voerig aan de leden is uitgelegd zal in twee etappes worden ingevoerd om de telers in de gelegenheid te stellen hun teelttechniek aan te passen. Minder stikstof geven verbetert bij voorbeeld de winbaarheid. De gift van organische bemesting zal in zo verre enigszins kunnen worden be perkt dat een kleine gift stikstof in het voorjaar mogelijk is. In het alge meen is het dienstig om ca 20 kg minder kunstmest te geven dan het advies van "Oosterbeek". De Suiker Unie zal zich de komende jaren mid dels voorlichtingsaktiviteiten erg in spannen om de kwaliteit van de sui kerbieten te verhogen. Voorts zal de tarravermindering een speerpuntak- tie zijn in de voorlichting door over heid, het IRS en de beide suikeron dernemingen S.U. en C.S.M. In MCG Middelburg. "super-individuen" vast te houden en voor de opbouw van zuivere ras sen te gebruiken. Volgens de heer Middelburg zal de eerste beoordeling van deze nieuwe techniek nog worden gevolgd door een aantal die weer beter zullen zijn. "Er zit nog rek in de witsuikerop brengst". De aspiraties van de kwe ker zijn hoog: "Gezien de toenemende noodzaak om zo econo misch mogelijk te produceren zal de aandacht van de kweker nog meer worden gericht op kwaliteitsbepalen- de faktoren zoals betere rooibaar- heid, minder grondtarra, het inbouwen van toleranties tegen ziek ten als rhizomania, vergelingsziekte, nematoden en het verbeteren van kiemkracht en veldopkomst. De biotechnologie is daarbij onontbeer lijk", aldus de succesvolle ir. Mid delburg. De verwachtingen bij de directie van het Kweekbedrijf Van der Have van het nieuwe bietenras Univers zijn zeer hooggespan nen. Algemeen directeur ir. K.B. Geling is er van overtuigd dat het ras de Monohill-hegemonie zal doorbreken. De vraag naar Uni vers zaad zal de aanwezige voor raad die toereikend is voor ca. 15.000 a 20.000 ha. verre over treffen. Telers van Suiker Unie krijgen naar verhouding volgend jaar een aanzienlijk groter deel van het beschikbare zaad dan de telers van CSM. Geling spreekt van een groot succes voor kweker Middelburg en zijn team dat bij de veredeling de juiste weg is in geslagen. "Daar heb je wat geluk en veel zelfvertrouwen en door zettingsvermogen voor nodig." Hij verwacht van het ras een meeropbrengst van tussen 500,en 600,per ha. welk bedrag ruimschoots opweegt te gen de meerkosten van het zaad die ca. 25,bedragen. Van groot belang is volgens de heer Geling dat met meeropbrengende nieuwe rassen de kostprijs van een kg. suiker verlaagd kan wor den. Dit versterkt de concurren tiepositie ten opzichte van kunst matige zoetstoffen en isoglucose. Wel zal de totale sector bij meer- op brengsten toe kunnen met een kleiner areaal. Dat geeft weer meer mogelijkheden voor de vruchtwisseling maar wel een druk bij andere gewassen. De Suiker Unie verwacht dat het areaal suikerbieten het volgend jaar zal teruglopen van ca. 129.500 ha naar ca. 125.000 ha. Dit zal o.m. een gevolg zijn van het feit dat voor de C-bieten bij de pas afgelopen campagne een prijs zal worden betaald van slechts ca. 25,— per ton. Voor 1988 zullen de telers daarom hun bietenareaal zo nauwkeu rig mogelijk aan willen laten sluiten bij hun quotum. Verder zal ook de produktiviteitsstijging die o.m. een gevolg is van nieuwe meer op brengende rassen op vrij korte termijn een daling van het areaal tot gevolg hebben. Deze verwachtingen sprak de adjunkt-direkteur Agrarische Zaken bij Suiker Unie drs. W. Oosterhuis uit tijdens een perskonferentie woensdag 16 december jl. te Dinteloord. Burgemeester J. van Bommel (Kapelle) feliciteert de heer Bierens met zijn on- van Bierens. Hij herinnerde o.m. aan de stimulerende rol die de gedekoreer- de heeft gespeeld bij de totstandko ming van de ruilverkaveling Kapelle/Wemeldinge. "Het initiatief daartoe is met name afkomstig van de landbouwvereniging Schore en u hebt uw aandeel daar zeker in gehad". Na het officiële gedeelte maakten ve len van de gelegenheid gebruik om de familie Bierens met de onderscheiding te feliciteren. toeslag) op basis van de wereld marktprijs ca 25,per ton op brengen bij 16% suiker. De gehalte verrekening voor deze bieten zal ca 1,80 per procent bedragen. Een en ander werd woensdag bekend ge maakt tijdens een persbijeenkomst op de fabriek van de Suiker Unie te Dinteloord. Voor Suiker Unie zal de produktie uitkomen op rond 610.000 ton wit- suiker terwijl de landelijke produk tie zal uitkomen op ca 975.000 ton waarmee men landelijk ca 60.000 ton boven het mengprijsquotum zit. De totale C-suikerproduktie komt op ca 103.000 ton waardoor de tota le voorraad C-suiker op 240.000 In een nadere toelichting erkende de heer Oosterhuis dat er onder telers kritiek is op het bewaakte mengprijs- systeem. De Suiker Unie zou te star zijn en zich te zeer laten leiden door het eigen belang. Er is ook sterke kritiek op het feit dat de hoeveelheid C-suiker van 43.000 ton in het meng prijsquotum is opgenomen. Ooster huis gaf aan waarom landbouworga nisaties en suikerindustrie toch deze weg bewandelen: Men wil een reser ve opbouwen om te voorkomen dat het A- en B- quotum niet vol gepro duceerd zouden worden (daarvan zou dan bijvoorbeeld Frankrijk kun nen profiteren) en voorts is een argu ment geweest om het teeltgedrag aan het BMS soepel te laten verlopen en nog enigszins acceptabel te doen zijn. Oosterhuis:* "De industrie ver dient niets aan de C-suikerproduktie zelfs niet bij een C-bietenprijs van 25,Het is dus geen industriebe- lang om de hoeveelheid C-suiker in het mengprijsquotum te handhaven. De Suiker Unie heeft wel bezwaar te gen het verlagen van het quotum tot het A-quotum van 690.000 ton. komt. Maximaal kan 138.000 ton worden doorgeschoven naar het vol gende produktiejaar. De pulpmarkt stond dit jaar evenals vorig jaar on der druk. "Wanneer we het B-quotum niet meer voltelen dan kan dat mogelijk zelfs leiden tot een lager A-quotum en daarmee zouden de toekomstige teeltmogelijkheden in ons land on der druk komen te staan en daarbij zijn de telers niet gebaat." Voor het Rekening Courant-systeem zei drs. Oosterhuis wel sympathie te hebben maar ze wordt deels niet door Brussel geaccepteerd. Het is namelijk niet toegestaan om produktie-ruimte naar het volgende jaar door te schuiven. Het is in de marktordening alleen toegestaan om overproduktie door te schuiven naar het volgende jaar en dat dan in min dering te brengen op de teelt van dat jaar. Als we dit laatste echter zouden doen dan is het systeem van voort schrijdende referentie administratief nagenoeg niet meer beheersbaar. In de landen waar men dit systeem wel toepast werkt men dan ook met een vaste referentie waarbij quota in di verse vormen verhandelbaar zijn. Het is derhalve deze keuze die men moet maken: Voortschrijdende refe rentie zonder individueel doorschui ven en met de keus van de beste 3 uit 5 produktiejaren, of vaste referentie met verhandelbaarheid van quotum en een individuele doorschuifmoge- lijkheid. Vrijdag 18 december 1987

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1987 | | pagina 8