uit del praktijk Kwaliteitseisen konsumptieaardappelen belicht in video Onderhoud erven steeds meer in gedrang Laatste aardappelpercelen nu als verloren te beschouwen Volgens het oude recept toch nog het lekkerst Belangstelling voor mestsilo's flink toegenomen Kostenbewaking en hoge opbrengsten van goede kwaliteit blijven nastreven In het LAND VAN AXEL is nu ui teraard de grootste drukte voorbij. En dit slaat dan niet alleen op de werkzaamheden op hete land, maar ook op de wegen die door ons gebied richting Sas van Gent leiden. Im mers met het leveren van de laatste bieten, verdwijnt ook het bietenver- voer van de wegen. En gelukkig heeft dit bietenvervoer dit jaar weinig ernstige ongevallen veroorzaakt. Deels kan dat zijn doordat we dit najaar weinig mist hebben gehad, maar deels toch ook wel door de akties die met name de Ver. voor Veilig Verkeer afd. Sas van Gent de laatste jaren heeft ge voerd. Akties, waardoor zowel het materiaal beter in orde is, maar ook de automobilisten meer attent ge maakt zijn op de mogelijke gevaren van het bietentransport. Een ont wikkeling waar we met z'n allen toch wel gelukkig mee mogen zijn. En met het afsluiten van de suiker- bietenkampagne spoedt ook dit jaar zich ten einde. De winter heeft zich al even laten zien, en tijdens die en kele dagen vorst is nog heel wat tar we gezaaid en nog wat 'winterland opgereden'. Toch moet er nogal wat geploegd worden, waaronder ook een 5-tal percelen niet gerooide aard appelen, die nu wel als verloren be schouwd moeten worden. Intussen zijn we al weer bezig met het nieuwe jaar. Denk maar aan het opmaken van het bouwplan, voor koop van kunstmeststoffen e.d. Toch zal 1987 ons wel makkelijk bij blijven. Zo'n moeilijk jaar vergeet je niet licht. Klimatologisch beginnen we straks weer met een schone lei, maar de financiële kant reikt wel over de jaarwisseling heen. Dat komt eigenlijk straks pas tot uiting wanneer de nota's van het voorbije jaar gepresenteerd worden, en er weer meststoffen, zaaizaad en poot- goed gekocht moeten worden. Dan zal het slechte boerenjaar in de hele boerenstand, maar in de akker- bouwsektor ekstra hard ervaren worden. Intussen gaan de ontwikkelingen door. Het volgende jaar kunnen er grote beslissingen vallen die voor ons gebied heel ingrijpend kunnen zijn. Uw rubriekschrijver zal daar dan hopelijk op terug kunnen ko men. Dit jaar is het de laatste keer dat deze rubriek verschijnt. Van hieruit wens ik iedereen gezegende Kerstdagen toe en alvast een goed eind van het oude jaar, een gelukkig begin van het nieuwe jaar maar bo venal een in alle opzichten voorspoe dig 1988. Enkele jaren geleden hebben wij in deze rubriek eens een opsomming gegeven van jaren, die zich ken merkten door perioden met zeer slechte weersomstandigheden en als gevolg daarvan moeilijk vorderende bezigheden op onze bedrijven op Noord-Beveland. We noemden toen: '60, '64, '65, '68, '74, '83 en '84. Nu kunnen we daar '87 aan toe voegen. Toch is '87 in dit rijtje een buitenbeentje. In de eerder genoem de jaren was sprake van een meer of minder lange periode met zeer veel regen. In het nu op zijn eind lopende jaar was er echter sprake van een natte en vooral sombere periode die duurde van mei tot december. Op Noord-Beveland mogen we ons gelukkig prijzen, dat de zwaarste buien voorbij en over dreven. De af getapte hoeveelheden regen vielen hier in vergelijk met andere gebieden nog wel mee. Hierdoor is er bijvoor beeld in de aardappelen maar spora disch natrot opgetreden en heeft ook de bodemstruktuur minder geleden dan elders. Hoewel er hard gewerkt moest worden, viel de aardappel oogst wel mee en zijn de meeste aardappelen ook redelijk droog en schoon binnen gebracht. Het waren hier de zomer-zaadprodukten die de meeste ellende gaven. Vlas, gras zaad, karwij en erwten, het zijn van ouds risikovollere gewassen dan tar we en suikerbieten. Eens in de tien jaar een misoogst zei den de ouderen en ondanks de kom- puter zit daar nog steeds wat in. We hebben de indruk dat mede als ge volg hiervan het tarwe-areaal voor oogst '88 weer wat uitgebreid is. Men kiest eerder voor een veilige la gere financiële opbrengst dan voor een onzekere hogere. Het is al op vele bijeenkomsen ge zegd, we zijn bereid weer risiko's te lopen, dat hoort bij het boeren bestaan. Sterker nog sommige lief hebbers vinden slecht weer juist een uitdaging om er ekstra hard tegen aan te gaan, zij voelen zich er wel bij. Als het politieke klimaat maar eens wat zachter was. Als er maar eens een föhn-windje uit Den Haag of Brussel kwam, dan was er best te leven met een onwelkome regenbui. Echter uit de overheidsburelen waait de kristal. Een ijzige valwind, die lijkt op de verschrikkelijke bora uit de Gobi-woestijn. Dagelijks doet wel een van de vele onheilsprofeten, zoals daar zijn: Nijpels, Braks, Ru- ding, Lubbers, Andriessen, enz., ons een oekaze toekomen. Te veel mest zus, een belastingclaim zo, schadelijk stofje hier medeverant woordelijkheidsheffing daar, ginds een uitstervende zeekakkelobbes, hier een kale plataan. Landbouwvoormannen moeten zich nederig in bochten wringen om op lange termijn oplossingen te vinden voor deze krisis. Maar zelf moeten we ook alert zijn en dan vooral op ons eigen bedrijf. Daarom is het jammer te konstateren dat sommi gen - en vooral jongeren - er niet meer zo veel om geven, hoe ze het vak - het ambacht - boer uitoefenen. Inderdaad viel het ploegen dit jaar niet mee, maar te veel is er een potje van gemaakt, waar dat met een beet je meer aandacht niet nodig was. Te vaak zien we percelen waaruit een zekere onverschilligheid spreekt. Men staat er ook steeds meer alleen voor en de winters lijken steeds kor ter te worden. Hierdoor komt het onderhoud van de erven, toch het vi sitekaartje van de landbouw, steeds meer in het gedrang. Zonder drama tisch te willen doen, vinden wij een en ander toch een begin van achter uitgang van de boerenstand. De eerste decade van december kon er nog plezierig gewerkt worden. Het laaste ploegwerk is onder rede lijke omstandigheden verricht. On verwacht is er nog heel wat tarwe in gezaaid. Het veldwerk is op een oor na gevild en we maken ons op voor de, wellicht hete, winter. Tot nu toe worden de diverse vergaderingen goed bezocht, aan de ene kant een teken dat het slecht gaat, aan de an dere kant toch een teken van interes se, van er wat aan te willen doen. Overigens sluiten we ons graag aan bij de voorzitter van de Groninger Maatschappij van Landbouw, de heer Leeuwma Deze stelt dat we dingen die nuttig en landbouwkun dig wenselijk zijn, moeten blijven doen ook al worden ze verboden. Mogen we u alvast plezierige feest dagen en een beter nieuwjaar toe wensen! Het wordt stil in de WESTHOEK. De stilte wordt slechts onderbroken door het geluid van de misthoorn. Zij waarschuwen de boten die over het Zoommeer richting Antwerpen varen. Is de misthoorn verstomd, dan kan men het schallen van de jachthoorn horen. Deze twee, nooit gelijk, altijd apart, de één sluit immers de ander De koude periode van begin december '87 heeft MIDDEN- EN OOST BRABANT in winterse omstandighe den gebracht. Tot op heden is in Midden- en Oost-Brabant nog geen sneeuw gevallen. De temperaturen zijn voor begin december vrij laag ge weest 10° onder nul is in de nacht voorgekomen). De gladheidsbestrij- ding heeft vrij rustig kunnen werken; een enkele keer moest men in aktie komen. Het vee is inmiddels praktisch geheel opgestald. Ze staan nu volledig op winterrantsoen. De graskwaliteit was zeer gering, zodat het buitenlopende vee extra voeraanvulling diende te hebben. Op stal is dit beter te verwe zenlijken. Het vee is beter te kontro- leren. Op de meeste veebedrijven worden naast de dagelijkse werk zaamheden extra aandacht besteed aan onderhoud en misschien vernieu wing van machines en gebouwen.-De winter staat voor de deur. Extra aan dacht voor b.v. isolatie en vorstbevei- liging kan geen kwaad. Machines klaarmaken voor het oogsten is een goede tijdsbesteding. De laatste tijd worden de agrariërs vaak benaderd door accountants en komputeradviesbureaus om de mest- boekhouding te verzorgen. Deze per sonen willen de agrariërs ontlasten van hun administratieproblemen. Ui teraard zullen deze extra diensten op lange termijn gezien extra kosten voor de boer geven. Volgens mij moet het voor praktisch iedere boer mogelijk zijn de veréén- voudigde mestadministratie handma tig bij te houden. Door dit zelf te doen, kun je de zaken goed in de ga ten houden, als je maar op tijd schrijft. Je krijgt hierdoor steeds be tere inzichten en ziet de mogelijke problemen tijdig aankomen. De laatste tijd is de belangstelling voor mestsilo's flink toegenomen. Een groot aantal bedrijven in Midden- en Oost-Brabant heeft een zodanige mestproduktie, dat de opslagkapaciteit niet toereikend is. Voor de meeste veehouders zal de opslagkapaciteit minimaal een half jaar moeten zijn. Voor bedrijven met overwegend snijmais is deze periode niet voldoende. Ook de zeugenhou ders zullen met ruimere kapaciteiten rekening moeten houden. In de toe-' komst zal de afzet voor een groot deel gedurende enkele maanden per jaar plaatsvinden. Dit kan alleen geschie- den op een voor de afnemer gunstig moment. Extra opslagkapaciteit ma ken is een dure investering. In de toe komst zal hier rendement uit moeten komen. Om de hoge investerings kosten te drukken, wordt door de overheid subsidie verstrekt. Dit zijn o.a. WIR-premie met de kleinschalig heidstoeslag. Nog dit jaar is van toe passing de milieutoeslag. Om deze .laatste te kunnen ontvangen moeten er verplichtingen aangegaan worden, die schriftelijk bevestigd zijn en gere gistreerd dienen te worden vanwege de aantoonbaarheid. Indien op het moment een beperkte opslag aanwe zig is, kan via het O. en S.-fonds een tegemoetkoming verkregen worden, indien aan een aantal kriteria wordt voldaan. Gezien de beperkingen die op de landbouw afkomen, zal de ko mende tijd van veel agrariërs de no dige energie en geduld gevraagd worden. Men moet als agrariër inzien, dat de maatregelen genomen worden in het belang van de gehele bevolking voor een reeks van jaren. Ook de agrariër moet de komende de cennia een bestaansrecht hebben, on danks de beperkingen met de mogelijke zelfbescherming. Ondanks de problemen, die op onze agrarische bevolking afkomen, wens ik de lezers van de rubriek "Uit de Praktijk" prettige Kerstdagen en een gelukkig Nieuwjaar (1988). uit. Toch wordt er nog heel wat af gejaagd in de maand december. Ha zen en fazanten zijn immers favoriet in menig menu rond kerst. De kran ten staan bol van de aanbiedingen met kerst. De een heeft de beestjes al vreemdere namen gegeven dan de ander. Zeker is dat het recept van onze moeder volgens mij altijd nog het lekkerste was: gewoon in een pond goede boter met peper en zout en maar sudderen. Stil staan de traktors met ploeg. Hoewel er toch nog wel wat ploeg werk ligt te wachten. De vorst heeft de grond zo verstard, dat het niet meer mogelijk was om het ploegmes door de grond te trekken, hoewel in het begin van de week er een behoor lijk aantal ha's is omgelegd voorzien van de nodige mest. Huis en hof wacht op een beurt. Hoewel het een voudigste werktuig de spade is, zie je soms dat er hele heiningen afgebro ken wordt om de ploeg in dat stukje grond te zetten. Dat stukje grond dat overal te groot, maar ook overal te klein voor is. Te groot voor bloe men of groententuin, te klein om ge wassen op te verbouwen. De snoei- schaar wordt uit één of andere la ge vist. Als je het zoekt is er werk ge noeg. Ook de bieten die nog op de erven liggen, brengen hun arbeid mee. Temperatuur omhoog, plastik eraf. Dreigende nachtvorst, begin nen we weer van vooraf aan. 't Is te hopen dat ze gauw naar de eind bestemming gaan, dan zijn deze zor gen voorbij. Zorgen geven de aardappelprijzen op dit ogenblik. Degene die niet vorstvrij zitten, daarmee is het spel uitgespeeld. Dan schiet er maar één ding over, afleveren voor een te lage prijs. Nu is de bewaarkapaciteit groot in de Westhoek, dus is de hoeveelheid die voor de winter weg moet niet zo groot. Aangezien we voor de laatste keer schrijven in het jaar '87'weris ik u al le goede Kerstdagen en een Voor spoedig 1988! Om het 'kwaliteitsbewustzijn' bij de telers te bevorderen heeft aar- dappelhandel Verhagen B.V. uit Dinteloord de eisen die tegen woordig aan een aardappel gesteld worden samengevat en in speelse vorm op een video gezet. Deze vi deo, die een speelduur heeft van 12 minuten, wordt aan alle teler leveranciers en op verzoek aan an dere belangstellenden toegezon den. Belangstellenden kunnen via tel. 01672-6000 bij Verhagen B.V. om ter inzage zending van de vi deo verzoeken. De geadresseerde wordt verzocht de video binnen twee weken aan Verhagen retour te zenden, dan wel deze te betalen (kosten 50,—). De heer Verhagen lichtte ons toe dat ondanks het feit dat de telers zeer frekwent en nadrukkelijk op de hoge kwaliteitseisen gewezen worden de aandacht hiervoor toch enigszins aan het verslappen is. Er is daarom besloten de informatie helder en toegankelijk op een vi deo aan te bieden. Alle kwaliteit- saspekten worden aan de orde gesteld. Daarbij wordt aandacht besteed aan onder meer het zaai- bed, de teelt, het rooien (en afstel ling rooimachine) en ook in ruime mate aan het bewaarproces. Ter verduidelijking wordt soms ook getoond hoe het niet moet. Zo is er in de video naast een mooi zaai- bed, bestaande uit fijne, zachte grond, ook een minder geslaagd zaaibed met grove kluiten te zien. Op enkele percelen na is op THO- LEN EN ST. PHILIPSLAND het landwerk praktisch afgesloten. Dit betreft veelal lichte percelen die in het voorjaar geploegd worden. De laatste werkzaamheden zijn on der vrij goede omstandigheden ge beurd en de lichte vorst heeft een struktuurverbeterende werking. Zo aan het eind van het jaar kunnen we konstateren dat al ons werk een fi nancieel resultaat oplevert wat eer der negatief dan positief zal zijn. De prognose van het LEI voor 1987-88 bevestigt dit. Maar, zo zegt de minis ter, met het arbeidsinkomen plus ne veninkomsten en inkomen van ge zinsleden komt men toch nog aan een redelijk gezinsinkomen. Ieder een zal voor zich het best kunnen uitmaken of dit het geval is. We voe len ons vnl. in de akkerbouw in de steek gelaten en het vertrouwen in de politiek is tot nul gedaald. De verdeel- en huis politiek van dit ka binet pakt slecht uit voor de agrari sche ondernemers. Diegenen, die zich niet aan kunnen passen bij de steeds dalende prijzen verdwijnen en kunnen gebruik maken van de socia le wetten. Een gedachtengang die bij vele agrarische ondernemers pijn doet, als men ziet dat hetgeen in ja ren opgebouwd is in snelle mate af brokkelt. Kostenbewaking en een zo hoog mogelijke opbrengst van goede kwaliteit zijn twee faktoren, die we blijvend moeten volgen en bijstellen. Toch zal getracht moeten worden de grond in een zo goed mogelijke kon- ditie te houden en die te verbeteren. Ontwatering en organische stofvoor- ziening zullen hun investering vra gen. Op deze voorzieningen mag be slist niet bezuinigd worden. De toe komstige administratieve ruilverka veling kan door grondruil meewer ken aan kostenbewaking. Minder vervoer over de weg en een ratione ler gebruik van machines en man kracht kunnen van betekenis zijn. Hoe de intekening er uit gaat zien is een vraag die moeilijk te beantwoor den is. We zijn benieuwd hoe dit uit pakt. Wat zal er gaan gebeuren bij de blokoverschrijders. Als het eiland bloksgewijs wordt aangepakt krij gen zij geen inzicht in de ligging van hun bedrijf. Een totaal overzicht van het gehele eiland is dan ook gewenst om het ef- fekt van de administratieve ruilver kaveling zo groot mogelijk te laten zijn. De gelden die hiervoor beschik baar gesteld worden, dienen we zo goed mogelijk te gebruiken. Van de ze zijde prettige feestdagen en een gezond 1988 toegewenst! Vrijdag 18 december 1987 7

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1987 | | pagina 7